• <
mewo_2022

Bezpieczne reaktory do zasilania statków coraz bliżej

21.11.2021 16:15 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Bezpieczne reaktory do zasilania statków coraz bliżej

Partnerzy portalu

Bezpieczne reaktory do zasilania statków coraz bliżej  - GospodarkaMorska.pl
Fot. corepower.energy

W ślad za COP26 międzynarodowym szczytem klimatycznym, wspieranym przez ONZ, podjęto kolejny krok w kierunku umieszczenia reaktorów atomowych na pokładach statków handlowych.

Southern Company, amerykańskie przedsiębiorstwo, podpisało umowę z Departamentem Energii USA, w celu demonstracji pilotażowego projektu pierwszego na świecie reaktora solnego o szybkim spektrum działania we współpracy z TerraPower kierowanym przez Billa Gatesa oraz Idaho National Laboratory.

Wytwarzanie energii jądrowej będzie miało kluczowe znaczenie dla zrównoważonej emisji zero netto - dostarczając niezawodną, odporną na warunki atmosferyczne i dostępną czystą energię. MCFR, nowatorska koncepcja wytwarzania energii jądrowej, jest jedną z najbardziej zaawansowanych opracowywanych technologii jądrowych IV generacji. Oferuje ona wiele korzyści użytkowych i ekonomicznych, w tym elastyczne, wysoce wydajne wytwarzanie czystej energii elektrycznej jako uzupełnienie zwiększonego wykorzystania nieciągłych źródeł odnawialnych w sieci. Technologia ta może również potencjalnie zapewnić bezemisyjne ciepło procesowe wysokiej jakości oraz jego magazynowanie dla trudnych do dekarbonizacji rynków przemysłowych i sektora transportu morskiego.

Eksperyment z reaktorem o działaniu opartym na stopionym chlorku jest częścią pięcioletniego porozumienia finansowego o podziale kosztów o wartości 170 milionów dolarów, które dostarczy danych operacyjnych dla reaktorów solnych, a partnerzy inwestycyjni będą chcieli wykorzystać tę technologię do zasilania następnej generacji jednostek komercyjnych. TerraPower i Southern Power współpracują również z kierowaną przez Mikala Bøe firmą CORE POWER nad rozwojem tej nowej technologii atomowej dla statków. CORE POWER ma obecnie wsparcie finansowe ze strony wielu inwestorów, którzy łącznie kontrolują ponad 2000 statków oceanicznych.

Czytaj>> Atom rozwiązaniem dla statków i prawdziwego "zera netto"

– Eksperyment z reaktorem opartym na stopionym chlorku będzie wspierał komercjalizację rewolucyjnej technologii w skali czasowej, która spełnia kryteria zmian klimatycznych i realizuje cel firmy Southern Company, jakim jest zerowa emisja netto gazów cieplarnianych do 2050 roku – powiedział dr Mark Berry, wiceprezes Southern Company ds. badań i rozwoju.

Eksperymentalny reaktor będzie pierwszym na świecie reaktorem rozszczepienia jądrowego o szybkim spektrum, zasilanym solami, który osiągnie stan krytyczny, co oznacza, że działa on w oparciu o samopodtrzymującą się jądrową reakcję łańcuchową.

Amerykańskie Biuro Energii Jądrowej (Office of Nuclear Energy) również ogłosiło właśnie przyznanie 8,5 mln USD finansowanie na projekty komercjalizacji obiecujących zaawansowanych technologii jądrowych, w tym projektu reaktora TerraPower na bazie stopionych soli.

Prostota działania, mała przestrzeń i wielka moc

Reaktor MCFR zostanie zoptymalizowany do pracy jako reaktor komercyjny, który może wytwarzać do 1200 megawatów energii elektrycznej, przy czym reaktor testowy zademonstruje potencjał mniejszej skali.

Fot. TerraPower

W projekcie wykorzystuje się ciekłe sole chlorkowe jako chłodziwo i paliwo, które przepływają przez rdzeń reaktora – umożliwiając bezpośrednie podgrzanie soli w wyniku rozszczepienia. Mieszanina ta jest następnie cyrkulowana przez wymiennik ciepła w drugiej pętli, która może być wykorzystana do produkcji ciepła procesowego, magazynowania ciepła lub wytwarzania energii elektrycznej.

Ponieważ reaktor pracuje w wysokiej temperaturze, proces ten jest bardziej wydajny w produkcji energii elektrycznej niż w przypadku reaktorów lekkowodnych. Reaktor produkowałby również mniej odpadów i pozwoliłby MCFR zużywać nawet odpady z innych reaktorów.

– Zaawansowane technologie całkowicie zmienią sposób, w jaki projektujemy, budujemy i eksploatujemy reaktory jądrowe – komentuje dr Kathryn Huff, główny zastępca asystenta sekretarza ds. energii jądrowej.

Inne warte uwagi projekty z zakresu atomistyki morskiej mają miejsce w Korei Południowej, gdzie największa firma stoczniowa Samsung Heavy Industries nawiązała współpracę z Korea Atomic Energy Research Institute, podczas gdy Seaborg Technologies w Danii buduje pływające barki zeroemisyjne, a Kanadyjczycy współpracują z NuScale nad rozwojem elektrowni morskich. Rosjanie natomiast już teraz mają rynek krajowy, a jako kolejny dowód swoich kompetencji w dziedzinie atomistyki morskiej przedstawiają ogromny lodołamacz nowej generacji o napędzie jądrowym. Nie można też pominąć chińskich naukowców, którzy opracowują własne technologie napędów atomowych zarówno dla statków handlowych, jak i obiektów morskich.

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

seaway7
aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.