• <

Wynik wyszukiwania - "przemysłu" - Wiadomości

Zielona transformacja przemysłu jachtowego. PG partnerem międzynarodowego projektu

Projekt TECoNaut to europejska inicjatywa związana z branżą budowy jachtów. Jej celem jest wsparcie zielonej transformacji tej gałęzi przemysłu. Partnerem projektu została Politechnika Gdańska.
30.04.2024

Alarm dla portów. Potrzebna aktywizacja przemysłu Unii Europejskiej

Porty niemieckie, belgijskie i holenderskie alarmują: Europo, połącz siły, aby chronić przemysł. Zmniejszenie przeładunków w portach Morza Północnego sprawiło, że zarządy portów zjednoczyły siły i zaczęły wołać o pomoc instytucje UE. Nie chodzi jednak tylko o bezpośrednią pomoc dla portów. Trzeba ratować europejski przemysł, bo to on stanowi o kondycji portów położonych w otoczeniu serca i płuc europejskiego przemysłu energetycznego, chemicznego i stalowego.
26.04.2024

SEA Europe: Czas na wspólną pracę na rzecz Europejskiej Strategii Przemysłu Morskiego

SEA Europe, stowarzyszenie reprezentujące europejski przemysł technologii morskich, obejmujące stocznie i producentów sprzętu morskiego, przedstawiło w Parlamencie Europejskim swoje zalecenia polityczne dotyczące strategii przemysłu morskiego.
24.04.2024

VI Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego. Jakie szanse i zagrożenia wiążą się z rozwojem sztucznej inteligencji?

W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyła się, 18 kwietnia br., 6. edycja Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego, w której wzięli udział przedstawiciele instytucji i firm z branży morskiej. W tym roku uczestnicy konferencji poświęcili szczególnie wiele miejsca rozwojowi technologii cyfrowych, w tym AI, a także perspektywom wykorzystania ich na statkach i jednostkach offshore.
20.04.2024

Ørsted otrzyma fundusze od Departamentu Energii USA w celu dekarbonizacji przemysłu

Amerykańskie władze przekażą dotację w wysokości 100 mln dolarów duńskiemu koncernowi. Dofinansowanie ma pomóc w rozwoju zakładu Ørsted zajmującego się wytwarzaniem ekologicznego metanolu w Teksasie, a także dekarbonizacji trudnego do elektryfikacji sektora morskiego i utworzeniu miejsc pracy w USA w ramach nowej branży związanej z czystą energią.
25.03.2024

Założenia: pełnomocnik ds. strategicznej infrastruktury energetycznej wiceministrem przemysłu

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej ma mieć rangę sekretarza lub podsekretarza stanu w Ministerstwie Przemysłu - wynika z założeń zmiany rozporządzenia, opublikowanych w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
14.03.2024

Rozpoczyna działalność Ministerstwo Przemysłu z siedzibą w Katowicach. W zakresie działań m.in. surowce energetyczne i atom

Nowe Ministerstwo Przemysłu, które ma w swoich kompetencjach „gospodarkę złożami kopalin", rozpoczyna działalność w piątek, 1 marca. Docelowo resort, który swoją siedzibę ma w Katowicach, prócz górnictwa i hutnictwa, ma także zajmować się atomem oraz ropą i gazem (w tym wodorem).
03.03.2024

Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego 2024 już w kwietniu

Motywem przewodnim VI edycji Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego będzie rozmowa o sztucznej inteligencji oraz nowoczesnych rozwiązaniach energetycznych dla gospodarki morskiej. Podejmiemy dyskusję na temat cyfrowych bliźniaków - technologii opartej w dużej mierze na symulacjach, modelach matematycznych i Internecie Rzeczy.
01.03.2024

Minister przemysłu: w kompetencjach resortu atom, wodór, ropa i gaz

W kompetencjach Ministerstwa Przemysłu - obok górnictwa - będzie polityka atomowa, wodorowa oraz dotycząca gazu i ropy naftowej - poinformowała w poniedziałek wieczorem w Sosnowcu szefowa tego resortu Marzena Czarnecka.
22.01.2024

Branża wiatrowa proponuje 10 kroków dla budowy silnego przemysłu w Polsce

Branża energetyki wiatrowej proponuje 10 kroków do budowy w Polsce silnego przemysłu, pracującego na jej rzecz. Przedstawione w środę na konferencji prasowej postulaty zakładają m.in. aktualizację celów, wsparcie dla lokalnych producentów, szkolenie kadr.
10.01.2024

Premiera raportu „Rozwój przemysłu onshore i offshore wind w Polsce. Budowa łańcucha dostaw dla energetyki wiatrowej - plan działania”

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej „Energia z wiatru, silny przemysł, stabilny łańcuch dostaw – filary transformacji energetycznej” organizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej zaprezentowany został raport „Rozwój przemysłu onshore i offshore wind w Polsce. Budowa łańcucha dostaw dla energetyki wiatrowej - plan działania”.
10.01.2024

Borys Budka będzie odpowiadał za aktywa państwowe, Marzena Czarnecka - za ministerstwo przemysłu

Borys Budka będzie odpowiadał za aktywa państwowe; przeprowadzimy błyskawiczny audyt i przedstawimy obraz tego, co działo się w spółkach Skarbu Państwa – zapowiedział we wtorek w Sejmie podczas expose premier Donald Tusk. Jak dodał, na czele ministerstwa przemysłu stanie Marzena Czarnecka.
12.12.2023

Morskie elektrownie wiatrowe na Morzu Północnym – potencjalny rynek dla polskiego przemysłu morskiego? Z perspektywy firmy doradczo-księgowej

Wiodące na rynku norweskim przedsiębiorstwa znają dobrze polski sektor morskiej energetyki wiatrowej. Wymiana doświadczeń i budowanie kompetencji odbywa się na wielu płaszczyznach. Przyczyni się to z pewnością do rozwoju dalszej współpracy między obydwoma krajami.
30.11.2023

Analityk PIE: słabe wyniki niemieckiego przemysłu będą negatywnie oddziaływać na polskich eksporterów

Słabe wyniki niemieckiego przemysłu będą wciąż negatywnie oddziaływać na polskich eksporterów, oczekiwania niemieckich konsumentów również sugerują pesymizm - zauważa w komentarzu do najnowszych danych o PMI dla polskiego przemysłu analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego Sergiej Druchyn.
02.11.2023

Komisja Europejska ogłosiła plan utrzymania europejskiego przemysłu wiatrowego, w tym morskiego, na światowej pozycji lidera

Komisja Europejska ogłosiła we wtorek plan działania mający na celu utrzymanie unijnego przemysłu wiatrowego na pozycji światowego lidera. Chodzi o zwiększenie wsparcia finansowego za pośrednictwem agencji kredytów eksportowych i Europejskiego Banku Inwestycyjnego.
24.10.2023

PKO BP a finansowanie przemysłu morskiego. Rozmowa z Arturem Kucią

Dynamika rozwoju przemysłu morskiego w Polsce generuje wiele obiecujących perspektyw, ale również wyzwań. Podczas Konferencji Rejs z GospodarkaMorska.pl rozmawialiśmy z Arturem Kucią, dyrektorem Departamentu Klienta Strategicznego w PKO BP, o roli banku w finansowaniu tego strategicznego sektora.
23.10.2023

Nowy rząd powoła Ministerstwo Przemysłu z siedzibą na Śląsku?

