• <

Wynik wyszukiwania - "fala" - Wiadomości

100 lat polskiego żeglarstwa na wystawie w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku

W Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku od niedzieli prezentowana będzie wystawa czasowa poświęcona polskiemu żeglarstwu. Przedstawione na niej zostaną m.in. model jachtu "Zjawa" i płetwy stateczników z "Mazurka"
11.05.2024

El Nino zakończy się w czerwcu, La Nina pojawi się w drugiej połowie 2024 r.

Zjawisko pogodowe El Nino, które wywołuje obecnie fale upałów w Azji Południowej, powinno wygasnąć do czerwca – poinformowało w czwartek amerykańskie rządowe biuro meteorologiczne. Naukowcy twierdzą, że w drugiej połowie 2024 r. może pojawić się zjawisko La Nina, które przyniesie ochłodzenie u wybrzeży Ameryki Południowej.
09.05.2024

Marynarka Wojenna chętna także na korwety? Wielki powrót programu "Murena"

Podczas bloku prezentacyjnego pt. "Modernizacja Marynarki Wojennej" podczas Defence24 Days przedstawiciele polskiej Marynarki Wojennej prezentowali plany koncepcje rozwoju morskiego rodzaju sił. Z kolei przedstawiciele firm zbrojeniowych zaprezentowali działalność swoich przedsiębiorstw oraz ofertę dla Polski. Wszyscy zaprezentowali szereg informacji, przy czym nie zabrakło tu zaskoczeń.
09.05.2024

Polskie żeglarstwo świętuje 100 lat

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprezentuje największą w historii wystawę o polskim jachtingu.
07.05.2024

Maersk prognozuje EBITDA do 6 mld USD w 2024 r. i wysoki CAPEX do 2025 r.

Wyniki Maerska za pierwszy kwartał są zgodne z oczekiwaniami w obliczu trwających zakłóceń na Morzu Czerwonym — informuje zarząd duńskiego armatora z białą gwiazdą. Grupa żeglugowa Maersk (MAERSKb.CO) podniosła swoje prognozy zysków za cały rok po opublikowaniu na początku maja informacji o zyskach za pierwszy kwartał. Wyższe zyski armator i operator logistyczny ma zamiar uzyskać, wykorzystując duży popyt na przewozy kontenerowe oraz wyższe stawki frachtowe w związku z wydłużonymi rejsami statków wokół Afryki.
06.05.2024

Kolorowe żagle w Ustce już 9 sierpnia

Ustka Charlotta Sailing Days (UCSD) już na stałe zagościła w sercach miłośników żeglarstwa, stając się nieodłącznym elementem kalendarza najważniejszych żeglarskich wydarzeń. W minionym roku, podczas piątej edycji, przez 16 dni Ustka zamieniła się w żeglarską stolicę Polski, przyciągając ponad 540 uczestników oraz 470 jachtów z 11 krajów.
02.05.2024

Jak przetrwać i ratować na morzu? Ćwiczenia i badania na Bałtyku z udziałem studentów i pracowników uczelni morskich

Ćwiczenia oraz badania naukowe Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (SAR) z udziałem studentów oraz kadry Politechniki Morskiej w Szczecinie, a także Uniwersytetu Morskiego w Gdyni miały miejsce 26 marca 2024 na Zatoce Gdańskiej. Obejmowały one dwie części – badanie zachowań rozbitków na tratwie ratunkowej podczas wielogodzinnego dryfu i obliczenia przewidywań znosu tratwy.
23.04.2024

Dzięki systemowi smarowania powietrzem OceanGlide firma Alfa Laval podpisała pierwsze porozumienie o współpracy z koreańską stocznią

Alfa Laval podpisując pierwsze porozumienie o współpracy (Memorandum of Understanding) w zakresie instalacji OceanGlide, nawiązała współpracę z koreańską firmą stoczniową. Zawarte porozumienie świadczy o rosnącym zainteresowaniu rynku systemem OceanGlide jako realnym rozwiązaniem w zakresie efektywności energetycznej i dekarbonizacji.
18.04.2024

Bezpiecznie do portu mimo niepogody

1 na 4 decydentów z sektora transportu morskiego uważa, że pogoda ma negatywny wpływ na branżę1. Tropikalne cyklony i huragany, monsuny i burze z piorunami – przyroda potrafi skutecznie spowolnić nawet najbardziej odporny kontenerowiec. Z perspektywy morskich spedytorów, każdy sztorm i kurs pod silny wiatr to wzrost ryzyka, ale i duże straty paliwa.
27.03.2024

Indyjska marynarka wojenna schwytała 35 piratów, uwalniając porwany przez nich statek

Indyjska marynarka wojenna uwolniła w piątek porwany przez somalijskich piratów masowiec MV Ruen i zatrzymała 35 piratów; 16-osobowa załoga statku jest bezpieczna, poinformował w sobotę rząd Somalii.
16.03.2024

Tąpnięcie w Holandii. Francuski Naval wygrywa przetarg na niderlandzką "Orkę"

Ministerstwo Obrony Holandii ogłosiło, kto dostarczy nowe okręty podwodne dla Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii (Koninklijke Marine). Wykonawcą będzie francuska firma Naval, która dostarczy cztery okręty serii Barracuda. Informacja wywołała niemałe zdziwienie w kraju i są podejrzenia, że może skończyć się skandalem, gdyż spodziewano się, że zwycięży rodzimy Damen działający w konsorcjum wraz z szwedzkim Saab.
15.03.2024

Mars wpływa na oceany

Mimo liczonej w dziesiątkach, a nawet setkach milionów kilometrów odległości od Ziemi, Mars może wpływać na kształt orbity Ziemi, a co za tym idzie, na głębiny ziemskich oceanów - informuje pismo „Nature Communications”.
13.03.2024

Kolejna fala antyrządowych strajków w Finlandii; stanęły porty

Kolejny, tym razem dwutygodniowy strajk rozpoczął się w poniedziałek w Finlandii. Do akcji protestacyjnej przystąpili pracownicy sektora eksportowego oraz transportowego sprzeciwiający się rządowej reformie prawa pracy. Wstrzymany został m.in. ruch frachtowy w portach morskich oraz kolejowy przewóz towarów.
11.03.2024

Cyfrowe bliźniaki na statku i w porcie. Logistyka morska pod okiem Wielkiego Brata

"Cyfrowe bliźniaki" i wirtualne społeczności logistyczne mogą pomóc w radzeniu sobie z zakłóceniami w łańcuchu dostaw. Cyfrowe bliźniaki wypłynęły już na szerokie wody i opanowują porty morskie. Zaatakowana przez pandemię Covid-19 logistyka morska na szeroką skalę zaczęła w prowadzać narzędzia informatyczne do obsługi połączeń między kontynentami.
10.03.2024

Konwerter energii fal w kształcie boi przełomem w dziedzinie energii fal

Konwertery energii fal firmy CorPower Ocean wykorzystują czystą energię z największego na świecie niewykorzystanego źródła energii - oceanów. Energia zmagazynowana w falach oceanicznych jest pochłaniana na powierzchni przez falującą boję. Zainspirowana zasadą pompowania ludzkiego serca, technologia energii fal jest oparta na 40 latach badań hydrodynamicznych.
07.03.2024

Zmasowany rosyjski atak dronami na Odessę

Zmasowany atak dronami na Odessę, na południu Ukrainy, przeprowadziły w nocy z poniedziałku na wtorek siły rosyjskie. Osiemnaście dronów wojskom ukraińskim udało się zestrzelić, ale są zniszczenia – poinformowały siły obrony południa Ukrainy na Telegramie
05.03.2024

W Lizbonie przeprowadzono testy systemu ostrzegania przed tsunami

Służby obrony cywilnej Portugalii przeprowadziły w piątek w Lizbonie, przy Placu Handlowym, przylegającym do stołecznej starówki, testy systemu ostrzegania przed tsunami.
02.03.2024

