• <
BOTA_2023

Amerykańska Straż Wybrzeża uratowała pasażera jachtu... który okazał się złodziejem

rk

06.02.2023 10:44 Źródło: US Coast Guard
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Amerykańska Straż Wybrzeża uratowała pasażera jachtu... który okazał się złodziejem

Partnerzy portalu

Amerykańska Straż Wybrzeża uratowała pasażera jachtu... który okazał się złodziejem - GospodarkaMorska.pl
US Coast Guard

W piątek Straż Przybrzeżna Stanów Zjednoczonych przeprowadziła brawurową akcję ratunkową zagrożonego żeglarza w pobliżu baru na rzece Columbia - tylko po to, aby odkryć, że był on złodziejem. Pechowy "pasażer" został uratowany na chwilę przed wywróceniem się łodzi na wodzie.

W trakcie trwania szkolenia u ujścia rzeki Columbia, dwie załogi lotnicze U.S. Coast Guard otrzymały wezwanie pomocy od małego jachtu motorowego z włókna szklanego. Jednostka znajdowała się w wyjątkowo trudnych warunkach powierzchniowych, z wiatrem i łamiącymi się falami. 

Sektor Straży Przybrzeżnej Columbia River wysłał z Cape Disappointment motorowe łodzie ratunkowe, a załogi lotnicze przyleciały na miejsce zdarzenia, aby pozostać w gotowości. Silne fale sprawiły, że podejście łodzią motorową było zbyt niebezpieczne, więc jedna z załóg lotniczych zdecydowała się opuścić ratownika do wody i kazać mieszkańcowi łodzi opuścić statek.

Gdy mężczyzna przeskoczył przez burtę i wskoczył do wody, załamująca się fala zmiotła jacht i obróciła go o 360 stopni. Ofiara została bezpiecznie wydobyta, pomimo ekstremalnego ryzyka, i została sprowadzona do Astorii w celu ewakuacji medycznej. Uratowany zdradzał pierwsze oznaki hipotermii, ale poza tym nie odniósł żadnych obrażeń. Trafił na obserwację w został potraktowany w Columbia Memorial Hospital, po czym go wypuszczono.

Gdy wydawało się, że sprawa może zostać zamknięcia (poza wyjaśnieniem losów jachtu), jeszcze tego samego dnia  policja w miejscowości Astoria otrzymał telefon od szefa ochrony lokalnego portu. Rozpoznał jacht na opublikowanym przez straż wybrzeża nagraniu wideo jacht. Łódź została niedawno skradziona. Hansen zadzwonił do właściciela łodzi, aby się z nim skonfrontować, a następnie skontaktował się z policją. 

Mniej więcej w tym samym czasie inni obywatele skontaktowali się z departamentem policji, aby zidentyfikować rozbitka, 35-letniego obywatela Kanady Jericho Labonte. Labonte był już poszukiwany w Kolumbii Brytyjskiej za szereg różnych przestępstw.

Labonte opuścił już szpital do czasu, gdy służby w Astorii wydał zawiadomienie o jego aresztowaniu, nie mniej tego samego dnia wpadł w ręce policji. Oprócz zarzutów postawionych w Kanadzie, Labonte jest oskarżony m.in. o kradzież, narażenie innych osób na niebezpieczeństwo oraz nieuprawnione użycie pojazdu.

Dziękujemy za wysłane grafiki.