• <

Wynik wyszukiwania - "do dna" - Wiadomości

Na statku, który uderzył w most w Baltimore, wysadzono zalegające od tygodni elementy konstrukcji. Kontenerowiec jest wolny

Saperzy z armii USA wykonali skomplikowaną operację wysadzenia elementu konstrukcji mostu Francis Scott Key, który od marca zalegał na kontenerowcu M/V Dali, który z tego powodu pozostawał zablokowany. Teraz będzie możliwe odholowanie statku i udrożnienie trasy żeglugowej, prowadzącej do portu w Baltimore.
14.05.2024

W Baltimore otwarto trzecią, tymczasową trasę w pobliżu zniszczonego mostu

Kapitanat Portu ustanowił Tymczasowy Kanał Alternatywny Fort Carroll, który znajduje się po północno-wschodniej stronie głównego kanału w pobliżu zawalonego w ubiegłym miesiącu mostu Francis Scott Key i zapewni ograniczony dostęp dla statków o znaczeniu komercyjnym.
24.04.2024

W Baltimore rozpoczął się rozładunek kontenerów z feralnego statku, który uderzył w most

Służby portowe oraz wojskowi inżynierowie rozpoczęli rozładunek kontenerów znajdujących się na statku Dali, który 26 marca zderzył się z przęsłem mostu Francis Scott, doprowadzając do katastrofy, w wyniku której zginęło sześć osób oraz doszło do zablokowania dostępu do portu w Baltimore. Prace nad udrożnieniem trasy żeglugowej mają potrwać do końca maja.
09.04.2024

Szczątki mostu w Baltimore po katastrofie pójdą na złom. Trwa wywóz wielotonowych elementów

Amerykańskie służby kontynuują demontaż elementów mostu Francis Key, który zawalił się 26 marca po tym, jak w jedno z jego przęseł uderzył kontenerowiec Dali. Wielotonowe fragmenty są ładowane na barki wywożone celem ich przyszłej utylizacji. Udrożnienie trasy żeglugowej, prowadzącej do portu w Baltimore, ma potrwać przynajmniej kilka tygodni.
08.04.2024

Korpus inżynieryjny armii USA podaje wstępną datę otwarcia kanału żeglugowego w Baltimore po katastrofie

Z udziałem inżynierów US Army trwają prace nawodne i podwodne związane z oceną stanu uszkodzeń mostu Francis Scott Key i prac związanych z udrożnieniem kanału żeglugowego połączonego z portem w Baltimore. Wojskowi specjaliści ustalili wstępny harmonogram renowacji w celu bezpiecznej nawigacji na wodnej trasie.
05.04.2024

Katastrofa mostu w Baltimore przyczyną strat dla żeglugi

Wiele firm wskazuje, że ubiegłotygodniowa katastrofa, w wyniku której doszło do zawalenia mostu w Baltimore, doprowadziła do zaburzenia żeglugi w regionie. Wallenius Wilhelmsen wskazuje u siebie straty wynoszące do 10 mln dolarów.
03.04.2024

Katastrofa mostu w Baltimore. Ruszyły prace rozbiórkowe, uruchomiono awaryjny tor żeglugowy

W Baltimore ruszyły prace nad rozbiórką zawalonego mostu Francis Scott Key. Jednocześnie ustanowiony został tymczasowy tor żeglugowy dla kluczowych jednostek o niewielkim zanurzeniu.
02.04.2024

Baltimore. Uwolnienie statku Dali jeszcze niemożliwe

Kontenerowiec Dali, który utknął pod zniszczonym mostem po wypłynięciu z portu Baltimore, nie zostanie uwolniony w najbliższym czasie. Nie wiadomo ile potrwa usuwanie zawalonej konstrukcji, która dociska statek do dna kanału. Ponadto okazało się, że pod rumowiskiem biegnie gazociąg.
31.03.2024

Mars wpływa na oceany

Mimo liczonej w dziesiątkach, a nawet setkach milionów kilometrów odległości od Ziemi, Mars może wpływać na kształt orbity Ziemi, a co za tym idzie, na głębiny ziemskich oceanów - informuje pismo „Nature Communications”.
13.03.2024

Konwerter energii fal w kształcie boi przełomem w dziedzinie energii fal

Konwertery energii fal firmy CorPower Ocean wykorzystują czystą energię z największego na świecie niewykorzystanego źródła energii - oceanów. Energia zmagazynowana w falach oceanicznych jest pochłaniana na powierzchni przez falującą boję. Zainspirowana zasadą pompowania ludzkiego serca, technologia energii fal jest oparta na 40 latach badań hydrodynamicznych.
07.03.2024

