• <
escort_980x120_gif_2020

Nowy progam Green Marine Europe wesprze działania przemysłu morskiego na rzecz ochrony środowiska

Strona główna Rybołówstwo, ekologia Nowy progam Green Marine Europe wesprze działania przemysłu morskiego na rzecz ochrony środowiska
Nowy progam Green Marine Europe wesprze działania przemysłu morskiego na rzecz ochrony środowiska - GospodarkaMorska.pl

gm24

01.05.2020 Źródło: własne

Green Marine nawiązało współpracę z Surfrider Foundation Europe, aby wprowadzić w Europie znak Green Marine Europe, program certyfikacji, który pomoże firmom morskim zidentyfikować i zmniejszyć ślad ekologiczny, jednocześnie informując konsumentów o wpływie ich działalności na środowisko.

Idea Green Marine Europe opiera się na programie certyfikacji ekologicznej Green Marine, dobrowolnej inicjatywie przemysłu morskiego w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, której celem jest poprawa efektywności środowiskowej transportu morskiego ponad wymagania regulacyjne.

Green Marine Europe będzie działać zgodnie z tym samym modelem rygoru i przejrzystości, co program w Ameryce Północnej. Program będzie wymagał od kandydatów uczestniczących przeprowadzenia samooceny, weryfikacji zewnętrznej i publikacji ich wyników.

Jest również ukierunkowany na te same priorytety środowiskowe, co program północnoamerykański, a mianowicie - gazy cieplarniane, zanieczyszczające emisje atmosferyczne, podwodny hałas, wodne gatunki inwazyjne, gospodarkę odpadami i oleiste zrzuty.

Surfrider Foundation Europe to francuska organizacja pozarządowa zajmująca się ochroną oceanów, środowisk wodnych i ich użytkowników.

„Surfrider Foundation Europe z przyjemnością ogłasza wprowadzenie na rynek znaku Green Marine Europe, aby stworzyć emulację środowiskową w sektorze morskim transportu pasażerskiego i towarowego” powiedziała Antidia Citores, rzeczniczka Surfrider Foundation Europe, która nadzoruje również wdrożenie i rozwój Green Marine w Europie.

„Ten program zapewni przejrzyste informacje na temat efektywności środowiskowej przedsiębiorstw dzięki licznym kryteriom, które znacznie wykraczają poza międzynarodowe zobowiązania prawne. Ta bezprecedensowa inicjatywa w Europie opiera się na niezależnej ocenie.” dodała Antidia Citores.

Od zeszłej jesieni zespół Surfrider Foundation Europe i Green Marine współpracują ze sobą w celu dostosowania kryteriów programu certyfikacji armatorów z Ameryki Północnej do norm europejskich. W celu dokończenia tego zadania powołano komitet doradczy, który skupia członków branży morskiej, rządowej i środowiskowej.

„Z wielkim entuzjazmem przewidujemy długoterminowe partnerstwo między Surfrider Foundation Europe i europejskimi armatorami, aby powtórzyć w Europie podejście, które sprawdziło się w Ameryce Północnej” - powiedział David Bolduc, dyrektor wykonawczy Green Marine.

„Jesteśmy głęboko przekonani, że otwarty i przejrzysty dialog między przemysłem, jego partnerami rządowymi i społeczeństwem obywatelskim jest najskuteczniejszym sposobem zdefiniowania podejścia do poprawy środowiska, które jest zarówno ambitne, jak i możliwe do osiągnięcia w sektorze transportu morskiego.”

Aktywny udział właścicieli statków w opracowywaniu kryteriów dotyczących etykiety stanowi kolejny filar modelu.

„Wynikające z tego poczucie zaangażowania i własności zapewnia lepszą mobilizację sektora”, dodał Bolduc.

Wstępne oceny rozpoczną się wkrótce, a wyniki pierwszych laureatów zostaną opublikowane tej jesieni.

„Cieszę się z zaangażowania właścicieli statków we Francji w zmniejszenie śladu środowiskowego transportu morskiego poza wymogi regulacyjne” powiedział, Arnaud Leroy, przewodniczący i dyrektor generalny l'Agence de l'environnement et de la maîtrise de l'énergie (ADEME ), agencji ds. transformacji ekologicznej, która wspiera ten proces.

„Znak Green Marine Europe wesprze ich działania i będzie potężnym narzędziem mobilizacyjnym wspierającym wszystkich europejskich właścicieli statków w ekologicznej transformacji sektora morskiego.”

Według Surfrider, wprowadzenie znaku Green Marine Europe oznacza duży krok naprzód w europejskiej żegludze i postęp w kierunku zmniejszenia zanieczyszczenia powodowanego przez transport morski. Obecnie branża odpowiada za 3 procent emisji gazów cieplarnianych, ale badania pokazują, że jeśli nie zostaną wprowadzone żadne zmiany, liczba ta może wzrosnąć do 17 procent do 2050 r.

Źródło:
własne
 Ropa brent 43,26 $ baryłka  -0,87% 12:59
 Cyna 17880,00 $ tona -0,22% 31 lip
 Cynk 2299,00 $ tona 1,05% 31 lip
 Aluminium 1685,00 $ tona 0,24% 31 lip
 Pallad 2153,50 $ uncja  0,96% 12:59
 Platyna 922,35 $ uncja  0,29% 12:59
 Srebro 24,39 $ uncja  -0,97% 12:58
 Złoto 1974,00 $ uncja  0,14% 12:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.