• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Rozpoczął się 31. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach. Nie brakuje morskich akcentów

05.09.2023 21:50 Źródło: MSPO, MON
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Rozpoczął się 31. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach. Nie brakuje morskich akcentów

Partnerzy portalu

MSPO

Kolejna edycja jednego z największych wydarzeń o tematyce zbrojeniowej jest okazją do zaprezentowania nowinek w zakresie broni i innego wyposażenia dla sił zbrojnych. Zarówno polskie, jak i zagraniczne firmy starają się tu zaprezentować jak najlepiej swoją ofertę. Swoją obecność mocno zaznaczają wystawcy zajmujący się bezpieczeństwem morskim oraz branżą okrętową.

W tym roku pojawiło się blisko 700 wystawców z 35 krajów świata, którzy w okresie od 5 do 8 września prezentują sprzęt wojskowy na ponad 34 000 m2. Przyciągnęła uwagę nie tylko ekspertów wojskowych, ale również przedstawicieli przemysłu zbrojeniowego z całego świata. To także okazja do spotkań biznesowych i zawierania umów pomiędzy producentami sektora obronnego z różnych państw, a nawet kontynentów. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Partnerem strategicznym MSPO jest Polska Grupa Zbrojeniowa. Targom towarzyszy wystawa wyposażenia jednostek Wojska Polskiego, a podczas samego przedsięwzięcia swoje stoiska mają także instytucje stricte związane z resortem obrony.

Fot. MSPO


W pierwszym dniu targów odbyła się także uroczysta inauguracja roku szkolnego klas mundurowych w związku z oficjalnym rozpoczęciem roku szkolnego. To miało ukazać zaangażowanie młodego pokolenia w temat obronności, realizowane także w zakresie edukacji.

Na stoiskach polskich i światowych liderów branży obronnej są w tym roku prezentowane śmigłowce, sprzęt pancerny i rakietowy, materiały wybuchowe, sprzęt i materiały wojsk chemicznych. Firmy będą prezentować także uzbrojenie i sprzęt lotniczy oraz sprzęt obrony powietrznej, a także niezbędne uzbrojenie jednostek marynarek wojennych. Podczas MSPO 2023 zaprezentują się również firmy oferujące nowoczesną technikę łączności, sprzęt radioelektroniczny i optoelektroniczny. Będzie można znaleźć także artykuły spożywcze, urządzenia do przygotowywania posiłków oraz przechowywania i transportu żywności, a także specjalistyczny ubiór, uniformy, wyposażenie medyczne, ratownicze i taktyczne.

Andrzej Duda podkreślił, że kieleckie wydarzenie przyczynia się do wzmocnienia polskiej armii oraz zawierania nowych kontraktów. Zauważył, że dzięki targom również produkcja jest sprowadzana do Polski, co służy odbudowaniu potencjału krajowego przemysłu obronnego. "W następnym roku planujemy wydanie 137 miliardów złotych z budżetu Rzeczypospolitej na obronność. To jest kwota, która robi wrażenie na całym świecie, to ponad 4% naszego PKB. Pozwala ona na bardzo dynamiczną modernizację polskiej armii, w wielu sektorach jednocześnie", zaznaczył.

Minister Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak, zwrócił uwagę na historyczne znaczenie rozwoju MSPO, przypominając, że ubiegłoroczna edycja była uważana za największą w historii. Zgromadziła 613 wystawców z 33 krajów świata, w tym 312 firm polskich. Targi odwiedziło 60 delegacji z 39 państw,  w tym osiem szczebla ministerialnego. Na 30. MSPO pojawiło się 25 000 gości z całego świata, kolejne 10 500 odwiedziło Dzień Otwarty. Tegoroczna edycja przewyższa ją jednak zarówno pod względem liczby wystawców, jak i powierzchni wystawienniczej. Szef MON ogłosił w jej trakcie szereg strategicznych decyzji dotyczących modernizacji Sił Zbrojnych RP. Jednym z najważniejszych ogłoszeń była decyzja o zakupie nowych systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. 

Wyposażenie dla sił morskich prezentowało szereg firm i instytucji. Centrum Technologii Bezpieczeństwa i Obronności Politechniki Gdańskiej, które na swoim stoisku prezentowało system głębinowy obrony przeciwminowej (OPM) „Głuptak”. Z kolei Ośrodek Badawczo - Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. posiadał na swojej ekspozycji m.in. konsolę z grą MINEHUNTER zaprojektowaną przez pracowników działu IT, w której gracz wciela się w rolę dowodzącego okrętem, podejmując decyzje, tak aby bezpiecznie przepłynąć wody. Natomiast PIT-RADWAR S.A. miał na swoim stanowisku Okrętowy System Uzbrojenia OSU-35K. Tworząca go armata morska, jak i wspomniany wcześniej Głuptak stanowią podstawowe wyposażenie niszczycieli min proj. 258, które wchodzą w skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.


Fot. Paweł Zariczny/CBTO PG

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.