• <

Wynik wyszukiwania - "wspomnienie" - Wiadomości

Zmiany w przepisach o bezpieczeństwie powodem do obaw miłośników fotografowania okrętów?

Od pewnego czasu niczym bumerang wraca temat zmian zmian ustawy w Kodeksie Karnym, dotyczącym fotografowania obiektów o znaczeniu ważnym dla bezpieczeństwa państwa. Wywołuje to oburzenie i obawy wśród fascytatów tematyki okrętowej, gdyż nowe przepisy mogą im uniemożliwić robienie zdjęć statków i przede wszystkim okrętów, a także dzielenie się nimi w Internecie.
18.07.2023

"The Sunday Times" przypomina o 66 Polakach imigrantach na pokładzie Empire Windrush

Celebrując 75. rocznicę przybycia do Wielkiej Brytanii pierwszych imigrantów z Karaibów, warto pamiętać, że na pokładzie statku Empire Windrush znajdowało się także 66 Polaków i ich losy też zasługują na wspomnienie - pisze w niedzielę "The Sunday Times".
26.06.2023

W piątek ostatnie pożegnanie kapitana Henryka Jaskuły

W piątek o godz. 13. rozpoczną się uroczystości pogrzebowe Henryka Jaskuły, pierwszego Polaka i trzeciego żeglarza na świecie, który samotnie i bez zawijania do portów okrążył Ziemię. Urna z prochami kapitana żeglugi wielkiej zostanie złożona na cmentarzu Zasanie w Przemyślu.
19.05.2023

Pomorscy żeglarze otworzą sezon i upamiętnią Piotra Bigaja

Otwarcie pomorskiego i klubowego sezonu żeglarskiego 2023 połączone z odsłonięciem tablicy Piotra Bigaja odbędzie się 3 maja w Gdyni.
28.04.2023

Konosament – wniesienie uwag („zabrudzenie”) konosamentu

Konosament, jako dokument przewozowy, spełnia niezwykle istotną rolę, między innymi, w ewidencjonowaniu i dokumentacyjnym potwierdzaniu wszelkich danych ładunkowych, towaru, który jest przedmiotem przewozu a szerzej transakcji handlowych w międzynarodowym obrocie gospodarczym.
03.02.2023

Prezentacja pamiątek z promu Jan Heweliusz [GALERIA]

W związku z jutrzejszą 30. rocznicą katastrofy polskiego promu Jan Heweliusz Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprezentowało wyjątkowe przedmioty przekazane przez jednego z ocalałych z tej tragedii, Grzegorza Sudwoja.
13.01.2023

30-ta rocznica zatonięcia promu Jan Heweliusz - wspomnienie

To było 30 lat temu. Pamiętam tę noc. Akurat kilka dni wcześniej wróciłem z morza i byłem w domu. W nocy wiatr tłukł po oknach tak, że spać się nie dało. A rano usłyszałem w radiu, że na Bałtyku, w pobliżu wyspy Rugia, zatonął prom Jan Heweliusz. Znałem ten statek dobrze. Kilka lat wcześniej pracowałem na nim, naprzód jako II-gi oficer, a potem jako pierwszy i starszy oficer. Wyspę Rugia też pamiętałem i pamiętam do dzisiaj.
13.01.2023

Pasażer wycieczkowca mówi, jak przetrwał niemal 20 godzin w zatoce pełnej rekinów

28-latek, który wypadł za burtę statku Carnival Valor i cudem przeżył prawie 20 godzin w wodzie, pożywiał się bambusem i walczył ze zwierzęciem, które prawdopodobnie mogło być rekinem, desperacko trzymając się nadziei, że zostanie uratowany.
05.12.2022

Nowa Rada Programowa Morskiego Centrum Nauki

W październiku 2022 r. upłynęła czteroletnia kadencja Rady Programowej MCN. Na wniosek dyrektora MCN Witolda Jabłońskiego, uchwałą Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego powołano Radę Programową Morskiego Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha w Szczecinie na II kadencję.
20.10.2022