Chińczycy pracują nad rekordowo wielkimi turbinami wiatrowymi

Chiński producent turbin wiatrowych Mingyang Wind Power rzucił wyzwanie innym uczestnikom wyścigu na największą turbinę ogłaszając w zeszłym tygodniu prace nad turbiną o mocy 22 MW. Ma ona zostać udostępniona w latach 2024-2025.
24.10.2023

Pierwsze turbiny na pilotażowej pływającej farmie

Na farmie wiatrowej Provence Grand Large zainstalowane zostały pierwsze turbiny Siemens Gamesa. To pilotażowy projekt testujący technologię pływających farm.
25.08.2023

Polska w Euro-Argo ERIC. IOPAN bada morza przy pomocy specjalistycznych pływaków Argo

8 czerwca br. Polska została stałym członkiem Globalnej Sieci Obserwacji Oceanów Euro-Argo ERIC. Jest to znaczący krok w zaangażowaniu Polski w międzynarodowy program monitorowania mórz i oceanów za pomocą pływaków Argo. Był on możliwy dzięki wysiłkom polskich oceanografów oraz poparciu Ministerstwa Edukacji i Nauki.
16.07.2023

Sprawa hiszpańskich nurków. Międzynarodowa szajka szmugluje narkotyki?

Zakończyła się głośna sprawa hiszpańskich nurków, którzy rzekomo poszukiwali bursztynu na Zatoce Gdańskiej. Według mediów cała sytuacja była częścią procederu przemytu narkotyków.
27.04.2023

Platforma transferu wiedzy FindFISH

Platforma transferu wiedzy FindFISH jest odpowiedzią na główny problem zdiagnozowany w sektorze rybołówstwa, jakim jest zmniejszenie opłacalności połowów rybackich. Dodatkowymi problemami są: rosnące koszty eksploatacyjne ponoszone przez rybaków, konieczność odbywania przez rybaków dłuższych i dalszych wypraw w poszukiwaniu ryb, połowy mało wartościowych bądź małych ilości ryb, prowadzenie działalności na granicy opłacalności poprzez rosnące koszty, ograniczenie limitów połowowych i związane z tym trudności.
16.03.2023

Szukali bursztynu? Hiszpanie tłumaczą się z nurkowania w Bałtyku nocą

Hiszpanie ocaleni w nocy z soboty na niedzielę przez gdańskich ratowników twierdzą, że nurkowali w poszukiwaniu bursztynu.
17.01.2023

Pierwsza pływająca farma wiatrowa produkuje energię od 5 lat. Jaką osiągnęła wydajność?

Norweski gigant energetyczny Equinor podsumował pięć lat pracy pływającej morskiej farmy wiatrowej Hywind Scotland. Współczynnik wydajności sięgnął poziomu 54 procent.
29.12.2022

Tajemnice morskich głębin na wyciągnięcie ręki. Zbliża się finisaż wystawy „Do DNA…” w Narodowym Muzeum Morskim

Już ponad 80 tys. osób obejrzało wystawę „Do DNA. 50 lat archeologicznych badań podwodnych Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku". Na tak dużą frekwencję wpływają niezwykłe eksponaty wydobyte z dna Morza Bałtyckiego. Wśród nich: masło sprzed 200 lat i flet poprzeczny liczący 235 lat! Muzealnicy zapraszają na finisaż wystawy. 30 grudnia już po raz ostatni tajemnice zabytków, razem ze zwiedzającymi, odkryje archeolog podwodny.
28.12.2022

Deweloperzy morskiej energii wiatrowej odpowiadają na szkockie wezwanie do innowacji w energetyce

Zarząd Nieruchomości Korony Szkocji otrzymał łącznie 19 wniosków w ramach procesu dzierżawy morskiej energii wiatrowej w ramach programu” Innowacyjność i ukierunkowanie na ropę i gaz” (Innovation and Targeted Oil and Gas, INTOG).
13.12.2022

Do 2035 roku na morzach i oceanach pojawi się prawie 30 tys. turbin wiatrowych

Według nowego raportu opublikowanego przez amerykańska firmę konsultingową Intelatus Global Partners, w latach 2022-2035 na międzynarodowym rynku morskiej energetyki wiatrowej zostanie zainstalowanych blisko 30 tys. turbin wiatrowych (fixed-bottom). Wyzwaniem będzie zapewnienie floty statków instalacyjnych.
21.11.2022

Rozpoczęła się kampania pomiarowa dla szkockiej pływającej farmy wiatrowej

Partrac wkrótce rozmieści pływające LiDARy na terenie projektu Buchan, który jest realizowany przez Floating Energy Allyance (FEA), konsorcjum składające się z BW Ideol, Elicio i BayWa r.e.
01.11.2022

Pierwsza morska farma wiatrowa we Francji kosztowała 2 mld euro

Pierwsza morska farma wiatrowa we Francji z 80 turbinami wiatrowymi została otwarta nad Atlantykiem pod koniec września. Koszt tej inwestycji to 2 mld euro. Przyszłością są także dryfujące farmy, które również konstruujemy – mówi PAP dyrektor ds. energii morskich EDF Renouvelables Cedric Le Bousse.
02.10.2022

Opatentowana innowacja zmieni na zawsze floating offshore!

