• <
mewo_2022

Forum Wizja Rozwoju 2021. ARP: morskie farmy wiatrowe muszą być bezpieczne

jm

27.08.2021 20:18 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Forum Wizja Rozwoju 2021. ARP: morskie farmy wiatrowe muszą być bezpieczne

Partnerzy portalu

Forum Wizja Rozwoju 2021. ARP: morskie farmy wiatrowe muszą być bezpieczne - GospodarkaMorska.pl
Fot. PAP/S. Leszczyński

– Nie ma dziś wojen tradycyjnych, ale są wojny hybrydowe, a instalacje offshore w 2-3 lokalizacjach, które mają docelowo dostarczać 25 proc. energii w Polsce, powinny być zabezpieczone od strony łańcucha dostaw – powiedział Mateusz Berger, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu podsumowując panel ekspercki „Jak rozwój offshore w Polsce wspiera naszą gospodarkę” na Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.

Agencja Rozwoju Przemysłu upatruje w MEW (morskie elektrownie wiatrowe) przyszłość dla branży stoczniowej w Polsce i w regionie Morza Bałtyckiego. – Nie będziemy koncentrować się wyłącznie na polskim rynku. Działania inwestycyjne, które podejmujemy w obszarze nadzorowanych przedsiębiorstw, ukierunkowujemy również na przyszłe koncesje nie tylko w Polsce, ale w całym regionie Bałtyku – podkreślił Mateusz Berger, wiceprezes ARP.
Według niego konieczne jest zapewnienie bezpieczeństwa nie tylko samym inwestycjom MEW, ale również budowanie lokalnych kompetencji i bezpiecznego łańcucha dostaw, by wszystkie elementy związane z konstrukcją, serwisowaniem i korzystaniem z farm wiatrowym mogły uniknąć zagrożeń w przyszłości.
Bezpieczny łańcuch dostaw buduje również zapewnione przez ARP zaplecze finansowe dla firm związanych z sektorem offshore. Agencja udziela im finansowania zarówno dłużnego, jak i inwestycyjnego, by takie przedsiębiorstwa mogły uczestniczyć w konkurencyjnym procesie dostarczania swoich produktów i usług do budowy i serwisowania MEW.

Mateusz Berger wyjaśnił, że w przypadku MEW można mówić o skoncentrowaniu jednego z największych kapitałów inwestycyjnych w dany obszar gospodarki, zawężony w dodatku do konkretnego rejonu geograficznego. Dlatego ważne jest tworzenie „local content” – lokalnego zaplecza produkcyjnego i serwisowego, które umożliwi polskiej gospodarce rozwój w nowym obszarze energetycznym.

– Mówimy o budowie dużych, ciężkich elementów, które są instalowane w niewielkiej odległości od siebie. Do ich instalacji, serwisu oraz demontażu (za 20-25 lat) potrzebne są pływające jednostki instalacyjne i serwisowe – powiedział Mateusz Berger i dodał, że o ile jednostki instalacyjne pochłaniają jednorazowo bardzo wysokie koszty po stronie inwestora, o tyle koszty jednostek serwisowych są rozłożone na lata, bo są związane również z procesem eksploatacji.

– Dlatego ARP w budowaniu i efektywnym wykorzystaniu floty serwisowej upatruje istotny element przyszłego funkcjonowania agencji – podkreślił.

W Polsce są już prywatne firmy, które specjalizują się w budowie wysoko wyspecjalizowanych jednostek pływających. W ramach nadzorowanej przez ARP grupy przemysłowej Baltic budowane są poszczególne sekcje, które są później zespalane w gotowe elementy do budowy jednostek.

– Mamy jednak aspiracje, aby budować całe statki – zaznaczył wiceprezes ARP i dodał, że nadzorowane przez agencję przedsiębiorstwa posiadają duży potencjał produkcyjny w zakresie poszczególnych elementów farmy wiatrowej.

– Farma wiatrowa składa się z fundamentów, wieży, gondoli, turbiny i łopat. ARP ma w swoim portfelu wiele spółek, które mają doświadczenie w tworzeniu tego rodzaju konstrukcji, np. Stocznia Gdańska w portfelu Grupy Baltic ma duże doświadczenie i jest partnerem dla światowej klasy inwestorów – powiedział.

Zdaniem wiceprezesa ARP dla funkcjonowania polskich MEW kluczowa jest lokalizacja portu instalacyjnego oraz rozbudowa infrastruktury produkcyjnej polskich stoczni, szczególnie doków odpowiedniej wielkości.

– Dążymy do tego, aby nasze produkty dostarczać nie tylko na Bałtyk, ale na cały świat – stwierdził Mateusz Berger.


Źródło: PAP MediaRoom

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.