• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Zaproszenie na obchody 30. rocznicy katastrofy promu Jan Heweliusz

gm

12.01.2023 10:50 Źródło: Narodowe Muzeum Morskie
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Zaproszenie na obchody 30. rocznicy katastrofy promu Jan Heweliusz

Partnerzy portalu

Zaproszenie na obchody 30. rocznicy katastrofy promu Jan Heweliusz - GospodarkaMorska.pl
Narodowe Muzeum Morskie

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku organizuje uroczystość z okazji 30. rocznicy katastrofy promu Jan Heweliusz, połączoną z wystawą tematyczną.

W najbliższy piątek, 13 stycznia o godzinie 9:00, w przededniu 30. rocznicy katastrofy promu „Jan Heweliusz” dyrekcja oraz pracownicy Muzeum zapalą znicze przy pomniku ku czci „Tych, którzy nie wrócili z morza”. Następnie kadra naukowa zaprezentuje przedmioty osobiste, związane z tym tragicznym wydarzeniem. Do placówki przekazał je Grzegorz Sudwoj, drugi elektryk „Heweliusza”. Wśród eksponatów znalazły się kombinezon ratunkowy, który miał na sobie w chwili katastrofy, skórzana saszetka wraz z zawartością, elektroniczny zegarek, podręczny notes z zapiskami, podróżny przybornik do szycia oraz modlitewnik i brelok ze św. Krzysztofem, patronem przewoźników.

Muzeum zaprezentuje też inne eksponaty związane z katastrofą, znajdujące się w zbiorach placówki:  oryginalne koło ratunkowe, model promu, a także gwasz autorstwa Grzegorza Nawrockiego przedstawiający katastrofę.

Katastrofa promu Jan Heweliusz miała miejsce 14 stycznia 1993 na Morzu Bałtyckim u wybrzeży niemieckiej wyspy Rugia. Statek zatonął w czasie rejsu ze Świnoujścia do Ystad podczas bardzo silnego sztormu o sile 12 stopni w skali Beauforta. Doszło do przechyłu statku, a w wyniku odpadania ładunków od pokładów obrócił się dnem o godzinie 5.12. Natychmiast podjęto akcję ratunkową, którą utrudniała trudna pogoda, bardzo niska temperatura oraz szereg błędnych decyzji służb ratowniczych. W wyniku tego zginęło 55 osób, w tym wszyscy z 35 pasażerów. Przeżyło tylko 9 osób.

Dziękujemy za wysłane grafiki.