Prof. Marek Gzik, poseł-elekt z ramienia Koalicji Obywatelskiej, a obecnie przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego, ogłosił, że powołane zostanie Ministerstwo Przemysłu. Jego siedziba ma mieścić się na Śląsku.
23.10.2023

MKiŚ: Misja gospodarcza amerykańskiej izby przemysłu jądrowego NEI w Ministerstwie Klimatu i Środowiska

Zaangażowanie w realizację biznesu w Polsce i Stanach Zjednoczonych Ameryki jest tematem spotkań w ramach misji gospodarczej amerykańskiej izby przemysłu jądrowego NEI (Nuclear Energy Insitute) w Polsce. Spotkanie przedsiębiorców otworzyły minister klimatu i środowiska Anna Moskwa i pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
21.09.2023

31. MSPO. Prezydent przyznał odznaczenia zasłużonym dla rozwoju przemysłu obronnego

Na zakończenie 31. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach odbyła się ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych nadanych przez prezydenta RP Andrzeja Dudę osobom zasłużonym dla rozwoju polskiego przemysłu obronnego oraz na rzecz umacniania suwerenności i obronności kraju. Nie zabrakło tu osób związanych z branżą morską.
11.09.2023

Rozpoczął się 31. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach. Nie brakuje morskich akcentów

Kolejna edycja jednego z największych wydarzeń o tematyce zbrojeniowej jest okazją do zaprezentowania najnowszych nowinek w zakresie broni i innego wyposażenia dla sił zbrojnych. Zarówno polskie, jak i zagraniczne firmy starają się tu zaprezentować jak najlepiej swoją ofertę. Swoją obecność mocno zaznaczają wystawcy zajmujący się bezpieczeństwem morskim oraz branżą okrętową.
05.09.2023

PIE: kolejne miesiące przyniosą lekką poprawę wyników przemysłu

Indeks PMI spadł w sierpniu i nadal pozostaje na poziomie oznaczającym spadek aktywności w przemyśle. Prognozujemy poprawę wyników przemysłu w kolejnych miesiącach – wskazał ekonomista PIE Dawid Sułkowski w komentarzu do danych o wskaźniku PMI.
01.09.2023

Santander Bank Polska: niepokojące sygnały z przemysłu i rynku pracy

Drugie półrocze, które według nas ma przynieść odbicie gospodarcze, zaczęło się od niepokojących sygnałów z przemysłu i rynku pracy – stwierdzili ekonomiści Santander Bank Polska w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS.
23.08.2023

Namibia rozbuduje port, by wesprzeć rozwój przemysłu energetycznego

Namibia przedstawiła plan budowy nowych nabrzeży w celu wsparcia dynamicznie rozwijającego się przemysłu energetycznego. W wywiadzie udzielonym Bloombergowi w zeszłym tygodniu, dyrektor generalny Namibian Ports Authority (Namport) Andrew Kanime powiedział, że do proponowanej rozbudowy infrastruktury portowej potrzebna jest prywatna inwestycja w wysokości 2,1 miliarda dolarów.
22.08.2023

Budowa promów w ramach programu "Batory" – "odrodzenie polskiego przemysłu stoczniowego"

Trwa budowa promów dla polskich armatorów w ramach programu „Batory”. Budowa pierwszej jednostki promowej ro-pax jest zaawansowana techniczne w ponad 58 proc. i wyprzedza harmonogram. Zadanie realizuje Gdańska Stocznia Remontowa S.A.
01.08.2023

VIII Forum Bezpieczeństwa Morskiego: Wkład przemysłu obronnego w zapewnienie bezpieczeństwa morskiego.

W trakcie trzeciej sesji zostały omówione aspekty związane rozbudową marynarki wojennej i pozostałych sił morskich. Przedstawiciele branży stoczniowej, zbrojeniowej, a także instytucji państwowych, w tym mundurowych, omówili stan inwestycji i plany na kolejne.
15.06.2023

Zebranie podkomisji ds. przemysłu obronnego ws. programu "Miecznik". Podano kluczowe szczegóły

Podkomisja stała do spraw polskiego przemysłu obronnego oraz modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP zebrała się 24 maja, aby przedstawić informacje dt. budowy wielozadaniowych fregat dla polskiej Marynarki Wojennej.
24.05.2023

Prezes PiS: niepodobna wyobrazić sobie trwałego i dynamicznego wzrostu gospodarki bez odbudowy przemysłu okrętowego

Niepodobna wyobrazić sobie trwałego i dynamicznego wzrostu rodzimej gospodarki bez odbudowy przemysłu okrętowego, bez rewitalizacji stoczni, bez rozwoju portów, bez podźwignięcia rybołówstwa oraz bez restytucji naszej bandery - ocenił prezes PiS Jarosław Kaczyński w liście do uczestników Konwentu Morskiego.
22.05.2023

Poznaj innowacyjne rozwiązania dla zrównoważonej przyszłości przemysłu morskiego. Zbliża się międzynarodowa konferencja Marine Green Propulsion Solutions

Już w marcu w Szczecinie oraz w Gdańsku spotkają się przedstawiciele przedsiębiorstw opracowujących nowatorskie rozwiązania w zakresie ograniczania emisji z przemysłu morskiego. Gospodarzem konferencji jest spółka Phoenix Poland.
14.03.2023

Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego 2023

Zwiększony fokus na inwestycje w sektorze gospodarki morskiej i większa ich waga zbiegły się w czasie ze zwiększeniem liczby zagrożeń na nie czyhających. O tym, czego się spodziewać i jak się zabezpieczać, przedstawiciele branży dyskutowali podczas Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego 2023.
13.03.2023

Zbliża się kolejna edycja Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego

Już niebawem w Gdańsku odbędzie się Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego organizowane po raz piąty przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną, PZU LAB, PZU S.A. i TUW PZUW.
14.02.2023

V Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna i PZU Lab z Grupy PZU S.A organizują po raz piąty Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego.
29.01.2023

Elcome wprowadza szybki Internet do globalnego przemysłu morskiego z użyciem technologii od Elona Muska

Dostawca systemów i innowacji morskich Elcome International ma zapewnić usługi internetowe Starlink firmy SpaceX swoim globalnym klientom z branży morskiej, aby mogli łączyć się z najodleglejszych zakątków mórz i pozostawali w stałym kontakcie ze światem.
10.01.2023

Miecznik kluczem do rozwoju marynarki wojennej i przemysłu stoczniowego

Podczas briefingu prasowego, który odbył się 14 grudnia br. dyrektor programu Miecznik w Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. Cezary Cierzan poruszył szereg zagadnień związanych z tą największą od lat inwestycją na rzecz morskiego rodzaju sił zbrojnych.
14.12.2022

Damen dostarcza pogłębiarkę ssącą dla przemysłu stoczniowego Argentyny

Argentyński kontrahent Merco Vial S.A. zamówił pogłębiarkę Damen CSD650, która powiększy jego obecną flotę specjalistycznych jednostek. Dostawa obejmuje również dostarczenie odpowiedniej stacji wspomagającej, co znacznie zwiększa elastyczność konfiguracji. 
06.12.2022

Premier Trudeau: bliski koniec subwencji dla przemysłu naftowego

Kanadyjski premier Justin Trudeau zapowiedział, że kanadyjski sektor paliw kopalnych przestanie być subwencjonowany z końcem 2023 roku. Dodał przy tym, że częścią przeciwdziałania zmianom klimatu są opłaty za emisje gazów cieplarnianych.
21.11.2022

Korea Południowa obiecuje miliardy dla przemysłu stoczniowego

Rząd w Seulu ogłosił plany dotyczące projektów o wartości 2 miliardów dolarów, mających wesprzeć biznes morski, w związku z pesymistycznymi prognozami dla krajowego przemysłu stoczniowego.
08.11.2022

Wzrost cen nośników energii. PFTM apeluje do Zespołu Trójstronnego ds. Przemysłu Stoczniowego

Jako organizacja pracodawców działająca na rzecz rozwoju sektora stoczniowego w Polsce, Polskie Forum Technologii Morskich zwróciło uwagę na problem wzrostu cen nośników energii, który będzie dotyczyć w szczególności stoczni nowo budujących i związanych z nimi firm. Adresatem listu jest Zespół Trójstronny ds. Przemysłu Stoczniowego, który reprezentuje rząd, związki zawodowe i pracodawcy.
14.09.2022

