• <

Wynik wyszukiwania - "podróż" - Wiadomości

Muzeum Marynarki Wojennej pokazuje wnętrze Sokoła. Prace nad wyjątkowym eksponatem wciąż trwają

Wciąż trwają intensywne prace na byłym okręcie podwodnym polskiej Marynarki Wojennej, ex-ORP Sokół. Specjaliści przygotowują jednostkę do nowej roli jako atrakcji muzealnej, która ma zostać latem udostępniona turystom do zwiedzania. Muzeum opublikowało kolejne zdjęcia, na których widać wnętrze eksponatu.
16.04.2024

Czarter na podróż – okres ładowania w formule „sztywnej” [Część 1]

Zgodnie z orzeczeniem „Hulthen v Stewart” [1903] A.C. 389 – ustalony „zamkniętą formułą czasową” laytime musi być określony w sposób jasny i jednoznaczny (zob. „Van Liewen v Hollis” [1920] A.C. 239). Czy przyjęta formuła ujęta jest określoną liczbą dni, czy godzin, czy też precyzyjnie ustaloną, na przykład, dobową czy godzinową ratą załadunkową („Alexander v Aktieselskabet Hansa” [1920]; „Van Nievelt v Forslind” [1925] 30 Com. Cas. 263) nie ma to różnicy prawnej. W obu przypadkach mówimy o „zamkniętej” formule ustalenia lay-time.
29.03.2024

Morskie baterie pod kontrolą. Corvus Energy skontroluje baterie w czasie rejsu

DNV certyfikował opracowaną przez Corvus Energy metodę testowania SOH (State of Health Test) baterii elektrycznych montowanych na statkach. To pierwszy dostawca morskiego ESS (energy storage system), który zapewnia to swoim klientom kontrolowanie stanu akumulatorów w czasie eksploatacji statku.
22.03.2024

Na 9. edycji konferencji Hullpic Enamor zaprezentuje nowe narzędzie do jednoznacznej oceny podróży statków

Kolejna edycja konferencji Hull Performance & Insight odbędzie się w dniach 25-27 marca w Tullamore w Irlandii. Enamor zaprezentuje nowe narzędzie: Voyage Insight, opartą na chmurze usługę do analizy przebiegu podróży statków, wymagającą jedynie numeru identyfikacyjnego statku i zakresu dat jako danych wejściowych.
22.03.2024

Replika słynnego Titanica ma w 2027 r. wyruszyć w podróż do Nowego Jorku

Kopia słynnego Titanica, której budowę zapowiada australijski miliarder, ma wyruszyć w dziewiczy rejs w 2027 roku. Stojący za inwestycją Clive Palmer zapowiedział w środę, że rejs repliką statku pozwoli turystom "doświadczyć splendoru", jakim cieszyli się przed 100 laty pasażerowie luksusowego liniowca.
13.03.2024

ABB uruchomi pierwszy hybrydowo-elektryczny statek wycieczkowy do podróży w rejon polarny

ABB zdobyła zamówienie od stoczni Astilleros y Servicios Navales SA (ASENAV) w Chile na dostawę zasilania i układu napędowego dla nowo zbudowanego statku wycieczkowego do wypraw polarnych Antarctica21. Zbudowany do działania na obszarze podbiegunowym, Magellan Discoverer ma zapewnić korzyści dzięki wysokiej wydajności, bezpieczeństwu i komforcie pasażerów. Projekt ma stanowić kamień milowy w postaci pierwszej instalacji technologii napędu Azipod na statku hybrydowo-elektrycznym zbudowanym w obu Amerykach.
21.02.2024

Do Baltic Hubu przypłynął kontenerowiec nazwany imieniem gdańskiego podróżnika

Do terminala kontenerowego Baltic Hub w Gdańsku przybił oceaniczny kontenerowiec CMA CGM Georg Forster. Nie byłoby w tym nic specjalnego, gdyby nie fakt, że statek nosi imię urodzonego pod Gdańskiem podróżnika.
14.02.2024

Czarter na podróż – zakończenie okresu ładowania

Okres ładowania („laytime”) jest ustalonym (umownie lub zwyczajowo) okresem, będącym w wyłącznej dyspozycji frachtującego (czarterującego), przeznaczonym do przeprowadzenia operacji za/wyładunkowych towaru objętego daną umową czarteru.
07.02.2024

Jak wygląda Sokół od środka? Muzeum Marynarki Wojennej pokazuje prace przy wyjątkowym eksponacie

Choć były okręt podwodny typu Kobben znajduje się już w niecce ekspozycyjnej obok gdyńskiego muzeum, wciąż trwają prace związane z przygotowaniem go do roli wyjątkowej atrakcji turystycznej. Specjaliści zajmują się m.in. pracami wewnątrz jednostki, aby już w tym roku mogła przyjąć na swój pokład pierwszych turystów.
04.02.2024

MSZ odradza wszelkie podróże morskie w rejonie Półwyspu Arabskiego i Somalii

MSZ odradza wszelkie podróże morskie w rejonie Morza Czerwonego, Zatoki Adeńskiej, Cieśniny Bab al-Mandab i wybrzeża Somalii - przekazał w piątek resort dyplomacji. Ostrzegł, że ataki i przypadki piractwa w tym rejonie stwarzają zagrożenie dla życia, zdrowia i wolności przebywających tam osób i statków.
19.01.2024

Szef dyplomacji USA udaje się w podróż na Bliski Wschód

Szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken udaje się w czwartek w podróż do szeregu krajów Bliskiego Wschodu, w tym Izraela, Palestyny i Egiptu, a także do Turcji i Grecji - poinformował w czwartek rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller. Blinken ma rozmawiać m.in. na temat zwiększenia pomocy dla Strefy Gazy i przyszłości terytorium, ataków na statki na Morzu Czerwonym, a także akcesji Szwecji do NATO.
04.01.2024

Transport morski pod napięciem. Ryzyka podróży z elektrykiem na statku i w porcie

Pojazdy elektryczne znalazły już miejsce na stałe w naszym codziennym życiu. Nietrudno zauważyć, że w wielu miastach użytkowanie samochodów elektrycznych, skuterów, hulajnóg i rowerów z wspomaganiem bateryjnym stało się codziennością. Wszystkie te urządzenia przewożone są na masową skalę statkami. Mniejsze jednostki w kontenerach. Samochody statkami ro-ro lub promami samochodowo-pasażerskimi. Transport tych urządzeń to wyzwanie nie tylko dla armatorów, ale również dla terminali ro-ro.
02.01.2024

2023 w GospodarkaMorska.pl. Przegląd najważniejszych wydarzeń w branży morskiej

Szanowni Państwo, stało się – żyjemy w ciekawych czasach. 2023 rok w gospodarce morskiej w Polsce obfitował w wydarzenia warte odnotowania, a nie brakowało również momentów, które są najzwyczajniej w świecie ważne. Zapraszamy do przeglądu najważniejszych i najciekawszych wydarzeń, jakie miały miejsce w 2023 roku w kraju.
02.01.2024

Rumunia i Bułgaria wejdą do strefy Schengen 31 marca 2024 roku. Na razie ma dotyczyć to podróży samolotami i drogą morską

Rumunia i Bułgaria zostaną od 31 marca 2024 r. przyjęte do strefy Schengen - ogłosiła w sobotę późnym wieczorem hiszpańska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej.
31.12.2023

Sokół zacumował. To już koniec wielkiej podróży okrętu podwodnego

Na terenie Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni odbyła się konferencja prasowa w związku z umieszczeniem w niecce ekspozycyjnej byłego ORP Sokół, który 17 listopada wyruszył w swój "ostatni rejs" z terenu PGZ Stocznia Wojenna S.A. Przez ponad tydzień trwał jego transport, realizowany zarówno drogą morską, jak i lądową, będąc największą tego rodzaju przedsięwzięciem w historii miasta.
27.11.2023

Ostatnia podróż Sokoła. Trwa efektowny transport okrętu do muzeum

Około godz. 11.00 rozpoczął się długo oczekiwany, największy tego rodzaju przejazd w dotychczasowej historii Gdyni. Nieopodal Nabrzeża Pomorskiego, po wczorajszym załadowaniu, były okręt podwodny polskiej Marynarki Wojennej znalazł się na kursie ku swojemu miejscu przeznaczenia, jakim jest niecka ekspozycyjna obok Muzeum Marynarki Wojennej.
23.11.2023

Czarter na podróż – liczenie i zawieszenie okresu ładowania

W naszym opracowaniu Czarter na podróż – okres ładowania („laytime”) przedstawione zostały jurydyczne stanowiska interpretacyjne „kalendarzowej” formuły czarterowej, okresu ładowania, opartej na jednostce „godziny” („hour”) i „dnia” (,,day”), przy ewentualnych kwalifikacjach jednostki bazowej (przez określenia „working day/hour” czy „weather working day/hour” itp.).
22.11.2023

