• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Naval Group zwodował fregatę dla Marynarki Wojennej Grecji, przyszły HS Kimon

06.10.2023 14:10 Źródło: Naval Group
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Naval Group zwodował fregatę dla Marynarki Wojennej Grecji, przyszły HS Kimon

Partnerzy portalu

Fot. Naval Group

W stoczni Naval Group w DCNS Lorient odbyła się 4 października 2023 roku ceremonia wodowania kadłuba najnowszego okrętu dla greckich sił morskich. To pierwsza z zaplanowanych trzech jednostek, która ma wzmocnić potencjał sił morskich tego śródziemnomorskiego państwa.

Uroczyste wodowanie odbyło się w obecności Sébastiena Lecornu, francuskiego ministra sił zbrojnych i jego greckiego odpowiednika Nikolaosa Dendiasa. W ceremonii uczestniczyli także dyrektor naczelny Francuskiej Generalnej Dyrekcji Uzbrojenia (DGA) i jego grecki odpowiednik, a także szefowie Sztabu Generalnego Marynarki Wojennej Francji i Grecji.

- Grecja zaszczyciła Grupę Marynarki Wojennej, wybierając statki FDI do odnowienia swojej floty bojowej dla greckiej marynarki wojennej. To wodowanie jest kolejnym ważnym krokiem w naszej ścisłej współpracy z Grecją, ponieważ wyznacza symboliczne narodziny fregaty HS KIMON podczas jej pierwszego kontaktu z morzem. Jest to także konkretna ilustracja zaangażowania Naval Group we wspieranie solidnej współpracy przemysłowej z greckim przemysłem, która z dnia na dzień staje się coraz silniejsza. Naval Group jest dumna, że wraz ze wszystkimi swoimi francuskimi i greckimi partnerami kontynuuje tę wspaniałą przygodę związaną z BIZ - powiedział Pierre Eric Pommellet, dyrektor generalny Naval Group.

Wydarzenie to ma podkreślać sukces silnej i długoterminowej współpracy przemysłowej między Francją a Grecją, ponieważ wiele greckich przedsiębiorstw przemysłowych jest w pełni zintegrowanych z łańcuchem dostaw Naval Group i było obecnych w Lorient na ceremonii.


Fot. Naval Group

Zwodowanie przyszłej fregaty HS Kimon (F-601) jest ważnym przemysłowym i symbolicznym kamieniem milowym w programie FDI dla Marynarki Wojennej Grecji (Polemiko Naftiko). Umowa na zakup trzech fregat plus jednej opcjonalnej została podpisana z Grecją 24 marca 2022 roku. Obok zwodowanej jednostki w budowie znajdują się także przyszłe Nearchos (F-602) i Formion (F-603). Pierwszy wstępnie wyposażony blok kadłuba HS Nearchos został właśnie przeniesiony do suchego doku w celu położenia stępki, a pierwsze cięcie stali trzeciej fregaty HS Formion odbyło się 12 lipca 2023 roku. Pierwsze wyjście w morze HS Kimon jest zaplanowane na 2024 rok, a przekazanie zamawiającemu jej i następnych fregat w 2025 i 2026 roku. Umowa zawarta z Naval Group dotyczy budowy opcjonalnie czwartej jednostki, co może nastąpić w trakcie realizacji dotychczasowego zlecenia lub jego finalizacji.

Fregaty określane jako obronno-interwencyjne (Frégate de Défense et d'Intervention, or FDI) należą do serii budowanej w kooperacji francusko-greckiej. Mają 122 metry długości i 4 460 ton wyporności. Załoga wyniesie 110 oficerów i marynarzy, z możliwością dokooptowania dodatkowych 15 w zależności od misji. Napęd mają stanowić dieslowe silniki o mocy 32 000 kW działające w systemie CODAD (Combined diesel and diesel). Okręt ma osiągać prędkość maksymalnie 27 węzłów, a zachowując średnią 17 jego maksymalny zasięg wyniesie do 5 000 mil morskich. Autonomiczność okrętu wyniesie do 45 dni. W wyposażeniu greckiej wersji okrętu znajdą się wielofunkcyjny radar Thales Sea Fire działający w paśmie S, sonar kadłubowy Kingklip Mark 1115, sonar holowany CAPTAS-4 oraz systemy odpalania wabików SYLENA Mk1 do wabików przeciwtorpedowych CANTO. Uzbrojenie będzie się składać z automatycznej armaty morskiej Oto Melara 76 mm Super Rapid, dwóch armat Leonardo LIONFISH 20 mm, czterech ośmiokomorowych wyrzutni Sylver A50 dla 32 pocisków przeciwpowietrznych MBDA Aster 15/30, wyrzutni Mk31dla rakiet RAM Block 2B, ośmiu przeciwokrętowych rakiet Exocet MM40 B3C MBDA, dwie podwójne wyrzutnie torpedowe z torpedami EuroTorp MU90 Impact, a także śigłowiec MH-60R Seahawk i bezzałogowy Schiebel Camcopter S-100.

Oprócz aktualnie trzech fregat dla Grecji powstaje także ich piątka dla Marynarki Wojennej Francji (Marine Nationale). Prototypowy, budowany od 2021 roku Amiral Ronarc'h (D660) jest w trakcie prób morskich i ma wejść do służby w przyszłym roku. W dalszej kolejności powstają Amiral Louzeau (D661), Amiral Castex (D662), Amiral Nomy (D663) i Amiral Cabanier (D664). Do służby mają wejść w 2026, 2030 i 2035 roku. Mają zastąpić obecnie używane fregaty typu La Fayette, wprowadzone do służby w latach 1996-2001.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.