• <

Emilewicz: W połowie marca poznamy lokalizację Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości

Strona główna Emilewicz: W połowie marca poznamy lokalizację Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości

pc

27.02.2019 Źródło: PAP
Emilewicz: W połowie marca poznamy lokalizację Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości - GospodarkaMorska.pl

W okolicach 15 marca poinformujemy o wyborze lokalizacji Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości - powiedziała w środę PAP minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Trwają prace nad statutem Fundacji, która ma być ulokowana poza Warszawą.

Ustawa o Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości, która ma pomóc polskiej gospodarce w dostosowaniu się do wyzwań związanych z czwartą rewolucją przemysłową, została podpisana przez Prezydenta i wchodzi w życie 9 marca. Czwarta rewolucja przemysłowa to konsekwencja wykorzystania najnowszych technologii teleinformatycznych, takich jak analizy Big Data, Internet Rzeczy, Machine Learning czy daleko idąca cyfrowa integracja baz danych firm.

Źródłem finansowania Fundacji mają być, m.in. zbiórki publiczne czy dotacja z budżetu państwa w wysokości 2 mln zł.

Szefowa MPiT przypomniała, że ustawa jest wynikiem realizacji projektu "Polska Platforma Przemysłu 4.0", przyjętego w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. "Od 9 marca, gdy ustawa wchodzi w życie, mamy 30 dni na rejestrację Fundacji w KRS. Już roboczo pracujemy nad statutem, bo do rejestracji potrzebny jest statut" - wyjaśniła.

Główną siedzibą Fundacji, jak mówiła PAP w styczniu br. Emilewicz, nie będzie Warszawa. Jak tłumaczyła, misją Fundacji ma być kreowanie w Polsce "proinnowacyjnej kultury" – nie tylko otwartej na nowe technologie, ale takiej, która pomoże w transformacji polskiego przemysłu - przede wszystkim z sektora MŚP, ale też dużych firm - w stronę tzw. przemysłu 4.0.

"Kończymy analizy korzyści, kosztów i ryzyk związanych z lokalizacją" - powiedziała Emilewicz. Dodała, że pod uwagę zostały wzięte bardzo restrykcyjne parametry, jeżeli chodzi o: "zaplecze akademickie, niezbędną infrastrukturę badawczą, liczbę przedsiębiorstw, ilość mocy obliczeniowych, jaka jest dostępna w danym mieście".

"W okolicach 15 marca poinformujemy o wyborze lokalizacji" - zapowiedziała Emilewicz.

Platforma ma udzielać wsparcia o charakterze niefinansowym. Chodzi m.in. o wsparcie transformacji cyfrowej przedsiębiorstw w zakresie procesów, produktów i modeli biznesowych, wykorzystujących najnowsze osiągnięcia z dziedziny automatyzacji, sztucznej inteligencji, technologii teleinformatycznych oraz komunikacji pomiędzy maszynami oraz człowiekiem a maszynami - wskazało MPiT.

Źródło:
PAP

Dziękujemy za wysłane grafiki.