• <
nauta_2024

Do Baltic Hubu przypłynął kontenerowiec nazwany imieniem gdańskiego podróżnika

jm

14.02.2024 21:05
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Do Baltic Hubu przypłynął kontenerowiec nazwany imieniem gdańskiego podróżnika

Partnerzy portalu

Fot. GospodarkaMorska.pl

Do terminala kontenerowego Baltic Hub w Gdańsku przybił oceaniczny kontenerowiec CMA CGM Georg Forster. Nie byłoby w tym nic specjalnego, gdyby nie fakt, że statek nosi imię urodzonego pod Gdańskiem podróżnika.

Georg Forster, znany także jako Jerzy Forster, to urodzony niedaleko Gdańska XVIII-wieczny podróżnik, uczestnik jednej z wypraw dookoła świata kapitana Jamesa Cooka, a także ekspedycji naukowych swojego ojca Johanna Reinholda Forstera. Zasłynął także jako autor literatury podróżniczej, etnolog oraz profesor historii naturalnej, w której zgłębianiu pomagały mu zresztą odbyte wyprawy.

Statek nazwany jego imieniem również podróżuje po świecie. Zwodowany w 2015 kontenerowiec CMA CGM Georg Forster pływa w ramach serwisu łączącego Europę z Azją – 29 grudnia statek wyruszył z chińskiego Ningbo, odwiedzając po drodze Szanghaj, Yantian, Singapur skierował się do Europy. 29 stycznia zawinął do francuskiego Hawru, następnie cumował także w Dunkierce i Hamburgu, skąd przypłynął do Gdańska. Z Polski popłynął właśnie do Rotterdamu, stamtąd z kolei wyruszy do Port Klang w Malezji i Busan w Korei, by ponownie pojawić się w Ningbo 2 kwietnia.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.