Cyberatak na operatorów promowych. Wystąpiły problemy z rezerwacjami podróży

Kilka firm oferujących usługi żeglugowe z użyciem promów padło ofiarą hakerskiego ataku DDOS. w wyniku przeciążenia wiele stron było niedostępnych, przez co utrudniono dostęp do rezerwacji rejsów i zakupów biletów.
25.10.2023

Czarter na podróż – okres ładowania (laytime)

Okres czasu niezbędny do przeprowadzenia pełnego cyklu operacji załadunkowych i wyładunkowych określany jest w czarterze na podróż jako „okres ładowania” („laytime”, ,,lay-time”, „lay-days”).
27.09.2023

Czarter na podróż – „Supersession clauses”

W umowach czarteru na podróż, spotyka się nieraz klauzule umowne, o następującym brzmieniu: „This contract shall be completed and superseded by the signing of bills of lading in the form customary for such voyages for (…) cargos, which bills of lading shall contain the following clauses (…)”.
04.08.2023

Międzynarodowy zespół badaczy rozpoczął podróż na dno Bałtyku by zbadać wrak promu Estonia

Międzynarodowy zespół badaczy rozpoczął we wtorek podróż na dno Bałtyku, by badać wrak promu Estonia, którego zatonięcie w 1994 r. - jedna z najtragiczniejszych katastrof morskich XX wieku - pochłonęło 852 ofiary.
19.07.2023

Zbieraj punkty za podróże z Polferries!

Polski operator promowy, kursujący na co dzień między Polską, a Szwecją, uruchomił program lojalnościowy MyPolferries. Rozwiązanie jest w pełni zdigitalizowane i działa wyłącznie na urządzeniach mobilnych.
13.07.2023

Niemieckie media: tunel pod Świną to alternatywa dla podróżujących nad morze, skorzystają mieszkańcy Berlina i Brandenburgii, ale także Saksonii

W ciągu kilku lat Polska zbudowała tunel na wyspę Uznam w Świnoujściu. Jest on już gotowy - i zostanie oddany do użytku dzisiaj. To alternatywa dla podróżujących nad Morze Bałtyckie, również z Saksonii - pisze w piątek portal saechsische.de. "Skorzystają na tym również mieszkańcy Berlina i Brandenburgii" - zauważa "Berliner Zeitung".
30.06.2023

Urlopowicze z Berlina i Brandenburgii będą mogli wkrótce podróżować tunelem w Świnoujściu na wyspę Uznam

Urlopowicze z Berlina i Brandenburgii będą mogli wkrótce podróżować tunelem na bałtycką wyspę Uznam. Według oficjalnych informacji, otwarcie dużego polskiego projektu w Świnoujściu powinno nastąpić do końca czerwca, "czyli dokładnie na letnie wakacje w Niemczech" - pisze portal rbb24. Uznam jest znany jako "wanna berlińczyków".
26.06.2023

Czarter na podróż – “lien and exemption clause”

Nasze opracowanie Czarter na podróż - Cesser clause wywołało duże zainteresowanie wśród naszych stałych adresatów. Postanowiliśmy w związku z tym powrócić do tego tematu.
11.06.2023

Czarter na podróż – „Cesser Clause”

W przypadku wystawienia przez przewoźnika (armatora) konosamentu (tzw. „Owners’ B/L”), przewoźnikowi będzie mogło przysługiwać roszczenie z tytułu kosztów i należności (np. fracht itp.) związanych z konosamentową umową frachtową w stosunku do legitymowanego posiadacza konosamentu/odbiorcy ładunku. Zwyczajowo, roszczenie takie wsparte jest możliwością zabezpieczającego zatrzymania ładunku (w formie umownego zastawu na ładunku – „lien on cargo”).
15.04.2023

Czarter na podróż – załadunek, wybrane zagadnienia (Część II)

W części I Czarter na podróż – załadunek, wybrane zagadnienia rozpoczęliśmy rozważania dotyczące różnych rozwiązań, przyjętych w umowach czarteru na podróż, związanych z delimitacją praw, obowiązków i odpowiedzialnością odnoszącą się do szeroko pojętych czynności za/wyładunkowych pomiędzy stronami umowy - armatorem/przewoźnikiem a czarterującym/frachtującym.
10.02.2023

Korea Południowa wznowi wydawanie wiz krótkoterminowych dla podróżujących z Chin

Władze w Seulu planują wznowić wydawanie wiz krótkoterminowych dla podróżnych z Chin w sobotę po tym, jak wieści z tego kraju wskazały na poprawę sytuacji związanej z COVID-19.
10.02.2023

Czarter na podróż – kwit sternika („Mate’s receipt”)

Wydanie czy przekazanie ładunku przez frachtującego („shipper”) przewoźnikowi („carrier”) do przewozu w ramach konosamentowej umowy frachtowej (umowy o przewóz ładunku na podstawie konosamentu), często poprzedzone jest wydaniem przez przewoźnika specyficznego dokumentu przewozowego zwanego „kwitem sternika” („mate’s receipt”).
18.01.2023

Czarter na podróż – załadunek. Wybrane zagadnienia (Część I)

W systemie common law podkreśla się wyraźnie, iż operacja za/wyładunkowa jest „joint operation between shipper or charterer and the shipowner’’ (za Scrutton).
19.12.2022

Czarter na podróż – załadunek, prawa i obowiązki stron

W tradycyjnym ujęciu common law, proces załadunku traktowany jako wspólna operacja logistyczna frachtującego („shipper”) lub czarterującego („charterer”) oraz armatora/przewoźnika („shipowner/carrier”).
03.11.2022

Czarter na podróż – klauzule załadunkowe

Spośród wielu klauzul czarterowych związanych z załadunkiem towaru na statek, klauzula typu „full and complete cargo”, znajduje powszechne niemal zastosowanie (zob. na przykład Gencon 1994, Kl. 1; Asbatankvoy, kl. 1 itp.). Bardziej szczegółowa analiza tej klauzuli znajduje się w naszym opracowaniu Czarter na podróż - załadunek na statek.
09.09.2022

Czarter na podróż – "full and complete cargo"

Ilość ładunku, który ma być dostarczony i załadowany na statek w ramach danego czarteru jest różnorodnie określony w umowach. Poczynając od prostej formuły „sztywnej” (np. 500 samochodów […]), poprzez określenie ładunku masowego (np. 10.000 ton […]), czy wskazując określoną ilość minimalną i maksymalną ładunku (z różnymi wariantami takiej formuły), wreszcie przez przyjęcie bardzo ogólnej formuły określonej w czarterach jako „full and complete cargo” [zob. np. Kl.1, linie 9-10 GENCON form].
25.07.2022

Ponad 40 lat temu krakowscy podróżnicy przepłynęli kanion Colca w Peru

Ponad 40 lat temu krakowscy podróżnicy zakończyli jedną z najważniejszych wypraw eksploracyjnych XX w. i jako pierwsi przepłynęli najgłębszy kanion świata – Colca w Peru. O tamtym wydarzeniu przypomni wystawa pod Wawelem, która czynna będzie od 20 czerwca.
12.06.2022

Niemcy. Kolei grozi chaos, berlińczykom radzi się, by unikali podróży w kierunku Morza Bałtyckiego

Przepełnione pociągi, ludzie, którzy musieli pozostać na peronie, opóźnienia - już w miniony weekend na niektórych trasach panował chaos, ponieważ zbyt wiele osób chciało zwiedzać kraj z biletem za 9 euro. W ten weekend może być jeszcze gorzej. Berlińczykom radzi się unikać podróży w kierunku Morza Bałtyckiego.
11.06.2022

Czarter na podróż – załadunek na statek

Z trzech zespołów odpowiedzialności czarterującego związanych z ładunkiem zapewnienie, aby ładunek odpowiadał parametrom ilościowym i jakościowym przewidzianym umową frachtową oraz aby został dostarczony do miejsca załadunku w uzgodnionym czasie leży wyłącznie po stronie czarterującego. Trzecia część szeroko pojętego procesu załadunku, czyli załadowanie danego towaru na statek, jego odpowiedniego rozmieszczenie i zabezpieczenie (zasztauowanie) są, z oczywistych względów, wspólną operacją i współdziałaniem czarterującego (frachtuj
18.05.2022

Herbert w dziewiczej podróży wpływa na Bałtyk – nowy rozdział w ofercie Chipolbroku

Nowy nabytek Chińsko-Polskiego Towarzystwa Okrętowego – 62-tysięcznik m/v Herbert w swoim dziewiczym rejsie pojawił się kilka dni temu na Morzu Bałtyckim. Statek jednak nie zawinie do żadnego z polskich portów, ale prowadził wyładunek w portach Szwecji. Stąd w swoją kolejną podróż uda się do Hiszpanii, a następnie powróci tradycyjną trasą przez Morze Śródziemne, Kanał Sueski i dalej finalnie do Chin.
15.05.2022

Czarter na podróż – niedostarczenie ładunku przez czarterującego

Ustaloną aktualnie zasadą prawa angielskiego jest przyjęcie, iż jeżeli ma miejsce sytuacja niedostarczenia przez czarterującego (frachtującego) ładunku do przewozu w ramach czarteru na podróż, wówczas armator (przewoźnik) zobowiązany jest pozostawać ze statkiem przez cały okres ładowania (lay-time/laytime). Co więcej, nawet po upływie okresu ładowania przewoźnik nie może wycofać statku, chyba że jest oczywistym, iż czarterujący nie ma zamiaru dostarczyć ładunku lub zwłoka jest tak znacząca, iż ma znamiona „frustration”.
01.04.2022

Gaz na europejskich rynkach we wtorek podrożał o ponad 2,8 proc.