Smutny koniec Kondora. Były okręt podwodny zostanie zezłomowany

Wycofany w 2017 roku ze służby ex-ORP Kondor (297) jednak nie podzieli losu bliźniaczego Sokoła, który ma stać się atrakcją turystyczną. Po zakupie i zacumowaniu w Górkach Zachodnich pojawiła się informacja, że jednostka zostanie pocięta na przysłowiowe żyletki.
09.02.2024

Przemytnik migrantów, którzy zginęli w katastrofie w Cutro skazany na 20 lat

Na 20 lat więzienia skazał w środę sąd w Crotone na południu Włoch pochodzącego z Turcji przemytnika migrantów, jednego z organizatorów przerzutu ludzi na łodzi, która rozbiła się niedaleko brzegów Kalabrii. W katastrofie w rejonie miejscowości Cutro w lutym 2023 roku zginęły 94 osoby.
07.02.2024

Ostrzeżenie o sztormie w pomorskim

Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Szczecinie przekazało ostrzeżenie drugiego stopnia o sztormie we wschodniej części strefy brzegowej - poinformował gdański magistrat.
03.02.2024

Rynek jack-up’ów, łańcuchy dostaw, dostępność finansów i kadr dla morskich farm wiatrowych zweryfikuje rok 2024 i następne

Dynamicznie rozwijająca się morska energetyka wiatrowa będzie potrzebowała statków instalacyjnych. Rynek jack-up’ów dla morskich farm wiatrowych jest uważnie obserwowany. Podpisywane są wciąż nowe kontrakty. Dzieje się to mimo zakłóceń na rynku MEW, wycofywania się z niektórych kontraktów i zmian w przetargach na nowe instalacje.
02.02.2024

Gdynia Winter Swimming Cup 2024 już w ten weekend

Ekstremalne zawody w morsowaniu Gdynia Winter Swimming Cup 2024 odbędą się już w najbliższy weekend, 27-28 stycznia. Sponsorem tytularnym tego wydarzenia jest BCT – Bałtycki Terminal Kontenerowy w Gdyni.
23.01.2024

IMGW: gwałtowne wzrosty stanów wody na Wybrzeżu

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia hydrologiczne dla Wybrzeża Zachodniego i Bugu w Wyszkowie i Małkini.
15.01.2024

2023 rok z punktu widzenia Alfa Laval

Przygotowując się do wejścia w nowy rok Alfa Laval podsumowuje istotne wydarzenia z 2023 r. w dziale morskim.
12.01.2024

Japonia. Fala tsunami uderzyła w elektrownię jądrową podczas trzęsienia ziemi 1 stycznia

Trzymetrowa fala tsunami uderzyła w elektrownię jądrową w japońskiej prefekturze Ishikawa podczas trzęsienia ziemi 1 stycznia; nie spowodowało to żadnych szkód - podała w środę AFP.
10.01.2024

Zatoka Meksykańska zagrożona tornadami, ulewnymi deszczami, powodziami i wysokimi falami

Amerykański ośrodek przewidywania burz (SPC) ostrzegł w niedzielę, że 70 mln ludzi na wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej i południowym wschodzie kraju jest zagrożonych tornadami, niszczycielskim wiatrem, powodziami i zamieciami śnieżnymi. Nawiedzą one te rejony poczynając od poniedziałku.
08.01.2024

Japonia odwołała zagrożenie tsunami

Japonia odwołała zagrożenie tsunami na całym zachodnie wybrzeże kraju, ogłoszone po trzęsienia ziemi, które miały miejsce w poniedziałek. Ostrzeżenie przed zagrożeniem tzw. dużym tsunami trwała prawie 20 godzin.
02.01.2024

Powtórne wstrząsy na Morzu Japońskim

Po silnym trzęsieniu ziemi, do którego doszło w poniedziałek na Morzu Japońskim u zachodnich wybrzeży wyspy Honsiu władze Japonii wydały ostrzeżenie o tsunami i zaleciły ewakuację ludności. Mieszkańcy wybrzeża muszą być przygotowani na kolejne wstrząsy; elektrownie atomowe działają bez zakłóceń - przekazał rzecznik japońskiego rządu Yoshimasa Hayashi.
01.01.2024

Japonia. Ostrzeżenie o 5-metrowym tsunami

U północno-zachodnich wybrzeży Japonii doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,6; wydano ostrzeżenie o tsunami, które może osiągnąć 5 metrów - poinformowała publiczna stacja HNK.
01.01.2024

Potężne fale nawiedzają wybrzeże Kalifornii. Występują powodzie i trwają ewakuacje ludności

W wybrzeże Kalifornii uderzyły potężne fale. Zagrożenie powodzią spowodowało, że w niektórych rejonach władze wydały w sobotę nakaz ewakuacji. W innych ostrzegły mieszkańców, aby trzymali się z daleka od plaż i przybrzeżnych dróg.
31.12.2023

Olbrzymia fala uszkodziła wycieczkowiec

Wycieczkowiec Maud napotkał na Morzu Północnym tzw. falę wyjątkową – kilkunastometrowa fala rozbiła szyby na mostku i zalała urządzenia elektroniczne urządzenia, co spowodowało awarię. Załoga i pasażerowie są bezpieczni, a statek w dalszym ciągu ma zasilanie.
22.12.2023

Gdynia. Uroczystości z okazji 53. rocznicy Grudnia '70

Przed pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 w Gdyni odbyły się w niedzielę uroczystości z okazji 53. rocznicy tragicznych wydarzeń. W tym miejscu około godziny szóstej 17 grudnia 1970 r. padły strzały do robotników udających się do pracy.
17.12.2023

Brytyjski okręt udaremnił atak na statek handlowy na Morzu Czerwonym

Niszczyciel brytyjskiej marynarki wojennej HMS Diamond zestrzelił w nocy z piątku na sobotę drona, który miał uderzyć w jeden ze statków handlowych na Morzu Czerwonym - poinformował w sobotę minister obrony Grant Shapps.
16.12.2023

Niewielkie tsunami zarejestrowano na obszarach położonych wzdłuż japońskiego wybrzeża Pacyfiku

Niewielkie tsunami zaobserwowano w niedzielę na obszarach wzdłuż japońskiego wybrzeża Pacyfiku po trzęsieniu ziemi o magnitudzie 7,7, które nawiedziło południowe Filipiny - podała japońska agencja meteorologiczna.
03.12.2023

Ratownicy kontynuują akcję poszukiwawczą na Bałtyku

Ratownicy SAR kontynuują poszukiwania marynarza, który prawdopodobnie wypadł za burtę statku zacumowanego przy platformie wiertniczej. Dyrektor SAR Sebastian Kluska w rozmowie z PAP podkreślił, że warunki na Bałtyku się pogarszają.
23.11.2023

Portugalskie władze testują systemy ostrzegania przed tsunami

W trzech miastach Portugalii przeprowadzono w poniedziałek testy systemu alarmowego przed falami tsunami w związku z coraz liczniejszymi ostrzeżeniami sejsmologów dotyczących możliwego silnego trzęsienia ziemi w tym kraju.
07.11.2023

Ośmiu turystów uratowanych na wodach Atlantyku u wybrzeża Wysp Kanaryjskich

Hiszpańskie służby ratownictwa morskiego wydobyły z w niedzielę z wód Atlantyku ośmiu turystów, którzy wpadli do oceanu w różnych miejscach Wysp Kanaryjskich. Przyczyną wypadków było nagłe pogorszenie się pogody na hiszpańskim archipelagu, skutkujące wysokimi falami.
06.11.2023

Zderzenie statków na Morzu Północnym. Perspektywa niemieckiej służby SAR, realizującej akcję ratunkową

Pięć śmigłowców służby SAR było zaangażowanych do akcji ratunkowej po zderzeniu się na Morzu Północnym dwóch statków, masowca Polskiej Żeglugi Morskiej Polesie z o połowę mniejszym brytyjskim frachtowcem Verity. Perspektywa sił i środków zaangażowanych do ratowania zagrożonych załóg pokazuje, jak ważna i niebezpieczna jest ich misja.
26.10.2023

Biało-czerwona dominacja na Atlantyku!