Wsparcie dla lokalnego biznesu w Centrum Obsługi Przedsiębiorców Agencji Rozwoju Przemysłu w Gdyni

Przedstawiciele polskiego przemysłu oraz innych branż zmagają się ze skutkami rosnącej inflacji. Ta sytuacja generuje wiele wydatków.
20.07.2022

Poznaj historię przemysłu stoczniowego w Gdańsku. Europejskie Centrum Solidarności zaprasza

Jak zapowiadają organizatorzy "Stocznia", to pierwsza tak kompleksowa wystawa o historii państwowego przemysłu stoczniowego w Gdańsku, dokumentująca ponad 150 lat dziejów miasta – od połowy XIX wieku, kiedy powstała pierwsza stocznia państwa pruskiego w Gdańsku, poprzez historię dwóch wojen światowych, Stoczni Gdańskiej w czasach komunizmu do współczesności. Wystawa opowiada z perspektywy doświadczenia przemysłu stoczniowego w Gdańsku polityczną, społeczną i kulturową historię Polski i Europy.
08.07.2022

MKiŚ: minister Moskwa spotkała się z ministrem przemysłu naftowego i energii Norwegii

W środę w Oslo odbyło się spotkanie minister Anny Moskwy z norweskim ministrem przemysłu naftowego i energii Terje Aaslandem - podało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Rozmawiano o roli norweskiego gazu w bezpieczeństwie energetycznym Europy Środkowo-Wschodniej.
06.07.2022

Japonia nie wycofa się z Sachalin-2. „To osłabi sankcje nałożone na Rosję”, powiedział minister przemysłu

Japoński minister przemysłu Koichi Hagiuda zapewnił w piątek, że Japonia nie zamierza wycofać się z projektu Sachalin-2 w Rosji.
22.04.2022

Raport. Sytuacja przemysłu stoczniowego w Polsce rok po wystąpieniu Covid-19

Epidemia koronawirusa, która w pierwszym kwartale 2020 roku zaskoczyła całą światową gospodarkę zastała branżę stoczniową w Polsce w zupełnie niezłej kondycji. Przychody z całokształtu działalności były najwyższe w historii, zainteresowanie inwestorów branżą stoczniową również, a zatrudnienie najwyższe od 2001 roku. Szczegółowy raport oparty o analizę danych GUS ukazał się 24 lutego 2021 roku.
14.04.2022

Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego 2022. Debatowali o zagrożeniach i ich rozwiązaniach [WIDEO]

Czwarte Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego odbyło się 10 marca w sali konferencyjnej Muzeum II Wojny Światowej. Przedstawiciele biznesu, firm związanych z branżą offshore rozmawiali o tym, jak przemysł morski powinien działać, by był bezpieczny. Motywem przewodnim wydarzenia było znaczenie alternatywnych źródeł energii i jej magazynowanie, bezpieczeństwo morskich farm wiatrowych, ryzyka występujące w przemyśle morskim, oraz nowe technologie.
10.03.2022

IV Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego w Gdańsku [PROGRAM]

Po raz kolejny Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna wraz z PZU S.A., TUW PZUW oraz PZU LAB zorganizuje prestiżowe wydarzenie dla sektora morskiego i offshore. Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego już 10 marca.
18.02.2022

Agencja Rozwoju Przemysłu planuje wielką inwestycję w Gdańsku. Powstanie fabryka wież dla morskiej energetyki wiatrowej za 100 milionów euro

11 lutego 2022 roku zostało zawarte porozumienie (memorandum of understanding) pomiędzy Spółkami z GK ARP a hiszpańską spółką GRI Renewable Industries, S.L. dotyczące współpracy w zakresie budowy nowej fabryki wież dla morskiej energetyki wiatrowej (MEW). Wartość szacowanej inwestycji to ponad 100 mln EUR, a planowane uruchomienie produkcji to rok 2024.
17.02.2022

Konferencja „Perspektywy polskiego przemysłu stoczniowego” - relacja [WIDEO]

W poniedziałek 24 stycznia w Szczecinie na konferencji „Perspektywy polskiego przemysłu stoczniowego” zebrali się reprezentanci gospodarki morskiej, szczególnie Pomorza Zachodniego. Ważnym tematem podczas dyskusji były kwestie dotyczące nowych promów dla polskich armatorów.
25.01.2022

NA ŻYWO: Konferencja „Perspektywy polskiego przemysłu stoczniowego” – transmisja online

24 stycznia w Szczecinie odbędzie się konferencja „Perspektywy polskiego przemysłu stoczniowego”. Poniżej można śledzić transmisję na żywo.
23.01.2022

Agencja Rozwoju Przemysłu wprowadza pożyczkę antyinflacyjną - nowy produkt dla sektora MŚP

Agencja Rozwoju Przemysłu wprowadziła właśnie nowy produkt dla sektora MŚP.
11.01.2022

ICS proponuje pierwszą globalną opłatę węglową w celu przyspieszenia dekarbonizacji przemysłu

Międzynarodowa Izba Żeglugi (ICS), światowe stowarzyszenie handlowe operatorów statków, przedstawiła kompleksową propozycję globalnej opłaty za emisje dwutlenku węgla ze statków.
07.09.2021

Atlas Copco Rental – wynajem sprężarek powietrza, generatorów prądu, generatorów pary i azotu dla przemysłu Offshore

Dzięki badaniom i analizie odmiennych potrzeb przemysłu Offshore Atlas Copco tworzy innowacyjne rozwiązania w najbardziej wymagających okolicznościach z wykorzystaniem różnorodnych urządzeń.
22.08.2021

Finał I Forum Morskiego Radia Gdańsk. Morska energetyka wiatrowa, perspektywy na przyszłość i odbudowa przemysłu stoczniowego [HARMONOGRAM]

Głównymi tematami Forum Morskiego, którego finał odbędzie się 10 i 11 czerwca, będą: morska energetyka wiatrowa, perspektywy na przyszłość polskiej gospodarki morskiej i odbudowa przemysłu stoczniowego. Wydarzenia w ramach Forum, na które serdecznie zapraszamy, będzie można oglądać na radiogdansk.pl lub słuchać w Radiu Gdańsk. Transmisja będzie prowadzona też na kanale facebookowym Radia Gdańsk, na koncie youtube oraz DAB+.
09.06.2021

Raport "Operator floty instalacyjnej. Potencjał polskiego przemysłu morskiego na potrzeby MFW"

W najbliższą środę 17.03. Polski Rejestr Statków zaprasza na webinarium, na którym omówiony będzie raport, z udziałem zaproszonych gości: Polish Offshore Wind Energy Society (PTMEW), LOTOS Petrobaltic S.A., CRIST S.A., Remontowa Shipbuilding S.A. i Grupa Przemysłowa Baltic.
15.03.2021

5 miliardów dolarów od przemysłu morskiego na przyspieszenie dekarbonizacji

Organizacje żeglugowe reprezentujące większość światowego przemysłu morskiego popierają propozycję rządów dotyczącą funduszu badawczo-rozwojowego o wartości 5 miliardów dolarów, aby przyspieszyć stosowanie paliw i technologii o zerowej emisji dwutlenku węgla w branży żeglugowej.
12.03.2021

RAPORT: "Sytuacja przemysłu stoczniowego w Polsce przed wystąpieniem COVID-19"

Gwałtowny rozwój epidemii koronawirusa z końcem pierwszego kwartału 2020 roku zaskoczył globalną gospodarkę i w znaczący sposób zachwiał wieloma rynkami. Kryzys odbił się najbardziej na rynku rejsów pasażerskich, głównie wielkich wycieczkowców oraz sektorze offshore oil&gas.
24.02.2021

Semeniuk: nowa polityka dot. przemysłu wzmocni go i nada odporność

Przygotowanie koncepcji nowego ładu ma na celu wzmocnienie bezpieczeństwa i nadanie odporności polskiemu przemysłowi, który jest odpowiedzialny za budowanie i rozszerzanie PKB - oceniła w poniedziałek wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk.
25.01.2021

Markit: wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w grudniu wyniósł 51,7 pkt.

Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w grudniu wyniósł 51,7 pkt. wobec konsensusu PAP Biznes na poziomie 51,6 pkt. i wobec 50,8 pkt. w listopadzie - podała firma Markit.
04.01.2021

Krajowy Plan Odbudowy może wspierać rozwoju przemysłu stoczniowego w Polsce

Komisja Europejska pracuje na programem znanym pod nazwą Instrument na Rzecz Odbudowy i Zwiększenia Odporności (Recovery and Resilience Facility – RRF), służącym odbudowie gospodarek europejskich dotkniętych kryzysem na skutek pandemii COVID-19.
08.12.2020

Program Odbudowy Przemysłu Stoczniowego w Polsce [wywiad]

Związek Pracodawców FORUM OKRĘTOWE przygotował Program Odbudowy Przemysłu Stoczniowego w Polsce, mającego być częścią Krajowego Programu Odbudowy gospodarki po kryzysie związanym z efektem pandemii COVID-19.
24.11.2020

Johnson zapowiada „renesans brytyjskiego przemysłu stoczniowego”

Brytyjski rząd zapowiedział przeznaczenie na obronę dodatkowych 16,5 mld funtów w ciągu najbliższych czterech lat, co oznacza największy wzrost takich wydatków od końca zimnej wojny. Dzięki tym środkom Wielka Brytania ma odzyskać rolę głównej potęgi morskiej w Europie.
20.11.2020

Indonezja zaprasza inwestorów z Polski do współpracy m.in. w dziedzinie przemysłu morskiego

Indonezja chce ułatwić biznesowi, w tym polskiemu, dostęp do swojego rynku – zadeklarował wiceszef tamtejszej dyplomacji Mahendra Siregar. Zachęcił też do rozwijania polsko-indonezyjskiej współpracy gospodarczej m.in. na płaszczyźnie przemysłu morskiego.
06.11.2020

Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w październiku wyniósł 50,8 pkt.

Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w październiku wyniósł 50,8 pkt. wobec 50,8 pkt. we wrześniu - podała firma Markit, która opracowuje wskaźnik. Konsensus PAP Biznes zakładał, że wskaźnik wyniesie 51,0 pkt.
02.11.2020

Odbicie przemysłu wyraźnie hamuje, ale poprawiają się perspektywy

Wrześniowy odczyt indeksu PMI dla przemysłu odbił tylko nieznacznie względem sierpnia i wyniósł 50,8 (poprzednio 50,6), co sugeruje, iż odbicie przemysłu wyraźnie hamuje, choć nadal trwa, ale jednocześnie poprawiają się perspektywy na przyszłość - ocenia bank Alior.
01.10.2020

Wymiana handlowa i rozwój polskiego przemysłu zahamują?

Projekt zmiany ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, który jest w tej chwili na etapie konsultacji, może wykluczyć z polskiego rynku chińskie firmy technologiczne. – Jeżeli nowe przepisy wejdą w życie w obecnym kształcie, spotkałoby się to z pewnymi retorsjami ze strony Chin, co z kolei na pewno zaszkodziłoby polskiej gospodarce – mówi Jarosław Tworóg, wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji. Jak wskazuje, projektowane przepisy stoją też w sprzeczności z przepisami o wolnym handlu i prawem mi
24.09.2020

Wdrażanie Przemysłu 4.0 wyzwaniem w zakresie bezpieczeństwa kraju

Wraz ze wzrostem znaczenia rozwiązań z sektora Przemysłu 4.0 wzrasta zapotrzebowanie na zaawansowane systemy bezpieczeństwa, które pozwolą błyskawicznie wykryć zagrożenia ze strony cyberprzestępczości. Szczególną ochroną powinny zostać objęte przedsiębiorstwa wchodzące w skład infrastruktury krytycznej, często korzystającej z rozwiązań sprzed ery powszechnego internetu. W zapewnieniu bezpieczeństwa sieciom tego typu pomoże sztuczna inteligencja.
23.09.2020

Kurtyka: Energetyka atomowa jest szansą dla polskiego przemysłu

Minister klimatu, Michał Kurtyka wziął udział w panelu dyskusyjnym zorganizowanym przez World Nuclear Association. Panel poświęcony był omówieniu metod, przy pomocy których poszczególne kraje chcą ożywić gospodarkę, stworzyć nowe miejsca pracy w procesie wychodzenia z kryzysu przy założeniu budowy zielonej gospodarki i zrównoważonego systemu energetycznego.
10.09.2020

Wojskowe wynalazki w Salonie Przemysłu Obronnego

Antydron zakłócający działanie bezprawnie używanych platform latających, jeżdżących lub pływających oraz bezzałogowy śmigłowiec WABIK do misji poszukiwawczych i ratowniczych - to niektóre z wynalazków prezentowanych przez Wojskową Akademię Techniczną podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Wystawa najnowszych osiągnięć przemysłu zbrojeniowego z całego świata trwa od 8 do 10 września.
08.09.2020

Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w sierpniu spadł do 50,6 pkt.

Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w sierpniu ukształtował się na poziomie 50,6 pkt., wobec 52,8 pkt. w lipcu - podała firma Markit.
01.09.2020

ARP tworzy ekosystem dla rozwoju przemysłu offshore w Polsce

Rozwój przemysłu offshore to dla polskiej gospodarki historyczna szansa, której nie możemy stracić - ocenił podczas III Forum Wizja Rozwoju w Gdyni wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu Mateusz Berger.
25.08.2020

PMI dla krajowego przemysłu powyżej “neutralnego” poziomu

PMI dla krajowego przemysłu za lipiec kontynuuje wyraźne odbicie. Indeks po raz pierwszy od października 2018 powrócił powyżej poziomu “neutralnego” (50 pkt.) oddzielającego zwiększanie aktywności przez firmy od jej spadku - komentują poniedziałkowe dane analitycy PKO BP.
03.08.2020

Pierwsze półrocze 2020 r. z perspektywy przemysłu stoczniowego. Zagadnienia węzłowe

W skutek pandemii COVID-19 świat mierzy się z największym od czasu Wielkiego Kryzysu lat 30-tych ubiegłego stulecia kryzysem gospodarczym. Na szczęście nie ziściły się najgorsze scenariusze zwiastujące kolaps światowej gospodarki. Wyraźne są pewne symptomy odbicia.
29.07.2020

Premier: rozwój przemysłu paliwowego to przyszłość polskiej gospodarki

Zwiększamy bezpieczeństwo energetyczne państwa; badania i rozwój całego przemysłu paliwowego, a w szczególności petrochemicznego to jest przyszłość przed polską gospodarką - powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej PKN Orlen premier Mateusz Morawiecki.
14.07.2020

Morawiecki: Polska Grupa Zbrojeniowa weźmie udział w Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w rozmowie z TVP 3 Kielce, że Polska Grupa Zbrojeniowa weźmie udział w Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego.
09.07.2020

W tym tygodniu w centrum uwagi dane z przemysłu USA i Polski

W centrum uwagi w bieżącym tygodniu znajdą się majowe wyniki produkcji przemysłowej z USA i Polski oraz sprzedaży detalicznej z USA - uważają ekonomiści Banku Ochrony Środowiska (BOŚ).
15.06.2020

Osiem krajów, w tym Polska, zaapelowało do KE o wsparcie przemysłu stalowego

Wicepremier i minister rozwoju Polski Jadwiga Emilewicz oraz ministrowie Francji, Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Belgii, Luksemburga i Słowacji wysłali wspólny list do komisarza UE ds. handlu Phila Hogana z apelem o ochronę unijnego rynku stali.
12.06.2020

