• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Port Gdynia i miasto oczami artystów. Wyjątkowa wystawa, na dostojne urodziny [WIDEO, ZDJĘCIA]

17.02.2022 12:33
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Port Gdynia i miasto oczami artystów. Wyjątkowa wystawa, na dostojne urodziny [WIDEO, ZDJĘCIA]

Partnerzy portalu

Port Gdynia i miasto oczami artystów. Wyjątkowa wystawa, na dostojne urodziny [WIDEO, ZDJĘCIA]  - GospodarkaMorska.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

Urodzinową wystawę „Morze/Miasto/Port” można oglądać do 5 czerwca w Muzeum Miasta Gdyni. Zobaczymy tam 100 prac na 100-lecie Portu Gdynia. W tym roku minęło również 96 lat od nadania praw miejskich dla Gdyni.

Ustawa o budowie portu w Gdyni została przyjęta przez Sejm w 1922 roku. Pokłosiem tej decyzji było powstaniem jednego z najnowocześniejszych portów w Europie, a także nowoczesnego miasta. 

Podczas otwarcia urodzinowej wystawy w Muzeum Miasta Gdyni, Jacek Sadaj, prezes Portu Gdynia przypominał, że 10 lutego to dzień szczególny jeszcze z innych powodów. 

– Port ma już 100 lat, ale świętujemy również 96. urodziny Gdyni, a do tego przypada 102. rocznica zaślubin Polski z morzem – mówił prezes Jacek Sadaj. – Otwieramy dziś piękną wystawę, która prezentuje 100 prac na 100-lecie portu. Obrazują one jego historię, budowę, to jak wygląda dzisiaj. 

Okazuje się, że to nie pierwsza inicjatywa podejmowania przez Zarząd Morskiego Portu Gdynia z miejskim muzeum. – W zeszłym roku przygotowaliśmy szereg wydarzeń, m.in. związanych z muralem Tadeusza Wendy. Jesteśmy gotowi na kolejne inicjatywy, które zbliżą port do lokalnej społeczności – deklarował prezes Sadaj. 

Przypomnijmy. Rozporządzenie Rady Ministrów na temat przyznania praw miejskich Gdyni pochodzi z dnia 10 lutego 1926 roku. W życie weszło już 4 marca. 

100-lecie Port Gdynia świętuje z artystycznym akcentem

Kuratorki wystawy, którą otwarto 10 lutego w Muzeum Miasta Gdyni wybrały obrazy, które w sposób kompletny opowiadają historię myśli, realizacji, eksploatacji oraz trwania gdyńskiego portu.

– Port w Gdyni to bardzo istotny element i kompleks przestrzenny, a także infrastruktura bez której nie byłoby Gdyni – mówiła podczas otwarcia ekspozycji Anna Orchowska-Smolińska, jedna z kuratorek.

– Nie przez przypadek ta przestrzeń fascynowała artystów już od samego początku istnienia portu. A była to przestrzeń niedostępna, trudna do zrozumienia, niezbyt piękna… Z natury sprawy bowiem swojego piękna nie mają urządzenia przeładunkowe czy czynności takie jak pogłębianie portu. Artyści potrafili jednak w swoich dziełach uchwycić prawdziwe piękno tych portowych technik, urządzeń, statków przy nabrzeżach i całej otoczki, którą Gdynianie świetnie znają i kojarzą. 

Warto zaznaczyć, że przestrzeń wystawy została podzielona na bloki tematyczne.

– To część dotycząca stricte gdyńskiego portu. Tam będziemy oglądać obiekty, które opowiadają wszystko, co wydarzyło się przed wyborem miejsca, później nakreślają wspaniałą wizję Wendy, pokazują całą technikę budowy i technologię późniejszej pracy, wspaniałe lata 30., które spowodowały, że Port Gdynia sięgnął wyżyn, jeśli chodzi o eksploatację portową w basenie Morza Bałtyckiego – opowiadała Anna Orchowska-Smolińska.

Zwiedzając ekspozycję docieramy również do czasów powojennych. 

– Temat portu nie przestawał fascynować artystów do współczesności. W drugiej części wystawy prezentujemy bardziej eteryczne i lekkie tematy, jednak nie zawsze jedynie przyjemne, podobnie jak morze… Pojawią się więc groźne fale i złowroga strona morskiego życia – zapowiadała kuratorka. 

Natomiast Gabriela Zbirohowska-Kościa, druga z kuratorek ekspozycji, mówiła podczas otwarcia, że port gdyński jest jeden, ale istnieją jego różnorodne oblicza. – Artyści ukazywali jego oblicza w rozmaitych kontekstach: od przedstawień realistycznych po czysto abstrakcyjne – zaznaczyła.

Smaczkiem jest również akcent nowoczesny w postaci videoartu autorstwa Ksawerego Kirklewskiego i Arkadiusza Krupińskiego. 

– Nasza praca nad wystawą trwała ponad 14 miesięcy, jednak nigdy by nie powstała gdyby nie ciężka i wytrwała współpraca naszej załogi – podsumowała Gabriela Zbirohowska-Kościa. 

Na wystawie „Morze/Miasto/Port” zobaczymy obrazy takich twórców jak m.in. Kazimierz Ostrowski, Marian Mokwa, Włodzimierz Radziszewski i Antoni Suchanek. 

Natomiast dzięki Portowi Gdynia można podziwiać akwarele autorstwa Stefana Szmaja. Jak przypomina zespół muzeum, ten niezwykły artysta właśnie w Gdyni stworzył cykl prac związanych z gdyńskim portem, które są ważną dokumentacją jego historii.

Kolekcja, którą Muzeum Miasta Gdyni prezentuje na ekspozycji, pochodzi nie tylko ze zbiorów muzeum. To również obiekty z innych placówek, oraz ze zbiorów prywatnych.

Partnerami wystawy, którą można oglądać do 5 czerwca są również: Muzeum Marynarki Wojennej, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, Klif Gdynia.

politechnika_gdanska_2022

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34975,00 $ tona 1,82% 16 maj
 Cynk 3583,00 $ tona 2,40% 16 maj
 Aluminium 2790,00 $ tona 2,50% 16 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.