• <
CHIPOLBROK_TOP

Systerm SeaClear do sprzątania dna morskiego

08.09.2020 11:25 Źródło: Bluelife
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Systerm SeaClear do sprzątania dna morskiego
Systerm SeaClear do sprzątania dna morskiego - GospodarkaMorska.pl
Fot. SeaClear

Ogromne pływające plamy plastiku pokrywające powierzchnię oceanów, są niekiedy tak duże, niczym całe kraje. Około 90 procent z tych pływających wysp ląduje na dnie morskim.

Dużo słyszymy o pomysłach, których celem  jest sprzątanie pływających śmieci, i coraz częściej bierze się również pod uwagę to, co osiada w głębinach. Finansowany przez Unię Europejską projekt SeaClear ma za zadanie właśnie zebranie pozostałości zalegających na dnie, z pomocą autonomicznych robotów.

System składa się z czterech robotów: drona powietrznego, dwóch zdalnie sterowanych pojazdów podwodnych typu ROV oraz bezzałogowego statku nawodnego, stanowiącego bazę. Jednostka centralna — baza za pomocą kabli zapewnia zasilanie pojazdom ROV i z pomocą komputera pokładowego przetwarza przesyłane z urządzeń dane. Zastosowane w systemie algorytmy oparte na sztucznej inteligencji wykorzystywane są do nauki rozróżniania zwierząt morskich, korali czy struktur od śmieci.

Gospodarka Morska
fot. SeaClear


SeaClear został zaprojektowany do pracy w obszarach przybrzeżnych, tam, gdzie skupia się większość śmieci, spływających z rzek do oceanów.


Działanie systemu polega na monitorowaniu za pomocą drona i ROVa śmieci, zarówno na powierzchni, jak i w toni wody. W przypadku wykrycia odpadów w obu obszarach ROV zostanie wysłany na dno. Urządzenie przemieszczając się zbiera śmieci. Umożliwia to urządzenie ssące i specjalnie zaprojektowany do tego celu chwytak. Po zakończeniu pracy zdalnie sterowany pojazd, wraca do statku-bazy, a odpady umieszczane zostają w pojemniku centralnym.

Różne pojazdy połączone w systemie SeaClear. Autonomiczny lub zdalnie sterowany statek-matka (UPS) na powierzchni jest obsługiwany przez dwa podwodne roboty (ROV) i dron latający (UAV).

Gospodarka Morska
fot. SeaClear


Prototyp SeaClear został już przetestowany na głębokości od 20 do 30 metrów w porcie w Hamburgu i wzdłuż wybrzeża Dubrownika w Chorwacji.Za projekt odpowiada konsorcjum, w skład którego wchodzi: niemieckie Centrum Logistyki i Usług Morskich im. Fraunhofera; uniwersytety techniczne w Monachium, Delft, Dubrowniku i Cluj-Napoca; SubSea T ech Marseille; Zarząd Portu w Hamburgu; oraz Agencja Rozwoju Regionalnego DUNEA w Dubrowniku.

źródło: Kamila Ostasz - Bluelife/Fraunhofer

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 35671,00 $ tona -0,25% 28 lip
 Cynk 2951,00 $ tona 0,10% 28 lip
 Aluminium 2516,00 $ tona 0,76% 28 lip
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.