• <

PMI wyraźnie odbił, ale sytuacja polskiego przemysłu dalej trudna

ew

01.06.2020 10:50 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki PMI wyraźnie odbił, ale sytuacja polskiego przemysłu dalej trudna

Partnerzy portalu

PMI wyraźnie odbił, ale sytuacja polskiego przemysłu dalej trudna - GospodarkaMorska.pl

Majowy odczyt wskaźnika PMI sugeruje wyraźne odbicie, ale sytuacja polskiego przemysłu pozostaje trudna - ocenia Bank Pekao. Wskaźnik PMI dla Polski wzrósł w maju do 40,6 pkt z 31,9 pkt w kwietniu.

W komentarzu do badania opracowująca je firma Markit napisała, że warunki gospodarcze w polskim sektorze wytwórczym były wciąż bardzo słabe na skutek obowiązujących obostrzeń wprowadzonych w walce z pandemią koronawirusa. Większość firm nie potrafiła również określić, jaki będzie poziom produkcji za 12 miesięcy - podkreślono.

Pekao ocenia, że chociaż odczyt PMI wskazuje, że krajowy przemysł najtrudniejszy okres - kwiecień - ma już za sobą, to jednocześnie należy mieć świadomość, że odbudowa koniunktury nie będzie ani szybka ani łatwa. Jak wskazuje bank, obostrzenia związane z pandemią zaburzyły procesy produkcyjne i logistyczne w wielu krajach, co skutkuje brakami podzespołów, ale również niższym popytem na wiele towarów.

„W szczególności odbudowa popytu eksportowego będzie prawdopodobnie długotrwała i zróżnicowana w zależności od branży. Prognozujemy, że spadek produkcji w maju był nadal dwucyfrowy” - szacują analitycy Pekao.

Partnerzy portalu

aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.