• <
pge_baltica_390x100_duży

Zmiana klimatu wpływa już na co najmniej 50% światowych oceanów

28.08.2020 15:27 Źródło: Environment Journal
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Zmiana klimatu wpływa już na co najmniej 50% światowych oceanów

Partnerzy portalu

Zmiana klimatu wpływa już na co najmniej 50% światowych oceanów - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay

Jak wynika z nowego badania, opublikowanego w czasopiśmie Nature Climate Change, ponad 50% światowych oceanów może już odczuwać skutki zmiany klimatu.

Zespół naukowców wykorzystał modele klimatyczne i obserwacje oceanów, aby obliczyć pierwszą zmianę temperatury i poziomu soli - jest to dobry wskaźnik wpływu, jaki zmiany klimatyczne wywołane przez człowieka mają na oceany.

Na podstawie tej analizy naukowcy odkryli, że na 20-55% powierzchni Atlantyku, Pacyfiku i Indii woda ma obecnie zauważalnie różne temperatury i poziomy zasolenia ze względu na zmiany klimatu.

Naukowcy oszacowali, że ten szacunek może wzrosnąć do 40-60% do połowy wieku i 55-80% do 2080 roku.

Okazało się również, że oceany na półkuli południowej są bardziej narażone na zmiany klimatu niż na półkuli północnej, a zmiany można tam wykryć już od lat 80.

Naukowcy argumentują, że lepsza obserwacja oceanów jest konieczna do monitorowania zakresu wpływu zmian klimatycznych na oceany na świecie i dokładniejszego przewidywania szerszego wpływu, jaki może to mieć na planetę.

Profesor Eric Guilyardi, współautor badania, powiedział: "Od kilkudziesięciu lat wykrywamy zmiany temperatury oceanów na powierzchni spowodowane zmianami klimatycznymi, ale zmiany na rozległych obszarach oceanu, szczególnie w głębszych partiach, są znacznie trudniejsze do wykrycia."

Yona Silvy, doktorantka na Sorbonie i naczelna autorka badania, dodała: "Byliśmy zainteresowani tym, czy poziomy temperatur i zasolenia były wystarczająco duże, aby przezwyciężyć naturalną zmienność w tych głębszych obszarach, czyli czy podniosły się lub spadły bardziej niż kiedykolwiek, podczas normalnych szczytów i dołków.

„Ma to wpływ na globalną cyrkulację oceanów, podnoszenie się poziomu mórz i stanowi zagrożenie dla społeczeństw ludzkich i ekosystemów”.

W powiązanych badaniach, naukowcy z American Chemical Society wykryli mikro i nanoplastiki w organach ludzkich.

Naukowcy uzyskali 47 próbek z dużego repozytorium tkanek mózgu i ciała, które zostało utworzone w celu badania chorób neurodegeneracyjnych.

escort_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.