PMI wyraźnie odbił, ale sytuacja polskiego przemysłu dalej trudna

Majowy odczyt wskaźnika PMI sugeruje wyraźne odbicie, ale sytuacja polskiego przemysłu pozostaje trudna - ocenia Bank Pekao. Wskaźnik PMI dla Polski wzrósł w maju do 40,6 pkt z 31,9 pkt w kwietniu.
01.06.2020

Zmiany w turystyce morskiej z perspektywy przemysłu okrętowego

Pandemia COVID-19 sprowadziła sektor turystyki w stan głębokiej zapaści. Wytwarzając ponad 10% światowego PKB, stanowi on jeden z filarów światowej gospodarki. Zmiany, jakie zachodzą w tak ważnym obszarze, niosą poważne implikacje również dla przemysłu okrętowego, stawiając wyzwania, ale także otwierając nowe możliwości rozwoju.
11.05.2020

Nowy progam Green Marine Europe wesprze działania przemysłu morskiego na rzecz ochrony środowiska

Green Marine nawiązało współpracę z Surfrider Foundation Europe, aby wprowadzić w Europie znak Green Marine Europe, program certyfikacji, który pomoże firmom morskim zidentyfikować i zmniejszyć ślad ekologiczny, jednocześnie informując konsumentów o wpływie ich działalności na środowisko.
01.05.2020

Czy Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. faktycznie pomoże przedsiębiorcom?

Na mocy ustawy z dnia 16 kwietnia 2020 roku o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 uregulowano zasady udzielania pomocy przedsiębiorcom przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. Z założenia wsparcie to, jako skierowane do małych i średnich przedsiębiorców, ma pomóc tym podmiotom, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej na skutek pandemii COVID – 19. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej zarówno ogólnym zasadom udzielenia wsparcia, jak i poszczególnym formom pomo
26.04.2020

Tobiszowski: zamrożenie systemu ETS to ponad 5,5 mld zł dla polskiego przemysłu

Zamrożenie unijnego systemu opłat za emisję dwutlenku węgla (ETS) rocznie dałoby polskiemu przemysłowi co najmniej 5,5 mld zł, które dziś elektrownie, ciepłownie, huty i inne zakłady płacą za uprawnienia do emisji CO2 - ocenia europoseł PiS Grzegorz Tobiszowski.
15.04.2020

MGMiŻŚ: Sytuacja przemysłu stoczniowego na świecie na koniec 2019 r. jako punkt referencyjny

Obserwując aktualny stan gospodarki morskiej w ujęciu globalnym często wskazuje się na już zauważalne skutki epidemii. Mimo, że na pełne opisanie rozmiaru zniszczeń i dokładnego obrazu gospodarki morskiej w momencie zakończenia epidemii jest za wcześnie, przedstawiane są dane obrazujące zmiany w wolumenie transportu morskiego, ilości i wartości produkcji i remontów, czy wreszcie opisujące dynamikę zmian w odniesieniu do portfela zamówień.
14.04.2020

Powołano Zespół do spraw Rozwoju Przemysłu Odnawialnych Źródeł Energii i Korzyści dla Polskiej Gospodarki

Powołano Zespół do spraw Rozwoju Przemysłu Odnawialnych Źródeł Energii i Korzyści dla Polskiej Gospodarki - poinformowało w piątek Ministerstwo Klimatu.
03.04.2020

Przychody przemysłu okrętowego na najwyższym poziomie [analiza MGMiŻŚ]

Przychody przemysłu okrętowego w Polsce są na bardzo wysokim poziomie, a odczyty roku 2018 osiągnęły historyczne maksimum i są blisko trzykrotnie wyższe niż w połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku.
31.03.2020

MGMiŻŚ: Rośnie zatrudnienie w branży przemysłu okrętowego [analiza]

Od 2015 roku w polskiej branży przemysłu okrętowego zatrudnienie wzrosło o prawie osiem tysięcy miejsc. To realne efekty odbudowywania przemysłu stoczniowego po wielu latach zapaści.
26.03.2020

Bałtyckie Forum Przemysłu Energetyki Morskiej 2020 przełożone

W obliczu odpowiedzialności społecznej, oraz w trosce o zdrowie prelegentów i uczestników Fundacja podjęła decyzję o odwołaniu zaplanowanej na 27-28 maja br. Konferencji „Bałtyckie Forum Przemysłu Energetyki Morskiej 2020”.
13.03.2020

Premier: optymistyczne dane z polskiego przemysłu

Optymistyczne dane płyną z polskiego przemysłu; w styczniu zamówienia wzrosły rok do roku o 5,5 proc. - to aż 19,5 proc. więcej niż w grudniu - napisał w czwartek na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.
27.02.2020

Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego 2020 - innowacje i rozwój technologiczny pod kontrolą (relacja wideo)

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z.o.o, PZU LAB SA oraz Polskie Forum Technologii Morskich zorganizowały w Bałtyckim Porcie Nowych Technologii w Gdyni Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego 2020
02.02.2020

Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego 2020

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o. o., PZU LAB SA oraz Polskie Forum Technologii Morskich w imieniu własnym oraz Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń SA zapraszają do udziału w Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego 2020, które odbędzie się w czwartek, 30 stycznia 2020 r. w Bałtyckim Porcie Nowych Technologii przy ul. Czechosłowackiej 3 (budynek "Akwarium", p. X) w Gdy
14.01.2020

PMI dla polskiego przemysłu czternasty miesiąc z rzędu poniżej progu 50 pkt.

PMI dla polskiego przemysłu wzrósł w grudniu do 48,0 pkt. z 46,7 pkt. w listopadzie, utrzymując się czternasty miesiąc z rzędu poniżej progu 50 pkt. sygnalizującego spowolnienie gospodarki - informują ekonomiści PKO Banku Polskiego. Ich zdaniem odczyt napawa pewną dozą optymizmu na 2020.
02.01.2020

Konferencja „Globalne wyzwania dotyczące redukcji GHG dla żeglugi międzynarodowej i przemysłu stoczniowego”

Zapraszamy do udziału w konferencji "Globalne wyzwania dotyczące redukcji GHG dla żeglugi międzynarodowej i przemysłu stoczniowego" organizowanej przez PRS oraz MGMiŻŚ, która odbędzie się 9 stycznia 2020 roku w Hotelu Puro w Gdańsku.
17.12.2019

Prezydent Duda: chcemy, żeby polska nauka stała się źródłem innowacji dla polskiego przemysłu

Chcemy, żeby polska nauka stała się źródłem innowacji dla polskiego przemysłu, by wspierała jeszcze mocniej niż dotychczas rozwój Rzeczypospolitej, jako państwa nowoczesnego - mówił w czwartek prezydent Andrzej Duda.
24.10.2019

Manifest dla Przemysłu Stoczniowego wobec wyzwań globalnych i technologicznych oraz nacisku Chin

Został wypracowany „Manifest dla Przemysłu Stoczniowego – Technologie Morskie: sektor strategiczny dla Polski”, odpowiedź na wyzwania gospodarki globalnej i pilną konieczność wypracowania strategii dla przemysłu okrętowego.
24.10.2019

Błaszczak: zawsze, gdy to możliwe sprzęt dla WP powinien pochodzić z polskiego przemysłu

Wojsko Polskie musi być wyposażone w najnowocześniej sprzęt; wszędzie i zawsze, kiedy to jest możliwe, ten sprzęt powinien pochodzić z polskiego przemysłu zbrojeniowego - mówił w czwartek szef MON Mariusz Błaszczak.
24.10.2019

Farmy wiatrowe na Bałtyku zaczną produkować energię za około 5 lat. To ogromna szansa dla polskiego przemysłu

Morska energetyka wiatrowa w Europie szybko się rozwija – farmy wiatrowe ma już 11 państw, a w zeszłym roku moc zainstalowana na morzu zwiększyła się o 2,65 GW. Budowane obecnie turbiny są coraz większe i efektywniejsze. Polska jest wciąż daleko w tyle za krajami takimi jak Wielka Brytania czy Niemcy – polskie farmy wiatrowe na Bałtyku są jeszcze w fazie projektów i według rządowych planów zaczną wytwarzać energię bliżej 2025 roku. Ich produkcja może być jednak ogromną szansą dla polskiego przemysłu, m.in. hutniczego i sto
23.10.2019

