Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej ma mieć rangę sekretarza lub podsekretarza stanu w Ministerstwie Przemysłu - wynika z założeń zmiany rozporządzenia, opublikowanych w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
Zgodnie z wpisem do wykazu, do końca marca rząd planuje zmienić rozporządzenie Rady Ministrów ws. pełnomocnika tak, aby umożliwić objęcie tej funkcji przez sekretarza stanu albo podsekretarza stanu w urzędzie obsługującymi ministra właściwego do spraw gospodarki złożami kopalin.
Obecnie obowiązujące rozporządzenie z grudnia 2023 r. przewiduje, że pełnomocnikiem jest sekretarz stanu w KPRM, albo sekretarz lub podsekretarz stanu w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw energii. Urzędem tym jest Ministerstwo Klimatu i Środowiska, a obecny pełnomocnik Maciej Bando jest w nim podsekretarzem stanu.
Natomiast urzędem obsługującym ministra właściwego do spraw gospodarki złożami kopalin jest obecnie utworzone 1 marca 2024 r. Ministerstwo Przemysłu. Rząd przyjął już projekt zmiany ustawy o działach administracji rządowej, przewidujący, że dotychczasowy dział gospodarka złożami kopalin zmieni nazwę na gospodarka surowcami energetycznymi, a oprócz spraw gospodarki złożami kopalin trafią do niego z działu energia także sprawy związane z surowcami energetycznymi, paliwami oraz rozwojem i wykorzystaniem energii jądrowej.
wkr/ pad/
Najwięksi producenci turbin wiatrowych w 2021 roku. Zobacz ranking
USA zawiesiły sankcje naftowe na Iran na 60 dni
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Kamila Zimińska
PSEW 2026: wiatr może obniżyć rachunki za prąd, ale trzeba usunąć bariery dla OZE
PSEW: offshore wind nowym frontem bezpieczeństwa państwa
Jak pogodzić offshore wind z turystyką i rybołówstem? Doświadczenia płyną z zagranicy