Innowacyjna konstrukcja norweskiego start-upu World Wide Wind, w której dwa "przeciwbieżne" wirniki umieszczone są na smukłej konstrukcji wieży-dźwigara, ma sprawić, że koszt energii w tej technologii spadnie poniżej 50 USD/MWh, pisze Darius Snieckus na łamach portalu rechargenews.com.
04.09.2022

Pływające farmy wiatrowe szansą dla polskiego local content? Wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

– Pływającą morską farmę wiatrową buduje się prawie w całości w stoczni, aby następnie przeholować ją na odpowiednią lokalizację. Jeśli polskie stocznie mają w tym zakresie być konkurencyjne względem zagranicznych stoczni, to powinny otrzymać wsparcie rządowe – mówi Mateusz Romowicz, radca prawny z kancelarii Legal Consulting.
07.07.2022

Shell dołącza do wyścigu o polski offshore

Amber Baltic Wind Ltd, spółka zależna Shell, złożyła w ramach niedawnego przetargu publicznego oferty dotyczące propozycji nowych lokalizacji morskich elektrowni wiatrowych w polskiej strefie Morza Bałtyckiego.
13.06.2022

Chiński Szantung chce rozwijać morską fotowoltaikę

Shandong, wschodnia prowincja Chin położona nad Morzem Żółtym, ogłosiła przetarg na realizację 10 pływających morskich projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy 11,25 GW do 2025 roku. To kolejne przetargi uruchamiane w Chinach, mające na celu przyspieszenie rozwoju OZE. W 2022 roku Państwo Środka najprawdopodobniej odnotuje rekordowy przyrost PV. Postępowanie antydumpingowe w USA zwiększa napięcia w branży, także w Chinach.
12.06.2022

TotalEnergies i KGHM podpisały umowę partnerską ws. przybrzeżnych projektów wiatrowych

TotalEnergies i KGHM Polska Miedź S.A. podpisały umowę partnerską dotyczącą udziału na zasadzie 50/50 w przetargu polskiego rządu na rozwój przybrzeżnych projektów wiatrowych na Morzu Bałtyckim - poinformowała miedziowa spółka we wtorek w komunikacie.
12.04.2022

Nowa era dostaw energii – udane próby konwertera Waveswing [WIDEO]

Szkocka firma AWS Ocean Energy, zajmująca się energią fal, rozpoczęła próby morskie swojego konwertera energii fal Waveswing w ośrodku testowym Europejskiego Centrum Energii Morskiej (EMEC) Scapa Flow na Orkadach.
11.04.2022

Holendrzy szukają sposobu na uniknięcie kolizji statków z wiatrakami

Holenderski instytut badań morskich Maritime Research Institute Netherlands (MARIN) przetestował trzy innowacyjne bariery mające na celu zapobieganie kolizjom statków z turbinami wiatrowymi. Przyczyną badań był incydent z udziałem statku Julietta D, który miał miejsce w styczniu tego roku.
28.03.2022

Portugalia stawia na pływające farmy morskie. Latem rusza aukcja

Najbliższe lato będzie kluczowe dla morskiej energetyki wiatrowej w Portugalii. Za kilka miesięcy władze tego kraju przeprowadzą aukcję OZE obejmującą technologię pływających wiatraków. Ministerstwo środowiska i transformacji energetycznej liczy, że dzięki systemu wsparcia powstaną pływające farmy o łącznej mocy 3-4 GW.
27.03.2022

Ørsted oskarża BP o blokowanie rozwoju morskiej farmy wiatrowej

Jak donoszą zagraniczne media, duński deweloper OZE Ørsted oskarża koncern energetyczny BP o próbę zablokowania budowy 675 MW mocy w ramach morskiej farmy wiatrowej Hornsea 4 na Morzu Północnym w Wielkiej Brytanii.
16.03.2022

Chcą oczyścić Bałtyk z niewybuchów. W Trójmieście powstaje międzynarodowy ośrodek referencyjny, który wie z kim i jak to zrobić [WIDEO]