Kontrakty na gaz na kolejne miesiące w holenderskim hubie TTF we wtorek wyceniano na 99 euro za MWh. To wzrost o 2,8 proc.
22.03.2022

Czarter na podróż – załadunek

Doktryna prawa angielskiego, w ślad za praktyką, przyjęła „trzystopniowy” podział operacji załadunku towaru na statek. Po pierwsze, odnosi się to do bezwzględnego obowiązku czarterującego (frachtującego) dostarczenia, w ramach podjętego zobowiązania czarterowego, odpowiedniego (co do rodzaju i ilości) ładunku. Po drugie, na czarterującym spoczywa obowiązek zapewnienia aby uzgodniony umową ładunek, znalazł się we właściwym miejscu i czasie w celu załadowania go na statek.
14.02.2022

Kontenery podróżują dwa razy dłużej niż przed pandemią

Ta sama trasa, dwa razy dłuższy czas dostawy. Kontenery potrzebują teraz dwa razy więcej czasu by dotrzeć do miejsca dostawy niż przed pandemią.
10.01.2022

Czarter na podróż – dostarczenie ładunku

Zgodnie z prawem angielskim, co do zasady, na czarterującym spoczywa bezwzględny obowiązek umowny dostarczenia ładunku do przewozu. Jak wyraźnie podkreślił to precedens „Triton v Vitol” (The Nikmary) [2003] EWCA Civ 1715 [2004] 1 Lloyd’s Rep. 50 – „In absence of express stipulations it is the absolute no-delegable duty of the charterer if he can legally do so, to furnish a cargo according to the charter.”
25.11.2021

Disney Cruise nakazuje szczepienia dla dzieci podróżujących ich statkami

Disney Cruise Line jako pierwsza firma wycieczkowa wprowadziła wymóg szczepienia dla pasażerów w wieku 5 lat i starszych.
24.11.2021

Ośmiu imigrantów zginęło podczas podróży łodzią na Wyspy Kanaryjskie

Ośmiu imigrantów zmarło wewnątrz łodzi podczas podróży z północno-zachodnich wybrzeży Afryki na Wyspy Kanaryjskie. Udający się z Maroka przybysze próbowali dostać się łodzią na wyspę Gran Canaria.
14.11.2021

Czarter na podróż – termin dopłynięcia do portu załadunku" [Część II]

Forma swoistego kompromisu kontraktowego pomiędzy stronami umowy czarteru na podróż - przewoźnikiem i czarterującym (frachtującym) jest przyjmowana do zapisów czarteru tzw. „cancelling clause”, a więc odrębnego ustalenia umownego zgodnie z którym, czarterujący ma prawo do odstąpienia od umowy (skancelowania czarteru), jeżeli statek nie dopłynie w pełnej gotowości nawigacyjnej i ładunkowej, w wyznaczonym czasie („cancelling date”) „The purpose of the cancelling clause is to give the charterer certainly” (za Scrutton).
23.09.2021

"Puls Biznesu": ryby podrożeją

Przetwórcy ryb skarżą się na ograniczenia w dostępie do surowca i na koszty transportu. Ale ceny będą jeszcze wyższe – podaje środowy "Puls Biznesu".
22.09.2021

Przekop Mierzei Wiślanej podrożał

Pierwszy etap przekopu Mierzei Wiślanej będzie o około 46,5 miliona złotych droższy niż zakładano pierwotnie ze względu na nieprzewidziane wcześniej roboty dodatkowe. Podpisany został już aneks do kontraktu.
19.09.2021

Czarter na podróż – termin dopłynięcia do portu załadunku [Część I]

Dopłynięcie do portu załadunku („preliminary voyage to the port of loading”) stanowi (za znanym sformułowaniem Lorda Diplock z „The Johanna Oldendorff” [1973] 2 Lloyd’s Rep. 285], pierwszy z czterech etapów realizacji czarteru na podróż. Umowy czarteru różnią się zasadniczo, w ujęciu terminu, w którym statek powinien dopłynąć do portu załadunku. Od niezwykle precyzyjnych ustaleń umownych („the vessel will be in […] by 1st July”) poprzez bardziej ogólnikowe sformułowania typu „expected ready to load” poprzez całkowite ominięcie te
13.09.2021

Coraz więcej turystów na kajakowych szlakach w Polsce

Turystyka kajakowa w Polsce cieszy się coraz większą popularnością. I nic dziwnego - tysiące kilometrów pięknych rzek, możliwość obcowania z przyrodą i brak konieczności inwestowania w specjalistyczny sprzęt. To wszystko zachęca coraz to kolejne osoby do spróbowania swoich sił w kajaku. I to dosłownie - w końcu wiosłowanie trochę tych sił wymaga!
28.08.2021

Czarter na podróż – wstępna podróż do portu załadunku

W przypadku nowego zafrachtowania, rzadko się zdarza, iż statek będący przedmiotem czarteru jest już w porcie załadunku przewidziany, zawartym właśnie czarterem na podróż.
23.08.2021

Koszty załogi rosną z powodu opóźnień w szczepieniach i ograniczeń w podróży

Koszty załogi rosną, a niedobory marynarzy zaczynają być widoczne z powodu ograniczeń podróży związanych z COVID-19 i opóźnień w szczepieniach - ostrzega agencja załogowa Danica Crewing Services.
01.07.2021

Czarter na podróż – nominacja portu załadunku

Port załadunku może być wyraźnie określony w czarterze [zob. nasz artykuł: Czarter na podróż – „berth”; „dock”; „port"] lub czarterujący może zostać upoważniony umownie do nominacji takiego portu. Przyjęte i stosowane w shippingu, w takim przypadku formuły – „a port as ordered” lub „to be nominated”, przewidują:
01.07.2021

OBR CTM w Gdyni: „Wmurowanie kapsuły czasu to symboliczna podróż do technologicznej przyszłości [wideo]

– Dzisiaj w Gdyni historia zatoczyła koło. Sto lat temu powstało tu miasto, dzisiejszym wydarzeniem chcemy przygotować społeczeństwo do przyszłości pełnej technologicznych wyzwań – mówił w środę 9 czerwca Marcin Wiśniewski, prezes Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej S.A. (OBR CTM) w Gdyni, na terenie którego powstaje hala laboratoryjna wyposażona w stanowiska do badań pól elektromagnetycznych. Wmurowanie kapsuły było kamieniem milowym w realizacji budowy tego obiektu.
09.06.2021

Czarter na podróż – gotowość statku do załadunku

Jak było to już analizowane szczegółowo w naszych opracowaniach Czarter na podróż - nota gotowości (NOR) / Czarter na podróż – „berth”; „dock”; „port” warunkiem sine qua non, rozpoczęcia liczenia przestojowego („lay-time”, „lay-days”) jest łącznie spełnienie trzech warunków: statek musi znajdować się na właściwej pozycji (port/nabrzeże), statek musi być technicznie gotowy do przyjęcia ładunku (szerzej operacji ładunkowych) („actual readiness to load”), wreszcie statek musi zgłosić czarterującemu tzw. notę gotowości (NOR).
31.05.2021

Czarter na podróż – WIBON/”reachable berth”

W naszym artykule Czarter na podróż – „berth”; „dock”; „port”, rozważany był pierwszy, kluczowy warunek uznania statku za „arrived”, którego spełnienie (obok dwóch pozostałych warunków, to jest, rzeczywistej gotowości statku/złożonej noty gotowości) „uruchamia” liczenie przestojowego („lay-time”/„lay-days”).
29.04.2021

Czarter na podróż - nota gotowości (NOR)

Prawo angielskie, przyjmuje trzy bazowe warunki, których spełnienie jest konieczne do rozpoczęcia liczenia przestojowego (lay-time/lay-days)
29.03.2021

Aleksander Doba spoczął na cmentarzu w Policach. Podróżnika pośmiertnie odznaczono Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski

Rodzina, przyjaciele i mieszkańcy Polic oraz przedstawiciele władz samorządowych i rządu pożegnali w środę kajakarza Aleksandra Dobę. Podróżnik został pośmiertnie uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
10.03.2021

