• <

PO krytykuje stan polskiej armii: Brak działań modernizacyjnych, zły stan przemysłu obronnego

Strona główna Prawo, polityka PO krytykuje stan polskiej armii: Brak działań modernizacyjnych, zły stan przemysłu obronnego
PO krytykuje stan polskiej armii: Brak działań modernizacyjnych, zły stan przemysłu obronnego - GospodarkaMorska.pl

pc

12.06.2019 Źródło: PAP

Zahamowanie modernizacji armii, zły stan przemysłu obronnego, a zamiast tego propaganda obozu rządzącego - tak stan polskich sił zbrojnych oceniają politycy PO. Według nich, problemu polskiego bezpieczeństwa nie rozwiąże zapowiadane zwiększenie obecności wojsk USA w naszym kraju.

Prezydent Andrzej Duda udał się w środę z wizytą do USA, gdzie w Białym Domu spotka się z prezydentem Donaldem Trumpem. Głównym tematem rozmowy obu przywódców ma być zwiększenie obecności wojsk amerykańskich w Polsce. Planowane jest też podpisanie porozumienia politycznego w tej sprawie.

Były szef MON Tomasz Siemoniak (PO), odnosząc się do wizyty prezydenta w Stanach Zjednoczonych, przekonywał na środowej konferencji prasowej w Sejmie, że Platforma Obywatelska zawsze opowiadała się za zwiększaniem amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce. Przypomniał, że to właśnie w czasach rządów PO-PSL zapadały ważne decyzje dotyczące np. budowy tzw. tarczy antyrakietowej w naszym kraju, czy stacjonowania w Polsce żołnierzy USA.

"Niepokoimy się jednak tym, że obóz rządowy pragnie te potrzebne decyzje - dotyczące zwiększenia o kolejny tysiąc obecności amerykańskich żołnierzy, przykryć propagandą, że jest to wydarzenie na miarę wejścia do NATO, historyczny przełom" - powiedział Siemoniak.

W jego ocenie, Prawo i Sprawiedliwość chce w ten sposób odwrócić uwagę od faktu, że po blisko czterech latach swych rządów polska armia jest "w fatalnym stanie". "Modernizacja zaniknęła, została zahamowana, a polski przemysł obronny nigdy nie był w tak złej sytuacji, w jakiej jest w tej chwili. Rządzący próbują stworzyć wrażenie, że tymi decyzjami zapewniają bezpieczeństwo Polsce i nikt nie będzie już im zadawał trudnych pytań" - zaznaczył Siemoniak.

Były szef MON zwrócił się z apelem do rządzących, aby "na agendzie" rozmów prezydenta Andrzeja Dudy i ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka w USA, znalazł się kluczowy dla Polski program obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej (program "Wisła"). "To jest klucz do polskiego bezpieczeństwa. Nikt od blisko 8-9 lat tego nie kwestionuje, a tymczasem w imię propagandy, w imię opowiadania o samolotach piątej generacji, odłożono ten program do szuflady - po umowie na zaledwie dwie baterie" - mówił Siemoniak.

Były europoseł Paweł Zalewski (PO) ocenił, że Prawo i Sprawiedliwość "przekreśliło" program modernizacji polskiej armii, realizowany w czasach rządów PO.

"To oznacza, że PiS godzi się na to, żeby polska armia była bezbronna, pozbawiona sprzętu, takiego, który jest niezbędny, aby wypełniać swoje zadania. W zamian pokazuje i oferuje Polakom pewien symbol, bardzo ważny z naszego punktu widzenia, ale jednak symbol obecności około tysiąca żołnierzy amerykańskich więcej na polskiej ziemi" - podkreślił polityk PO.

"To dobrze, że będą Amerykanie, bardzo źle, że polska armia nadal będzie bezbronna" - dodał Zalewski.

Źródło:
PAP
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 42,94 $ baryłka  0,30% 02:57
 Cyna 18343,00 $ tona 0,65% 15 paź
 Cynk 2397,00 $ tona -0,04% 15 paź
 Aluminium 1824,00 $ tona -0,65% 15 paź
 Pallad 2351,10 $ uncja  0,55% 02:12
 Platyna 867,00 $ uncja  0,16% 02:57
 Srebro 24,33 $ uncja  0,16% 02:58
 Złoto 1903,90 $ uncja  0,06% 02:58

Dziękujemy za wysłane grafiki.