Morawiecki: otwarcie Baltic Pipe przejdzie do historii

Otwarcie gazociągu Baltic Pipe jest jednym z wydarzeń, które nie tylko przejdą do historii, a nawet historię będą kształtować - podkreślił premier Mateusz Morawiecki w niedzielnym podcaście opublikowanym w mediach społecznościowych.
02.10.2022

[WIDEO, FOTO] Port Gdynia wysyła maluchy w świat

Przed laty z Portu Gdynia tysiące tzw. polskich fiatów, czyli fiatów 126p – popularnych maluchów – wyruszało w świat, by jeździć po drogach m.in. Kuby czy Chin. W tym roku gdyński port znów wspiera maluchy, ale tym razem w Wielkiej Wyprawie Fiatów, w ramach której dwanaście takich aut pokona trasę z Bielska-Białej do Turynu.
06.07.2022

Chór Akademii Morskiej w Szczecinie znany na świecie. Grają covery Niemena, Bon Jovi, współpracują z gwiazdami [WIDEO]

Chór Akademii Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją dr hab. Sylwii Fabiańczyk- Makuch, istnieje na scenie muzycznej już 18 lat. Czynnie uczestnicząc w życiu miasta i regionu, a także reprezentując Szczecin na największych scenach świata (m.in. Tokio, Tajpei, Kanada, Ekwador, Rosja), zespół szybko stał się wizytówką miasta i regionu, szerząc morską tradycję w kraju i poza jego granicami.
13.12.2021

85 lat historii Polskiego Rejestru Statków na "Darze Pomorza"

Od najbliższego piątku, 16 lipca, na pokładzie Daru Pomorza, stacjonującego przy Skwerze Kościuszki w Gdyni, rozpoczyna się jedyna w swoim rodzaju wystawa zatytułowana „85 lat na rzecz bezpieczeństwa na morzu i lądzie. Poznaj PRS!” - która przybliży działalność i historię instytucji - Polskiego Rejestru Statków.
19.07.2021

Prezydent: Inicjatywa Trójmorza ma olbrzymi potencjał

Inicjatywa Trójmorza ma olbrzymi potencjał; kraje członkowskie Inicjatywy są coraz częściej postrzegane jako motor napędowy gospodarki europejskiej oraz atrakcyjne miejsce do inwestowania - powiedział prezydent Andrzej Duda, otwierając we wtorek w Lublinie II Forum Regionów Trójmorza.
29.06.2021

25. rocznica powrotu ORP „Iskra" z rejsu dookoła świata

10 lutego 2021 roku mija 25 lat od powrotu ORP „Iskra" z rejsu dookoła świata. Okręt wrócił na 70. urodziny Gdyni. Rejs trwał 300 dni (301 licząc linię zmiany daty). W tym czasie przebył 37 739,9 mil morskich. Na pokładzie było 58 osób załogi, w tym 34 podchorążych, 18 osób załogi stałej, 5 wykładowców i lekarz. To doskonała okazja aby powspominać. A jak to widzą po 25 latach ówczesny dowódca okrętu i jego zastępca, a także podchorążowie, którzy brali udział w rejsie, znajdziecie poniżej.
11.02.2021

Ropa w USA na na minusie. OPEC+ zastanawia się nad produkcją w lutym

Ropa naftowa na giełdzie paliw w Stanach Zjednoczonych lekko tanieje z notowaniem poniżej 48 USD za baryłkę. Kraje sojuszu OPEC+ nie zdecydowały wczoraj w sprawie dostaw ropy na globalne rynki paliw w lutym - decyzja ma zapaść dzisiaj.
05.01.2021

Rejs Roku - Srebrny Sekstant bez głównego laureata! Nagroda specjalna PZŻ dla Waldemara Heflicha

Nagroda "Rejs Roku - Srebrny Sekstant" 2020 w tym roku bez głównego laureata! To sytuacja wyjątkowa – precedens nie notowany od pierwszej edycji Nagrody w 1970 roku. Decyzja jury Nagrody podyktowana jest wpływem pandemii koronawirusa na żeglarską rzeczywistość.
04.01.2021