Czarter łodzi, główny trend podróżniczy na lato 2021

Po pełnym niespodziewanych wydarzeń i wyzwań roku Polacy bardziej niż kiedykolwiek marzą o ucieczce i wyrwaniu się z miasta. Czarter jachtów doskonale uosabia pojawiające się oczekiwania podróżnicze, oferując pobyt z dala od tłumów, przy jednoczesnym zachowaniu ogromnej swobody. Trend ten był również bardzo widoczny w zeszłym sezonie letnim, co zaowocowało wzrostem rezerwacji polskich użytkowników o 30% w lipcu, 120% w sierpniu, czy 113% we wrześniu, jak wynika z danych międzynarodowego lidera rynku firmy Click&Boat.
08.03.2021

Czarter na podróż – „berth”; „dock”; „port”

Duże zainteresowanie naszym artykułem dotyczącym orzeczenia „The Eternal Bliss [2020] EWHC 2373 (Comm)” [zob. https://www.gospodarkamorska.pl/charter-na-podroz-demurrage-the-eternal-bliss-56833] oraz rozmowy z naszymi klientami, zachęciły nas do przygotowania kolejnych opracowań związanych z liczeniem przestojowego („lay-time”, „lay-days”) oraz związanych z tym kwestii czarterów na podróż.
23.02.2021

Charter na podróż – demurrage („The Eternal Bliss”)

Rok 2020, przy wszystkich swoich turbulencjach i wyzwaniach rzuconych międzynarodowemu obrotowi portowo-morskiemu, przyniósł też orzeczenie, którego możliwe implikacje, środowisko armatorów „all over the world” przyjęło z wielkimi nadziejami.
18.01.2021

Stena Bulk, czyli dlaczego gaz LNG powinien zawsze podróżować pierwszą klasą

Dzisiaj kolejny z cyklu artykułów na temat armatorów i ich flot, których statki zawijają do polskich portów. Tym razem zajmiemy się przedsiębiorstwem armatorskim Stena Bulk, będącym jedną ze spółek bardzo renomowanej Grupy Stena. Jednymi z bardziej charakterystycznych jednostek wykorzystywanych we flocie Steny Bulk są tzw. metanowce, a więc jednostki do przewozu LNG. Właśnie jeden z takich statków pod koniec grudnia 2020 roku zawinął do świnoujskiego terminala LNG, przywożąc do kraju kolejną partię gazu z USA.
08.01.2021

Na tych wyspach podróż w czasie staje się możliwa!

Nazywane są wyspą wczorajszą i wyspą jutrzejszą. Dzielą je niecałe 4 kilometry odległości i prawie doba różnicy czasu! Poznajcie jedyne takie miejsce na Ziemi, gdzie wczoraj spotyka się z jutrem - Wyspy Diomedesa.
04.01.2021

Od 1 stycznia podróżni z Wielkiej Brytanii traktowani jak podróżni z państw trzecich

Od 1 stycznia 2021 r. podróżni przybywający z Wielkiej Brytanii do Polski będą podlegali takim samym przepisom, jak podróżni z krajów trzecich, czyli spoza UE. Oznacza to zmianę limitów dotyczących wartości i ilości towarów przywożonych w bagażu osobistym oraz nowe zasady przewozu zwierząt - informuje resort finansów.
30.12.2020

OCEAN2020 – w środku podróży

Projekt OCEAN2020 dedykowany budowaniu kompleksowej świadomości sytuacyjnej na morzu (ang. Maritime Situational Awareness – MSA) znajduje się obecnie na półmetku realizacji. Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. i wchodzący w jej skład Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej SA aktywnie uczestniczą w tym zakrojonym na szeroką skalę ogólnoeuropejskim projekcie badawczo-rozwojowym, finansowanym z funduszu Europejskiej Agencji Obrony (ang. European Defence Agency EDA).
18.12.2020

Wygraj naukową wyprawę na Spitsbergen. Konkurs „Misja Polarna”

Do konkursu „Misja Polarna” mogą zgłosić się osoby w wieku co najmniej 15 lat, które do 20 grudnia przedstawią streszczenie swojego projektu (max. 1500 znaków). Następne etapy będą polegać na jego prezentacji w formie filmu, plakatu lub eseju oraz rozmowie z uczestnikiem. Ostatecznie zostanie wyłonionych 6 członków polarnej wyprawy.
24.11.2020

Obowiązuje zalecenie - nie podróżuj wtedy, kiedy nie jest to konieczne

Intensywność pandemii przyspieszyła, dlatego zdecydowaliśmy o wprowadzeniu globalnego, trzeciego poziomu ostrzeżenia, czyli: nie podróżuj wtedy, kiedy nie jest to konieczne - powiedział dziś wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk.
16.10.2020

Wyrusz w podróż po oceanach i zdobywaj wiedzę

Zrozumienie naszego oceanu jest drogą do zrównoważonej, długotrwałej przyszłości. Zanurz się w holistycznym nauczaniu o oceanie obejmującym nauki przyrodnicze, ekonomię, filozofię i prawo z #GEOMAR, #KielMarineScience i IOI Malta dzięki bezpłatnemu Masowemu Otwartemu Kursowi Online „Jedna planeta - jeden ocean: od nauki do rozwiązań".
05.10.2020

Podróżnicze święto za nami! Kolosy rozdane (wideo)

To była całodzienna podróż dookoła świata. 11 godzin inspirujących historii i opowieści o ekstremalnych wyprawach w najdalsze zakątki globu. Za nami 22. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów. Choć w tym roku Kolosy odbyły się w formie online, to emocji nie brakowało. Miłośnicy dalekich wojaży mogli z dowolnego miejsca obejrzeć i wysłuchać prelekcji oraz rozmów z ponad 20 podróżnikami z całej Polski.
04.10.2020

Kolosy online – podróżnicze opowieści prosto z Gdyni (wideo)

Zapraszamy na 22. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów. Tegoroczna edycja Kolosów jest wyjątkowa, bo odbywa się w formie online i trwa tylko jeden dzień. Jednak, jak zawsze, nie zabraknie emocji i inspiracji. Podczas transmisji na żywo, prosto z Gdyni, o wyprawach w najdalsze zakątki globu opowie ponad 20 podróżników z całej Polski. Kulminacyjny punkt programu, o godz. 18.00, to gala wręczenia Kolosów za rok 2019. To nagrody dla podróżników, których wyprawy i dokonania okazały się najciekawsze i najlepsze.
03.10.2020

Polska ambasada w Baku zaleca unikanie podróży poza Półwysep Apszeroński

Ambasada Polski w stolicy Azejberdżanu w dziś wieczorem wydała zalecenie o unikaniu podróży poza obszar Półwyspu Apszerońskiego. Ma to związek z napiętą sytuacją wzdłuż granicy Armenii z Azerbejdżanem i ogłoszeniem stanu wojennego.
27.09.2020

Podróż w głębiny oceanu w ramach luksusowego rejsu wycieczkowcem [wideo]

Pomimo obostrzeń związanych z koronawirusem, firmy oferujące luksusowe rejsy wycieczkowe rozszerzają oferty dla gości. Najnowsze trendy oscylują m.in. wokół podróży w głąb oceanu.
16.09.2020

Ropa nadal pod presją podaży, w tym roku mocno nie podrożeje

Baryłka ropy Brent w przyszłym roku może kosztować średnio mniej niż 50 dolarów - przewidują analitycy. W tym roku cena nie powinna przekroczyć 50 dol., ponieważ podaż po kryzysie jeszcze się nie odbudowała.
12.09.2020

Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów - Kolosy Gdynia w nowej formule

Prezydent Miasta Gdyni podjął trudną decyzję. 22. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów odbędą się wyjątkowo bez udziału publiczności, 3 października 2020 roku. Tym razem to najważniejsze w świecie podróżniczym wydarzenie, które ze względu na panującą epidemię nie będzie dostępne dla publiczności, zostanie ograniczone do jednego dnia. Wypełnią go prelekcje autorów największych polskich dokonań eksploracyjnych minionego roku. Całe wydarzenie będzie transmitowane on-line.
10.09.2020

Spirit of Adventure zakończył podróż wzdłuż rzeki Ems (wideo)

Statek wycieczkowy Spirit of Adventure, budowany przez niemiecką stocznię Meyer Verft dla brytyjskiego przewoźnika Saga Cruises, opuścił Papenburg w niedzielę 30 sierpnia 2020 roku i został przeniesiony do Emden.
01.09.2020

W ciągu roku baryłka ropy może podrożeć o 20 dolarów

Za rok baryłka ropy Brent, wyceniana obecnie na 46 dolarów, będzie kosztować 65 dol. - przewiduje bank inwestycyjny Goldman Sachs. Jako przyczyny wzrostu cen wskazuje na odbudowujący się - mimo epidemii - popyt oraz rosnące szanse na pojawienie się szczepionki.
31.08.2020