4 złote medale polskich żeglarzy z niepełnosprawnościami w Otwartych Mistrzostwach Świata klasy Hansa. W regatach rozegranych w Portugalii (Marina de Portimão) biało-czerwoni pokazali absolutną dominację i potwierdzili, że nie ma na świecie silniejszej nacji w tej klasie niż Polacy.
22.10.2023

Polska uczestniczy w wyścigu państw o dostęp do surowców oceanicznych

Wyścig o dostęp do surowców oceanicznych jest regulowany przez Międzynarodową Organizację Dna Morskiego. "Czynniki naukowe i ekologiczne są traktowane priorytetowo, więc nie będzie możliwości przeprowadzania dzikiej eksploracji na wzór XIX-wiecznego górnictwa kopalnianego” – powiedział PAP dr Jakub Ciążela, geolog morski z Instytutu Nauk Geologicznych PAN.
22.10.2023

Z powodu ocieplenia temperatury wody w Morzu Beringa padło 10 miliardów krabów

Wzrost temperatury wody w Morzu Beringa spowodował śmierć około dziesięciu miliardów krabów - 90 procent populacji krabów w tym regionie; ich populacja nigdy nie odzyska dawnej liczebności - poinformowało czasopismo naukowe "Science".
21.10.2023

Sztorm wywołał rekordowo wysoki stan morza i podtopienia w Danii, zagrażając żegludze

Nawet o dwa metry wzrósł w piątek stan Morza Bałtyckiego w południowo-wschodniej Danii, wywołując liczne podtopienia oraz zakłócenia w transporcie. Według mediów jest to "najgorsza fala sztormowa od 150 lat".
20.10.2023

TRIAS AVI zaprojektuje nową wystawę czasową w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku

Konkursu na projekt koncepcyjny nowej wystawy czasowej Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku pod tytułem „100 lat Polskiego Żeglarstwa” został rozstrzygnięty. Zwycięską pracę nadesłała warszawska spółka TRIAS AVI, która w ciągu najbliższych tygodni opracuje projekt wykonawczy ekspozycji.
20.10.2023

Wysoki stan wód w Bałtyku

Biuro Prognoz Hydrologicznych IMGW w Gdyni wydało ostrzeżenia przed wysokim stanem wody Morza Bałtyckiego i gwałtownym wzrostem stanów wody na Żuławach. Synoptycy wskazują, że lokalnie przekroczone mogą zostać stany ostrzegawcze.
19.10.2023

Portugalska marynarka wojenna uratowała na Atlantyku rannego samotnego żeglarza z Polski

Ratownicy marynarki wojennej Portugalii uratowali rannego żeglarza z Polski około 240 km od północno-zachodniego wybrzeża tego kraju. W środę po południu został on przetransportowany do Lizbony.
18.10.2023

Hydrolodzy ostrzegają przed gwałtownym wzrostem stanu wody w Bałtyku

Biuro Prognoz Hydrologicznych w Gdyni wydało ostrzeżenie dotyczące gwałtownego wzrostu stanów wody w Bałtyku.
17.10.2023

Inwestycje w jednostki pływające dla morskiej energetyki wiatrowej. Crew Transfer Vessels (CTV) – zaopatrzeniowce

W ciągu najbliższych lat polska wyłączna strefa ekonomiczna na Bałtyku stanie się miejscem nigdy dotąd niespotykanej aktywności gospodarczej. Rozpocznie się budowa morskich farm wiatrowych (MFW), których moc osiągnie kilkanaście GW, a do roku 2040 nawet kilkadziesiąt. Wygeneruje to istotny przepływ pracowników oraz ładunków z portów do farm wiatrowych. Jednym ze sposobów transportu będzie wykorzystywanie jednostek typu CTV.
16.10.2023

Zdaniem ekspertów uszkodzenie Balticconnector mogło być spowodowane przez opuszczoną kotwicę statku. Przypadek?

"Teoria kotwicy” pojawia się obecnie najczęściej w analizach przyczyn uszkodzenia gazociągu między Finlandią a Estonią. Zarejestrowany niewielki wstrząs sejsmiczny mógł być wywołany uderzeniem kotwicy dużego statku handlowego, który przystanął w czasie sztormu na środku Zatoki Fińskiej – podało w środę radio Yle.
11.10.2023

Chiny przygotowują się na atak tajfunu Koinu

Niezwykle silny tajfun Koinu zbliża się do wybrzeży chińskiej prowincji Guangdong i wyspy Hainan. Władze ostrzegły w sobotę przed olbrzymimi falami, intensywnymi opadami deszczu i silnym wiatrem.
07.10.2023

Liczba ofiar śmiertelnych powodzi w stanie Sikkim wzrosła do ponad 40

Liczba ofiar śmiertelnych powodzi, do której doszło w środę w wysokogórskim stanie Sikkim w północnych Indiach, wzrosła do ponad 40; około 100 osób, w tym 22 żołnierzy jest uznawanych za zaginionych - powiadomiły w piątek agencje Reutera i Associated Press za indyjskimi władzami centralnymi i regionalnymi.
06.10.2023

"Arktyczne potwory" zagrażają lokalnym społecznościom Grenlandii

Grupa naukowców z Centrum Badań Regionów Zimnych im. Alfreda Jahna Uniwersytetu Wrocławskiego (UWr) bada miejsca, w których można się spodziewać w przyszłości wysokiego ryzyka wystąpienia fal tsunami. Naukowcy planują przygotowanie dla lokalnych społeczności rekomendacji, jak złagodzić skutki geozagrożeń w związku ze zmianami klimatu.
03.10.2023

Papież: obojętność zakrwawiła Morze Śródziemne

Ratowanie migrantów to "obowiązek człowieczeństwa, to obowiązek cywilizacji" - powiedział papież Franciszek w Marsylii w piątek podczas ceremonii przy pomniku marynarzy i migrantów, którzy zginęli na morzu. "Obojętność zakrwawiła Morze Śródziemne" - podkreślił.
22.09.2023

Tragiczny wypadek na okręcie podwodnym. Zginęło trzech marynarzy

Służby prasowe Południowoafrykańskich Sił Obrony Narodowej (SANDF) podały szczegóły odnośnie tragicznego, środowego wypadku na okręcie podwodnym, do którego doszło w pobliżu Kommetjie niedaleko Kapsztadu. Wysoka fala zmiotła znajdujących się na zewnątrz siedmiu członków załogi. Trójki z nich niestety nie udało się uratować.
22.09.2023

Żeglarskie dzieci opanowały Iławę. Wielki Finał PGE PolSailing przeszedł do historii!

Ponad 100 młodych adeptów żeglarstwa oraz rzesze mieszkańców Iławy i turystów wzięło udział w Wielkim Finale PGE PolSailing. Było to zwieńczenie kilkumiesięcznych, bezpłatnych zajęć dla dzieci prowadzonych w 34 ośrodkach w całej Polsce w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacji Żeglarskiej PGE PolSailing. W Iławie nie zabrakło atrakcji na wodzie, jak i na brzegu, gdzie stanęło żeglarskie miasteczko.
18.09.2023

Technologie Morskie KIS 13 za burtą?

15 września w Uniwersytecie Morskim w Gdyni odbyło się kolejne spotkanie Grupy Roboczej KIS 13 Technologie Morskie z przedstawicielkami Departamentu Innowacji i Polityki Przemysłowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii (MRiT).
18.09.2023

Dron morski SBU zaatakował rosyjski okręt rakietowy

Dron morski Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zaatakował i unieruchomił rosyjski okręt rakietowy Samum w pobliżu Sewastopola - poinformował w piątek portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
15.09.2023

Wiceszef MSWiA: Dzisiaj największy ruch migracyjny to jest Morze Śródziemne.

