• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Największe podróżnicze święto już jutro w Gdyni

Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Największe podróżnicze święto już jutro w Gdyni

Partnerzy portalu

Największe podróżnicze święto już jutro w Gdyni - GospodarkaMorska.pl

Jutro, w piątek 9 marca, startuje największe podróżnicze święto, które rokrocznie przyciąga do Gdyni tłumy globtroterów i miłośników dalekich wypraw. W Gdynia Arenie punktualnie o godz. 11.00 wystartują 20. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów. Przed nami trzy dni fascynujących wykładów, spotkań i wiele innych atrakcji, a także relacja live z imprezy na portalu gdynia.pl.

Od piątkowego przedpołudnia aż do niedzieli wieczór w hali Gdynia Arena oraz w salach Centrum Konferencyjnego Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia odbędzie się blisko sto prezentacji, pokazów zdjęć oraz filmów. Przed widzami wystąpią światowej sławy podróżnicy, ale także ci, którzy swoje przygody globtroterskie dopiero rozpoczynają.

Tradycyjnie, główne prezentacje, od rana do wieczora, odbywać się będą w hali Gdynia Arena (ul. Kazimierza Górskiego 8), mogącej pomieścić równocześnie ponad 4 tys widzów. Tam także w salach seminaryjnych odbywać się będą prelekcje. Do dyspozycji uczestników 20. OSPŻiA będą również cztery sale znajdujące się w nowoczesnym obiekcie Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia (al. Zwycięstwa 96/98, ok. 10-15 minut pieszo od hali). W największej, 300-osobowej, zagości Fotoplastykon, natomiast w mniejszych (łączna pojemność: 422 widzów) przez cały czas będzie się odbywała transmisja „na żywo” tego, co dzieje się na dużej sali w hali Gdynia Arena. Nikt więc niczego nie przegapi. Ponadto przed halą stanie duży telebim, na którym będzie można śledzić wydarzenia odbywające się w głównej sali.

Jest również ukłon w stronę tych, którzy fizycznie nie mogą zjawić się na 20. OSPŻiA. Drugi dzień imprezy będzie transmitowany na żywo w internecie. Relację będzie można oglądać poprzez stronę internetową www.gdynia.pl w godz. 10.00-22.00.

Piątek to dzień fotoplastykonu, podróży i wyczynu. Kamila Kielar (na Kolosach 2015 otrzymała wyróżnienie w kategorii „Podróże” i nagrodę publiczności za najlepszą prezentację) opowie o samotnej, 5-miesięcznej wędrówce szlakiem Pacific Crest Trial. Łukasz Supergan (dwukrotnie wyróżniany na Kolosach) – o trawersie największego łańcucha górskiego w Europie – Alp, który zajął mu 64 dni, podczas których pokonał ok. 2000 km. Będzie również o wędrówce Agnieszki Dziadek przez Appalachy, trawersie Półwyspu Skandynawskiego Grzegorza Dzika, wyprawie Moniki Picz szlakiem Kolorado przez Góry Skaliste czy przejściu Gór Byrranga przez Macieja Bestę. Ponadto Ewa Banaszek i Maciej Sodkiewicz opowiedzą o czteroletniej eksploracji wschodnich wybrzeży Grenlandii, Dariusz Bukowski – o motocyklowej wyprawie z Australii do Polski, Tomasz Wojtowicz – o podróży jednoosobową Cessną dookoła świata.

Sobotnie prezentacje, tradycyjnie, otworzą prelekcje poświęcone wyczynom żeglarskim. Piotr Czarniecki i Michał Przywuski opowiedzą o swoich wyprawach przez Atlantyk, zaś Zbigniew Jałocha i Przemysław Domański obiorą kurs na Antarktydę. O zmaganiach, nie tylko z czterdziestostopniowym mrozem, podczas wędrówki przez Alaskę i Jukon, trasą wyścigów psich zaprzęgów opowie Michał Kiełbasiński. Będzie również o pontonowej podróży rodziny Machulskich za koło podbiegunowe oraz wyjątkowym przedsięwzięciu dwóch przyjaciół – Michała Worocha i Macieja Kamińskiego, którzy udali się na Wheelchairtrip przez Amerykę (laureaci Nagrody im. Andrzeja Zawady w 2016 roku).

Kolosy nie obyłyby się bez wypraw wysokogórskich. Po południu Janusz Adamski przybliży kontrowersyjny projekt przemierzenia trawersu Mount Everestu, a Marcin Tomaszewski i Sławomir Ejsymont opowiedzą o poprowadzeniu nowych dróg na ścianach mierzących 700 m i 850 m – w tym prawdopodobnie najtrudniejszej w skali wspinaczkowej drogi alpinistycznej – na Grenlandii. O wyprawie do Doliny Yosemite i wspinaczce na 1000-metrowej ścianie El Capitana dowiemy się od Karoliny Ośki i Michała Czecha, zaś Ryszard Pawłowski – znakomity himalaista, 5-krotny zdobywca Mount Everestu (pierwszy laureat Nagrody Wiecznie Młodzi wręczanej podczas Kolosów) – opowie o „porachunkach” z Manaslu, czyli jak zdobył jedenasty 8-tysięcznik w karierze.

Ponadto w programie znalazły się prelekcje dotyczące eksploracji jaskiń, a także wyjątkowe spotkania z bohaterami Kolosów – Aleksandrem Dobą, który po raz trzeci samotnie przepłynął kajakiem Atlantyk oraz Piotrem Strzeżyszem, który rowerem przemierzył trasę z Patagonii do Alaski.

Niedzielę zdominują wyprawy rowerowe: Bike Jamboree 2019 – Urszuli Ziober i Magdaleny Sobczak, TransNegev – rowerem przez pustynię rzeką, której nie ma – Marcina Korzonka czy Rowerem przez Amerykę Południową – Stanisława Leszczyńskiego.

Tego dnia również przygotowano niespodziankę. Z okazji jubileuszu Kolosów odbędzie się miniprzegląd prelekcji, zarejestrowanych w Gdyni w ubiegłych latach. Będzie o trudnych początkach, latach walki o coraz lepszą jakość i – wreszcie – o tym, jak udało się z gdyńskiej imprezy stworzyć największy festiwal podróżniczy w Europie. Barwne anegdoty, nieznane fakty, dużo wzruszeń i okazja do tego, by poczuć się częścią społeczności, która tworzy historię, robiąc przy tym coś fantastycznego.

Ponadto przez wszystkie dni: premiery książek i spotkania z ich autorami, salon mediów podróżniczych, salon sprzętu outdoorowego, wystawa FotoGlob, warsztaty wiele innych.

Zwieńczeniem imprezy tradycyjnie będzie wręczenie Kolosów – statuetek za dokonania roku, które Kapituła nagrody przyzna w pięciu kategoriach: Alpinizm, Eksploracja jaskiń, Podróże, Żeglarstwo i Wyczyn Roku. W niedzielne popołudnie poznamy także nazwiska laureatów Nagrody im. Andrzeja Zawady i nagród publiczności oraz Nagrody Wiecznie Młodzi dla podróżnika-seniora.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, nie ma wejściówek ani możliwości wcześniejszej rezerwacji miejsc.

Źródło:
gdynia.pl

Dziękujemy za wysłane grafiki.