Jeszcze w tym miesiącu kolejna podróż statku badawczo-szkoleniowego Horyzont II

Statek badawczo-szkoleniowy UMG "Horyzont II" po raz 46 w swojej historii wyrusza na północ, w kierunku arktycznego archipelagu Svalbard. To kolejna podróż z zaopatrzeniem dla Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie.
04.08.2020

Horała: po powstaniu CPK podróż pociągiem z Gdańska do Warszawy skróci się o godzinę

W ramach budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego powstanie nowa linia kolejowa między Trójmiastem i Warszawą, czas przejazdu pociągiem między Gdańskiem i stolicą wyniesie 1 godzinę i 45 minut - zapowiedział we wtorek wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.
23.06.2020

Stena Line wprowadza nowe środki pozwalające na bezpieczną podróż tego lata

Operator promowy Stena Line poinformował o nowych środkach bezpieczeństwa, których celem jest sprawienie, aby podróż promem była najbardziej bezpieczną formą transportu w obecnych czasach. Dystans społeczny, specjalne urządzenia rozpylające płyn dezynfekcyjny, system wentylacyjny ze świeżym morskim powietrzem to środki do zapewnienia klientów o bezpieczeństwie podróży promem, gdy kraje ponownie otwierają swoje granice.
19.06.2020

Polacy od poniedziałku bez przeszkód będą mogli podróżować do większość państw UE

Polska zniosła w sobotę obowiązek kwarantanny dla wjeżdżających do kraju oraz kontrole na wewnętrznych granicach UE. Od poniedziałku Polacy będą mogli swobodnie podróżować m.in. do Grecji i Francji. Już teraz otwarte pozostają granice m.in. Włoch, Chorwacji i Bułgarii.
14.06.2020

MGMiŻŚ: statkiem pasażerskim może podróżować o połowę mniej osób niż on pomieści

Zgodnie z nowymi regulacjami statkiem pasażerskim może podróżować nie więcej niż połowa pasażerów, których taki statek może pomieścić - wyjaśnił w informacji przesłanej PAP resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.
20.05.2020

Niemiecki sąd anulował zakaz podróży na plaże; politycy apelują: zostańcie w domach

Politycy koalicji rządzącej w Meklemburgii-Pomorzu Przednim zaapelowali do mieszkańców landu, aby nie udawali się w czasie Świąt Wielkanocnych nad Bałtyk. Wszystko dlatego, że sąd wcześniej anulował landowy zakaz podróży na plaże i wyspy Bałtyku. Zakaz wprowadzono ze względu na epidemię.
10.04.2020

Koronawirus: prawa pasażerów, marynarzy oraz pracowników stoczniowych w podróży

Pasażerowie i europejski sektor transportowy dotkliwie odczuli wybuch epidemii Covid-19. Wprowadzane przez krajowe władze środki ograniczające rozprzestrzenianie się epidemii, takie jak ograniczenia w podróży, zamykanie granic i strefy kwarantanny, sugerują, że transport może być jednym z sektorów najbardziej dotkniętych przez obecną pandemię. Sytuacja ta jest stresująca dla wielu pasażerów, których połączenia odwołano bądź którzy nie chcą lub nie mogą już podróżować. Dotyczy to również marynarzy, powracających do domu z kontrakt
25.03.2020

GIS nie zaleca podróży do Chin, Korei Płd., Włoch, Iranu, Japonii, części obszarów Francji i Niemiec

Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróży do Chin, Korei Południowej, Włoch, Iranu, Japonii oraz do części departamentów we Francji i do Nadrenii Północnej-Westfalii w Niemczech w związku z zachorowaniami na COVID-19 w tych krajach.
07.03.2020

Port Gdynia efektywnie wykorzystuje środki unijne na inwestycje infrastrukturalne (video, foto)

Projekt unijny „Rozbudowa dostępu kolejowego do zachodniej części Portu Gdynia – przebudowa i elektryfikacja” to inwestycja o strategicznym znaczeniu dla społeczno-gospodarczego rozwoju. Działaniom tym przyświeca wdrożenie wytycznych polityki transportowej Unii Europejskiej, która zakłada obsługę ponad 35 procent ładunków drogą kolejową do roku 2030.
27.02.2020

Statki podróżujące przez Kanał Panamski może czekać duży wzrost opłat

Od kwietnia tego roku statki podróżujące przez Kanał Panamski może czekać 30-procentowy wzrost opłat – przewiduje Międzynarodowa Izba Żeglugi (ICS).
18.02.2020

Analitycy: w 2020 r. ropa raczej nie podrożeje, możliwa jest nadpodaż

Ropa w 2020 r. nie powinna znacząco drożeć, nie przewiduje się większych problemów z podażą surowca, a wyższe niż w ostatnich latach zapasy zmniejszają wrażliwość rynku na jakiekolwiek geopolityczne ryzyko - oceniają analitycy.
25.01.2020

Unity Line otwiera e-sklep. Cała naprzód już od 25 lat!

W tym roku Unity Line obchodzi 25-lecie swojej działalności. Tę okrągłą rocznicę, bałtycki armator zamierza świętować przez cały 2020 rok. Szykuje się więc mnóstwo interesujących wydarzeń, promocji i niespodzianek. Na początek - już 20 stycznia - wielkie otwarcie sklepu internetowego: skandynawskiepodroze.pl.
20.01.2020

Zdobądź nagrodę na Twoją podróż życia

Jeśli masz mniej niż 35 lub więcej niż 65 lat, masz ambitne plany i podróżujesz, zgłoś się do konkursu o Nagrodę im. Andrzeja Zawady lub o Nagrodę Wiecznie Młodzi. Na zwycięzcę czeka 15 tys. zł wsparcia, ufundowanego przez prezydenta Gdyni. To pieniądze na realizację wymarzonej wyprawy. Zgłoszenia można przesyłać do 31 stycznia. Laureatów poznamy w marcu podczas 22. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów.
14.01.2020

Hiszpański dziennik przekonuje, że ekologiczna podróż Grety przez Atlantyk to mistyfikacja

Hiszpański dziennik “ABC” informuje w piątek, że podróż ekolożki Grety Thunberg na szczyt COP25 mógł być mistyfikacją. Gazeta uważa, iż organizatorzy 21-dniowego rejsu przez Atlantyk zataili prawdę o paliwie, którym był napędzany katamaran aktywistki.
13.12.2019

Greta Thunberg: dalej będę podróżować po świecie i działać na rzecz klimatu

Młoda Szwedka Greta Thunberg, która dopłynęła we wtorek katamaranem do Lizbony po 21-dniowej podróży przez Atlantyk, zapewniła, że dalej będzie podróżować po świecie, aby uświadamiać ludzi o istniejącym zagrożeniu dla klimatu.
03.12.2019

Podróżnik z Suwalszczyzny popłynie kajakiem z Wigier do Bałtyku

Podróżnik ze Starego Folwarku (Podlaskie) Arkadiusz Makowski razem z dwoma kolegami w maju przyszłego roku popłynie kajakiem z jeziora Wigry do Bałtyku. W 16 dni chce przepłynąć tysiąc kilometrów.
28.11.2019

Zmarł Romuald Koperski - znany podróżnik, znawca Syberii

Przede wszystkim był podróżnikiem, znawcą Syberii, do której wracał wielokrotnie. Napisał kilka książek, m.in. „Pojedynek z Syberią”, „Przez Syberię na gapę”, „1001 Obrazów Syberii”, „Syberia Zimowa Odyseja”. W sobotę, 23 listopada, w wieku 64 lat zmarł Romuald Koperski.
27.11.2019

Czy IMO 2020 sprawi, że transport morski podrożeje?