50. posiedzenie Jury Nagród Honorowych „Rejs Roku” i „Srebrny Sekstant”

Tegoroczne, pięćdziesiąte pierwsze już, tradycyjnie grudniowe posiedzenie Jury Nagród Honorowych „Rejs Roku” i „Srebrny Sekstant” miało charakter wyjątkowy. Pandemia sprawiła, że jurorzy dyskutowali w jedyny możliwy sposób - za pośrednictwem sieci w trybie online, z centrum w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.
31.12.2020

Recenzja książki: Szalupą przez Atlantyk: rejs "Chatki Puchatków" J. Tarasiewicza

Szalupą przez Atlantyk: rejs "Chatki Puchatków"Jerzego Tarasiewicza to publikacja o charakterze wspomnieniowym - po wielu latach zostają odtworzone wydarzenia z II połowy lat 50. XX wieku. Tytuł książki sugeruje relację z wielotygodniowego rejsu po Oceanie Atlantyckim. Tak jednak nie jest, gdyż autor wypłynął na Atlantyk dopiero po dłuższej żegludze po Bałtyku, Morzu Północnym, rzekach Francji i Morzu Śródziemnym. Wbrew tytułowi, Szalupą przez Atlantyk …, nie opisuje rejsu jedną szalupą, a dwiema.
30.12.2020

Wystawa upamiętniająca 50. rocznicę krwawych wydarzeń Grudnia 1970 roku

Przed Urzędem Miasta Gdyni stanęła wystawa upamiętniająca 50. rocznicę krwawej pacyfikacji robotniczych protestów na Wybrzeżu, dokonanej przez władze PRL. Prowadzą do niej rozwieszone nad ul. Świętojańską czarne flagi i wstęgi symbolizujące tragiczne losy uczestników tamtych wydarzeń.
11.12.2020

25. Rocznica opłynięcia przylądka Horn przez ORP „ISKRA” [foto]

18 kwietnia 1995 roku ORP „Iskra” z podchorążymi na pokładzie wyszedł w rejs dookoła świata. Barkentyna powróciła do portu w Gdyni po 300 dniach, 10 lutego 1996 roku. Dokładnie 25 lat temu załoga mogła na trawersie okrętu podziwiać przylądek Horn. Poniżej wspomnienie kadm. Czesława Dyrcza, dowódcy ORP „Iskra” w latach 1984-1997 oraz kilka zdjęć wraz z obrazowaniem sytuacji meteorologicznej.
27.11.2020

Dzisiaj start Vendee Globe!

Na ten wyścig czeka cały żeglarski świat. Dzisiaj o godzinie 13:02 startuje Vendee Globe - najtrudniejsze okołoziemskie regaty na świecie. Najtrudniejsze, bo samotne i bez zawijania do portów. Na trasie liczącej ponad 21 tysięcy mil morskich rywalizować będzie 33 skiperów, w tym 6 kobiet. Start i meta regat usytuowane są we francuskim Les Sables d’Olonne.
08.11.2020

Żelazny chief Daru Pomorza - wspomnienie

Józef Kwiatkowski był ikoną Daru Pomorza. Służył na "białej fregacie" 29 lat, z czego 26 na stanowisku starzsego oficera. Był absolwentem pierwszego rocznika Wydziału Nawigacyjnego, reaktywowanej po II wojnie światowej, Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni.
04.11.2020

Morska Fundacja Historyczna - wycieczki w listopadzie i grudniu

Morska Fundacja Historyczna i Fundacja Promocji Solidarności zapraszają na bezpłatne wycieczki z profesjonalnym przewodnikiem po terenach stoczniowych z cyklu “Stocznia Gdańska – Kolebka Solidarności 1980 – 2020”.
30.10.2020

Rzeka urzeka – opowiedz swoją historię!