Inicjatorem powołania i rozwoju międzynarodowego ośrodka referencyjnego w zakresie zatopionej broni chemicznej z siedzibą w Trójmieście jest Międzynarodowe Centrum Bezpieczeństwa Chemicznego (ICCSS). W dyskusji o kształcie ośrodka udział wzięło 25 potencjalnych partnerów: przedstawicieli instytucji, biznesu, agend rządowych i nauki. Ośrodek ma szanse powstać z początkiem 2023 roku.
27.01.2022

RWE chce zrewolucjonizować rynek pływających farm wiatrowych

RWE wraz z partnerami Shell, TEPCO Renewables i Stiesdal testuje pierwszy na świecie w pełni wyprodukowany pływający fundament - TetraSpar. To innowacyjne rozwiązanie ma pozwolić na przyspieszenie procesu produkcji, montażu i instalacji, a także obniżyć koszty materiałów, czym ma utorować rozwój pływających morskich farm wiatrowych na skalę komercyjną.
04.12.2021

OffshoreTronic prezentuje The Tripod Plus – fundament do instalacji na głębokościach do 90 m

Innowator technologiczny OffshoreTronic i jego nowy azjatycki partner zaprezentowali nowe rozwiązanie dla morskiej energetyki wiatrowej. Jest to fundament The Tripod Plus, który może być zamontowany na obszarach morskich do głębokości 90 metrów.
01.12.2021

Hywind Tampen - pływająca morska farma wiatrowa realizowana przy pomocy technologii deskowania ślizgowego

W 2020 r. firma DOMINION zawarła umowę z firmą Kvaerner AS na realizację 11-stu żelbetowych boi typu Spar dla projektu pływającej farmy wiatrowej Hywind Tampen o mocy 88 MW. W zakresie firmy DOMINION było dostarczenie cylindrycznego oraz zbieżnego deskowania ślizgowego wraz z doświadczonymi operatorami ślizgu oraz nadzór i koordynacja nad prowadzonymi pracami. Po ukończeniu i uruchomieniu inwestycji będzie to największa na świecie pływająca morska farma wiatrowa.
19.10.2021

Wąskie gardło projektów Morskiej Energetyki Wiatrowej na świecie

Trochę przemyśleń na temat nieoczywistego, wąskiego gardła projektów Morskiej Energetyki Wiatrowej na świecie oraz na temat roli państwa i nacjonalizacji łańcuchów dostaw dla sektora MEW.
01.10.2021

OW i Aker chcą wspólnie zainstalować 6 GW w pływających farmach na wodach Szkocji

Dwóch czołowych graczy na rynku europejskim Ocean Winds i Aker Offshore Wind przedstawiło propozycję instalacji 6 GW w pływających elektrowniach wiatrowych na wodach Szkocji. W ten sposób Szkocja stanie się światowym liderem w dziedzinie pływających morskich farm wiatrowych. O ile wyrazi zgodę.
16.09.2021

Największy na świecie projekt pływającej elektrowni wiatrowej ukończony

Cobra Wind oddała do użytku pływającą farmę wiatrową Kincardine na wybrzeżu Szkocji dla Pilot Offshore Renewables. Jest to największy tego typu obiekt o mocy 50 MW.
31.08.2021

Zielona era morskiej energetyki wiatrowej

Energia wiatrowa odgrywa obecnie kluczową rolę w energetycznym miksie. Jest czysta, niewyczerpana, stabilna, powtarzalna, a przede wszystkim wydajna. Dostarcza więcej energii niż fotowoltaika, wymaga mniej konserwacji, a instalacja farm wiatrowych jest stosunkowo prosta. W ciągu ostatnich 40 lat technologia w tym sektorze rozwinęła się w sposób spektakularny, znacznie bardziej niż inne źródła odnawialne.
01.08.2021

Shell, Iberdrola składa ofertę budowy największej pływającej farmy wiatrowej na świecie

Royal Dutch Shell Plc i jednostka ScottishPower firmy Iberdrola SA łączą siły, aby zbudować największe na świecie morskie farmy wiatrowe.
19.07.2021

Nowatorskie rozwiązanie do magazynowania energii z rurami i kotwami

Co wspólnego mają rury i kotwy z magazynowaniem energii? W nowym badaniu testowano potencjał mniej znanego, ale obiecującego zrównoważonego systemu magazynowania energii o nazwie Buoyancy Energy Storage.
27.06.2021

Ruszyła produkcja energii z projektu Moray East będącego własnością Ocean Winds, spółki joint-venture 50/50 EDPR i ENGIE

Spółka świętuje rozpoczęcie wytwarzania energii w Moray East i ogłasza zamiary kolejnych inwestycji w rejonie Moray Firth – największej zatoki w Szkocji.
12.06.2021