Od 1 stycznia 2020 r. międzynarodowa konwencja o zapobieganiu zanieczyszczeniu morza przez statki (MARPOL) oraz Międzynarodowa Organizacja Morska (IMO) będą egzekwować od armatorów oceanicznych stosowanie paliw żeglugowych o ograniczonej zawartości siarki z obecnego 3,5 proc. do maksymalnie 0,5 proc. Co to oznacza dla frachtu morskiego? Czy rozporządzenie IMO 2020 będzie miało wpływ na koszty transportu towarów drogą morską? Na te pytania odpowiada w poniższym komentarzu Hillebrand, globalny operator logistyczny specjalizu
22.11.2019

Dania rozpoczęła kontrole na granicy ze Szwecją, utrudnienia dla kierowców i podróżujących promami

Duńskie władze rozpoczęły we wtorek kontrole na granicy ze Szwecją w związku z napływem przestępczości z tego kraju. Na moście nad cieśniną Sund spodziewane są utrudnienia, głównie dla kierowców i osób przypływającyh promami na terminale w Fredrikshamn, Grena i Helsingoer.
13.11.2019

DFDS, wiodący operator promowy, odnotowuje wzrost podróżnych ze zwierzętami domowymi

Myśl o pozostawieniu zrozpaczonego zwierzaka w schronisku prowadzi do wzrostu liczby wczasowiczów decydujących się na zabranie ze sobą czworonożnych członków rodziny. Podróżujący uważają, że jest to mniej stresujące, niż się spodziewali, a wyrobienie psu paszportu jest niesłychanie łatwe. Wyjazd z domu z dźwiękiem płaczu zwierzaka dobiegającego z budy - lub, co gorsza, wyrazem pyszczka „nie zostawiaj mnie” - gdy odjeżdżasz, nie jest najlepszym sposobem na rozpoczęcie wakacji.
07.10.2019

Pierwszy na świecie wycieczkowiec zasilany bateriami zakończył podróż przez Arktykę

Najnowszy wycieczkowiec ekspedycyjny armatora Hurtigruten - MS Roald Amundsen - został pierwszym w historii wycieczkowcem zasilanym bateriami, który pokonał Przejście Północno-Zachodnie. W powstaniu statku uczestniczyła gdańska stocznia Montex Shipyard.
11.09.2019

Różne oblicza podróżowania po Skandynawii. Wybierając prom i własny samochód może być tanio jak nigdy

Polacy kochają podróże – i te małe, i te wielkie. Są też świadomi różnorodności dostępnych opcji. Dziś, wybierając się nawet za morze, wybór samolotu nie jest już wcale taki oczywisty. Postawienie na prom, przy chęci poznania bogactwa danego kraju, stwarza znacznie większe możliwości i daje poczucie komfortu. Firma Stena Line, która oferuje przeprawy promowe z Polski do Szwecji poinformowała właśnie o dostępnych promocjach dla tych, którzy chcieliby poznać Skandynawię oraz tych, którzy chcieliby tam powrócić.
14.08.2019

Podróżnik z Walii przeszedł wzdłuż całej długości rzeki Jangcy

Pochodzący z Walii podróżnik Ash Dykes jako pierwszy na świecie ukończył w poniedziałek samotną pieszą wyprawę wzdłuż całej długości chińskiej rzeki Jangcy. Jego trekking trwał 352 dni. Jangcy, trzecia pod względem długości rzeka świata, ciągnie się na prawie 6 400 km.
12.08.2019

Początek sezonu letniego na Północnym Szlaku Morskim. Pierwszy gazowiec LNG już zakończył podróż

Pierwszym rejsem gazowca LNG z terminalu Jamał LNG do Azji rozpoczął się sezon letni na Północnym Szlaku Morskim. Statek w podróży nie potrzebował asysty lodołamaczy.
07.07.2019

Historie podróży do Ameryki transatlantykiem Batory na wystawie

Fotografie i fragmenty wspomnień osób podróżujących do Ameryki transatlantykiem "Batory" można zobaczyć na plenerowej wystawie w Warszawie. Ekspozycja przybliża historie osób, które często decydowały się na tę podróż "w jedną stronę".
06.07.2019

Pierwszy na świecie wycieczkowiec zasilany bateriami wyruszył w podróż do Arktyki

Pierwszy na świecie wycieczkowiec o hybrydowym zasilaniu bateryjnym wyruszył 1 lipca w dziewiczy rejs do północnej Norwegii - poinformował Hurtigruten, armator jednostki. W powstaniu statku uczestniczyła gdańska stocznia Montex Shipyard.
02.07.2019

Tallink startuje z nową ofertą. Podróżuj za grosze pomiędzy Estonią a Finlandią

Grupa Tallink otwiera nowe możliwości podróżowania pomiędzy Estonią a Finlandią. Jedno z połączeń, które funkcjonowało w ofercie przewoźnika jako serwis towarowy, zostanie udostępnione również pasażerom.
12.06.2019

Nowy przewoźnik promowy na popularnej linii. Dodatkowe możliwości podróży w sezonie letnim

Niewykluczone, że już 15 czerwca linię promową, łączącą wyspę Ærø oraz Svendborg na wyspie Fionia, zacznie obsługiwać jeszcze jeden przewoźnik. Stosowane zapytania wpłynęły do gmin, pomiędzy którymi pływać miałby prom.
27.05.2019

Żeglarski, muzyczny i literacki Tydzień „Zawiszy Czarnego”

Wodowanie książki Miry Urbaniak, rejsy po Zatoce Gdańskiej oraz koncerty i potańcówka na pokładzie „Zawiszy Czarnego” – to tylko niektóre atrakcje zaplanowane na Tydzień „Zawiszy Czarnego”.
14.05.2019

Złoty Lew i słynny podróżnik zawiną do Gdyni

Dłuższe i cieplejsze dni zwiastują pojawienie się przy gdyńskich nabrzeżach niezwykłych gości. I nikt nie czeka na nich z równym utęsknieniem, co zakochani w żaglach gdynianie. Spokojne wody Zatoki Gdańskiej witają żeglarzy zaciszem portu, a mieszkańcy zachwytem.
18.04.2019

„To była przygoda warta wszystkiego”. Uczestnicy Rejsu Niepodległości wspominają wokółziemską podróż Darem Młodzieży (foto, wideo)

To była przygoda warta wszystkiego – wspomina Rejs Niepodległości jego uczestniczka Zuzanna Roś. Podkreśla, że ta wyprawa nauczyła ją przede wszystkim współpracy. Dar Młodzieży po 313 dniach podróży dookoła świata, zorganizowanej w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, powrócił do Gdyni w miniony czwartek.
05.04.2019

Ponad 10 kg rafy koralowej w bagażu podróżnego z Wietnamu (wideo)

Ponad 10 kg rafy koralowej w bagażu podróżnego z Wietnamu znaleźli funkcjonariusze Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego na warszawskim lotnisku - poinformowała PAP w piątek Izba Administracji Skarbowej (IAS) w Warszawie.
22.02.2019

Maszyny i ludzie – opowieść o podróży Wärtsilä do światowej czołówki

"W przyszłości maszyny wykonają proste prace, które ludzie wykonują teraz sami. Pracownicy muszą być coraz bardziej kreatywni: muszą szukać nowych rozwiązań i podważać to co oczywiste. Kierownictwo musi pozwolić im na niepowodzenie, ponieważ jest to jedyny sposób na naukę i tworzenie czegoś nowego. " W ten sposób słynny futurysta Alvin Toffler przepowiedział przyszłość, gdy odwiedził stocznie Wärtsilä w 1983 roku.
11.01.2019

MSZ odradza podróże na wybrzeże Cieśniny Sundajskiej w związku z tsunami

W związku z tsunami, które uderzyło w sobotę w Indonezji, polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaktualizowało w niedzielę ostrzeżenia dla podróżujących do tego kraju. Resort odradza podróże, które nie są konieczne, na dotknięte kataklizmem zachodnie i wschodnie wybrzeże Cieśniny Sundajskiej.
23.12.2018

Amerykański podróżnik zabity przez odciętych od świata wyspiarzy. Chciał ich nawrócić

26-letni Amerykanin John Allen Chau, który popłynął na wyspę na Oceanie Indyjskim, został tam zabity przez grupę rdzennych mieszkańców - myśliwych i zbieraczy, żyjących w pełnej izolacji od świata zewnętrznego. Policja szuka sposobu na zabranie z wyspy zwłok.
22.11.2018

Lomonosov Prospect zakończył podróż szlakiem arktycznym

Lomonosov Prospect, największy tankowiec napędzany LNG rosyjskiego armatora Sovcomflot, zakończył 30 października podróż szlakiem arktycznym.
05.11.2018

Morska Szkoła Podstawowa w Gdańsku otrzyma imię słynnego podróżnika Aleksandra Doby

Znany na świecie polski podróżnik, kajakarz, zdobywca i odkrywca Aleksander Doba będzie patronem Morskiej Szkoły Podstawowej w Gdańsku Ujeścisku. Uroczystości z udziałem podróżnika i jego żony rozpoczną się w Gdańsku w najbliższą środę.
23.10.2018

Przełomowa podróż przez Arktykę uwieczniona na zdjęciach (foto)

Kontenerowiec klasy lodowej – Venta Maersk – zawinął 28 września do rosyjskiego portu w Sankt Petersburgu. Statek należący do Maersk Line zakończył tym samym swoją podróż szlakiem arktycznym.
14.10.2018

Venta Maersk zakończył przełomową podróż przez Arktykę

Kontenerowiec klasy lodowe – Venta Maersk – zawinął 28 września do rosyjskiego portu Sankt Petersburg. Statek należący do Maersk Line zakończył tym samym swoją podróż Szlakiem Arktycznym.
29.09.2018

Konosamenty wydane w oparciu o umowę czarteru na podróż i czarteru na czas – analiza prawna w świetle prawa angielskiego

