• <
mewo_2022

Największy na świecie projekt pływającej elektrowni wiatrowej ukończony

31.08.2021 20:33 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Największy na świecie projekt pływającej elektrowni wiatrowej ukończony

Partnerzy portalu

Największy na świecie projekt pływającej elektrowni wiatrowej ukończony - GospodarkaMorska.pl
Fot. Cobra Group

Cobra Wind oddała do użytku pływającą farmę wiatrową Kincardine na wybrzeżu Szkocji dla Pilot Offshore Renewables. Jest to największy tego typu obiekt o mocy 50 MW.

American Bureau of Shipping lub ABS, zaklasyfikowało Kincardine Offshore Wind jako największą pływającą farmę wiatrową w skali świata, której instalacja została zakończona. Firma Vestas dostarczyła pięć turbin V164 o mocy 9,53 MW każda, natomiast jedna maszyna V80 o mocy 2 MW działa w sieci od 2018 roku.

Obiekt został zainstalowany na obszarze 110 kilometrów kwadratowych na Morzu Północnym, zaledwie 15 kilometrów od Szkocji. Turbiny zostały umieszczone na trójkątnych półzanurzalnych fundamentach, holowane do pozycji i zacumowane czterema linami każda do dna na głębokości od 60 do 80 metrów.

Turbiny są statkami

Pilot Offshore Renewables zatrudnił hiszpańską firmę Cobra Wind, należącą do ACS Group, do zaprojektowania, dostarczenia, zbudowania i uruchomienia morskich statków wiatrowych o łącznej mocy prawie 50 MW. Oczekuje się, że roczna produkcja wyniesie 218 GWh, co odpowiada zużyciu energii elektrycznej przez 55 000 domów.

Sześć jednostek pływa pod banderą Republiki Wysp Marshalla

Ponieważ sześć jednostek jest technicznie statkami, deweloperzy nadali im bandery Republiki Wysp Marshalla we współpracy z ABS. Pilot Offshore Renewables jest kontrolowany przez MacAskill Associates i Renewable Energy Ventures.

Kincardine to podobno pierwsza pływająca farma wiatrowa z turbinami o mocy większej niż 9 MW. Za instalację odpowiedzialna była firma Bourbon Subsea Services.

Chiny doganiają Wielką Brytanię w morskiej energetyce wiatrowej

Jeśli chodzi o szerszy rynek morskiej energetyki wiatrowej, nowy raport wykazał, że w pierwszej połowie roku Niemcy - z 7,7 GW mocy, zostały wyprzedzone przez Chiny. Jak podaje World Forum Offshore Wind, to nowe regulacje w największej gospodarce Europy przyczyniły się do utrzymania aktywności budowlanej na poziomie zerowym.

Wielka Brytania pozostała na szczycie tabeli z 10,4 GW, a Chiny osiągnęły 7,9 GW, ponieważ dodały 834 MW w tym roku do końca czerwca. Czwarte miejsce w zestawieniu zajmuje Holandia z łączną mocą zainstalowaną 2,6 GW.

Ponad 10 GW jest w budowie, z czego 53 proc. znajduje się na chińskich wodach

Światowa moc morskiej energetyki wiatrowej wzrosła do 34,1 GW, w porównaniu do 4,8 GW z 2012 roku. Obecnie na świecie istnieje zaledwie 169 takich obiektów. 

Hornsea 2 w Wielkiej Brytanii jest największą obecnie budowaną morską elektrownią wiatrową. Jej planowana moc wynosi 1,4 GW. Projekt składa się z 165 turbin Siemens Gamesa. W pierwszym półroczu na świecie przybyło zaledwie 1,6 GW mocy, co oznacza spowolnienie. Powstało sześć farm: w Chinach, Danii, Holandii i na Tajwanie.

Unia Europejska zamierza zwiększyć moc 25-krotnie do 300 GW do 2050 roku. Parlament Europejski ostrzegał w lipcu przed negatywnym wpływem nowych morskich farm wiatrowych na rybołówstwo.

Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.