GE przedstawił nową koncepcję pływającej turbiny wiatrowej o mocy 12 MW

Nie od dziś wiadomo, że przyszłością morskich farm wiatrowych będzie technologia floating, czyli pływających platform. Jeden z największych producentów turbin GE Renwable Energy ujawnił kilka szczegółów nowego projektu pływającej turbiny. Ma być lżejsza oraz odpowiednia dla wód o głębokości powyższej 60 MW.
25.05.2021

Zator lodowy na wiślanym Zbiorniku Włocławskim przesuwa się w dół rzeki

W wyniku pracy lodołamaczy w środkowym biegu Wisły, na Zbiorniku Włocławskim, zator lodowy w rejonie Woli Brwileńskiej prawdopodobnie ruszył nieco w dół rzeki.
22.02.2021

Narodowe Muzeum Morskie otwiera się dla zwiedzających

Za NMM jeden z najtrudniejszych okresów w historii nie tylko Muzeum, ale instytucji kultury w ogóle. Brak możliwości udostępniania wystaw zwiedzającym, odłożone w czasie wernisaże i wydarzenia, konieczność całkowitego przeniesienia działalności edukacyjnej do sieci – to była nasza dotychczasowa rzeczywistość. Jednak wraz z nadejściem lutego doczekaliśmy się częściowego poluzowania ograniczeń. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku powraca do prawie normalnego funkcjonowania, i ma z tej okazji niespodziankę dla swoich gości.
08.02.2021

Narodowe Muzeum Morskie otwiera się dla zwiedzających

Od 1 lutego ponownie mogą być otwarte muzea i galerie sztuki. Odwiedzających jako pierwsze przyjęły m.in. Gdańska Galeria Miejska, CSW „Łaźnia 2” i Muzeum Gdańska. Dołączają do nich kolejne instytucje - na wystawy zaprasza już Hevelianum, Narodowe Muzeum Morskie i inne miejsca kultury i sztuki.
04.02.2021

Narodowe Muzeum Morskie podsumowuje rok 2020

Rok 2020 był niezwykle zaskakujący i nieprzewidywalny. Wymuszone pandemią ograniczenia podyktowały konieczną reorganizację oraz dostosowanie muzealnych aktywności do niecodziennych warunków. Bez wahania podjęliśmy wyzwanie! Narodowe Muzeum Morskie prężnie działało w internecie, świętowaliśmy 60 urodziny, otworzyliśmy nowe wystawy czasowe, zorganizowaliśmy różnorodne wydarzenia, rozpoczęliśmy realizację nowych projektów, "Sołdek" popłynął na remont, a nasze oddziały – pomimo trzymiesięcznego zamknięcia – odwiedziło ponad 203 000 z
26.01.2021

Coraz większe rozwarstwienie w oceanie

W wyniku ocieplania się klimatu, bardzo dużo energii gromadzi się w powierzchniowych warstwach oceanu. Utrudnia to wymianę ciepła, składników odżywczych czy rozpuszczonych w wodzie gazów (tlenu i dwutlenku węgla) pomiędzy różnymi głębokościami i ma poważne znaczenie dla licznych zjawisk zachodzących w oceanie i atmosferze.
23.12.2020

Podwodna bazylia bardziej aromatyczna? Rewolucyjny projekt podwodnego ogrodu [foto, wideo]

Już pod koniec drugiego sezonu z wyhodowanej pod powierzchnią wody bazylii i dużej miski sałaty mogli przygotować pesto - Nemo Pesto.
22.12.2020

Naukowcy odkryli zupełnie nowy, głębokomorski gatunek [wideo]

Po raz pierwszy naukowcy z National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) oficjalnie zidentyfikowali nowy gatunek podwodnego stworzenia na podstawie wyłącznie materiału wideo w wysokiej rozdzielczości zarejestrowanego na dnie oceanu.
01.12.2020

Hiszpania z nowym okrętem do działań ratowniczych i ochrony podwodnej wraków

Hiszpańska Marynarka Wojenna zostanie zaopatrzona w okręt, którego zadaniem będzie nie tylko działalność ratownicza, ale i ochrona podwodnego dziedzictwa.
08.11.2020

Wodorosty uratują Bałtyk?