W rozwoju historycznym drobnicowy przewóz ładunków wyodrębnił specyficzny dokument przewozowy nazwany „konosament” („bill of lading”), który do XIX w. prawie niepodzielnie stanowił podstawową bazę dokumentacyjno-prawną przewozu ładunku morzem. XIX wiek przyniósł wzrost, a stopniowo i dominację przewozu ładunków masowych. Dla potrzeb tego typu przewozu formuła prawna czarteru była najbardziej adekwatna i też najczęściej stosowana w praktyce shippingowo-dokumentacyjnej. Jednakże, o ile z punktu widzenia umowy przewozu ładunku, form
14.09.2018

Paryż atrakcyjnym celem podróży dla polskich turystów jesienią

Paryż jest uważany za kulturalną stolicę Europy od wielu lat. Nagrywa się tu wiele filmów, a wydarzenia w niezliczonych nowelach dzieją się właśnie w Paryżu. Ta sława sprawia, że turyści oczekują wszystkiego co widzieli w telewizji, natomiast tak naprawdę podczas zwiedzania miasta, najlepiej o tym zapomnieć i zrobić to na własną rękę.
12.09.2018

Polskie firmy na targach SMM 2018 w Hamburgu (foto, wideo)

Międzynarodowe Targi Budowy i Wyposażenia Statków, Maszyn i Technologii Morskich – SMM 2018 dobiegły końca. W Hamburgu zaprezentowało się 2 289 wystawców z 69 krajów, w tym z Polski. Z naszą kamerą odwiedziliśmy polskie stoiska.
10.09.2018

Unity Line zachęca do podróżowania w ciągu dnia

Wrzesień w Unity Line rozpoczął się od rabatów. Właśnie ruszyła akcja promocyjna skierowana do pasażerów zmotoryzowanych. Zgodnie z jej zasadami, 10% zniżki otrzymają kierowcy samochodów osobowych i minibusów, którzy zdecydują się na rejs dzienny. Promocją objęte są dwie jednostki przewoźnika: Polonia i Skania, które codziennie kursują pomiędzy Polską a Szwecją.
06.09.2018

Podróż po szerokich wodach bez wychodzenia z domu - poznajcie Activ Yachts (wywiad)

Wyobraźcie sobie, że budzicie się rano w swoim łóżku, robicie pyszną kawę i otwieracie okno. Przed sobą widzicie turkusową wodę i wyjście na piękny, drewniany taras. Co najlepsze – ta sytuacja może mieć miejsce zarówno przy wybrzeżu Adriatyku jak i w ulubionej marinie czy innym, wymarzonym przez Was miejscu. Podróżowanie bez wychodzenia z domu? To możliwe! Kierownik produkcji Activ Yachts, Marek Zygnerski opowiedział nam więcej o pływających domach oraz do czego może służyć taka jednostka.
20.08.2018

Horyzont II - Arktyczna podróż

Była to 41 podróż statku na wody Spitsbergenu - równocześnie 41. Wyprawa Polarna Instytutu Geofizyki PAN – „Spitsbergen - Hornsund 2018/2019” pod kierownictwem dr. hab.Piotra Zagórskiego.
24.07.2018

Wiceprezes biura podróży Grecos: dwoje Polaków, którzy zginęli w Grecji zatonęło podczas ewakuacji łodzią

Dwóch Polaków: matka z synem przebywała na łodzi, którą ewakuowano 10 osób z hotelu na terenach zagrożonych pożarem w Grecji; wszyscy pasażerowie łodzi zatonęli - poinformował we wtorek wiceprezes biura podróży Grecos Janusz Śmigielski.
24.07.2018

Statkiem PŻM w podróż życia

Polska Żegluga Morska informuje, że udostępnia na swoich statkach handlowych kabiny dla pasażerów. Działalność pasażerska prowadzona jest głównie w oparciu o stały kontrakt przewozowy stali z IJmuiden (Holandia) na Wielkie Jeziora Amerykańskie. W zakresie tej relacji armator współpracuje z londyńskim biurem podróży Cruise People, które specjalizuje się w takiej działalności.
23.07.2018

TBN Støttfjord ze stoczni Safe w Gdańsku wyrusza w podróż do Norwegii

TBN Støttfjord w drodze do Norwegii. Częściowo wyposażony sejner stocznia Safe zbudowała na zamówienie stoczni Stadyard AS, która dokończy jego budowę. Przekazanie gotowego statku właścicielowi Brødrene Bakken AS planowane jest na grudzień tego roku.
17.07.2018

Bezpieczna podróż Eurotunelem

W związku z rozpoczęciem letnich wakacji i zwiększonym ruchem pasażerskim, obsługa techniczna Eurotunelu przypomina o zasadach bezpieczeństwa obowiązujących w pociągach kursujących pod Kanałem La Manche.
10.07.2018

Plaża w Świnoujściu najlepszą w Polsce?

Już po raz 10, powstał ranking najlepszych plaż w Polsce. Dziennikarze redakcji Onet Podróże zwiedzili popularne miejscowości na polskim wybrzeżu i ocenili je pod względem plaż, baz noclegowych, infrastruktury rozrywkowej i gastronomicznej. Liderem rankingu zostało Świnoujście.
06.07.2018

Szczyt UE głównie o migracji; „28” chce zniechęcać do podróży przez morze

Szefowie państw i rządów UE, którzy zbiorą się w czwartek i piątek w Brukseli na szczycie, będą rozmawiać głównie o migracji. "28" ma dać zielone światło dla koncepcji "platform" poza UE, do których trafialiby uratowani na morzu.
28.06.2018

Dzięki tej inwestycji czas podróży pomiędzy dwiema duńskimi wyspami skróci się o połowę

Czy Langeland oraz Lolland doczekają się wkrótce szybkiego połączenia promowego? O takich planach mówi się coraz głośniej, a niektórzy politycy stawiają sobie za punkt honoru uruchomienie takiego serwisu. Inwestycja pochłonęłaby ponad 1,2 miliarda koron duńskich i wymagałby zmian w infrastrukturze.
21.06.2018

Orlen: Ropa podrożała o 61 proc., a benzyna na naszych stacjach o 11 proc.

Przez rok ceny ropy brent wzrosły o 61 proc., a na stacjach Orlen - dzięki działaniom optymalizacyjnym spółki - benzyna E95 podrożała o 11 proc. - poinformował w piątek na konferencji prasowej członek zarządu ds. sprzedaży PKN Orlen Zbigniew Leszczyński.
18.05.2018

Takie rzeczy tylko w Kanadzie. Kraby podróżowały metrem (wideo)

Kraby w metrze. Na takich niecodziennych pasażerów natknęli się mieszkańcy Toronto w jednym z zatłoczonych wagonów. Skorupiaki zajęły miejsca siedzące, a nawet miały opłacony bilet.
17.05.2018

P&O Ferries wzmacnia jedną ze swoich tras. Ważna informacja dla kierowców, którzy podróżują między Europą kontynentalną a Szkocją

Firma P&O Ferries poinformowała o zwiększeniu przestrzeni ładunkowej na jednym z kluczowych połączeń. Chodzi o trasę Zeebrugge-Teesport. Krok ten ma pomóc w skompensowaniu straty związanej ze skasowaniem przez konkurencyjne DFDS serwisu Zeebrugge-Rosyth, o czym już wcześniej informowaliśmy na łamach PromySkat.
16.05.2018

Dar Młodzieży za trzy tygodnie wyrusza w podróż dookoła świata. Sprawdziliśmy, czy wszystko już gotowe (foto, wideo)

Jeszcze trzy tygodnie i Dar Młodzieży wyruszy w Rejs Niepodległości. W piątek fregata z praktykantami na pokładzie wróciła do Gdyni. Teraz w Stoczni Remontowej Nauta przechodzi ostatnie prace remontowe, by 20 maja wypłynąć w 11-miesięczną podróż dookoła świata.
28.04.2018

Dar Młodzieży za trzy tygodnie wyrusza w podróż dookoła świata. Sprawdziliśmy, czy wszystko już gotowe (foto, wideo)

Jeszcze trzy tygodnie i Dar Młodzieży wyruszy w Rejs Niepodległości. W piątek fregata z praktykantami na pokładzie wróciła do Gdyni. Teraz w Stoczni Remontowej Nauta przechodzi ostatnie prace remontowe, by 20 maja wypłynąć w 11-miesięczną podróż dookoła świata.
28.04.2018

Historyczna podróż po tajnikach nawigacji - podług słońca i gwiazd

Na "Horyzoncie II", w ramach dobrowolnych zajęć "rozszerzających", kapitan Idzikowski zaproponował praktykantom z Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Politechnicznej i Morskiej w Szczecinie, podróż historyczną po tajnikach sztuki nawigacji. Tak wyglądało to w kapitańskiej relacji: Pewnego dnia młoda adeptka sztuki marynarskiej Adriana poprosiła mnie o wytłumaczenie jak określić szerokość geograficzną z pomiaru wysokości Gwiazdy Polarnej sekstantem. Takie zadanie przed wyjazdem na obecną praktykę dostała w szkole.
24.04.2018