Credit Agricole: perspektywy polskiego przemysłu nie wyglądają korzystnie

Do zwiększenia rocznej dynamiki produkcji przemysłowej we wrześniu wobec sierpnia przyczynił się efekt statystyczny w postaci różnicy w liczbie dni roboczych - uważa Krystian Jaworski z Credit Agricole. Perspektywy dla polskiego przemysłu nie wyglądają korzystnie - dodał.
18.10.2019

Siemoniak: PGZ zawiódł nadzieje pokładane w konsolidacji przemysłu zbrojeniowego

PGZ kompletnie zawiódł nadzieje pokładane w konsolidacji przemysłu zbrojeniowego, a karuzela kadrowa właściwie nie dała żadnemu zarządowi możliwości wyjścia na prostą – powiedział w poniedziałek w Radomiu wiceprzewodniczący PO, były szef MON Tomasz Siemoniak.
07.10.2019

Jach: 7 mld zł trafi do polskiego przemysłu zbrojeniowego; to najwięcej w historii

Mówienie, że MON mało wydaje na zakup uzbrojenia produkowanego przez polskie zakłady jest manipulacją danymi; w przyszłym roku do polskiego przemysłu trafi 7 mld zł; to najwięcej w historii - powiedział przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej Michał Jach (PiS).
03.10.2019

Lewiatan o danych GUS: nadchodzą trudne czasy dla przemysłu

Za kiepski wynik przemysłu w horyzoncie rocznym odpowiada pogorszenie w branży górniczej i wydobywczej, gdzie ujemna dynamika sięgnęła 8,4 proc. (dane nieodsezonowane) oraz w przetwórstwie przemysłowym - oceniała Sonia Buchholtz z Konfederacji Lewiatan, komentując czwartkowe dane GUS.
19.09.2019

27. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego od wtorku w Kielcach

Ponad 600 firm z 31 krajów zapowiedziało swój udział w rozpoczynającym się we wtorek w Kielcach 27. Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego (MSPO). W tym roku wystawę narodową przedstawią Stany Zjednoczone.
02.09.2019

MPiT: 30 mln zł na wsparcie przedsiębiorców w tworzeniu przemysłu 4.0

Resort przedsiębiorczości i technologii przeznaczy 30 mln zł na wsparcie przedsiębiorców, jednostek naukowych, klastrów innowacyjnych oraz organizacji pozarządowych działających w obszarze przemysłu 4.0 - poinformowało we wtorek ministerstwo.
31.07.2019

Konfederacja Brytyjskiego Przemysłu: Obie strony nie są gotowe na bezumowny brexit

Zarówno Wielka Brytania jak i UE nie są przygotowane na bezumowny brexit, a niektóre problemy są nieuniknione nawet przy zwiększeniu wydatków w celu ich rozwiązania - ostrzegła w poniedziałek Konfederacja Brytyjskiego Przemysłu (CBI).
29.07.2019

Rewolucja w transporcie i logistyce: nowe technologie dla Przemysłu 4.0

W jaki sposób robotyka wpływa na wydajność operacji logistycznych? Czy internet rzeczy odegra znaczącą rolę w rozwoju branży? Na te i inne pytania dotyczące rewolucji w transporcie i logistyce oraz nowych technologii dla Przemysłu 4.0 odpowiadają eksperci. Thierry Almès, Senior Innovation Manager z GEFCO oraz Vincent Champain, President, GE Digital Services Europe & General Manager w GE Digital oceniają rozwój Przemysłu 4.0 i nowoczesnych technologii stosowanych w logistyce.
24.07.2019

Emilewicz: chcemy optymalnych warunków dla rozwoju przemysłu w Europie

Chcemy optymalnych warunków dla rozwoju przemysłu w Europie - mówiła w poniedziałek szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz. Chodzi o to, jak dodała, by UE wzmacniała pozycję w konkurencji na arenie międzynarodowej, np. z Chinami, USA i lepiej umiała stawić czoła brexitowi czy wyzwaniom klimatycznym.
24.06.2019

Wiceszef MON: Naszym działaniom przyświeca dobro rodzimego przemysłu

Naszym działaniom przyświeca dobro rodzimego przemysłu i tu nic się nie zmienia - powiedział PAP wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz. W ten sposób odniósł się do zarzutów opozycji, że polski przemysł obronny traci z powodu rosnących zagranicznych zakupów MON.
13.06.2019

PO krytykuje stan polskiej armii: Brak działań modernizacyjnych, zły stan przemysłu obronnego

Zahamowanie modernizacji armii, zły stan przemysłu obronnego, a zamiast tego propaganda obozu rządzącego - tak stan polskich sił zbrojnych oceniają politycy PO. Według nich, problemu polskiego bezpieczeństwa nie rozwiąże zapowiadane zwiększenie obecności wojsk USA w naszym kraju.
12.06.2019

Bałtyckie Forum Przemysłu Energetyki Morskiej – BEIF 2019 w Warszawie

Tak czuję po dyskusjach, które tutaj toczymy, że jesteśmy coraz bliżej – mówił w Warszawie o morskich farmach wiatrowych Maciej Stryjecki, prezes Fundacji na rzecz Energetyki Zrównoważonej, podczas Bałtyckiego Forum Przemysłu Energetyki Morskiej. Dwudniowe wydarzenie, orga
24.05.2019

Bałtyckie Forum Przemysłu Energetyki Morskiej – BEIF 2019 (foto)

Po raz kolejny, w Warszawie zgromadzili się najważniejsi przedstawiciele sektora morskiej energetyki wiatrowej. Krajowi i zagraniczni przedstawiciele inwestorów, dostawców, wykonawców, ekspertów i instytucji finansujących biorą udział w V-tej edycji Bałtyckiego Forum Przemysłu Energetyki Morskiej – BEIF 2019. Organizator, Fundacja na rzecz Energetyki Wiatrowej, zapewnia, że to wydarzenie dokonało przełomu.
23.05.2019

Zbliża się Bałtyckie Forum Przemysłu Energetyki Morskiej

Już za trzy tygodnie, w dniach 22-23 maja 2019 r. w Warszawie odbędzie się międzynarodowa konferencja „Bałtyckie Forum Przemysłu Energetyki Morskiej – BEIF”. To jedna z największych imprez branżowych w regionie Morza Batyckiego, zorganizowanych przez Fundację na rzecz Energetyki Zrównoważonej, we współpracy z partnerami branżowymi.
17.05.2019

UE: Komisja przemysłu PE poparła dyrektywę gazową dot. Nord Stream 2

Komisja przemysłu, badań naukowych i energii Parlamentu Europejskiego w poniedziałek w Brukseli poparła nowelizację dyrektywy gazowej, która dotyczy gazociągu Nord Stream 2. W głosowaniu 33 eurposłów było za, 8 - przeciw.
19.03.2019

Domagalski-Łabędzki: w rozmowach offsetowych celem PGZ rozwój przemysłu i bezpieczeństwo państwa

W rozmowach offsetowych związanych z zakupem amerykańskiego systemu Patriot Polska Grupa Zbrojeniowa kieruje się interesem rodzimego przemysłu zbrojeniowego i bezpieczeństwem państwa – powiedział PAP członek zarządu PGZ Radosław Domagalski-Łabędzki.
07.03.2019

Europejski Fundusz Obronny szansą na rozwój polskiego przemysłu. Łącznie do 2027 roku na inwestycje w zakresie obronności trafi 13 mld euro