W tym roku w ramach akcji Tydzień Rzek WWF, która odbędzie się w dniach 21-27 września, WWF chce poruszyć serca Polaków i obudzić w nich miłość, sympatię i sentyment do rzek. Zdaje sobie sprawę z tego, że społeczeństwo jest już zmęczone negatywnymi przekazami, które zalewają nas z każdej strony, a niestety złych informacji ze świata polskich rzek również nie brakuje… Dlatego chce przypomnieć jak bliskie naszym sercom są rzeki, mimo że często zapominamy o nich w codziennym życiu.
21.09.2020

Morski kalendarz pomoże chorym dzieciom i hospicjom

ATC Cargo SA organizuje akcję społeczną „Morskie wspomnienia o Gdyni”. Każdy może wziąć w niej udział wysyłając archiwalne fotografie, które stworzą kalendarz opowiadający o morskiej historii miasta. Dochód z kalendarzy przekazanych na licytację Radia Gdańsk zasili trójmiejskie hospicja i organizacje wspomagające leczenie dzieci.
19.08.2020

Pływająca elektrownia atomowa [foto, wideo]

To pierwsza tego rodzaju instalacja na świecie. Według jednych - przełomowe rozwiązanie, pozwalające na bezpieczną, ekonomicznie efektywną produkcję czystej energii na trudno dostępnych obszarach oraz w krajach rozwijających się. Według radykalnych ekologów to „nuklearny Titanic” albo „Czarnobyl na wodzie”, zagrażający środowisku naturalnemu w skali trudnej do przewidzenia, np. w przypadku tsunami.
18.08.2020

50-lecie nowoczesnej akwakultury w Norwegii

W tym roku przypada 50. rocznica powstania pierwszej hodowli łososia w Norwegii, która zapoczątkowała powstanie norweskiej akwakultury. Wspomnienie historii i początków norweskich hodowców pokazuje ich ambicję, sukcesy i porażki. To dzięki nim dziś łosoś norweski jest dostępny na całym świecie.
17.08.2020

A może morze? Interaktywny zeszyt o morzu

Co robić w wakacje? To pytanie nieraz zadają sobie rodzice, szukając letnich rozrywek dla swoich dzieci. Oficyna Wydawnicza Oryginały w partnerstwie z Gdynią daje ciekawą opcję dla najmłodszych – nowy morski zeszyt. „A może morze?” to interaktywna publikacja, która na dobre wciągnie najmłodszych w nadmorski klimat.
16.08.2020

Łączył w sobie konsekwencję biznesmena z dużą wrażliwością - wspomnienie Piotra Soyki

Odszedł przedsiębiorca, człowiek z wizją, mający duży wpływ na rozwój regionu - tak piszą o Piotrze Soyce media, którego nagła śmierć zasmuciła wiele osób. W środę, 12 sierpnia, o godz. 14.15 na Cmentarzu Srebrzysko odbędzie się jego pogrzeb. Wcześniej, bo o godz. 11.00, w Katedrze Oliwskiej w intencji Piotra Soyki odprawiona zostanie msza św.
11.08.2020

Ekskluzywne wycieczkowce w polskich portach – wspomnienie zeszłego lata

W ramach cyklu artykułów na temat armatorów, zawijających do polskich portów ze względu na dotychczasowy brak wizyt wycieczkowców w polskich portach, wynikający z kryzysu pandemicznego nawiązujemy do zeszłorocznego ciekawego zawinięcia jednego z tzw. cruiserów. W dniu 13 lipca 2019 r. do portu w Gdyni zawinął kolejny już w tamtym sezonie wycieczkowiec. Tym razem był to statek pasażerski o wdzięcznej nazwie „Marina”, należący do przedsiębiorstwa armatorskiego Oceania Cruises.
04.07.2020

Dzień ratownika morskiego - w tym roku świętowanie przełożone

W najbliżyszy czwartek, 21 maja obchodzone jest wspomnienie św Jana Nepomucena - patrona Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa oraz doroczne Święto Ratownika Morskiego w służbie SAR. W tym roku jednak nie będziemy świętować w maju.
19.05.2020

