• <
kongsberg_mega_2020

Osiem krajów, w tym Polska, zaapelowało do KE o wsparcie przemysłu stalowego

Strona główna Stocznie, offshore Osiem krajów, w tym Polska, zaapelowało do KE o wsparcie przemysłu stalowego
Osiem krajów, w tym Polska, zaapelowało do KE o wsparcie przemysłu stalowego - GospodarkaMorska.pl

sons

12.06.2020 Źródło: PAP

Wicepremier i minister rozwoju Polski Jadwiga Emilewicz oraz ministrowie Francji, Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Belgii, Luksemburga i Słowacji wysłali wspólny list do komisarza UE ds. handlu Phila Hogana z apelem o ochronę unijnego rynku stali.

W liście, do którego dotarła PAP, ministrowie zwracają uwagę, że pandemia Covid-19 doprowadziła do bezprecedensowego spowolnienia gospodarczego w Europie, co ma negatywny wpływ na przemysł stalowy w UE.

Wskazują, że malejący popyt na stal doprowadziła do znacznego ograniczenia wykorzystania mocy produkcyjnych i zamknięcia kilku zakładów produkcyjnych w Europie. W efekcie przemysł jest narażony na "agresywne działania" krajów spoza UE eksportujących produkty stalowe. Dlatego - ich zdaniem - konieczne jest przyjęcie odpowiednich środków w celu ochrony przemysłu w UE.

W 2018 r. Unia nałożyła kontyngenty na import stali. Zakładają one, że powyżej określonych ilości import ten jest obłożony cłami.

Przedstawiciele rządów ośmiu krajów unijnych piszą w liście, że w pełni popierają obowiązujące w UE środki ochronne. Wskazują jednak, że w obecnej sytuacji trzeba zrobić więcej.

Komisja Europejska przygotowała projekt rozporządzenia wykonawczego, który zawiera kilka propozycji usprawnienia zarządzania kontyngentami. Te propozycje - jak oceniają kraje w liście - zmierzają we właściwym kierunku, przykładowo przyjęcie kwartalnego zarządzania wszystkimi kontyngentami dla poszczególnych krajów. KE zaproponowała też, że niewykorzystany kontyngent w danym kwartale zostanie przeniesiony na następny kwartał.

Osiem krajów chce jednak zaostrzenia projektu Komisji.

W liście proponują m.in. wprowadzenie kwot krajowych dla wszystkich kategorii produktów stalowych oraz w związku ze zmniejszającym się popytem wprowadzenie mechanizmu przeniesienia niewykorzystanych kwot z trzech pierwszych kwartałów bieżącego roku na ostatni kwartał obowiązywania środków ochronnych, czyli na drugi kwartał 2021 roku.

Polska wicepremier i ministrowie pozostałych siedmiu krajów podkreślają, że taka decyzja ochroniłaby rynek stali w UE trakcie kryzysu i byłaby zgodna z regułami Światowej Organizacji Handlu.

"Obecna sytuacja wymaga od Komisji rozważenia wykorzystania wszystkich dostępnych instrumentów w celu zapewnienia przyszłości przemysłu stalowego. Ponadto musimy już teraz zastanowić się, jak chronić przemysł stalowy po wygaśnięciu środków ochronnych w czerwcu 2021 r." - podsumowują w liście.

KE może podjąć decyzję w tej sprawie już w piątek.

Źródło:
PAP
wartsila_390x100_2020

Surowce

 Ropa brent 49,05 $ baryłka  0,45% 22:58
 Cyna 18905,00 $ tona 0,17% 2 gru
 Cynk 2725,00 $ tona -1,55% 2 gru
 Aluminium 2051,00 $ tona 0,29% 2 gru
 Pallad 2355,00 $ uncja  2,08% 22:59
 Platyna 1070,50 $ uncja  3,11% 22:59
 Srebro 24,32 $ uncja  0,54% 22:59
 Złoto 1842,10 $ uncja  -0,15% 22:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.