Unia Europejska ma się wkrótce stać jednym z największych światowych inwestorów w dziedzinie technologii obronnych. Ma się do tego przyczynić nowy instrument – Europejski Fundusz Obronny. Na inwestycje na badania w dziedzinie obronności, rozwój prototypów, zakup sprzętu wojskowego i technologii trafi 13 mld euro. Fundusz jest też szansą na pobudzenie polskiego przemysłu i firm zbrojeniowych.
07.03.2019

PZŻ nawiązał współpracę z Polską Izbą Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych

W sobotę 2 marca, podczas warszawskich targów Wiatr i Woda, Polski Związek Żeglarki uroczyście rozpoczął współpracę z Polską Izbą Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych - Polskie Jachty "POLBOAT".
03.03.2019

Gaz-System nagrodzony za zasługi dla rozwoju polskiego przemysłu

- Wyróżnienie, które dziś otrzymaliśmy traktuję przede wszystkim jako potwierdzenie faktu, że koszt braku dywersyfikacji i ryzyko niestabilności dostaw gazu dla polskiej gospodarki przewyższa koszt wybudowania i utrzymania nowej infrastruktury gazowej. Jest to też wyraz uznania dla konsekwentnie wdrażanej przez Gaz-System strategii inwestycyjnej – powiedział prezes Tomasz Stępień odbierając nagrodę „Ten, który zmienia polski przemysł”. Uroczysta gala wręczenia wyróżnień przyznawanych przez redakcję Magazynu Gospodarczego N
28.02.2019

Emilewicz: W połowie marca poznamy lokalizację Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości

W okolicach 15 marca poinformujemy o wyborze lokalizacji Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości - powiedziała w środę PAP minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Trwają prace nad statutem Fundacji, która ma być ulokowana poza Warszawą.
27.02.2019

UE/Krasnodębski: Europejski Funduszu Obronny to możliwości dla polskiego przemysłu

Europejski Funduszu Obronny daje możliwości dla polskiego przemysłu obronnego, ale potrzeba działań, by wykorzystać jak najwięcej środków jakie będą w jego ramach dostępne - uważa europoseł PiS Zdzisław Krasnodębski.
20.02.2019

Czechy/Wiceminister przemysłu: Nord Stream 2 ustabilizuje nam ceny energii

Podczas debaty zorganizowanej przez Instytut Polityki i Społeczeństwa prywatnego uniwersytetu Cevro wiceminister przemysłu i handlu Czech Rene Nediela powiedział we wtorek, że rezygnacja z projektu Nord Stream 2 (NS2) oznaczałaby wzrost krajowych cen energii.
20.02.2019

Parlament Wenezueli wyznaczył radę do kontrolowania przemysłu naftowego

Wenezuelski parlament, w którym zdecydowaną większość ma opozycja, wyznaczył w środę tymczasową radę administracyjną do sprawowania kontroli nad krajowym przemysłem naftowym.
14.02.2019

Karczewski: Będziemy dalej pracować na rzecz przemysłu stoczniowego i gospodarki morskiej. VII Konwent Morski (foto, wideo)

Będziemy dalej pracować na rzecz przemysłu stoczniowego i gospodarki morskiej, po to, żeby rozwijał się Gdańsk i Polska – zadeklarował w sobotę w Gdańsku w trakcie VII Konwentu Morskiego marszałek Senatu Stanisław Karczewski.
09.02.2019

Prezydent podpisał ustawę Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości. Podstawowym celem Platformy Przemysłu Przyszłości jest doprowadzenie do transformacji krajowego przemysłu do poziomu określanego, jako Przemysł 4.0, a w następstwie wzrost produktywności polskich przedsiębiorstw - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP.
28.01.2019

Ociepa: Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości zostanie powołana w I kwartale tego roku

Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości zostanie powołana w I kwartale tego roku - powiedział w środę wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa. Dodał, że jej siedzibą nie będzie Warszawa.
23.01.2019

Emilewicz: Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości będzie ważna dla rynku pracy

Forum dzielenia się wiedzą, jakim będzie Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości jest ważne dla rynku pracy. Chodzi o to, by kompetencje poszukiwane przez pracodawców miały odzwierciedlenie w programach studiów wyższych czy szkół zawodowych – oceniła szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz.
17.01.2019

Sejm za poprawkami Senatu do ustawy o Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości

Sejm opowiedział się w czwartek za poprawkami Senatu do ustawy o Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości, która ma pomóc polskiej gospodarce w dostosowaniu się do wyzwań związanych z czwartą rewolucją przemysłową. Źródłem finansowania Fundacji mają być m.in. zbiórki publiczne.
17.01.2019

Emilewicz: Fundację Platforma Przemysłu Przyszłości ulokujemy poza Warszawą

To nie Warszawa będzie główną siedzibą Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości, której celem jest pomoc polskim przedsiębiorstwom w transformacji w kierunku przemysłu 4.0, ich cyfryzacji i automatyzacji - powiedziała PAP szefowa Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz.
11.01.2019

II Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego w Gdyni

Cyberbezpieczeństwo wyzwaniem 2019 r. dla branży morskiej. O tym, jak bezpiecznie prowadzić biznes i skutecznie minimalizować ryzyko ataków hakerskich za pomocą m.in. nowoczesnych technologii rozmawiali uczestnicy II Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego, które odbyło się w Gdyni. W
10.01.2019

II Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego: Cyberbezpieczeństwo wyzwaniem 2019 r.

Cyberbezpieczeństwo wyzwaniem 2019 r. dla branży morskiej. O tym, jak bezpiecznie prowadzić biznes i skutecznie minimalizować ryzyko ataków hakerskich za pomocą m.in. nowoczesnych technologii rozmawiali uczestnicy II Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego, które odbyło się w Gdyni. W wydarzeniu wzięło udział ok. 140 osób ze świata biznesu, nauki i administracji.
10.01.2019

Program II Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego już dostępny!

Za tydzień (10 stycznia) odbędzie się II Forum Bezpieczeństwa Morskiego. Wydarzenie poświęcone będzie tematyce bezpieczeństwa w gospodarce morskiej oraz praktycznym aspektom wdrożenia Ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Dostępna jest już szczegółowa agenda forum.
03.01.2019

Senat zgłosił poprawki do ustawy o Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości

Senat zgłosił w czwartek poprawki do ustawy o Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości, która ma pomóc polskiej gospodarce w dostosowaniu się do wyzwań związanych z czwartą rewolucją przemysłową. Jedna z nich zakłada, że źródłem finansowania Fundacji będą zbiórki publiczne.
21.12.2018

Nakłady i wyniki przemysłu w I–III kwartale 2018 r.

GUS opublikował dane na temat sytuacji w przemyśle w okresie I-IX 2018 r. Wyniki wskazują na kontynuację pozytywnych tendencji rozwojowych w badanej grupie przedsiębiorstw przemysłowych. Produkcja przemysłowa (w przedsiębiorstwach powyżej 9 zatrudnionych) była wyższa niż przed rokiem o 5,9% (w cenach stałych). Podobne tempo wzrostu miało miejsce także w 2017 r.
14.12.2018

Sejm za ustawą o Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości

Sejm uchwalił w piątek ustawę o Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości, która ma pomóc polskiej gospodarce w dostosowaniu się do wyzwań związanych z czwartą rewolucją przemysłową.
14.12.2018

MPiT: Jest porozumienie o strategicznej współpracy gospodarczej w obszarze Przemysłu 4.0

Resort przedsiębiorczości i polskie spółki Grupy Bosch podpisały porozumienie o strategicznej współpracy gospodarczej w obszarze Przemysłu 4.0 - poinformowało w środę Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.
29.11.2018

Yacht Day VI – 2018 – spotkanie z przedstawicielami przemysłu jachtowego na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa PG

Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej oraz Polska Izba Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych – POLSKIE JACHTY zapraszają na Yacht Day 2018 – spotkanie przedstawicieli świata nauki i przemysłu jachtowego. Spotkanie odbędzie się w Audytorium im. prof. Hilarego Sipowicza w dniu 06.12.2018 (czwartek) w godz. 11.00-13.00 na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa.
28.11.2018

Emilewicz: Platforma Przemysłu Przyszłości ruszy w I kwartale 2019 r.

