• <
CHIPOLBROK_TOP

Emilewicz: W połowie marca poznamy lokalizację Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości

Strona główna Emilewicz: W połowie marca poznamy lokalizację Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości
Emilewicz: W połowie marca poznamy lokalizację Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości - GospodarkaMorska.pl

pc

27.02.2019 Źródło: PAP

W okolicach 15 marca poinformujemy o wyborze lokalizacji Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości - powiedziała w środę PAP minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Trwają prace nad statutem Fundacji, która ma być ulokowana poza Warszawą.

Ustawa o Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości, która ma pomóc polskiej gospodarce w dostosowaniu się do wyzwań związanych z czwartą rewolucją przemysłową, została podpisana przez Prezydenta i wchodzi w życie 9 marca. Czwarta rewolucja przemysłowa to konsekwencja wykorzystania najnowszych technologii teleinformatycznych, takich jak analizy Big Data, Internet Rzeczy, Machine Learning czy daleko idąca cyfrowa integracja baz danych firm.

Źródłem finansowania Fundacji mają być, m.in. zbiórki publiczne czy dotacja z budżetu państwa w wysokości 2 mln zł.

Szefowa MPiT przypomniała, że ustawa jest wynikiem realizacji projektu "Polska Platforma Przemysłu 4.0", przyjętego w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. "Od 9 marca, gdy ustawa wchodzi w życie, mamy 30 dni na rejestrację Fundacji w KRS. Już roboczo pracujemy nad statutem, bo do rejestracji potrzebny jest statut" - wyjaśniła.

Główną siedzibą Fundacji, jak mówiła PAP w styczniu br. Emilewicz, nie będzie Warszawa. Jak tłumaczyła, misją Fundacji ma być kreowanie w Polsce "proinnowacyjnej kultury" – nie tylko otwartej na nowe technologie, ale takiej, która pomoże w transformacji polskiego przemysłu - przede wszystkim z sektora MŚP, ale też dużych firm - w stronę tzw. przemysłu 4.0.

"Kończymy analizy korzyści, kosztów i ryzyk związanych z lokalizacją" - powiedziała Emilewicz. Dodała, że pod uwagę zostały wzięte bardzo restrykcyjne parametry, jeżeli chodzi o: "zaplecze akademickie, niezbędną infrastrukturę badawczą, liczbę przedsiębiorstw, ilość mocy obliczeniowych, jaka jest dostępna w danym mieście".

"W okolicach 15 marca poinformujemy o wyborze lokalizacji" - zapowiedziała Emilewicz.

Platforma ma udzielać wsparcia o charakterze niefinansowym. Chodzi m.in. o wsparcie transformacji cyfrowej przedsiębiorstw w zakresie procesów, produktów i modeli biznesowych, wykorzystujących najnowsze osiągnięcia z dziedziny automatyzacji, sztucznej inteligencji, technologii teleinformatycznych oraz komunikacji pomiędzy maszynami oraz człowiekiem a maszynami - wskazało MPiT.

Źródło:
PAP

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 32908,00 $ tona 0,27% 10 cze
 Cynk 2965,00 $ tona -1,03% 10 cze
 Aluminium 2470,00 $ tona 0,45% 10 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.