Wspomnienie o kapitanie Henryku Jaskule

Na wieczną wachtę odszedł kapitan Henryk Jaskuła, pierwszy Polak i trzeci żeglarz w historii, który samotnie, bez zawijania do portów okrążył Ziemię. Wybitny żeglarz, który był inspiracją dla kolejnych pokoleń wilków morskich.
16.05.2020

O Wyspie Sobieszewskiej opowiadają jej mieszkańcy w książce „Wyspa wspomnień”

"Wyspa wspomnień. Osobiste historie mieszkańców Wyspy Sobieszewskiej" to trzydzieści oryginalnych i fascynujących autoportretów mieszkańców Wyspy Sobieszewskiej, Polaków i Niemców, żyjących w różnych epokach, których Waldemar Nocny - literat, historyk, samorządowiec, pedagog i mieszkaniec Świbna - zachęcił do opowiedzenia o sobie, o losach swoich rodzin i miejsca, w którym żyli.
04.05.2020

Odkryj Emiraty z pokładu Costa Diadema

Najlepszy pomysł na ucieczkę od zimy? Wybierz się na rejs po Emiratach Arabskich statkiem Costa Diadema. Zima to najlepsza pora na zwiedzanie tego niezwykłego kraju, a ten statek to prawdziwy luksus na falach. Czy może być lepsze połączenie?
05.12.2019

Bitwa pod Oliwą. W 392 lata po wydarzeniu rekonstruktorzy przypomnieli triumf polskiej floty

W sobotę, 30 listopada 2019 r., rekonstruktorzy z Kompanii Kaperskiej przypomnieli chwałę polskiej floty z XVII wieku i oddali cześć poległym w walce żołnierzom z admirałem Arendem Dickmanem na czele.
01.12.2019

Szczyt stawek tankowców już na nami, ale prognozy dalej są optymistyczne

Wzrost kosztów wynajmu tankowców w ubiegłym miesiącu może już wydawać się odległym wspomnieniem, ale był on na tyle mocny, aby przekonać analityków monitorujących losy branży, że nadchodzą lata boomu.
13.11.2019

W Szczecinie wmurowano kamień węgielny pod budowę Morskiego Centrum Nauki

Zmieni oblicze szczecińskiej Łasztowni i zaznaczy związek z morzem Pomorza Zachodniego. Morskie Centrum Nauki w Szczecinie tworzy się! W poniedziałek 7 października odbyło się wmurowanie kamienia węgielnego pod budynek oraz podpisanie aktu erekcyjnego.
07.10.2019

Miller: koncepcja PiS podnoszenia płacy minimalnej stwarza różne niebezpieczeństwa

Zawsze byłem zwolennikiem podnoszenia płacy minimalnej, ale koncepcja PiS "stwarza różne niebezpieczeństwa" - ocenił w piątek były premier, europoseł Leszek Miller. Zaznaczył, że "ruch" związany z płacą minimalną powinien być związany z wydajnością pracy i ze wzrostem PKB.
13.09.2019

Papież: Kryzys klimatyczny zagraża przyrodzie i naszemu życiu

"Stworzyliśmy kryzys klimatyczny, który poważnie zagraża przyrodzie i życiu, także naszemu" - napisał papież Franciszek w orędziu na temat ochrony środowiska. Zaapelował o skruchę i nawrócenie oraz o to, by "porzucić uzależnienie od paliw kopalnych".
01.09.2019

90 lat temu urodziła się Anna Walentynowicz

90 lat temu, 15 sierpnia 1929 r., urodziła się Anna Walentynowicz – jedna z kluczowych i symbolicznych postaci rodzącej się na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych „Solidarności”. To z jej powodu wybuchł słynny strajk w Stoczni Gdańskiej.
15.08.2019

Spływy kajakowe i wspomnienie losów statku Bajka w 75. rocznicę Powstania Warszawskiego

