• <
escort_980x120_gif_2020

Thunberg: świat musi być gotowy do zerwania starych umów dla dobra klimatu

Strona główna Rybołówstwo, ekologia Thunberg: świat musi być gotowy do zerwania starych umów dla dobra klimatu
Thunberg: świat musi być gotowy do zerwania starych umów dla dobra klimatu - GospodarkaMorska.pl
fot. kurier.pap.pl
Thunberg: świat musi być gotowy do zerwania starych umów dla dobra klimatu - GospodarkaMorska.pl

sons

16.07.2020 Źródło: PAP

Szwedzka aktywistka Greta Thunberg powiedziała w czwartek, że świat potrzebuje fundamentalnych zmian gospodarki, aby mieć szansę na pokonanie kryzysu klimatycznego. Stwierdziła też, że kraje powinny być przygotowane do zerwania starych umów, aby osiągnąć zielone cele - podała agencja Reutera.

17-latka udzieliła wywiadu Reuters TV po tym, jak wraz z innymi aktywistami skierowała list otwarty do europejskich przywódców, który wzywał ich do podjęcia działań w sprawie klimatu. W liście stwierdzono, że osoby u władzy praktycznie „dały za wygraną” w poszukiwaniu prawdziwego rozwiązania.

Thunberg podkreśliła, że zmiany klimatyczne należy postrzegać jako kryzys. „Dopóki nie jest to traktowane jako kryzys, możemy przeprowadzić tyle negocjacji i rozmów, konferencji dotyczących zmian klimatu, ile jest możliwe. To niczego nie zmieni” - powiedziała Thunberg.

Aktywistka, która podczas zeszłorocznego szczytu klimatycznego ONZ skrytykowała światowych przywódców za wiarę w „bajki” o wiecznym wzroście gospodarczym, stwierdziła, że tylko fundamentalna zmiana istniejącego systemu pozwoli opanować zmiany klimatyczne.

Zacytowała badanie ONZ opublikowane w listopadzie ub.r., z którego wynika, że planowane inwestycje mające na celu zwiększenie produkcji paliw kopalnych mogą sprawić, iż cele zapisane w porozumieniu paryskim z 2015 r. znajdą się poza zasięgiem. „Oznacza to, że jeśli mamy pozostać poniżej tych celów, musimy umożliwić zerwanie i porzucenie obowiązujących kontraktów i umów. A to nie jest możliwe w dzisiejszym systemie” - stwierdziła.

Postulaty zawarte w liście, opublikowanym przed piątkowym szczytem Rady Europejskiej, obejmowały natychmiastowe wstrzymanie wszelkich inwestycji w poszukiwanie i wydobycie paliw kopalnych, przy jednoczesnym szybkim zniesieniu dopłat do paliw kopalnych.

W liście wezwano również do ustanowienia wiążących rocznych „budżetów węglowych” w celu ograniczenia ilości gazów cieplarnianych, jakie mogą emitować kraje. Wezwano także europejskie rządy do poparcia postulatu do Międzynarodowego Trybunału Karnego w sprawie przyjęcia nowej zbrodni „ekobójstwa”. Dzięki temu możliwe byłoby ściganie osób odpowiedzialnych za niszczenie przyrody na wielką skalę.

Pod listem, opublikowanym na stronie https://climateemergencyeu.org/, podpisali się m.in. aktywistka Malala Yousafzai, aktorzy Leonardo DiCaprio, Priyanka Chopra i Ben Stiller, pisarka Margaret Atwood i artystka Annie Lennox. (PAP)

Źródło:
PAP
 Ropa brent 45,25 $ baryłka  -0,20% 17:36
 Cyna 17960,00 $ tona 0,39% 5 sie
 Cynk 2370,00 $ tona 2,86% 5 sie
 Aluminium 1739,00 $ tona 1,76% 5 sie
 Pallad 2250,85 $ uncja  0,90% 17:36
 Platyna 996,65 $ uncja  0,32% 17:36
 Srebro 28,10 $ uncja  3,77% 17:36
 Złoto 2054,20 $ uncja  0,69% 17:36

Dziękujemy za wysłane grafiki.