• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

W Lizbonie przeprowadzono testy systemu ostrzegania przed tsunami

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo W Lizbonie przeprowadzono testy systemu ostrzegania przed tsunami

Partnerzy portalu

Służby obrony cywilnej Portugalii przeprowadziły w piątek w Lizbonie, przy Placu Handlowym, przylegającym do stołecznej starówki, testy systemu ostrzegania przed tsunami.

Jak poinformowała szefowa lizbońskich struktur obrony cywilnej Margarida Castro Martins, system ostrzegania przed tsunami polega nie tylko na emisji sygnału alarmowego, ale też na wydawaniu komunikatów dla mieszkańców miasta i turystów służących szybkiej ich ewakuacji.

Dodała, że w najbliższych miesiącach w delcie Tagu w aglomeracji lizbońskiej pojawią się dodatkowe urządzenia emitujące dźwięk alarmowy oraz tablice informacyjne służące wskazaniu kierunku ucieczki z zagrożonego wysokimi falami terenu.

"Lizbona jest w niezwykle dużym stopniu narażona na ryzyko wystąpienia trzęsienia ziemi. Stąd konieczność szybkiego ostrzegania ludności" - powiedziała.

Martins przypomniała, że tsunami w efekcie trzęsień ziemi uderzyło w portugalskie wybrzeże już trzykrotnie: w 1531, 1755 i 1969 roku.

Największe zniszczenia spowodowało trzęsienie ziemi, jakie nawiedziło Portugalię 1 listopada 1755 zabijając do 40 tys. mieszkańców Lizbony. Według sejsmologów miało ono magnitudę 9.

Z Lizbony Marcin Zatyka 

zat/ sp/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.