• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Fregaty programu "Miecznik" z systemem dowodzenia i zarządzania walką Tacticos od firmy Thales

05.10.2023 09:26 Źródło: PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o.
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Fregaty programu "Miecznik" z systemem dowodzenia i zarządzania walką Tacticos od firmy Thales

Partnerzy portalu

Agencja Uzbrojenia

Polska Grupa Zbrojeniowa podpisała umowę z firmą Thales na dostawę systemu dowodzenia i zarządzania walką Tacticos wraz z wybranymi sensorami, które znajdą się w wyposażeniu wielozadaniowych fregat programu "Miecznik", które wejdą w skład polskiej Marynarki Wojennej.

Jeszcze zanim rozpoczęły się prace nad budową pierwszego z trzech zamówionych okrętów, w lipcu br. podawano, co znajdzie się w ich wyposażeniu oraz uzbrojeniu. Z ówczesnymi danymi można zapoznać się w tekście pt. Co nowego w sprawie "Miecznika"? PGZ prezentuje realizacje i zapowiedzi. Obecnie trwa realizacja zakupów sprzętowych. Dzięki zawartej wczoraj umowie, fregaty programu "Miecznik" zostaną wyposażone w zintegrowany system misji, umożliwiający realizację szerokiego zakresu zadań na morzu, w tym zabezpieczanie morskich linii komunikacyjnych i infrastruktury krytycznej. Kluczowym elementem wyposażenia okrętu będzie system dowodzenia i zarządzania walką Tacticos, odpowiedzialny za wspomaganie dowodzenia i podejmowanie decyzji. W ramach zintegrowanego systemu misji firma Thales dostarczy radary Sea Master 410 Block 2 oraz NS58, a także system obserwacji i śledzenia w podczerwieni w zakresie 360° Artemis. Ponadto w ramach zadań w zakresie zwalczania okrętów podwodnych (Anti-Submarine Warfare, ASW), okręty będą korzystać z sonaru podkilowego BlueHunter oraz sonaru holowanego Captas-2. Oba mają zapewnić wielopoziomową świadomość operacyjną sytuacji podwodnej.


Fot. PGZ Stocznia Wojenna

– Podpisana umowa stanowi nie tylko ważny krok w realizacji programu "Miecznik", ale zapewnia też solidną podstawę dla kolejnych wspólnych przedsięwzięć. Dzięki transferowi wiedzy i technologii, PGZ zintegruje wybrane podsystemy zintegrowanego systemu misji z systemem zarządzania walką Tacticos – powiedział Cezary Cierzan, Dyrektor Departamentu Technologii Morskich w PGZ S.A.

– Jesteśmy dumni, że po 2 latach opracowywania rozwiązań na potrzeby fregat "Miecznik" zostaliśmy wybrani do realizacji tak dużego programu. Nie możemy się doczekać, aby wprowadzić inżynierię i technologię firmy Thales na pokład okrętu i przy współpracy z Polskim przemysłem wesprzeć Marynarkę Wojenną RP w ochronie polskiej suwerenności – powiedział Dirk Jan de Bruijn Wiceprezes Above Water Systems, Thales.

Warto też wziąć pod uwagę, że te okręty nie będą pierwszymi w polskiej Marynarce Wojennej, które będą wykorzystywać ten system. W innych konfiguracjach znajduje się on na korwecie patrolowej ORP Ślązak, a także trzech małych okrętach rakietowych typu Orkan. Ponadto system Tacticos znajdzie się w wyposażeniu brytyjskich fregat Typu 31, które podobnie jak "Mieczniki" opierają się na projekcie Arrowhead 140 od firmy Babcock.

Budowa pierwszego, prototypowego okrętu programu "Miecznik", przyszłego ORP Wicher, rozpoczęła się 16 sierpnia br. na terenie PGZ Stocznia Wojenna w Gdyni. Przekazanie jednostki jest planowane w 2029 roku, po czym przejdzie ona badania eksploatacyjno-wojskowe. Kolejne fregaty, przyszłe ORP Burza i ORP Huragan, mają zostać przekazane w latach 2030-2031. Wszystkie wejdą w skład Dywizjonu Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów i będą stacjonowały w Porcie Wojennym Gdynia. Za realizację przedsięwzięcia odpowiada Konsorcjum PGZ-Miecznik w składzie: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., PGZ Stocznia Wojenna sp. z o.o. Partnerami strategicznymi w projekcie są firmy: Remontowa Shipbuilding S.A., Babcock, Thales UK oraz MBDA UK.

Wielozadaniowe fregaty mają znacząco zwiększyć zdolności polskiej Marynarki Wojennej i pozwolić jej na realizację szerokiego spektrum zadań na morzu, takich jak m.in. zabezpieczenie szlaków żeglugowych i ochrona infrastruktury krytycznej. Dzięki nim uzyska nowe możliwości realizacji szerokiego zakresu zadań na polskich obszarach morskich oraz uczestnictwa w misjach i ćwiczeniach organizowanych z sojusznikami z państw NATO. Okręty zwiększą potencjał bojowy Sił Zbrojnych RP, ale także będą stanowić istotny wkład Rzeczypospolitej Polskiej w ramach Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, w tym realizując zadania w składzie Stałych Zespołów Okrętów NATO. Ich wyposażenie pozwoli zwalczać zagrożenie w każdej domenie tj, nawodnej, podwodnej i powietrznej. Przedsięwzięcie jest określane jako największe w historii morskiego rodzaju sił zbrojnych w Polsce.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.