• <
kongsberg_mega_2020

Ekspert: transformacja Orlenu to krok w kierunku neutralności klimatycznej

Strona główna Stocznie, offshore Ekspert: transformacja Orlenu to krok w kierunku neutralności klimatycznej
Ekspert: transformacja Orlenu to krok w kierunku neutralności klimatycznej - GospodarkaMorska.pl
for. Orsted

ew

15.07.2020 Źródło: PAP

Orlen oddał to, co oddać musiał, albo co było mało perspektywiczne i nisko marżowe. Kierunkiem jest produkcja energii elektrycznej i elektromobilność, co pozwoli osiągać cele neutralności klimatycznej - powiedział PAP Dawid Piekarz z Instytutu Staszica.

KE poinformowała we wtorek, że zatwierdziła przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen - zatwierdzenie uzależniono od pełnego wywiązania się ze zobowiązań przedstawionych przez koncern. Chodzi m.in. o sprzedaż 30 proc. udziałów rafinerii Lotos i 80 proc. stacji tej sieci. Także we wtorek PKN Orlen podpisał list intencyjny ze Skarbem Państwa w sprawie przejęcia kontroli kapitałowej nad PGNiG.

"Pozbywanie się stacji benzynowych w ramach fuzji z Lotosem to niewielki problem - nie tylko generalnie ich liczba w Polsce się zmniejsza z rok na roku, ale i przychody z handlu detalicznego paliwami, który na tych stacjach się odbywa, też spadają" - powiedział Piekarz.

"Bardzo korzystne jest przejęcie rafinerii, która będzie istotnym wzmocnieniem w realizacji planów Orlenu w segmencie petrochemicznym" - dodał.

Zdaniem eksperta przejęcie Grupy Energa i fuzja z Grupą Lotos oraz budowa farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim wpisują się w długoterminową strategię PKN Orlen budowy multienergetycznego koncernu, co pokazuje, że kierunkiem jest produkcja energii elektrycznej i elektromobilność, co pozwoli osiągać cele neutralności klimatycznej.

"Orlen oddał to, co oddać musiał, albo co było mało perspektywiczne i nisko marżowe" - ocenił Piekarz.

"To jest ostatni moment na budowę koncernu tak zbudowanego, który łączy ze sobą paliwa ropopochodne, petrochemię, energię elektryczną i gaz ziemny. Orlen wszedł na ścieżkę między recesją a zielonym ładem" - stwierdził.

"Mamy do czynienia z sytuacją, kiedy w czasach spowolnienia gospodarczego mamy rewolucję energetyczną" - dodał Piekarz.

W jego ocenie fuzje są potrzebne również Orlenowi, ponieważ rynek paliwa naftowego się kończy, a dzięki poszerzeniu spektrum działania koncern może przetrwać i się rozwijać.

"Transformacja energetyczna będzie wymagała infrastruktury przesyłowej, która w ciągu trzech dekad, które nam zostało do 2050 r. ma kosztować 1,5 bln zł" - skomentował ekspert.

"Z jednej strony zebranie pieniędzy, możliwości inwestycyjnych i kompetencji, a z drugiej strony mamy w jednym ręku sektory, w których ta transformacja będzie się odbywała, pozwoli nie tylko usprawnić ten proces, ale uzyskać niespodziewane synergie - mało osób pamięta, że Orlen jest drugim największym konsumentem, gazu ziemnego w Polsce" - dodał.

W jego opinii akwizycje Orlenu pozwolą też zwiększyć pozycję negocjacyjną, jak i ułatwią konstruowanie i realizację kompleksowej strategii.

"Koncern będzie równocześnie operatorem zmian energetycznych, a z drugiej ich motorem, co ułatwi nam osiągnięcie celu neutralności klimatycznej w 2050 r., które wyznaczyła Bruksela" - powiedział.

"Ma też doświadczenie w potężnych fuzjach, jak i podział biznesu na segmenty" - dodał Piekarz. "On jest po prostu do tego dobrze przygotowany" - podsumował. 

Źródło:
PAP
 Ropa brent 45,25 $ baryłka  -0,20% 17:36
 Cyna 17960,00 $ tona 0,39% 5 sie
 Cynk 2370,00 $ tona 2,86% 5 sie
 Aluminium 1739,00 $ tona 1,76% 5 sie
 Pallad 2250,85 $ uncja  0,90% 17:36
 Platyna 996,65 $ uncja  0,32% 17:36
 Srebro 28,10 $ uncja  3,77% 17:36
 Złoto 2054,20 $ uncja  0,69% 17:36

Dziękujemy za wysłane grafiki.