• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Pierwszy na świecie wycieczkowiec zasilany bateriami wyruszył w podróż do Arktyki

PMK

02.07.2019 00:25 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Pierwszy na świecie wycieczkowiec zasilany bateriami wyruszył w podróż do Arktyki

Partnerzy portalu

Pierwszy na świecie wycieczkowiec zasilany bateriami wyruszył w podróż do Arktyki - GospodarkaMorska.pl

Pierwszy na świecie wycieczkowiec o hybrydowym zasilaniu bateryjnym wyruszył 1 lipca w dziewiczy rejs do północnej Norwegii - poinformował Hurtigruten, armator jednostki. W powstaniu statku uczestniczyła gdańska stocznia Montex Shipyard.

Statek wycieczkowy o napędzie hybrydowym Roald Amundsen może zabrać na pokład 500 pasażerów i jest przeznaczony do żeglugi w surowych warunkach atmosferycznych. Nazwany na cześć norweskiego odkrywcy, który jako pierwszy dotarł do bieguna południowego w 1911 roku, statek popłynie w kierunku Arktyki z Tromsoe w tym tygodniu, a dalej przekroczy północno-zachodnie przejście na Alaskę przed udaniem się na Antarktydę.

- Podczas gdy silniki pracują głównie na morskim oleju napędowym, zestaw akumulatorów statku pozwala na pracę wyłącznie na akumulatorach przez około 45 do 60 minut w idealnych warunkach - powiedział Daniel Skjeldam, dyrektor generalny Hurtigruten.

Firma szacuje, że zestaw akumulatorów zmniejszy zużycie paliwa i emisję dwutlenku węgla o około 20 procent w porównaniu z sytuacją, w której statek używałby tylko zwykłego morskiego oleju napędowego.

Firma, która operuje liniami wycieczkowymi wzdłuż fiordów kraju i do Arktyki, zainspirowana została norweską flotą promów hybrydowych, a także rosnącą flotą samochodów elektrycznych. Technologia baterii do napędu statków znajduje się jeszcze we wczesnej fazie rozwoju, ponieważ niewiele portów zapewnia stacje do ładowania.

- Baterie będą ważną częścią transportu w nadchodzących latach, ale oczywiście nie oczekujemy, że nasze statki będą mogły działać tylko na napędzie elektrycznym, ponieważ jednostki mogą pływać tylko do 18-20 dni w obszarach, w których nie ma punktów ładowania - powiedział Skjeldam.

Hurtigruten spodziewa się, że infrastruktura poprawi się na tradycyjnych trasach wzdłuż norweskiego wybrzeża. Obecnie usługi ładowania akumulatorów są świadczone tylko w Bergen, drugim co do wielkości mieście w Norwegii. Przyszłość napędu elektrycznego na większych statkach zależy również od zdolności dostawców do opracowania lżejszych, mocniejszych systemów zasilania.

- Oczekujemy rewolucji w technologii akumulatorów, które powinny być lżejsze, bardziej efektywne - powiedział Skjeldam.

Montex Shipyard wykonał dwie sekcje denne, blok dziobowy, przednią cześć nadbudówki ze sterówką oraz sekcję rufową. Zajął się także budową konstrukcji dla siostrzanej jednostki arktycznego wycieczkowca - Fridtjof Nansen.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.