Liczmy, że Sejm przyjmie odpowiednią ustawę do końca roku i wówczas Platforma Przemysłu Przyszłości ruszy w I kwartale 2019 r. - powiedziała PAP szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz. Platforma ma pomóc polskim firmom w dostosowaniu się do transformacji cyfrowej.
27.11.2018

Kwieciński: Bardzo dobra struktura wzrostu produkcji sprzedanej przemysłu

Dynamika wzrostu produkcji sprzedanej przemysłu prześcignęła oczekiwania analityków. Bardzo dobrym wynikiem i jednocześnie prognostykiem jest struktura wzrostu - ocenił w komentarzu dla PAP minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.
21.11.2018

Projekt ustawy o Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości do dalszych prac w sejmowej podkomisji

Sejmowa Komisja Gospodarki i Rozwoju powołała we wtorek podkomisję, która zajmie się rządowym projektem ustawy o Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości, mającej pomóc polskiej gospodarce w dostosowaniu się do wyzwań związanych z czwartą rewolucją przemysłową.
21.11.2018

Grupa PKP i Agencja Rozwoju Przemysłu szukają innowacji dla kolei

Spółki kolejowe oraz Agencja Rozwoju Przemysłu ogłosiły konkurs na nowoczesne rozwiązania dla kolejnictwa. Zaproszeni są m.in. przedstawiciele startupów, dla zwycięzców przewidywane są nagrody pieniężne w wysokości od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy zł.
20.11.2018

Czechy/Resort przemysłu: Nord Stream 2 pomoże napełnić gazociągi

Planowany gazociąg Nord Stream 2 może pomóc w napełnieniu czeskiej sieci gazowej – oświadczył w poniedziałek odpowiedzialny za surowce i energetykę czeski wiceminister przemysłu i handlu Rene Nediela.
06.11.2018

Krasnodębski: Europejski Fundusz Obronny szansą dla polskiego przemysłu zbrojeniowego

Utworzenie Europejskiego Funduszu Obronnego jest szansą dla polskiego przemysłu zbrojeniowego; trzeba dbać, aby jak najwięcej polskich przedsiębiorstw z tego sektora mogło z niego skorzystać - powiedział w poniedziałek europoseł PiS Zdzisław Krasnodębski.
06.11.2018

Cezariusz Lesisz prezesem Agencji Rozwoju Przemysłu

Cezariusz Lesisz został powołany 5 listopada na stanowisko prezesa zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu - poinformowała w poniedziałek ARP.
05.11.2018

Prezes Veolii: rosnąca populacja miast rodzi wyzwania dla przemysłu

Rosnąca populacja miast jest wyzwaniem dla przemysłu energetycznego, który staje przed problemami zanieczyszczenia środowiska i malejących zasobów. Można im jednak zapobiegać korzystając z dostępnych środków - ocenił w rozmowie z PAP szef Veolii Antoine Frerot.
27.10.2018

CIR: Rząd przyjął projekt ustawy o Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości, która ma się koncentrować na dostosowaniu polskiej gospodarki do wyzwań wynikających z czwartej rewolucji przemysłowej - podało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu.
23.10.2018

Projekt ustawy o Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości trafi pod obrady rządu

Rząd ma się zająć we wtorek projektem ustawy o Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości. Ma ona pomóc polskiej gospodarce w dostosowaniu się do wyzwań związanych z czwartą rewolucją przemysłową.
22.10.2018

Produkcja sprzedana przemysłu we wrześniu 2018 roku – komentarz MPiT

Według wstępnych danych GUS, produkcja sprzedana przemysłu we wrześniu 2018 roku była o 2,8 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym miesiącem 2017 roku. Wynik jest niższy od oczekiwań MPiT. Po uwzględnieniu czynników o charakterze sezonowym, produkcja we wrześniu wzrosła o 5,4 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem 2017 roku.
18.10.2018

Produkcja sprzedana przemysłu w sierpniu 2018 roku – komentarz MPiT

Według wstępnych danych GUS, produkcja sprzedana przemysłu w sierpniu 2018 roku była o 5,0 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym miesiącem 2017 roku. Wynik jest zgodny z oczekiwaniami MPiT formułowanymi przed miesiącem. Po uwzględnieniu czynników o charakterze sezonowym, produkcja w sierpniu wzrosła o 5,0 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem 2017 roku.
19.09.2018

Kurtek: Dane o produkcji sprzedanej przemysłu nie są zaskoczeniem

Po wysokim dwucyfrowym wzroście w lipcu, dynamika produkcji sprzedanej przemysłu powróciła w sierpniu na niższy poziom. Pomimo istotnie niższego odczytu w porównaniu do poprzedniego miesiąca dane nie są zaskoczeniem - uważa główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek.
19.09.2018

Resort gospodarki morskiej apeluje do posłów PO o niehamowanie odbudowy przemysłu stoczniowego

Resort gospodarki morskiej apeluje do posłów PO o nieużywanie instrumentów sądowych do hamowania procesu odbudowy przemysłu stoczniowego – poinformowało ministerstwo w odpowiedzi na złożone przez posłów zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa ws. używania nazwy Stocznia Szczecińska.
19.09.2018

Kielce: We wtorek rozpoczyna się 26. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego

Ponad 600 wystawców z 31 państw będzie prezentowało nowoczesny sprzęt i wyposażenie wojskowe podczas rozpoczynającego się we wtorek w Kielcach 26. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO). Tematem wiodącym imprezy jest 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.
02.09.2018

Emilewicz: potencjał Wyspy Ostrów umożliwi odbudowę przemysłu stoczniowego

Jesteśmy przekonani, że potencjał Wyspy Ostrów umożliwi odbudowę przemysłu stoczniowego - mówiła w piątek w Gdańsku minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.
31.08.2018

PGNiG na największych targach przemysłu naftowo-gazowniczego w Norwegii

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo bierze udział w jednym z najbardziej prestiżowych wydarzeń targowych w branży naftowo-gazowniczej na świecie -Offshore Northern Seas (ONS), które odbywa się w dniach 27-30 sierpnia w Stavanger, w Norwegii.
27.08.2018

Statki autonomiczne przyszłością przemysłu promowego?

Automatyzacja, pojazdy autonomiczne i zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do środowiska naturalnego to cele strategii zrównoważonego rozwoju realizowanej we wszystkich dziedzinach gospodarki. W ostatnich latach coraz więcej o niej w kontekście przepraw promowych.
16.08.2018

Polskie stocznie pilnie potrzebują kontraktów. Reanimacja przemysłu stoczniowego będzie wymagać miliardowych nakładów na infrastrukturę

MGMiŻŚ rozpoczęło proces konsolidacji państwowych stoczni, co ma dać impuls do rozwoju przemysłu stoczniowego i ułatwić im starania o duże, zagraniczne kontrakty. Rząd zapowiada, że chce odbudować przemysł stoczniowy, który ma w Polsce duży potencjał. Eksperci wskazują jednak, że infrastruktura stoczniowa wymaga miliardowych inwestycji, a polskie stocznie – obok długofalowej strategii – pilnie potrzebują nowych zleceń. Szansą może być program modernizacji Marynarki Wojennej, który zapewni transfer technologii i know-how.
08.08.2018

Czy stać nas na upadek polskiego przemysłu stoczniowego?

Polski przemysł stoczniowy stoi przed koniecznością transformacji. Co trzeba zrobić aby się rozwijał? Jakie korzyści przyniesie to gospodarce naszego kraju? Z drugiej strony, jakie koszty poniesie państwo polskie, jeśli pozwoli na upadek tego sektora gospodarki? Na te pytania odpowiada Instytut Studiów Wschodnich w eksperckim raporcie „Polski sektor stoczniowy: stan obecny, perspektywy, zagrożenia”.
20.07.2018

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.