Zbliża się start wielkiej podróży Daru Młodzieży

W niedzielę, 20 maja, w samo południe, "Dar Młodzieży" odda cumy i ruszy po raz drugi w swojej historii na Wielki Krąg. Od lat marzyliśmy o kolejnym wielkim rejsie naszej fregaty, planowaliśmy trasy, utrzymywaliśmy żaglowiec w stanie technicznym pozwalającym niemal z marszu podjąć wielkie wyzwanie.
19.04.2018

Największe podróżnicze święto już jutro w Gdyni

Jutro, w piątek 9 marca, startuje największe podróżnicze święto, które rokrocznie przyciąga do Gdyni tłumy globtroterów i miłośników dalekich wypraw. W Gdynia Arenie punktualnie o godz. 11.00 wystartują 20. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów. Przed nami trzy dni fascynujących wykładów, spotkań i wiele innych atrakcji, a także relacja live z imprezy na portalu gdynia.pl.
08.03.2018

Wärtsilä wprowadza Eniram Mobile, który ma być wsparciem w podejmowaniu decyzji w zakresie efektywności podróży

Eniram, firma należąca do Wärtsilä Corporation, uruchomiła Eniram Mobile, który ma służyć jako wsparcie w podejmowaniu decyzji w czasie rzeczywistym za pośrednictwem powiadomień mobilnych. Eniram Mobile, który został opracowany wspólnie z Royal Caribbean Cruises, zapewnia, że ​​kluczowi pracownicy będą otrzymywali informacje istotne dla żeglugi, w odpowiednim czasie, zarówno na pokładzie, jak i na wybrzeżu.
07.03.2018

Kolosy tuż-tuż. Zaczynamy odliczanie

Już tylko cztery dni dzielą nas od największej podróżniczej imprezy w Europie. Przed nami trzy dni opowieści i filmów o najciekawszych polskich wyprawach i najważniejszych dokonaniach eksploracyjnych ubiegłego roku, a także spotkania z wybitymi gośćmi. 20. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów startują w piątek 9 marca o godz. 11.00. Finał i wręczenie Kolosów – w niedzielę 11 marca.
05.03.2018

Tablica upamiętniająca podróż Kościuszki do Ameryki dopłynęła na Martynikę

Do wybrzeży Martyniki dopłynęła tablica upamiętniająca podróż Tadeusza Kościuszki do Ameryki. Na francuską wyspę przywiózł ją ze Szczecina żaglowiec Fryderyk Chopin. W lecie 1776 roku Tadeusz Kościuszko ocalał z katastrofy morskiej u brzegu Martyniki, co upamiętnia tablica.
24.02.2018

Upadło gdańskie biuro podróży Rejsclub.pl. Na wycieczki statkami nie popłynie około 60 osób

Biuro podróży Rejsclub.pl z Gdańska, specjalizujące się w organizowaniu wyjazdów na rejsy statkami wycieczkowymi, w piątek ogłosiło niewypłacalność. Zawiadomienie w tej sprawie trafiło także do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Pełnomocnik firmy zadeklarował w nim, że wszyscy klienci biura bez żadnych problemów wrócą z odbywających się wycieczek. W rejsy zaplanowane po 8 lutego nie wypłynie jednak około 60 osób.
10.02.2018

Nowości w podróżach do Norwegii. Prom Fjord Line po kompleksowej rozbudowie

Nowy rok przyniósł zmiany, które ucieszą m.in. osoby planujące podróż samochodem do Norwegii. Do Bergen, Stavanger i Langesund popłyniemy teraz nową, zmodernizowaną wersją MS Stavangerfjord. Na pokładzie tego najnowocześniejszego obecnie promu w Skandynawii trzystu pracowników, w rekordowym czasie sześciu tygodni wybudowało kilkadziesiąt nowych kabin i ogród zimowy. Inwestycja pochłonęła ok. 75 milionów koron.
31.01.2018

Nagroda, która pozwala spełnić podróżnicze marzenia

Odbywające się w Gdyni Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów Kolosy rokrocznie przyciągają tłumy globtroterów i osób zainteresowanych odkrywaniem świata. Wykładom, prelekcjom i pokazom filmowym towarzyszy również rywalizacja o nagrody, w tym o tę, która pozwala spełnić podróżnicze marzenia.
25.01.2018

Dar Młodzieży wyposażony w nowoczesną odsalarkę. Ułatwi podróż dookoła świata

Remont Daru Młodzieży dobiega końca. W stoczni Remontowej Nauta w Gdyni żaglowiec wyposażony został m.in. w nowoczesną odsalarkę, która umożliwi uzyskiwanie słodkiej wody. W maju jednostka wyrusza w rejs dookoła świata. Jak informuje Akademia Morska w Gdyni, podczas wyprawy „wszystkie mechanizmy i wyposażenie statku poddane zostaną surowemu egzaminowi w ekstremalnych często warunkach podczas żeglugi po wodach trzech oceanów”.
16.01.2018

Dachser i Gelita, czyli fabryka w podróży

Przetransportowanie całego zakładu produkcyjnego z jednego kontynentu na drugi to nie lada wyzwanie, ktoremu mogą sprostać wyłącznie specjaliści z szeroką wiedzą i doświadczeniem. Realizacji takiego projektu podjął się Dachser, jeden z wiodących operatorów logistycznych, który w ramach współpracy z firmą Gelita AG przewiózł fabrykę z Azji do Ameryki Północnej.
04.01.2018

Do 22 stycznia zgłoszenia do najważniejszej polskiej imprezy podróżniczej – Kolosów

Do 22 stycznia organizatorzy gdyńskich Kolosów - Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów, czekają na zgłoszenia od organizatorów wypraw chcących opowiedzieć o nich w ramach kolejnej – planowanej na marzec 2018 r. edycji imprezy.
27.12.2017

Dar Młodzieży w doku SR Nauta. Wkrótce wyruszy w wyjątkową podróż (foto, wideo)

Podróż dookoła świata coraz bliżej, dlatego Dar Młodzieży nie ma czasu na odpoczynek. Obecnie żaglowiec przechodzi remont klasowy w Stoczni Remontowej Nauta w Gdyni. Zostanie m.in. pomalowany i wyposażony w nowoczesny system obróbki wód balastowych. Ostatni taki „lifting” należąca do Akademii Morskiej w Gdyni jednostka przechodziła dwa lata temu. Z naszą kamerą podpatrzyliśmy, jak przebiegają prace.
26.12.2017

Podróż koleją z Warszawy do Białegostoku krótsza niż dwie godziny - w 2021 r.

Mniej niż dwie godziny zajmie w 2021 r. podróż koleją z Warszawy do Białegostoku - zapowiada PKP PLK SA. Trwa modernizacja kolejnych odcinków tej trasy w ramach Rail Baltica.
06.12.2017

Krótsza podróż pociągiem z Rzepina do Kostrzyna - lepszy dostęp do portów w Szczecinie i Świnoujściu

Nawet o połowę krótszą podróż z Rzepina do Kostrzyna, 5 wygodniejszych stacji i przystanków oraz lepsze warunki dla transportu towarów zapewni modernizacja Nadodrzanki na odcinku Drzeńsko – Kostrzyn. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na inwestycję przeznaczą ponad 160 mln zł. To kolejny przebudowywany odcinek trasy Szczecin – Wrocław w województwie lubuskim.
29.11.2017

Podróż dookoła świata na kontenerowcu? To tani sposób na rejs życia

Podróż kontenerowcem nie jest zarezerwowana tylko dla marynarzy. Te jednostki często przyjmują do siebie turystów. To tańsza i spokojniejsza alternatywa dla podróży luksusowym liniowcem.
26.11.2017

Podróż Trumpa do Azji - sukces czy osłabienie amerykańskiego przywództwa?

Zdaniem prezydenta USA Donalda Trumpa, jego zakończona we wtorek podróż do Azji była sukcesem, jednak w rzeczywistości niewiele udało mu się osiągnąć. Jego rozmowa z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem na szczycie APEC dodatkowo obniża ocenę tej podróży.
16.11.2017

Gazowiec B Gas Lotta opuścił Gdynię. To może być jego ostatnia podróż

W Gdyni gościł prawie 3 lata, a w niedzielę opuścił ten port. Mowa o wyłączonym z eksploatacji gazowcu LPG B Gas Lotta, który cumował przy Nabrzeżu Kutrowym. Statek na holu jednostki Vitus popłynął do Esbjerg w Danii, gdzie znajduje się siedziba jego obecnego dysponenta – stoczni złomowej Smedegaarden A/S.
07.11.2017

Dziękujemy za wysłane grafiki.