Dodaje się je do kosmetyków, leków, służą do produkcji materiałów, biopaliwa, a nawet ... do pieczenia chleba! Czy farmy wodorostów to potencjał dla uratowania Morza Bałtyckiego? Tak twierdzą twórcy projektu GRASS z Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni.
16.10.2020

60 lat Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Wywiad z dyrektorem Robertem Domżałem

W 1962 roku Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku nosiło nazwę Centralne Muzeum Morskie. Żuraw, który w II połowie XIX był pierwszą siedzibą instytucji, dzisiaj jest jednym z dziewięciu jej oddziałów. O historii i przyszłości placówki rozmawiamy z dr. Robertem Domżałem, dyrektorem NMM. W czwartek 1 października 2020 Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku obchodzić będzie 60. urodziny.
29.09.2020

Wystawa czasowa „Do DNA” - sięgamy do skarbca Bałtyku

Wydobyte z dna Morza Bałtyckiego, dotychczas anonimowe znaleziska, niemi świadkowie katastrof morskich, od 2 października 2020 r. w Spichlerzach na Ołowiance, opowiedzą swoje historie i odkryją tajemnice.
24.09.2020

Pracuś, Osiłek, Ciamajda i Łasuch wybudują sztuczną wyspę

Na Zalewie Wiślanym zaczyna powstawać sztuczna wyspa, będąca jednym z elementów inwestycji kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Docelowo wyspa będzie miała powierzchnię około 181 ha i zagospodarowana zostanie na siedlisko dla ptaków. Do jej budowy sprowadzony został specjalistyczny sprzęt, który został złożony m.in. w Elblągu.
24.07.2020

Ostatnia jednostka pierwszej półzanurzalnej pływającej farmy wiatrowej na świecie wyrusza z portu (foto, wideo)

Zaledwie kilka kroków dzieli projekt WindFloat Atlantic od pełnej operacyjności. Ostatnia z trzech platform z zamontowaną turbiną wiatrową opuściła dziś port w Ferrol i wyruszyła w kierunku lokalizacji docelowej, położonej 20 km od wybrzeża Viana do Castelo w Portugalii. Transport jednostki potrwa trzy dni.
28.05.2020

Specjalistyczne urządzenia z EPG w drodze do Chin. Zostaną zamontowane na pogłębiarce (foto, wideo)

Kolejny projekt Energomontażu-Północ Gdynia zakończony sukcesem. Tym razem spółka wykonała 2 urządzenia: Spud Carrier i Auxiliary Spud, które zostaną zamontowane na budowanej w Chinach pogłębiarce. Transport konstrukcji drogą morską potrwa około 2 miesięcy.
06.05.2019

Francja: Media spodziewają się brexitu bez umowy

Francuskie media, przyznając we wtorek, że po kolejnej porażce brytyjskiej premier Theresy May w Izbie Gmin wszystkie warianty wydają się możliwe, to za najbardziej prawdopodobny uznają jednak brexit bez umowy.
26.03.2019

Jest decyzja środowiskowa dla przekopu Mierzei Wiślanej

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie podpisał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji "Droga wodna łącząca Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską z lokalizacją w Nowym Świecie" - podała PAP w środę rzeczniczka RDOŚ w Olsztynie Justyna Januszewicz.
05.12.2018

Kokaina znaleziona pod kontenerowcem

Meksykańskie służby bezpieczeństwa odnalazły pod kadłubem kontenerowca "Cap Palliser" pojemniki z niemal 300 kilogramami kokainy.
04.01.2018

Gigantyczna platforma typu spar odholowana na norweskie złoże (wideo)

11 grudnia dwie jednostki przetransportowały platformę Aasta Hansten na złoże u wybrzeży Norwegii – poinformowała firma Boskalis.
12.12.2017

Biolog polarna: oderwanie góry lodowej to szansa na ciekawe badania

Ogromna góra lodowa oderwała się w lipcu od lodowca Larsena C w Antarktyce Zachodniej. Daje to szansę prowadzenia badań nieznanych dotąd obszarów Oceanu Antarktycznego i niedostępnych ekosystemów – powiedziała PAP biolog polarna z Uniwersytetu Łódzkiego prof. Magdalena Błażewicz.
22.11.2017

Tak wygląda wydobycie na złożu Gina Krog

Nawet 11 tys. m sześc doskonałej ropy naftowej może wydobyć dziennie - uruchomiona w czerwcu br. - platforma wiertnicza na złożu Gina Krog na norweskim Szelfie Kontynentalnym. 8 proc. udziałów w złożu posiada PGNiG. Gina Krog to jedna z dwudziestu koncesji tej firmy w Norwegii.
29.10.2017

Studenci AGH wodowali na Wiśle łódź solarną zbudowaną na zawody w Monako

Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej we wtorek w Krakowie wodowali na Wiśle łódź solarną. Zbudowali ją na lipcowe, prestiżowe zawody w Monako. Jednoosobowa konstrukcja jest zasilana energią słoneczną.
13.06.2017