Fala imigrantów, która pojawia się pod Berlinem to jest głównie kierunek bałkański. Kierunek białoruski to jest naprawdę nieduży procent, jeżeli nie promil, ocenił w Kwadransie Politycznym w TVP1 wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.
12.09.2023

Gróbarczyk o niemieckich pretensjach ws. terminala kontenerowego w Świnoujściu: „bzdury”

Wiceminister Marek Gróbarczyk odniósł się krótko do kwestii niemieckich wątpliwości i argumentów wysuwanych przeciw budowie głębokowodnego terminala kontenerowego w Świnoujściu. „Jedna wielka bzdura” – stwierdził na falach Radia Szczecin.
06.09.2023

100-letni statek na mieliźnie, bo kapitan przysnął

Leonie, dokładnie 100-letni statek, jedna z niewielu jednostek w tym wieku wciąż w eksploatacji, a tym samym niezwykle wartościowa historycznie, wylądowała w piątek rano na mieliźnie. Kapitan sam przyznał, że zasnął.
03.09.2023

Prędkość wiatru huraganu Idalia wzrosła do 180 km/godz.

We wtorek w nocy huragan Idalia gwałtownie się nasilił nad wodami Zatoki Meksykańskiej i według prognoz może osiągnąć czwartą kategorię. O godz. 23 prędkość wiatru wzrosła do 180 km/godz. Na niektórych obszarach przybrzeżnych już występują powodzie.
30.08.2023

Stan wyjątkowy w Karolinie Płd. z powodu huraganu Idalia

Gubernator amerykańskiego stanu Karolina Południowa Henry McMaster wprowadził we wtorek stan wyjątkowy z powodu nadciagającego do południowo-wschodnich wybrzeży Stanów Zjednoczonych huraganu Idalia.
29.08.2023

Grecja. Utonęło czterech migrantów próbujących dostać się na wyspę Lesbos

U wybrzeży Lesbos utonęło w poniedziałek czterech migrantów próbujących przepłynąć łodzią na tę grecką wyspę z Turcji - poinformowała grecka straż przybrzeżna. Uratowano 18 migrantów, którzy zostali przewiezieni do portu w Mitylenie. Nie podano dalszych szczegółów.
28.08.2023

Włochy. Ponad 100 tys. migrantów od początku roku, nasila się polemika wokół ich przyjmowania

We Włoszech w momencie, w którym liczba migrantów przybyłych od początku roku przekroczyła już 100 tysięcy, nasila się polemika między lokalnymi władzami a MSW na temat systemu ich przyjmowania. Burmistrzowie wielu miast, zwłaszcza na północy, alarmują, że nakładany na nich obowiązek przyjmowania coraz większej liczby osób rujnuje lokalne budżety.
21.08.2023

Alfa Laval przyspiesza transformację paliwową dzięki systemowi FCM Methanol na statkach napędzanych metanolem

Alfa Laval stoi na czele transformacji paliwowej w przemyśle morskim dzięki swoim rozwiązaniom, wiedzy i doświadczeniu w zakresie wykorzystania metanolu. Ostatni projekt oparty na metanolu dla chińskiego armatora obejmuje instalację Alfa Laval FCM Methanol – systemu zasilania paliwem o niskiej temperaturze zapłonu (LFSS) na pokładzie czterech statków z silnikami WinGD. Projekt ten jest przełomowym osiągnięciem nie tylko dla Alfa Laval, ale także dla armatora, stoczni i projektanta silników. Pierwsze systemy zasilania silników met
21.08.2023

W Japonii Ponad 60 osób rannych wskutek uderzenia tajfunu Lan

Ponad 60 osób zostało rannych wskutek przejścia tajfunu Lan, który w środę dotarł do zachodniej części Japonii - poinformowały służby ratunkowe tego kraju cytowane przez agencję Kyodo. Tydzień wcześniej w Japonię uderzył tajfun Khanun.
16.08.2023

Dobry początek kitesurferów i windsurferów w mistrzostwach świata

Mistrzostwa świata klas olimpijskich w żeglarstwie nabierają tempa. Dziś na akwenie w Hadze było tłoczno, bo do rywalizacji dołączyli zawodnicy w windsurfingowej klasie iQFoil oraz kitesurfingowej Formula Kite. Polacy, w większości, mogą mieć po dzisiejszym dniu powody do zadowolenia. Biało-czerwoni liczą się w walce o medale, jak i o kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.
15.08.2023

Trzy rosyjskie nocne ataki na Odessę

W nocy z niedzieli na poniedziałek Rosjanie trzykrotnie atakowali Odessę. Użyto 15 dronów bojowych i 8 wystrzeliwanych z morza pocisków Kalibr. Wszystkie ataki zostały odparte - poinformowało na Telegramie Operacyjne Dowództwo sił ukraińskich "Południe", cytowane przez Ukrinform.
14.08.2023

Niecodzienne wyzwanie. Kajakrze przepłyną wzdłuż wybrzeża, żeby pomóc koledze

Z Portu Świnoujście grupa przyjaciół „Kajakowe Świry” podjęła się niecodziennego wyzwania. Jest nim przepłynięcie całego polskiego wybrzeża na kajakach w ramach charytatywnego spływu „Morskie Wiosłowanie - Celem Pomaganie”. Patronat nad akcją objął Komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej kontradm. SG Andrzej Prokopski.
03.08.2023

Huragan Khanun uderza także w Chiny. Jak dotąd ewakuowano 850 tys. osób

Ulewne deszcze i woda spływająca z Pekinu, w którym odnotowano rekordowe opady, zmusiła do ewakuacji 850 tys. mieszkańców sąsiadującej ze stolicą prowincji Hebei, podaje w czwartek agencja AP. Wśród najbardziej dotkniętych obszarów jest miasto Zhuozhou, ważne centrum logistyczne branży wydawniczej.
03.08.2023

W nocnym ataku sił rosyjskich na Odessę rakiety spadły na terminal zbożowy i olejowy

Rosyjskie pociski rakietowe Onyks i Ch-22, wystrzelone podczas ataku w nocy z wtorku na środę na obwód odeski, uderzyły w terminal zbożowy i olejowy - poinformowało ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe" w komunikacie na Facebooku.
19.07.2023

Z. Pisarski: Atak na Most Krymski to element negocjacyjny Ukrainy, przed rozpoczęciem oficjalnych rozmów z Rosją

Atak na Most Krymski to najprawdopodobniej forma sygnału i element negocjacyjny strony ukraińskiej przed rozpoczęciem oficjalnych rozmów z Rosją – mówi PAP były doradca Prezydenta RP ds. Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego i prezes Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego, Zbigniew Pisarski.
18.07.2023

W rosyjskich atakach na Odessę uszkodzona infrastruktura portowa, obrona strąciła sześć rakiet Kalibr

Infrastruktura portu w Odessie, na południu Ukrainy, została uszkodzona w wyniku ostrzałów przeprowadzonych przez siły rosyjskie z użyciem pocisków rakietowych i dronów; ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła sześć pocisków manewrujących Kalibr - powiadomili we wtorek przedstawiciele Sił Zbrojnych Ukrainy.
18.07.2023

Kapitan żeglugi śródlądowej Mirosław Kaczyński o życiu na rzece

Statek jest z natury rzeczy dla człowieka miejscem wrogim, wystarczy postawić nogę, nie tam, gdzie trzeba i można ją stracić - powiedział PAP.PL kapitan żeglugi śródlądowej Mirosław Kaczyński, który pełni służbę na Wiśle od 46 lat.
17.07.2023

EST-Floattech dostarcza akumulatory dla zeroemisyjnego statku eventowego Oceandiva London

Według twórców kiedy Oceandiva London będzie pływać po falach Tamizy, zasilanie nie będzie żadnym zmartwieniem ani dla kapitana, załogi czy też dla gości na statku. Cała energia na pokładzie będzie pochodzić z systemów magazynowania energii dostarczonych przez EST-Floattech. Dzięki temu żeglowanie z pełną prędkością i zapewnienie mocy elektrycznej ma nie stanowić żadnego problemu, przy tym pozostawać neutralnym pod kątem emisji CO2.
11.07.2023

Rynek pływających terminali LNG. FSRU w Gdańsku na inwestycyjnym kursie

Flota FSRU podwoi się do 2025 roku – przewidywali około 10 lat temu analitycy z Oxford Institute of Energy Studies. Po napaści Rosji na Ukrainę widać, że wiele krajów europejskich poszukuje sposobów na zwiększenie możliwości przeładunkowych skroplonego gazu. W Polsce zdecydowano, że statek FSRU zacumuje w Zatoce Gdańskiej.
10.07.2023