Spływy kajakowe, spotkania z powstańcami i wspomnienie wojennych losów statku Bajka znalazły się w programie obchodów 75. rocznicy Powstania Warszawskiego. Wydarzenia mają przypomnieć, jak ważną rolę odegrała Wisła w 1944 r.
31.07.2019

PKN Orlen przygotowuje książkę z okazji 60-lecia zakładu produkcyjnego w Płocku

PKN Orlen na jubileusz 60-lecia istnienia zakładu produkcyjnego w Płocku, wtedy Mazowieckich Zakładów Rafineryjnych i Petrochemicznych, przygotowuje książkę ze wspomnieniami byłych i obecnych pracowników. Publikacja ma się ukazać jesienią.
17.07.2019

Stoczniowcy. Ludzie z tła - powstaje film dokumentalny o byłych pracownikach Stoczni Gdańskiej

Zakończyły się zdjęcia do pełnometrażowego filmu dokumentalnego o byłych pracownikach Stoczni Gdańskiej, uczestnikach przełomowych wydarzeń lat 1970-1980. - Bohaterowie filmu nigdy nie upominali się o tytuły, nie trafili też na strony gazet. Niesłusznie - mówi reżyser Marek Osiecimski. Premiera dokumentu odbędzie się podczas obchodów 39. rocznicy Porozumień Sierpniowych.
07.07.2019

„Statek z plakatu” – niezwykła wystawa i festyn jak z przeszłości

28 czerwca zapraszamy do Muzeum Rybołówstwa w Helu na wystawę plakatów reklamowych z czasów PRL, promujących przedsiębiorstwa żeglugowe oraz wydarzenia kulturalne i sportowe poświęcone morzu i żegludze. Wernisaż wystawy będzie połączony z piknikiem muzealnym, utrzymanym w klimacie lat 70-tych ubiegłego wieku.
19.06.2019

Premiera książki „Marsz, marsz Batory”

„Mówili o Batorym, że jest przystojny. Tam był oddech świata. Nawet zapach był światowy. Zapach amerykańskich papierosów i pomarańczy”. „Marsz, marsz BATORY” to niezwykła historia opowiedziana ustami pasażerów i załogi ostatniego polskiego transatlantyku. Premiera książki odbędzie się w sobotę, 11 maja o godzinie 17.00 w Muzeum Emigracji w Gdyni.
07.05.2019

Rozstrzygnięcie VIII edycji konkursu Pantaenius Jacht Foto 2018

W niedzielę 3 marca 2019 podczas targów Wiatr i Woda już po raz ósmy rozstrzygnęliśmy konkurs fotografii żeglarskiej Pantaenius Jacht Foto. Nagrodę główną zdobył Łukasz Falkiewicz i jego niezwykłe zdjęcie „Wniebowzięta”. Mnóstwo pięknych zdjęć, zaangażowanie głosujących internautów i bardzo wyrównany poziom finałowej 30-tki zapewniły w tej edycji wyjątkowo dużo emocji.
08.03.2019

Grą i czekoladą – 130. urodziny Eugeniusza Kwiatkowskiego

Grą miejską 29 grudnia rozpoczną się obchody 130. urodzin Eugeniusza Kwiatkowskiego. Atrakcja przygotowana przez Parlament Studentów Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni będzie początkiem dla dwudniowych uroczystości upamiętniających zasłużonego budowniczego Gdyni.
17.12.2018

Tallink z nową ofertą dla pasażerów

Kolejny przewoźnik podpisuje umowę ze znaną w Europie firmą, zajmującą się organizacją wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych. Dzięki współpracy grupy Tallink z firmą Live Business, pobyt na pokładach promów estońskiego przewoźnika ma się stać jeszcze pełniejszym przeżyciem.
13.12.2018

Życie po brexicie. Kolejny armator obawia się o przyszłość

Brexit zbliża się wielkimi krokami. Wielu armatorów obawia się, że nowa rzeczywistość, z którą wkrótce przyjdzie się zmierzyć Europie, uderzy także w nich.
26.10.2018

