• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Tajemnice morskich głębin na wyciągnięcie ręki. Zbliża się finisaż wystawy „Do DNA…” w Narodowym Muzeum Morskim

jb

28.12.2022 20:00 Źródło: NMM
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Tajemnice morskich głębin na wyciągnięcie ręki. Zbliża się finisaż wystawy „Do DNA…” w Narodowym Muzeum Morskim

Partnerzy portalu

Tajemnice morskich głębin na wyciągnięcie ręki. Zbliża się finisaż wystawy „Do DNA…” w Narodowym Muzeum Morskim - GospodarkaMorska.pl
Fot. NMM

Już ponad 80 tys. osób obejrzało wystawę „Do DNA. 50 lat archeologicznych badań podwodnych Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku". Na tak dużą frekwencję wpływają niezwykłe eksponaty wydobyte z dna Morza Bałtyckiego. Wśród nich: masło sprzed 200 lat i flet poprzeczny liczący 235 lat! Muzealnicy zapraszają na finisaż wystawy. 30 grudnia już po raz ostatni tajemnice zabytków, razem ze zwiedzającymi, odkryje archeolog podwodny.

Każdy niezwykły przedmiot prezentowany na wystawie pochodzi z jednego z licznych wraków statków, spoczywających na dnie Bałtyku w polskich obszarach morskich. Z każdym z nich wiąże się jedyna w swoim rodzaju, nierzadko budząca zdumienie historia.  

– Nasze eksponaty zadziwiają swoją doskonałą kondycją pomimo setek lat spędzonych pod wodą. Mamy tu między innymi XVIII-wieczny drewniany flet, który przeleżał ponad 200 lat na dnie morza, a po niezbędnej konserwacji mógł ponownie zabrzmieć melodią – mówi Paweł Litwinienko z Działu Badań Podwodnych NMM. 

Nadzwyczajnym zabytkiem jest również ok. 200-letnie, świetnie zachowane masło w kamionkowym naczyniu, które wraz ze swoim statkiem zatonęło w XVIII w. Podziwiać można również obiekty bliższe naszym czasom, związane z dramatycznymi wydarzeniami II wojny światowej: nawigacyjna lampa rufowa z niemieckiego statku „Wilhelm Gustloff”, dzwon ze statku „Steuben” oraz iluminator z transatlantyka MS „Piłsudski”, w katastrofie którego zginął legendarny kpt. Mamert Stankiewicz. 

Opowieści o tych i wielu innych podwodnych zabytkach będzie można wysłuchać 30 grudnia dwukrotnie: o godzinie 11:00 i 13:00. Uczestnicy będą mieli szansę zdobyć upominki związane z wystawą. Podczas oprowadzania warto będzie zwracać uwagę na szczegóły, gdyż to one będą stanowić klucz do rozwiązania zagadek. Na zwycięzców czekają: specjalny kubek dla aktywnych, ekologiczna tekstylna torba na zakupy oraz pięknie wydana publikacja „Do DNA…”. 

Finisaż wystawy „Do DNA…” w Spichlerzach na Ołowiance 30 grudnia 2022 r., godz. 11:00 – 14:00.

Więcej na nmm.pl

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.