Bangladesz: feeder w opałach, kontenery w wodzie

Pangaon Express, feeder transportujący kontenery wzdłuż wybrzeża i drogami śródlądowymi w Bangladeszu częściowo znalazł się pod wodą podczas czwartkowego rejsu. Ze statku spadła część ładunku.
09.07.2023

Uwaga węgiel! Ceny już spadły, mimo że import z Chin i Indii dynamicznie rośnie

Import węgla z Indii wzrósł do 162 t w roku obrachunkowym 1922/23. Import węgla koksującego wzrósł do 54 t informuje Indian Express. Całkowite globalne ładunki węgla drogą morską w Chinach wzrosły rok do roku o 5,8% do 1 204,8 mln t, podczas gdy w 2021 r. importowano drogą morską 1 138,3 mln t – alarmuje Banchero Costa.
07.07.2023

Izrael. Władze chcą położyć podmorski kabel mający połączyć krajową sieć energetyczną z siecią Europy i regionu Zatoki Perskiej

Izrael rozwija plany położenia podmorskiego kabla, który ma zaspokoić rosnące potrzeby energetyczne kraju oraz połączyć sieć elektryczną państwa żydowskiego z sieciami energetycznymi w Europie i regionie Zatoki Perskiej - poinformowały władze.
05.07.2023

Eksperci: ze złotą algą w Odrze da się walczyć za pomocą odsalania wody

Ze złotą algą w Odrze da się walczyć za pomocą odsalania wody, ale ta metoda ma swoje skutki uboczne w postaci milionów ton soli, którą trzeba zagospodarować – mówili eksperci w polskich ośrodków naukowych podczas debaty zorganizowanej przez Najwyższą Izbę Kontroli (NIK).
04.07.2023

Podkarpackie. Policjanci pomogli załodze łodzi, której groziło utonięcie

Policyjni stermotorzyści interweniowali na Jeziorze Solińskim i pomogli osobom, którym groziło utonięcie. Załoga miotanej falami łodzi, wśród której było dwoje małych dzieci, utraciła sterowność i nie była w stanie sama wrócić na brzeg.
04.07.2023

Zawody w klasach ILCA 4,6 i 7 podczas II etapu Energa Nord Cup Gdańsk 2023

Za nami trzy dni ścigania w klasie ILCA podczas ENERGA NORD CUP Gdańsk. W tym roku na starcie stanęło prawie 200 zawodników z 9 krajów. Zatoka Gdańska zapewniła uczestnikom regat pełen przekrój warunków wiatrowych, więc szanse na dobre wyniki miał w każdy.
29.06.2023

Ocean Winds na konferencji PSEW: Bałtyk ma ogromny potencjał dla rozwoju energetyki wiatrowej

Prąd z morskich farm wiatrowych może wkrótce stać się znaczącą częścią polskiego miksu energetycznego. „Firma Ocean Winds wierzy w potencjał Morza Bałtyckiego” – przekonuje Kacper Kostrzewa, dyrektor projektu BC-Wind, mającego na celu wytwarzanie energii z wiatru na polskiej części Bałtyku.
27.06.2023

Energa Nord Cup Gdańsk 2023

Pierwszy etap ENERGA NORD CUP Gdańsk 2023 za nami! Wiatru nie było zbyt wiele, ale wystarczająco dużo, aby rozegrać niemal wszystkie zaplanowane wyścigi na Zatoce Gdańskiej.
26.06.2023

Raport: zmiany klimatyczne wpływają na Europę, w tym na infrastrukturę systemu energetycznego

Zmiany klimatu zbierają żniwo wśród ludzi, gospodarek i środowiska w Europie, która jest najszybciej ocieplającym się kontynentem na świecie. Rok 2022 upłynął pod znakiem ekstremalnych upałów, susz i pożarów - podała w raporcie Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO).
19.06.2023

Smarowanie kadłuba powietrzem - Odfjell wybiera Alfa Laval OceanGlide, aby zwiększyć efektywność energetyczną

Przełom w transporcie morskim. Odfjell Ship Management nawiązał współpracę z Alfa Laval, wybierając system smarowania powietrzem Alfa Laval OceanGlide do zainstalowania na jednym ze swoich tankowców. Alfa Laval OceanGlide to nazwa nowo nabytego systemu smarowania powietrzem. Nowe rozwiązanie stanowi kolejny element oferty w portfolio zrównoważonych produktów Alfa Laval.
14.06.2023

Wspierane przez USA badanie dotyczące słuchu waleni zawieszone po śmierci wieloryba

Prowadzony w Norwegii kontrowersyjny projekt badawczy mający na celu zrozumienie, w jaki sposób wieloryby reagują na hałas oceanu, został zawieszony po tym, jak spowodował śmierć płetwala karłowatego.
12.06.2023

Na brzeg Morza Czarnego fale wynoszą po powodzi odpady, sprzęty, nawet lodówkę [WIDEO]

Mieszkańcy Odessy fotografują na miejscowych plażach przedmioty, które trafiły do Morza Czarnego w wyniku zniszczenia przez Rosjan zapory w Nowej Kachowce na Dnieprze. To fragmenty okien, mebli, a nawet lodówka - podał w piątek portal Ukraińska Prawda.
11.06.2023

Hiszpania: służby zlokalizowały statek rybacki, który zatonął w 2022 r. u brzegów Kanady

Hiszpańskie służby ustaliły lokalizację statku rybackiego Villa de Pitanxo, który 15 lutego 2022 r. zatonął podczas sztormu w pobliżu Nowej Funlandii, na północnym wschodzie Kanady. Miejsce katastrofy potwierdzono w ramach misji nadzorowanej przez hiszpański wymiar sprawiedliwości.
05.06.2023

Francuski i włoski okręt cumują w Świnoujściu

Do Portu Wojennego Świnoujście weszły, 31 maja, włoski niszczyciel rakietowy ITS Caio Duilio oraz francuski zbiornikowiec FS Somme. Robocza wizyta była okazją do odpoczynku marynarzy i uzupełnienia zapasów, a także spotkania z kadrą dowódczą polskiej Marynarki Wojennej.
03.06.2023

Filipiny. Ewakuacja tysięcy mieszkańców północy kraju z powodu zagrożenia tajfunem

Na Filipinach rozpoczęła się ewakuacja tysięcy mieszkańców północnych regionów kraju, gdzie zamknięto szkoły i biura oraz zakazano wypływania w morze, ponieważ do wybrzeża zbliża się tajfun Mawar – przekazała w poniedziałek agencja Associated Press za władzami Filipin.
29.05.2023

Prawie 500 żeglarzy na otwarciu sezonu w Krynicy Morskiej

Kilkuset zawodników i zawodniczek rywalizowało w Krynicy Morskiej w regatach o Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego, które tradycyjnie już otwierają sezon żeglarski w Polsce. Regaty przeprowadzono na Zalewie Wiślanym, a o medale i punkty kwalifikacyjne do regat rangi mistrzostw świata i Europy walczyli przedstawiciele klas nieolimpijskich.
22.05.2023

Silne trzęsienie ziemi w pobliżu Nowej Kaledonii, zagrożenie falami tsunami

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,7 nawiedziło w piątek rejon Wysp Loyalty, w pobliżu Nowej Kaledonii (południowo zachodni Pacyfik), poinformowała amerykańska Służba Geologiczna (USGS). Wydano ostrzeżnie przed falami tsunami.
19.05.2023

Ulstein U-Stern – patent na inteligentną instalację monopali

Branża offshore wind stawia czoła wyzwaniom dotyczącym montażu coraz potężniejszych fundamentów typu monopal. Ulstein zgłosił do opatentowania U-Stern – innowacyjny projekt konstrukcji rufy statków instalacyjnych. Zaproponowane rozwiązanie ma zapewnić inteligentną, bezpieczną metodę transportu oraz montowania monopali.
16.05.2023