100 lat Wychowania Morskiego w Polsce

Fundacja Harcerstwa Centrum Wychowania Morskiego ZHP zorganizowała 20 października konferencję poświęconą 100-leciu Wychowania Morskiego w Polsce. Jak zaznaczyli organizatorzy była to okazja do spotkania i wymiany doświadczeń organizacji, stowarzyszeń, fundacji i osób prywatnych zainteresowanych szeroko pojętym wychowaniem morskim. Ta konferencją Centrum Wychowania Morskiego ZHP pragnie rozpocząć szeroki dialog dotyczący spraw morskich, a zwłaszcza wychowania młodzieży, ekologii i gospodarki morskiej państwa Polskiego.
22.10.2018

Gdynia: Zakończyła się msza pogrzebowa admirała Józefa i Zofii Unrugów

W kościele Marynarki Wojennej pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Gdyni-Oksywiu zakończyła się msza pogrzebowa dowódcy obrony Wybrzeża 1939 r., admirała floty Józefa Unruga i jego żony Zofii. Do konduktu zmierzającego na Cmentarz Marynarki Wojennej, dołączył prezydent Duda.
02.10.2018

Morawiecki: powrót admirała Unruga to spełnienie testamentu polskich patriotów

Powrót nad Bałtyk, do ojczyzny, admirała floty Józefa Unruga to spełnienie testamentu polskich patriotów, którzy walczyli o wolną Polskę - podkreślił w liście odczytanym we wtorek podczas mszy pogrzebowej dowódcy obrony wybrzeża w 1939 r. premier Mateusz Morawiecki.
02.10.2018

USA/Szczerski: Prezydent Duda rozmawiał z prezydentem USA i Ukrainy

Prezydent Andrzej Duda, który w Nowym Jorku uczestniczył w przyjęciu wydanym przez prezydenta USA dla uczestników Zgromadzenia Ogólnego ONZ, rozmawiał z Donaldem Trumpem, a także z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką - poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
25.09.2018

Kuchciński: 38 lat temu w Stoczni Gdańskiej zaczął się nowy, wolny świat

38 lat temu w Stoczni Gdańskiej zaczął się nowy, wolny świat; mimo opresji, prześladowań i przeszkód "Solidarność" zwyciężyła; wydarzenia są dziedzictwem całego narodu - ocenił w piątek marszałek Sejmu Marek Kuchciński.
31.08.2018

Centrum Logistyczne Gryf w Szczecinie z rekordowym wykorzystaniem chłodni

Prawie 90-proc. wykorzystanie chłodni odnotowała w pierwszych pięciu miesiącach br. szczecińska państwowa spółka Centrum Logistyczne Gryf. Ilość składowanego w firmie towaru, głównie ryb i owoców morza wzrosła w porównaniu do ubr. o 12 proc.
25.06.2018

Światowe Dni Morza w Szczecinie: 25 mld euro w rozwój silnej gospodarki morskiej (foto, wideo)

Polska jest i zawsze będzie morska; moim zadaniem i zadaniem całego polskiego rządu jest odbudowa sektora gospodarki morskiej – powiedział w czwartek podczas uroczystości otwarcia Światowych Dni Morza w Szczecinie minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
14.06.2018

Szczecin: Mapy śródlądowych dróg wodnych odsłonięto na wyspie Łasztownia

Dwie wielkoformatowe mapy śródlądowych dróg wodnych odsłonięto w sobotę na szczecińskiej wyspie Łasztownia. Mają służyć żeglarzom i turystom.
10.06.2018

Za dwa tygodnie Copernicus wystartuje w wyścigu legend Volvo Ocean Race

Już 21 czerwca polski jacht Copernicus wystartuje z Goeteborga do Hagi w rejsie legend Volvo Ocean Race. Wśród załogi nie zabraknie Bronisława Tarnackiego, który w 1973 roku startował na tej łodzi w pierwszej edycji regat Withbread Round the World Race, przejętych później przez Volvo. Volvo Car Poland jest głównym sponsorem tego rejsu, który przynosi chlubę całemu polskiemu żeglarstwu.
08.06.2018

