• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Groźne wycieki niebezpiecznych substancji na wybrzeżu. Interweniowała służba SAR

rk

16.02.2024 16:04 Źródło: Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Groźne wycieki niebezpiecznych substancji na wybrzeżu. Interweniowała służba SAR

Partnerzy portalu

Fot. Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa

Specjaliści z Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa uczestniczyli tego samego dnia w akcjach, które miały miejsce w usteckim i świnoujskim porcie. Wzięli udział w działaniach zwalczania rozlewów substancji niebezpiecznych.

Przebieg obu zdarzeń opisał na platformie X (dawniej Twitter) szef MSPiR Sebastian Kluska. Pierwsze zdarzenie miało miejsce w Ustce, gdzie od godz. 8.33 Brzegowa Stacja Ratownicza zwalczała w kanale portowym, na wysokości Nabrzeża Oksywskiego, rozlew substancji ropopochodnej. W sumie było to 50 litrów, które ratownikom udało się zebrać w całość, Likwidując zagrożenie dla ekosystemu. Korzystali przy tym ze zbieraka mechanicznego RO-MOP oraz rękawów sorbcyjnych.

Drugie zdarzenie miało miejsce po południu w Świnoujściu na wysokości zakładów Baltchem. Zgłoszenie o zanieczyszczeniu wpłynęło o godz. 11.28. Do jego likwidacji zostały zadysponowane statek ratowniczy do zwalczania zanieczyszczeń olejowych Czesław II, łódź ratownicza R-2 oraz Brzegowa Stacja Ratownicza z Dziwnowa. Dodatkowo na miejsce zdarzenia skierowano samolot patrolowy Straży Granicznej SN61YG celem dodatkowej obserwacji rozlewu z powietrza. Na chwilę obecną ratownicy rozstawili zaporę i przystąpili do likwidacji rozlewu. Ze wstępnej informacji wynikało, iż z jednej z stojących przy nabrzeżu jednostek do wody przedostała się mieszanina gorącej wody i pozostałości po paliwie. Cały czas trwają czynności mające na celu wyjaśnienie okoliczności zdarzenia w ramach prowadzonego postępowania przez Urząd Morski w Szczecinie. Na miejscu są również inspektorzy Wydziału Środowiska Urzędu Morskiego w Szczecinie, którzy monitorują całą sytuację.

Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa jest regularnie wzywania do akcji nie tylko nad morzem, ale w głębi kraju. Formacja wzięła udział w ubiegłym roku w łącznie 444 akcjach, co było dla niej nowym rekordem, wskazując statystycznie na wręcz 1,5 zdarzeń dziennie. To oznacza, że ratownicy nie mają właściwie dnia bez wezwania.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.