• <

Wiceszef MON: Naszym działaniom przyświeca dobro rodzimego przemysłu

Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Wiceszef MON: Naszym działaniom przyświeca dobro rodzimego przemysłu
Wiceszef MON: Naszym działaniom przyświeca dobro rodzimego przemysłu - GospodarkaMorska.pl

pc

13.06.2019 Źródło: PAP

Naszym działaniom przyświeca dobro rodzimego przemysłu i tu nic się nie zmienia - powiedział PAP wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz. W ten sposób odniósł się do zarzutów opozycji, że polski przemysł obronny traci z powodu rosnących zagranicznych zakupów MON.

Na piątek zaplanowano posiedzenie sejmowej komisji obrony, na którym ma zostać przedstawiona "informacja Ministra Obrony Narodowej na temat stanu polskiego przemysłu obronnego, a w szczególności zagrożeń dla jego dalszego funkcjonowania, wynikających z radykalnego zmniejszenia udziału tego przemysłu w kontraktach zawieranych przez resort obrony".

O zwołanie specjalnego posiedzenia komisji, poświęconego kondycji polskiego przemysłu obronnego wnioskowali posłowie opozycji. Poseł Tomasz Siemoniak (PO-KO) mówił w środę w Sejmie, że rząd PiS uprawia propagandę mówiąc o zwiększaniu bezpieczeństwa Polski. Ocenił też, że stan polskiego przemysłu obronnego jest zły.

W ten sposób nawiązał do wizyty prezydenta Andrzeja Dudy, a także szefa MON Mariusza Błaszczaka w USA, gdzie prowadzili oni rozmowy dot. zwiększenia obecności żołnierzy amerykańskich w naszym kraju. Siemoniak ocenił też, że zakupy wojskowego uzbrojenia od Amerykanów, w tym planowany zakup samolotów F-35 pochłoną tak duże środki, że nie starczy ich już na inne inwestycje armii, w tym te realizowane w polskim przemyśle zbrojeniowym.

"Modernizacja (armii - PAP) zaniknęła, została zahamowana, a polski przemysł obronny nigdy nie był w tak złej sytuacji, w jakiej jest w tej chwili. Rządzący próbują stworzyć wrażenie, że tymi decyzjami zapewniają bezpieczeństwo Polsce i nikt nie będzie już im zadawał trudnych pytań" - mówił w środę na konferencji prasowej Siemoniak.

Zapytany przez PAP o te zarzuty wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz odpowiedział: "To co możemy dziś kupić dla polskiej armii z rodzimego przemysłu obronnego, kupujemy w Polsce, ale jest również uzbrojenie takie, którego polski przemysł zbrojeniowy nie jest w stanie wyprodukować". W tym kontekście wymienił systemy rakietowe Patiot i HIMARS. "Oczywistym jest, że w tym wypadku lokujemy zamówienie tam, gdzie to jest możliwe" - dodał.

"Nasze (MON-u - PAP) wydatki na zakupy są bardzo duże. Znaczna cześć tych środków finansowych jest lokowana w rodzimym przemyśle. W tym roku podpisaliśmy umowy na dostawy w polskim przemyśle zbrojeniowym o wartości około 9 mld zł." - dodał.

Skurkiewicz zapewnił, że przy zakupach od dostawców zagranicznych prowadzone są negocjacje offsetowe na których skorzysta polski przemysł. "Jeżeli chodzi np. o zakup śmigłowców na potrzeby marynarki wojennej te działania offsetowe będą prowadzone. Jeżeli mówimy o realizacji programu Wisła (Polska w tym programie kupuje system Patriot - PAP), tam również jednym z elementów jest umowa offsetowa. Jestem przekonany, że kolejne zamówienia, które lokujemy u naszych zagranicznych kontrahentów również będą połączone z umowami offsetowymi. Trzeba też mieć świadomość, że umowa offsetowa powinna wpływać na podniesienie jakości i możliwości rodzimego przemysłu, szczególnie przemysłu obronnego, ale offset ma to do siebie, że wpływa na wyższą cenę kupowanego sprzętu. Naszym działaniom przyświeca dobro rodzimego przemysłu i tu nic się nie zmienia w tej sprawie" - zapewnił w rozmowie z PAP Sukrkiewicz.

Wiceszef MON przypomniał, że w obecnej perspektywie planu modernizacji sił zbrojnych do 2026 r. MON planuje wydać około 185 mld zł. "Już rozpoczęliśmy pracę nad nowym planem, który będzie obejmował perspektywę piętnastoletnią na lata 2021-2035. Tam środki finansowe wydatkowane na modernizację sił zbrojnych będą szły w setkach miliardów złotych, bo od roku 2030 będziemy wydawać 2,5 proc. PKB na armię (obecnie jest to 2 proc. PKB - PAP)" - przekonywał.

"Tych programów do realizacji mamy sporo. To jest zakup samolotów piątej generacji, będziemy musieli też zmierzyć się ze wsparciem dla marynarki wojennej, jest to kwestia łodzi podwodnych i okrętów nawodnych, ale też jest program Kruk, czyli zakup śmigłowców uderzeniowych, który jest priorytetowy i kosztochłonny. Chcemy, by w tych zamówieniach bardzo mocno uczestniczył rodzimy przemysł zbrojeniowy. Tylko miejmy świadomość, że możliwości wytwórcze tego przemysłu nie w każdym segmencie są na odpowiednio wysokim poziomie" - powiedział wiceszef MON.

Z opublikowanego w marcu rocznego raportu NATO wynika, że w 2018 roku Polska oraz pięć innych krajów europejskich - Estonia, Grecja, Łotwa, Litwa i Wielka Brytania – osiągnęły wyznaczony przez Sojusz Północnoatlantycki cel 2 proc. PKB wydatków na obronność. Z danych NATO wynika, że w 2018 roku Polska wydała na obronność 2,05 proc. PKB. W 2017 roku było to 1,89 proc.

Obecne ustawowe regulacje zakładają zwiększenie wydatków obronnych Polski do 2,2 proc. PKB od 2020 roku i do 2,5 proc. PKB do roku 2030. Prezydent Andrzej Duda, podczas obchodów Święta Wojska Polskiego w ub. roku podkreślił potrzebę przyspieszenia tego wzrostu. Jego zdaniem gdyby sytuacja gospodarcza na to pozwoliła, "powinniśmy wytężyć siły, aby podnieść te wydatki do 2,5 proc. PKB do roku 2024".

Źródło:
PAP

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 28060,00 $ tona 1,15% 9 kwi
 Cynk 2807,00 $ tona -0,71% 9 kwi
 Aluminium 2250,00 $ tona -0,75% 9 kwi
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.