• <
Nauta_top_1100x200

PGZ: Możliwa polsko-brytyjska współpraca przy systemie obrony przeciwlotniczej

pc

06.10.2017 13:23 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki PGZ: Możliwa polsko-brytyjska współpraca przy systemie obrony przeciwlotniczej
PGZ: Możliwa polsko-brytyjska współpraca przy systemie obrony przeciwlotniczej - GospodarkaMorska.pl

Strona brytyjska potwierdziła gotowość do daleko idącej współpracy ws. transferu technologii potrzebnych do produkcji w Polsce systemu obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu - informuje Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ).

Polska Grupa Zbrojeniowa SA poinformowała w piątek w komunikacie o czwartkowej rozmowie w Warszawie przedstawicieli zarządu PGZ

i podsekretarz stanu w brytyjskim Ministerstwie Obrony Harriett Baldwin na temat polsko-brytyjskiej współpracy w obszarze przemysłu obronnego.

"Spotkanie skupiało się na dyskusji dotyczącej oferty brytyjskiego przemysłu w ramach programu NAREW, systemów bezzałogowych, kwestiach związanych z cyberbezpieczeństwem i możliwościach kooperacji przy budowie oraz wyposażaniu jednostek dla Marynarki Wojennej RP oraz Royal Navy" - głosi komunikat.

"Strona brytyjska potwierdziła gotowość do daleko idącej współpracy w kwestii transferu technologii potrzebnych do produkcji w Polsce systemu obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu. Jak podkreśliła minister Baldwin przedsiębiorstwa z Wielkiej Brytanii dostrzegają zarówno wiele możliwości do nawiązania dwustronnej kooperacji ze swoimi partnerami z Polski, jak i do wspólnego z PGZ oferowania rozwiązań dla Sił Zbrojnych RP oraz na rynki trzecie" - dodała PGZ.

Harriett Baldwin - jak czytamy w informacji Grupy - zapewniała o gotowości Londynu do współpracy, niezależnie od zmieniających się relacji między Wielką Brytanią a UE.

W komunikacie zwrócono uwagę, że brytyjski przemysł posiada wiele rozwiązań, które znajdują się w polu zainteresowania PGZ.

"Jako główne obszary współpracy wymienić można: systemy obrony powietrznej krótkiego zasięgu i pociski przeciwpancerne z MBDA; śmigłowce dla Wojsk Specjalnych i Marynarki Wojennej od Leonardo Helicopters; okręty nawodne wraz z ich wyposażeniem, a także remonty, serwis oraz produkcję silników i powerpacków we współpracy z Rolls-Royce" - czytamy.

Cytowany w komunikacie wiceprezes PGZ Maciej Lew-Mirski zwrócił uwagę, że Londyn wyraża ogromne zainteresowanie możliwością kooperacji z PGZ, "między innymi w kluczowym dla dalszego rozwoju technologii rakietowych programie NAREW, gdzie dążymy do pełnej autonomii".

Rozmowy - według niego - mają też dotyczyć brytyjskich światowej klasy rozwiązań, które z powodzeniem zastosować można w programach GRYF, MIECZNIK czy CZAPLA, a także możliwości współpracy przemysłowej przy realizacji projektu budowy brytyjskich fregat nowej generacji, oznaczonych jako typ 31e.

Harriett Baldwin - jak przypomniano - od lipca 2016 roku pełni funkcję podsekretarza stanu ds. zaopatrzenia w brytyjskim Ministerstwie Obrony. Od 2010 roku zasiada w Izbie Gmin.

Polska Grupa Zbrojeniowa SA to lider polskiego przemysłu i jeden z największych koncernów obronnych w Europie. Skupia ponad 60 spółek (branże: obronna, stoczniowa, nowych technologii), osiągając roczne przychody na poziomie 5 mld zł.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39475,00 $ tona -1,13% 2 gru
 Cynk 3293,00 $ tona -0,06% 2 gru
 Aluminium 2654,00 $ tona -0,56% 2 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.