Prototypowe konstrukcje z EPG trafią do Kamerunu (foto, wideo)

Energomontaż-Północ Gdynia zakończył realizację kolejnego nowatorskiego projektu. 31 maja i 1 czerwca przy Nabrzeżu Włoskim Stoczni Remontowej Nauta odbył się załadunek prototypowych konstrukcji systemu cumowniczo-załadunkowego (Submerged Sal with Yoke). Będą one zainstalowane na polu Kribi na zachód od Kamerunu, na głębokości 20 m pod poziomem morza. Jest to ważna część międzynarodowego projektu wartego ponad 1 miliard dolarów.
03.06.2017

Studenci z AGH konstruują łódź solarną na zawody w Monako

Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie kończą konstruowanie jednoosobowej łodzi zasilanej energią słoneczną, która wystartuje w międzynarodowych zawodach tego typu konstrukcji w Monako w lipcu tego roku. Wodowanie łodzi zaplanowano na czerwiec.
17.05.2017

Platforma hotelowa Safe Bristolia już opuściła dok Remontowej

W stoczni Remontowa zakończył się drugi remont półzanurzalnej platformy hotelowej Safe Bristolia. Jednostka 4 maja opuściła Gdańsk i wyruszyła w kierunku Morza Północnego. Tam już niedługo będzie służyć w brytyjskim sektorze offshore.
06.05.2016

Polska chce przywrócenia połowów ryb pławnicami

Unia Europejska powinna przywrócić połowy ryb za pomocą pławnic. Chodzi szczególnie o połowy troci i łososia. To słowa wiceministra gospodarki morskiej Krzysztofa Kozłowskiego, który w poniedziałek brał udział w Luksemburgu, w debacie dotyczącej projektu określającego technikę połowową, którą rybacy będą mogli stosować na morzach Unii Europejskiej. Zdaniem Kozłowskiego połowy pławnicowe są ekologiczne i nie szkodzą rybom. Były również od wielu lat stosowane przez rybaków.
12.04.2016

Platforma Safe Bristolia dotarła do Gdańska (wideo)

Kilka dni temu dryfowała po Morzu Północnym zerwana z holu, dziś już przy kei w Gdańskiej Stoczni Remontowej. Platforma Safe Bristolia w sobotę rano dotarła do Gdańska. To już drugi remont półzanurzalnej platformy hotelowej w gdańskiej stoczni.
16.01.2016

Niecodzienny wypadek platformy, która miała trafić do Remontowej

Platforma hotelowa Safe Bristolia w czasie podróży do Gdańska zerwała się z holu i obecnie dryfuje po Morzu Północnym. Obiekt należy do firmy Prosafe miał być modernizowany w Stoczni Remontowa.
04.01.2016

Ekspedycja naukowa Oceanii w rejony Arktyki

6 lipca zakończył się jeden z etapów corocznej ekspedycji naukowej AREX organizowanej przez Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk (IO PAN) w Sopocie.
06.07.2015

Giganci na morzu: Przemysł offshore – platformy wiertnicze półzanurzalne

Pólzanurzalne platformy wiertnicze to po platformach samopodnośnych (jack-up) najczęściej występujący typ ruchomych jednostek wydobywczych w sektorze offshore. Zasadniczo od jack-upów różni je zupełnie odmienna konstrukcja, sposób przymocowania do dna, sposób poruszania się po morza i co za tym idzie możliwości wykorzystnia.
20.06.2015

W jaki sposób lata mewa, czyli prąd elektryczny z fal morskich.Prezentacja w konkursie Eureka

Podwodny zespół prądotwórczy oraz sposób posadowienia w morskiej toni – rozwiązanie prof. dr. hab. inż. Bolesława Kuźniewskiego z Wydziału Mechanicznego Akademii Morskiej w Szczecinie zostało zaprezentowane w konkursie „Dziennika Gazety Prawnej” Eureka! DGP - Odkrywamy polskie wynalazki. O prawo do szczegółowej prezentacji walczyło ponad 50 wynalazków zgłoszonych do konkursu przez polskie uczelnie i instytuty naukowe.
12.03.2015

Uwarunkowania prawne wykonywania urządzeń wodnych w pasie technicznym

W poniższym artykule zostanie poruszonych kilka kwestii związanych z prowadzeniem inwestycji budowlanych urządzeń wodnych w tzw. pasie technicznym. Na wstępie należy wyjaśnić szereg definicji ustawowych, którymi należy się posłużyć chcąc przeanalizować to zagadnienie prawne.
11.03.2015

