• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

W piątek ostatnie pożegnanie kapitana Henryka Jaskuły

Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu W piątek ostatnie pożegnanie kapitana Henryka Jaskuły

Partnerzy portalu

Narodowe Muzeum Morskie

W piątek o godz. 13. rozpoczną się uroczystości pogrzebowe Henryka Jaskuły, pierwszego Polaka i trzeciego żeglarza na świecie, który samotnie i bez zawijania do portów okrążył Ziemię. Urna z prochami kapitana żeglugi wielkiej zostanie złożona na cmentarzu Zasanie w Przemyślu.

Kapitan Henryk Jaskuła zmarł 14 maja 2020 roku. Jako uczestnik Programu Świadomej Donacji ofiarował on swoje ciało nauce. Teraz, po trzech latach od śmierci, po sprowadzeniu jego prochów do Przemyśla, odbędzie się ostatnie pożegnanie.

Żeglarz urodził się 22 października 1923 r. w Radziszowie, podkrakowskiej wsi. Żeglarstwem zainteresował się z tęsknoty za rodziną, która wyemigrowała do Argentyny. Wrócił stamtąd po II wojnie światowej, w trakcie studiów w Krakowie ożenił się z Zofią Kiełtyką z Przemyśla. Mieli dwie córki, z którymi zamieszkali w mieście nad Sanem. W 1964 roku odbył swój pierwszy rejs po Bałtyku na jachcie "Syrius". Po zdobyciu odpowiedniego doświadczenia żeglarskiego, zaczął planować podróż dookoła świata. Wyprawa, która rozpoczęła się 12 czerwca 1979 roku, trwała 344 dni i zakończyła się 20 maja 1980 roku. Za swoje osiągnięcia, w 2008 roku, został honorowym obywatelem Przemyśla, a za rozsławienie dobrego imienia polskiego żeglarstwa i polskich stoczni w świecie, Jaskuła został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. 18 lutego 2013 roku nagrodzono go Super Kolosem za całokształt dokonań żeglarskich.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w piątek (19 maja), o godz. 13. na cmentarzu komunalnym Zasanie, od wyprowadzenia urny z kaplicy cmentarnej. Rodzina i organizatorzy apelują, by nie przynosić wieńców i kwiatów, pieniądze można przeznaczyć na budowę posągu Henryka Jaskuły, który stanie w tym roku na ulicy Franciszkańskiej. Datki można wpłacić na konto BNP Paribas 53 1600 1462 1733 7104 1000 0002, z dopiskiem: Kapitan Jaskuła, PAMIĘTAMY.

W piątek o godz. 15.30, w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej, zostanie otwarta wystawa fotografii Tadeusza Budzińskiego z zakończenia wokółziemskiego rejsu „Daru Przemyśla” oraz powitania w Gdyni i Przemyślu, będzie też kiermasz pamiątek i książek.

O godz. 16., w sali audiowizualnej Muzeum, rozpocznie się koncert kwartetu smyczkowego Towarzystwa Muzycznego, który zagra ulubione utwory kapitana Jaskuły. Później zostaną wyświetlone filmy poświęcone kapitanowi ze wspomnieniami jego przyjaciół. Wszystko będzie transmitowane na youtube. Natomiast w sobotę, w kościele księży Salezjanów, o godz. 15-tej zostanie odprawiona msza w intencji Zofii i Henryka Jaskułów, w 75. rocznicę ślubu. (PAP)

Autorka: Agnieszka Lipska

al/ dki/

Dziękujemy za wysłane grafiki.