• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Statki podróżujące przez Kanał Panamski może czekać duży wzrost opłat

PMK

18.02.2020 21:10 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Statki podróżujące przez Kanał Panamski może czekać duży wzrost opłat

Partnerzy portalu

Statki podróżujące przez Kanał Panamski może czekać duży wzrost opłat - GospodarkaMorska.pl

Od kwietnia tego roku statki podróżujące przez Kanał Panamski może czekać 30-procentowy wzrost opłat – przewiduje Międzynarodowa Izba Żeglugi (ICS).

W zeszłym miesiącu Zarząd Kanału Panamskiego (ACP) wprowadziła serię nowych środków, aby utrzymać operacyjny poziom wody i zapewnić niezawodność użytkownikom, jednocześnie wdrażając długoterminowe rozwiązanie dla wody.

Nałożony 15 lutego opłata za słodką wodę w wysokości 10 000 USD dotyczy statków o długości ponad 125 stóp. Dodatkowa opłata będzie zmienna w zależności od poziomu jeziora Gatun w momencie tranzytu. ICS oblicza, że ten ruch zwiększy koszty dla statków przechodzących przez Kanał Panamski nawet o 15%.

Nowa opłata za wodę słodką wyprzedza znaczące zmiany w opłatach drogowych Panama Canal Authority 2020, która wejdzie w życie 1 kwietnia tego roku. Ta modyfikacja może spowodować wzrost kosztów o nawet 17% dla statków przepływających tą drogą wodną.

Jeśli opłaty zostaną połączone, niektóre statki przepływające przez Kanał Panamski mogą stawić czoła podwyżkom cen o ponad 30% do 1 kwietnia. Okres między ogłoszeniem nowych opłat za wodę słodką a datą ich wdrożenia wynosi tylko miesiąc, co daje niewiele czasu armatorom. ICS dodał, że wszystkie zainteresowane strony były zaangażowane w proces decyzyjny w sprawie modyfikacji opłat w ubiegłym roku, a władze Kanału Panamskiego zgodziły się w tym czasie odroczyć podwyżki, aby umożliwić armatorom uwzględnienie wzrostu.

W przypadku właścicieli statków proponowane opłaty stanowią kolejny wzrost opłat za przejazd.

- Branża zmaga się obecnie ze wzrostem presji cenowej na całym świecie, ponieważ koronawirus mocno obniżył popyt, a rynki dostosowują się do nowych przepisów dotyczących poziomów siarki. Dlatego jest wysoce niewskazane, aby władze Kanału Panamskiego w tym czasie zwiększały obciążenie przemysłu i szeroko pojętej światowej gospodarki. Żegluga już teraz musi się godzić na najmniejsze marże. Podwyżki kosztów w tym zakresie, bez wystarczającego ostrzeżenia, wywierają nadmierną presję na przemysł we wrażliwym czasie, gdy jesteśmy proszeni o inwestowanie w przyszłość o niskiej emisji – skomentował Guy Platten, sekretarz generalny ICS. - Zachęcamy władze portu w Panamie do rozważenia odroczenia wprowadzenia opłaty za słodką wodę, aby dać przemysłowi szansę na lepsze przygotowanie - dodał Platten.

Założona w 1921 roku Międzynarodowa Izba Żeglugi jest głównym międzynarodowym stowarzyszeniem handlowym branży żeglugowej, reprezentującym armatorów i operatorów we wszystkich sektorach i branżach.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.