EPG rozpoczyna prace przy projekcie Aasta Hansteen

Energomontaż-Północ Gdynia rozpoczął realizację kontraktu związanego z projektem Aasta Hansteen. Prace rozpoczęły się od zwijania blach w siedmiometrowe cargi, które następnie przy pomocy słupowysięgników zostaną połączone w większe elementy.
17.07.2014

Uwaga oficerowie i marynarze: Opodatkowanie pracy w norweskiej strefie przybrzeżnej

Jak wiadomo, Norwegia jest krajem, którego ważną dziedziną gospodarki jest wydobycie ropy i gazu z należących do niej złóż na Morzu Północnym.
04.03.2014

Zatrzymać fale: Nowy sposób ochrony brzegów przed falami morskimi opatentowany przez Akademię Morską w Szczecinie.

Morskie fale powodują postępującą erozję brzegów. Można się przed nimi chronić w sposób bierny usypując falochrony i wały. Można jednak to robić też czynnie korzystając z pomysłu badaczy z Akademii Morskiej w Szczecinie.
19.11.2013

Niemieckie firmy chcą produkować energię z fal morskich

Cztery niemieckie koncerny oraz dwa uniwersytety rozpoczęły współpracę, której celem jest wyprodukowania folii silikonowych, wykorzystujących siłę fal morskich do produkcji energii elektrycznej.
09.08.2013

EWEA: pływające turbiny wiatrowe to nowe perspektywy

Głębokowodne turbiny wiatrowe stanowią klucz do odblokowania potencjału energetycznego europejskiej części Atlantyku oraz Morza Śródziemnego, a także najgłębszych obszarów Morza Północnego - ocenia w nowym raporcie Europejskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (EWEA).
26.07.2013

Jest spora szansa na odbicie się od dna kryzysu w drugiej połowie roku

Maj przyniósł znaczny wzrost w polskiej gospodarce. Zawdzięczamy to ożywieniu na rynku naszego największego partnera eksportowego - Niemiec. To pozwala prognozować, że nawet jeśli jesteśmy blisko dna kryzysu, druga część roku powinna pozwolić na odbicie - to najważniejsza konkluzja ze spotkania, które odbyło się 21 maja w Gdańsku.
23.05.2013

Załadunek dużych masowców

Szybki rozwój technologiczny, który wystąpił w drugiej połowie minionego wieku, spowodował, że projektowane są nie tylko nowe typy statków, przystosowane do rodzaju przewożonego ładunku, czy funkcji specjalnych, ale wprowadzane są też nowe techniki załadunkowe i wyładunkowe.
03.01.2013

Przegląd metod pomiarów batymetrycznych na płytkich wodach

Aby utworzyć mapę batymetryczną akwenu, należy dokonać wielu pomiarów głębokości oraz przypisać pozycję geograficzną każdemu z tych pomiarów.
07.11.2012

Hotel Water Discus- pokój z widokiem na rafę

Pięciogwiazdkowe hotele, korty tenisowe, szerokie plaże czy możliwość wypożyczania sprzętu wodnego to standardowe punkty w ofercie ośrodków turystycznych. Podwodne hotele wg projektu polskich inżynierów z Politechniki Gdańskiej mają szansę stać się główną atrakcją najbardziej renomowanych ośrodków turystycznych na świecie. O specyfice projektu oraz możliwościach jego wdrożenia w życie opowie dr Lech Rowiński, pracownik Politechniki Gdańskiej oraz przedstawiciel Deep Ocean Technology.
17.09.2012

Krajowa Sekcja Morska Marynarzy i Rybaków NSZZ Solidarność wzywa

Krajowa Sekcja Morska Marynarzy i Rybaków NSZZ "Solidarność" wzywa:
09.06.2011

Automatyczne tworzenie map topografii dna

System Simrad CM60 z oprogramowaniem Olex jest nowym rodzajem plotera map elektronicznych, któryautomatycznie odtwarza topografię dna przy pomocy echosondy oraz odbiornika GPS podczas normalnychpołowów lub innych prac prowadzonych na akwenach wodnych.
20.04.2011

Grupa DEME buduje farmy wiatrowe w Niemczech

Spółka joint venture Nordsee Nassbagger oraz Tiefbau Gmbh – GeoSea NV, obie należące do belgijskiej grupy DEME, wygrały 2 kontrakty na przygotowanie terenu przed palowaniem oraz prace instalacyjne przy farmie wiatrowej EnBW Baltic 2. Drugi kontrakt dotyczy farmy Trianel West Borkum II, położonej na morzu Północnym, 45 km na północ od Wyspy Borkum. Całkowita wartość obu projektów wynosi 454 mln EUR.
28.09.2010

Dziękujemy za wysłane grafiki.