Niesłabnący potencjał fregat. ORP Gen. Tadeusz Kościuszko na Dynamic Mongoose-23

Polska fregata rakietowa wzięła udział w międzynarodowym ćwiczeniu na Morzu Północnym pk. Dynamic Mongoose-23. Od początku maja działała w trudnych warunkach na morzu, pokazując przygotowanie załogi do prowadzenia skomplikowanych i wymagających operacjach w ramach NATO. Na co dzień służąca w 3. Flotylli Okrętów i stacjonująca w Porcie Wojennym Gdynia potwierdza obecność i znaczenie polskiej Marynarki Wojennej jako ważnego elementu systemu bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim i nie tylko.
16.05.2023

Trzęsienie ziemi na północy Polski wstrząsnęło Bornholmem

Trzęsienie ziemi na północy Polski wstrząsnęło mieszkańcami Bornholmu, wyspy leżącej w południowo-zachodniej części Morza Bałtyckiego, około 150 kilometrów od epicentrum. Informacje na ten temat podała duńska telewizja TV 2/Bornholm, powołując się na dane Państwowej Służby Geologicznej Danii i Grenlandii, które szacują magnitudę wstrząsów na 2,3 w skali Richtera.
14.05.2023

Prawie 1500 migrantów przybyło minionej doby na Lampedusę

Agencja Ansa podała za lokalnymi władzami, że prawie 1500 migrantów przybyło ostatniej doby na włoską wyspę Lampedusa. W tamtejszym ośrodku rejestracji i identyfikacji migrantów jest ponad cztery razy więcej osób niż miejsc.
07.05.2023

Energia na szwedzkich falach. Duńczycy z Polakami przetarli morski szlak

Tuż za miedzą szwedzka firma Ocean Harvesting otrzymała 400 tys. EUR finansowanie na ulepszenie systemu sterowania i optymalizacji projektu konwertera energii fal InfinityWEC, który ma doprowadzić do morskiego projektu próbnego InfinityWEC w skali 1:3. Ponad 10 lat temu Polacy brali udział w projektowaniu i zbudowali elektrownię do pozyskiwania energii z fal morskich dla Danii.
01.05.2023

Utrudnienia na drodze w kierunku Mierzei Wiślanej. Drogowcy będą sterowali ruchem

Drogowcy na czas długiego weekendu majowego przerwą prace przy naprawie drogi nr 501 między Stegną a Krynicą Morską (woj. pomorskie) i w kilku miejscach wprowadzą ruch wahadłowy. W piątek, sobotę i niedzielę ruch będzie sterowany także ręcznie.
28.04.2023

Drony groźną bronią dla obiektów energetycznej infrastruktury krytycznej

Według ekspertów potencjalnymi przyszłymi obiektami ataków terrorystów będą obiekty infrastruktury krytycznej, a narzędziami ataków staną się systemy autonomiczne w postaci dronów. Eksperci przewidują także, iż w przeciągu najbliższych trzech lat akty terroru w ramach działań podprogowych kreowane będą na terytorium UE przez inne (wrogie) państwa. Obiektami takich ataków mają być głównie elementy energetycznej infrastruktury krytycznej.
28.04.2023

Zbliża się wielka fala złomowań kontenerowców. Analiza rynku tonażowego (tygodnie 11-15/2023)

Ostatnie tygodnie to przede wszystkim elektryzujące środowisko żeglugowe informacje na temat około 400 statków kontenerowych, które szykowane są do wysyłki na złom. Według shipbrokera Braemar 175 z tych jednostek ma być wysłanych na żyletki w 2023 roku, natomiast kolejne 220 statków tego typu w kolejnym. Taki wolumen tonażu może spowodować znaczące poprawienie sytuacji na rynkach frachtowych przewozów kontenerów.
25.04.2023

Silne trzęsienie ziemi pod dnem oceanu w pobliżu Nowej Zelandii

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,3 wystąpiło w poniedziałek pod dnem Oceanu Spokojnego w rejonie wysp Kermadec odległych o ok. 1000 km na północny wschód od Nowej Zelandii - poinformowała amerykańska Służba Geologiczna (USGS).
24.04.2023

Włochy: 21 łodzi z ponad 800 migrantami dotarło na wyspę Lampedusa

Prawie 820 migrantów przybyło w ciągu doby na włoską wyspę Lampedusa na pokładzie 21 łodzi - podała w poniedziałek agencja Ansa za lokalnymi władzami. Znów przepełniony jest tamtejszy ośrodek rejestracji i identyfikacji.
24.04.2023

ORP Kondor nie pójdzie na żyletki? Jaki los czeka byłe okręty?

Wystawiony na sprzedaż były okręt podwodny polskiej Marynarki Wojennej znalazł właściciela. Wedle jego obecnych zapewnień nie zostanie zezłomowany, acz jego los pozostaje dalej niepewny. W kolejce na nowych właścicieli czekają też inne wycofane jednostki, w tym inne, wycofane okręty podwodne oraz niszczyciele min.
21.04.2023

Morskie farmy słoneczne znakomitym uzupełnieniem MEW. Crist i StoGda uczestniczą w innowacyjnym projekcie badawczym

Wiele mówi się o morskiej energetyce wiatrowej i w Polsce ten obszar aktywności znalazł już uznania władz, uczelni i stał się popularny w naszym społeczeństwie. Na świecie do pozyskiwania energii podchodzi się już bardziej otwarcie i notujemy pierwsze instalacje farm słonecznych na morzu. Montowane są przy brzegu i jako instalacje pływające.
19.04.2023

Znane są przyczyny wypadku jachtu Delphia 24, w którym zginęło trzech żeglarzy

Państwowa Komisja Badania Wypadków Morskich (PKBWM) opublikowała raport na temat wypadku jachtu Delphia 24, do którego doszło w ubiegłym roku nieopodal gdyńskiego basenu żeglarskiego. W wyniku wywrócenia się jachtu zginęło trzech żeglarzy.
05.04.2023

Aegir Insights: Nadchodzi fala aukcyjna offshore wind – ponad 60 GW na horyzoncie

Eksperci ośrodka analitycznego Aegir Insights informują, że w tym roku planowanych jest szereg aukcji na przyznanie praw do dzierżawy obszarów morskich oraz kontraktów na zakup energii po gwarantowane cenie. Aukcje mogą objąć projekty o łącznej mocy 60 GW w skali globalnej. Nie są jeszcze znane szczegóły wszystkich postępowań.
27.03.2023

Włochy. Nasila się napływ migrantów z Tunezji, w ciągu kilku godzin 20 łodzi

Nasila się napływ migrantów z Tunezji do Włoch. W piątek w ciągu kilku godzin na włoską wyspę Lampedusa przypłynęło 20 łodzi z prawie tysiącem osób na pokładach- podała Ansa. Nowa fala migracyjna coraz bardziej niepokoi rząd w Rzymie.
25.03.2023

Klif w Gdyni Orłowo ponownie niebezpieczny. Znów dochodzi do osunięć ziemi

Brzeg morza służy jako zachęta do spacerów, a wiele osób próbuje sprawdzić swoją odwagę i podchodzić do klifu, by spojrzeć na fale uderzające w brzeg. To staje się jeszcze bardziej ryzykowne, gdyż silne fale podmywają ziemię, przez co ponownie dochodzi do degradacji terenu i osuwisk.
22.03.2023

Zaskakujący finał akcji ratunkowej rosyjskiego jachtu. Z pomocą przybyli... Ukraińcy

Rosyjski trimaran (jednostka trzykadłubowa) o nazwie Russian Ocean Way, który od 2021 roku przemierza świat, stracił sterowność na Oceanie Spokojnym. Choć wydawało się, że jego załoga znajduje się w potrzasku, otrzymała pomoc od marynarzy z statku towarowego Sounion, których znaczna część pochodzi z Ukrainy.
22.03.2023

Biało-czerwoni blisko medalu w żeglarskich mistrzostwach Europy

Odbyły się mistrzostwa Europy w olimpijskiej klasie ILCA 6 i ILCA 7. Wśród zawodników z całego Starego Kontynentu w kategoriach mężczyzn i kobiet nie zabrakło również reprezentantów z Polski, walczących o miejsca na podium.
17.03.2023

