• <
Proteh GlassDeep_top

Kolosy tuż-tuż. Zaczynamy odliczanie

pc/gdynia.pl

05.03.2018 16:02 Źródło: własne
Kolosy tuż-tuż. Zaczynamy odliczanie - GospodarkaMorska.pl

Już tylko cztery dni dzielą nas od największej podróżniczej imprezy w Europie. Przed nami trzy dni opowieści i filmów o najciekawszych polskich wyprawach i najważniejszych dokonaniach eksploracyjnych ubiegłego roku, a także spotkania z wybitymi gośćmi. 20. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów startują w piątek 9 marca o godz. 11.00. Finał i wręczenie Kolosów – w niedzielę 11 marca.

Od piątkowego przedpołudnia aż do niedzieli wieczór, w hali Gdynia Arena oraz w salach Centrum Konferencyjnego Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia odbędzie się blisko sto prezentacji, pokazów zdjęć oraz filmów.
 
Piątek to dzień fotoplastykonu, podróży i wyczynu. Kamila Kielar (na Kolosach 2015 otrzymała wyróżnienie w kategorii „Podróże” i nagrodę publiczności za najlepszą prezentację) opowie o samotnej, 5-miesięcznej wędrówce szlakiem Pacific Crest Trial. Łukasz Supergan (dwukrotnie wyróżniany na Kolosach) – o trawersie największego łańcucha górskiego w Europie – Alp, który zajął mu 64 dni, podczas których pokonał ok. 2000 km. Będzie również o wędrówce Agnieszki Dziadek przez Appalachy, trawersie Półwyspu Skandynawskiego Grzegorza Dzika, wyprawie Moniki Picz szlakiem Kolorado przez Góry Skaliste czy przejściu Gór Byrranga przez Macieja Bestę. Ponadto Ewa Banaszek i Maciej Sodkiewicz opowiedzą o czteroletniej eksploracji wschodnich wybrzeży Grenlandii, Dariusz Bukowski – o motocyklowej wyprawie z Australii do Polski, Tomasz Wojtowicz – o podróży jednoosobową Cessną dookoła świata.
 
Sobotnie prezentacje, tradycyjnie, otworzą prelekcje poświęcone wyczynom żeglarskim. Piotr Czarniecki i Michał Przywuski opowiedzą o swoich wyprawach przez Atlantyk, zaś Zbigniew Jałocha i Przemysław Domański obiorą kurs na Antarktydę. O zmaganiach, nie tylko z czterdziestostopniowym mrozem, podczas wędrówki przez Alaskę i Jukon, trasą wyścigów psich zaprzęgów opowie Michał Kiełbasiński. Będzie również o pontonowej podróży rodziny Machulskich za koło podbiegunowe oraz wyjątkowym przedsięwzięciu dwóch przyjaciół – Michała Worocha i Macieja Kamińskiego, którzy udali się na Wheelchairtrip przez Amerykę (laureaci Nagrody im. Andrzeja Zawady w 2016 roku).
 
Kolosy nie obyłyby się bez wypraw wysokogórskich. Po południu Janusz Adamski przybliży kontrowersyjny projekt przemierzenia trawersu Mount Everestu, a Marcin Tomaszewski i Sławomir Ejsymont opowiedzą o poprowadzeniu nowych dróg na ścianach mierzących 700 m i 850 m –  w tym prawdopodobnie najtrudniejszej w skali wspinaczkowej drogi alpinistycznej – na Grenlandii. O wyprawie do Doliny Yosemite i wspinaczce na 1000-metrowej ścianie El Capitana dowiemy się od Karoliny Ośki i Michała Czecha, zaś Ryszard Pawłowski – znakomity himalaista, 5-krotny zdobywca Mount Everestu (pierwszy laureat Nagrody Wiecznie Młodzi wręczanej podczas Kolosów) – opowie o „porachunkach” z Manaslu, czyli jak zdobył jedenasty 8-tysięcznik w karierze.
 
Ponadto w programie znalazły się prelekcje dotyczące eksploracji jaskiń, a także wyjątkowe spotkania z bohaterami Kolosów – Aleksandrem Dobą, który po raz trzeci samotnie przepłynął kajakiem Atlantyk oraz Piotrem Strzeżyszem, który rowerem przemierzył trasę od z Patagonii do Alaski.
Niedzielę zdominują wyprawy rowerowe: Bike Jamboree 2019 – Urszuli Ziober i Magdaleny Sobczak, TransNegev – rowerem przez pustynię rzeką, której nie ma – Marcina Korzonka czy Rowerem przez Amerykę Południową – Stanisława Leszczyńskiego.
 
Tego dnia również przygotowano niespodziankę. Z okazji jubileuszu Kolosów odbędzie się miniprzegląd prelekcji, zarejestrowanych w Gdyni w ubiegłych latach. Będzie o trudnych początkach, latach walki o coraz lepszą jakość i – wreszcie – o tym, jak udało się z gdyńskiej imprezy stworzyć największy festiwal podróżniczy w Europie. Barwne anegdoty, nieznane fakty, dużo wzruszeń i okazja do tego, by poczuć się częścią społeczności, która tworzy historię, robiąc przy tym coś fantastycznego.
 
Ponadto przez wszystkie dni: premiery książek i spotkania z ich autorami, salon mediów podróżniczych, salon sprzętu outdoorowego, wystawa FotoGlob, warsztaty wiele innych.

Tak jak w ostatnich latach Kolosy odbędą się nie tylko w hali Gdynia Arena (ul. Kazimierza Górskiego 8), ale również w nowoczesnym obiekcie Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia (al. Zwycięstwa 96/98, ok. 10-15 minut pieszo od hali). Do dyspozycji uczestników 20. OSPŻiA będą cztery sale. W największej, 300-osobowej, zagości Fotoplastykon, natomiast w mniejszych (łączna pojemność: 422 widzów) przez cały czas będzie się odbywała transmisja „na żywo” tego, co dzieje się na dużej sali w hali Gdynia Arena. Nikt więc niczego nie przegapi. Ponadto przed halą stanie duży telebim, na którym będzie można śledzić wydarzenia odbywające się w głównej sali.
 
Zwieńczeniem imprezy tradycyjnie będzie wręczenie Kolosów – statuetek za dokonania roku, które Kapituła nagrody przyzna w pięciu kategoriach: Alpinizm, Eksploracja jaskiń, Podróże, Żeglarstwo i Wyczyn Roku. W niedzielne popołudnie poznamy także nazwiska laureatów Nagrody im. Andrzeja Zawady i nagród publiczności oraz Nagrody Wiecznie Młodzi dla podróżnika-seniora.
 
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, nie ma wejściówek ani możliwości wcześniejszej rezerwacji miejsc. 
 
Więcej informacji organizacyjnych tutaj i na www.kolosy.pl.

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40825,00 $ tona -2,44% 14 sty
 Cynk 3559,00 $ tona -0,42% 14 sty
 Aluminium 2977,00 $ tona 0,61% 14 sty
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.