Polska badaczka wyjaśnia mechanizmy powstania cyklonu Seroja

Do powstania cyklonu Seroja, który w 2021 r. uderzył m.in. w Indonezję, przyczyniły się równikowe fale tropikalne. Cyklon w tym obszarze, blisko lądu - to rzadkość; może mieć związek ze zmianami klimatu - powiedziała PAP Beata Latos, pierwsza autorka publikacji w "Nature Communications".
15.03.2023

Włoski minister: za emigrantami płynącymi do Włoch stoi Grupa Wagnera

Już w 2021 roku komisja parlamentu Włoch do spraw nadzoru nad służbami specjalnymi ostrzegała, że to finansowana przez Rosję grupa Wagnera obecna w Libii wspiera wysyłanie migrantów do Europy – ujawnił były szef tej komisji, obecnie minister do spraw firm Adolfo Urso.
14.03.2023

Na plaże w Apulii morze wyrzuca setki opakowań keczupu i majonezu

Setki plastikowych opakowań keczupu i majonezu amerykańskiej produkcji wyrzuca morze na plaże w Apulii na południu Włoch. Butelki keczupu są już w większości puste, te z majonezem nadal szczelnie zamknięte. Prawdopodobnie ich pokaźny transport zgubił jakiś statek. Na razie sprawa pozostaje zagadką.
12.03.2023

12. rocznica katastrofy w Fukushimie

Uroczystości upamiętniające 12. rocznicę katastrofy w elektrowni atomowej Fukushima rozpoczęły się w Japonii minutą ciszy w sobotę o 14.46 czasu lokalnego (6.46 czasu polskiego), czyli o godzinie, o której w 2011 roku kraj nawiedziło gigantyczne trzęsienie ziemi i tsunami.
11.03.2023

72 ofiary katastrofy łodzi z migrantami, trzej przemytnicy w areszcie

72 ofiary śmiertelne, w tym 28 dzieci, 80 osób ocalonych, 8 w szpitalu - ten najnowszy bilans katastrofy łodzi z migrantami pod koniec lutego u brzegów Kalabrii przedstawił we wtorek w parlamencie w Rzymie szef MSW Włoch Matteo Piantedosi. Dodał, że w areszcie przebywa trzech przemytników migrantów. Rano ratownicy prowadzący poszukiwania zaginionych znaleźli ciało trzyletniego dziecka.
07.03.2023

Alfa Laval wprowadza pierwsze w przemyśle morskim separatory przystosowane do biopaliw

Biopaliwa są aktualną i dostępną opcją paliwową, która ma ogromne znaczenie dla klientów z branży morskiej w procesie dekarbonizacji. Alfa Laval jako pierwsza na rynku podejmuje bardzo praktycznie temat biopaliw i wprowadza serie separatorów zoptymalizowanych pod kątem biopaliw i ich modernizacji.
01.03.2023

Nadchodzi fala aukcji offshore wind

W ocenie ekspertów firmy konsultingowej K2 Management, 2023 rok będzie rekordowy pod względem organizowanych aukcji i postępowań w zakresie morskiej energetyki wiatrowej. Liczba potwierdzonych postępowań prowadzonych w Europie przedstawia ten region jako niezwykle atrakcyjne miejsce do inwestowania, choć wszedł na ścieżkę rywalizacji z Azją i USA.
28.02.2023

Nowy rekord dotyczący energii termojądrowej

Naukowcy wytworzyli, po czym utrzymali plazmę wodorową o wysokiej energii przez rekordowy czas ośmiu minut. O osiągnięciu poinformował Instytut Fizyki Plazmy im. Maxa Plancka (IPP) w Niemczech, w którym znajduje się instalacja.
23.02.2023

Rozkręca się rewitalizacja Wyspy Spichrzów w Elblągu

Władze Elbląga zleciły przebudowę zachodniego nabrzeża rzeki Elbląg od strony Wyspy Spichrzów wraz z zagospodarowaniem terenów przybrzeżnych. Zakończenie prac jest planowane w połowie 2025 roku. Całość planowanych robót wykona Korporacja Budowlana DORACO.
22.02.2023

Podczas sztormu na Morzu Czarnym zatonął statek [WIDEO]

Mały statek towarowy zarejestrowany na Komorach i obsługiwany przez rosyjską załogę ucierpiał podczas zimowego sztormu na Morzu Czarnym. W wyniku silnych fal oraz wiatru jednostka rozpadła się i zatonęła. Z 11 członków załogi jeden zmarł w wyniku obrażeń a drugi pozostaje w stanie krytycznym.
22.02.2023

Kolejny medal Agaty Barwińskiej w międzynarodowych regatach [WIDEO]

Agata Barwińska jeszcze niedawno biegała w mundurze po poligonie z karabinem maszynowym, a dzisiaj, już w piance i na wodzie zrobiła to, co potrafi najlepiej, czyli wywalczyła kolejny medal w międzynarodowych regatach w olimpijskiej klasie ILCA6. Polka zajęła trzecie miejsce w bardzo silnie obsadzonych regatach 5th Portugal Grand Prix rozgrywanych na wodach Atlantyku u wybrzeży Vilamoury. Dobrze spisali się również Polacy w klasach ILCA 7 i 49er.
16.02.2023

Cyklon Gabrielle uderzył w Nową Zelandię, wiatr wieje z prędkością ponad 160 kilometrów na godzinę

Cyklon Gabrielle uderzył w poniedziałek w północne wybrzeże Nowej Zelandii, przynosząc intensywne deszcze i porywy wiatru o prędkości 168 kilometrów na godzinę. Ponad 500 lotów zostało odwołanych na Wyspie Północnej, jednej z dwóch głównych nowozelandzkich wysp, a około 58 tysięcy gospodarstw domowych zostało pozbawionych prądu.
13.02.2023

[WIDEO] Heroiczny ratunek na sekundy przed miażdżącą falą. Uratowanym okazał się być... złodziej

Niewielki jacht motorowy Sandpiper żeglował w piątek u zachodnich wybrzeży Stanów Zjednoczonych, w pobliżu ujścia rzeki Kolumbia. Samotny żeglarz został wyskoczył z łodzi dosłownie na sekundę przed tym, jak jego łódź została zmieciona przez falę.
06.02.2023

Amerykańska Straż Wybrzeża uratowała pasażera jachtu... który okazał się złodziejem

W piątek Straż Przybrzeżna Stanów Zjednoczonych przeprowadziła brawurową akcję ratunkową zagrożonego żeglarza w pobliżu baru na rzece Columbia - tylko po to, aby odkryć, że był on złodziejem. Pechowy "pasażer" został uratowany na chwilę przed wywróceniem się łodzi na wodzie.
06.02.2023

Ewolucja branży morskiej – rozmowa z Andrzejem Smoleńskim

Rozmowa z Andrzejem Smoleńskim, Dyrektorem Pionu Morskiego w Alfa Laval, który w branży morskiej aktywnie pracuje od ponad 30 lat.
29.01.2023

Zawsze gotowi! Straż Wybrzeża ujarzmia fale

Amerykańscy strażnicy USCG umieją skutecznie się orzeźwić.
24.01.2023

WIDEO: wycieczkowiec ratuje Kubańczyków w małej łódce

Zupełnie nowy wycieczkowiec Celebrity Beyond natknął się podczas rejsu na niewielką łódkę, na której dryfowało 19 osób.
04.01.2023

Rośnie liczba ofiar zatonięcia tajlandzkiego okrętu. Są zdjęcia prezentujące wrak

Po zatonięciu w połowie grudnia korwety HMS Sukhotai są odnajdywane kolejne ciała członków załogi. Tajlandzkie służby pokazały również podwodne zdjęcia zatopionej jednostki.
02.01.2023

Pierwsza pływająca farma wiatrowa produkuje energię od 5 lat. Jaką osiągnęła wydajność?

Norweski gigant energetyczny Equinor podsumował pięć lat pracy pływającej morskiej farmy wiatrowej Hywind Scotland. Współczynnik wydajności sięgnął poziomu 54 procent.
29.12.2022

W Arabii Saudyjskiej rozpoczęto budowę okrętu patrolowego

Należąca do Edge Group spółka ADSB (Abu Dhabi Ship Building) ogłosiła 28 grudnia br., że ceremonią cięcia blach rozpoczyna budowę pierwszego morskiego okrętu patrolowego klasy Falaj 3 dla saudyjskiej Marynarki Wojennej.
29.12.2022

WIDEO: Fala na lodzie

W sieci popularność zdobywa wideo, na którym widać niecodzienne zjawisko – falę na lodzie.
29.12.2022

Ukraina pod ostrzałem. Co najmniej trzy pociski zestrzelono nad Morzem Czarnym

Ukraińskie siły obrony powietrznej zneutralizują dzisiaj najwięcej rosyjskich pocisków od początku wojny - ocenił w czwartek rano na Telegramie szef władz obwodu mikołajowskiego Witalij Kim. Rakiety spadają dziś m.in. na Kijów i Odessę. Pojawiają się kolejne doniesienia o skutecznych działaniach sił obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.
29.12.2022

Kontenerowce na złom, czyli jak armatorzy powinni przygotować się przed falą nowych dostaw tonażu kontenerowego w 2023 roku. Analiza rynku tonażowego (tygodnie 46-49/2022)3

Rynek frachtowy i czarterowy dla jednostek kontenerowych dał się we znaki. W ostatnich tygodniach obserwowało się coraz więcej decyzji dotyczących złomowań tego typu jednostek. Szczególnie dotyczy to mniejszego tonażu. Widoczne są również pewne tendencje co do zmniejszenia zamówień nowego tonażu, który do tej pory był zamawiany bez względu na sygnały płynące z rynków frachtowych i czarterowych. Zauważalnie mniejszy jest również poziom transakcji jednostkami używanymi.
25.12.2022

Ciąg dalszy poszukiwań rozbitków z zatopionej, tajlandzkiej korwety. Są ofiary

Królewska Tajska Marynarka Wojenna (Kong Thap Ruea Thai) dziś potwierdziła, że odzyskała ciała sześciu marynarzy z zatopionej korwety HTMS Sukhothai. Zdołała także uratować jednego rozbitka, który znajdował się na tratwie ratunkowej dryfującej na Zatoce Tajlandzkiej.
21.12.2022

Trwają poszukiwania 31 żołnierzy po zatonięciu korwety

Marynarka wojenna Tajlandii poszukuje od poniedziałku 31 członków załogi należących do zaginionych po zatonięciu minionej nocy w Zatoce Tajlandzkiej korwety należącej do sił zbrojnych tego kraju - poinformowały władze wojskowe w Bangkoku.
19.12.2022

Lech Wałęsa złożył kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców

"Zastanawiam się czy warto było. Ludzie się poświęcili, zapłacili najwyższą cenę" - mówił w piątek w 52. rocznicę Grudnia '70 Lech Wałęsa, składając kwiaty pod pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku. Dodał, że nie do końca szanujemy to zwycięstwo.
16.12.2022

Nie zostanie wznowiona akcja poszukiwawcza płetwonurka, który zaginął w niedzielę w okolicy Torpedowni w Gdyni

Nie zostanie wznowiona akcja poszukiwawcza płetwonurka, który zaginął w niedzielę na wysokości Babich Dołów w Gdyni. W trwającej 10 godzin akcji poszukiwawczej na lądzie i w wodzie uczestniczyło ok. 100 osób.
12.12.2022

Morze zawrzało! Erupcja wulkanu Stromboli [WIDEO]

Niedzielna erupcja wywołała falę tsunami o wysokości ok. 1,5 m – informuje włoska agencja ANSA.
06.12.2022

Fala wyjątkowa uderzyła w wycieczkowiec, zmarła pasażerka

Eksploracyjny statek wycieczkowy Viking Polaris napotkał podczas rejsu przez Cieśninę Drake'a tzw. falę wyjątkową. W wyniku uderzenia jedna pasażerka zmarła, czterech innych jest rannych.
03.12.2022

Uratowano siedmiu kadetów porwanych przez falę; jedna osoba jest wciąż poszukiwana

Służby ratownicze Portugalii prowadzą w piątek poszukiwania słuchaczki szkoły kadetów, która wraz z siedmioma kolegami została porwana przez wysoką falę w rejonie miejscowości Aver-o-Mar koło miasta Povoa de Varzim, w północnej części kraju.
26.11.2022

Jak przemysł morski zmienił się na przestrzeni lat? [WIDEO]

Rozmowa z Andrzejem Smoleńskim, Dyrektorem Pionu Morskiego w Alfa Laval, który w branży morskiej aktywnie pracuje od ponad 30 lat.
25.11.2022

Portugalia. Wysoka fala zabiła pracownika portu w Sines

Jedna osoba zginęła, a druga została ciężko ranna wskutek wypadku spowodowanego przez nagłe uderzenie wysokiej fali oceanicznej w porcie w Sines na zachodnim wybrzeżu Portugalii. Obaj poszkodowani to pracownicy portu.
24.11.2022

Silne trzęsienie ziemi w rejonie Wysp Salomona

Amerykańska Służba Geologiczna (United States Geological Survey, USGS) poinformowała o silnym trzęsieniu ziemi o magnitudzie blisko 7 stopni, które nawiedziło we wtorek archipelag Wysp Salomona, położony w południowo zachodniej części Oceanu Spokojnego. Wydano ostrzeżenie przed falami tsunami.
22.11.2022

Dwie ofiary śmiertelne huraganu Roslyn u wybrzeży Meksysku

Huragan Roslyn uderzył w niedzielę w zachodnie wybrzeże Meksyku, po czym osłabł i skierował się w głąb lądu. Zginęły dwie osoby - podały lokalne władze.
24.10.2022

Alfa Laval partnerem technologicznym w projekcie wychwytywania dwutlenku węgla na statkach

Alfa Laval będzie partnerem technologicznym we wspólnym projekcie zainicjowanym przez Global Centre for Maritime Decarbonisation (GCMD), Oil and Gas Climate Initiative (OGCI) i Stena Bulk, którego celem jest zbadanie możliwości wychwytywania, przechowywania i rozładunku dwutlenku węgla (CO2) na pokładzie statku.
19.10.2022

17-latek uratował życie kitesurferowi. Otrzymał nagrodę od prezydentów

Olaf Grodzicki, 17-letni licealista z Gdyni, został we wtorek nagrodzony przez prezydentów Sopotu i Gdyni za bohaterską postawę. Młody windsurfer pod koniec września, w trakcie treningu, uratował dryfującego w wodach Zatoki Gdański kitesurfera, który był oplątany linkami latawca i opadł z sił.
11.10.2022

Radosław Sikorski o Nord Stream na Twitterze: Thank you, USA

Fala komentarzy po wyciekach gazu z gazociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2 obiegła cały świat. Wczoraj na Twitterze o wymowną sugestię pokusił się Radosław Sikorski.
28.09.2022

Węgiel na fali. Miał w ładowniach. Jak zarobić na czymś czego jest dużo?

111 masowców czeka w kolejce przed portami w Indonezji, czekając na załadunek węgla. Rosnące globalne zapotrzebowanie na węgiel wywiera presję zarówno na porty indonezyjskie, jak i chińskie, które odnotowują zatłoczenie i rosnący popyt na statki do przewozu suchych ładunków masowych – alarmował Clarksons na początku września.
28.09.2022

Floating offshore zbuduje na nowo chińską energetykę i otworzy europejski rynek - raport Aegir

Pojedynczy pilotażowy projekt może zapoczątkować gigaskalowy rozwój sektora floating, otwierając możliwości dla zachodnich graczy, twierdzą analitycy.
28.09.2022

Zderzenie statków na Morzu Północnym, zatonął holenderski frachtowiec

Holenderski statek towarowy Helge zatonął w piątek rano u wybrzeży Danii po zderzeniu z inną jednostką, informuje dziennik „Algemeen Dagblad”. Załoga została uratowana przez duńską i norweską marynarkę wojenną.
09.09.2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.