Kanada: Wykup rurociągu od Amerykanów oznacza nowe problemy

Potencjalny konflikt z Indianami, próba sił między rządem federalnym a prowincjami, pytania o powtórkę z historii - sprawa rurociągu Trans Mountain ma w Kanadzie znacznie szersze znaczenie, niż tylko zdjęcie z amerykańskiej firmy ryzyka.
03.06.2018

Wspomnienie o tych, którzy odeszli

W Dzień Wszystkich Świętych, 1 listopada, funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej uczcili pamięć i oddali hołd tym, których szczególnie pamiętamy.
02.11.2017

10 lat temu przez mazurskie jeziora przeszedł biały szkwał

10 lat temu 21 sierpnia 2007 roku przez mazurskie jeziora przeszedł biały szkwał, w którego wyniku utonęło 12 osób. Choć było widać, że nawałnica nadchodzi, nikt nie spodziewał się konsekwencji w takiej skali. Ratownicy podjęli z wody blisko 100 osób.
21.08.2017

Szef MSZ: Jeśli zachowanie Rosji będzie eskalować, NATO podejmie prawdopodobnie nowe decyzje

Na dzisiaj liczba żołnierzy NATO w Polsce jest wystarczająca; jasno powiedziałem, że jest to obecność przewidziana decyzjami szczytu NATO - podkreślił szef MSZ Witold Waszczykowski. Jeśli nastąpi eskalacja zachowania rosyjskiego, to NATO podejmie prawdopodobnie nowe decyzje - dodał.
08.08.2017

Szczerski: wystąpienie prezydenta Trumpa w Warszawie - przemówieniem programowym

Przemówienie prezydenta USA Donalda Trumpa na pl. Krasińskich w Warszawie jest przedstawiane przez stronę amerykańską jako wystąpienie programowe; ma dotyczyć polityki bezpieczeństwa, Europy i stosunków polsko-amerykańskich - powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
04.07.2017

Prezydent Duda zapowiada pogłębianie współpracy gospodarczej z Meksykiem

Polska chce pogłębiać relacje gospodarcze z Meksykiem – zadeklarował w poniedziałek w stolicy tego kraju prezydent Andrzej Duda. Prezydent Meksyku Enrique Pena Nieto podkreślił, że Polska jest kluczowym partnerem we wzmacnianiu obecności jego kraju w Europie.
25.04.2017

VI edycja Pantaenius Jacht Foto rozstrzygnięta

Na targach Wiatr i Woda w Warszawie przyznane zostały nagrody VI edycji konkursu fotografii żeglarskiej Pantaenius Jacht Foto. W piątkowe popołudnie na scenie głównej targów ogłoszono laureatów. Nagroda główna trafiła w tym roku do Marka Karbowskiego za zdjęcie „;
19.03.2017

VI edycja Pantaenius Jacht Foto rozstrzygnięta

Na targach Wiatr i Woda w Warszawie przyznane zostały nagrody VI edycji konkursu fotografii żeglarskiej Pantaenius Jacht Foto. W piątkowe popołudnie na scenie głównej targów ogłoszono laureatów. Nagroda główna trafiła w tym roku do Marka Karbowskiego za zdjęcie „Przemek w akcji”.
17.03.2017

Wspomnienie powrotu ORP Iskra z rejsu dookoła świata

Dwadzieścia jeden lat temu, 10 lutego 1996 roku do Gdyni powrócił z rejsu dookoła świata szkolny okręt żaglowy ORP Iskra. Rejs żaglowca Marynarki Wojennej RP, jego załogi i dziesięć miesięcy zmagań z żywiołem na morzach i oceanach zapisały się w historii Polskiej Marynarki Wojennej, polskiego szkolnictwa wojskowego i żeglarstwa.
13.02.2017

Uwaga: Od 1 stycznia 2017 roku ważne zmiany w ustawach podatkowych

W dniu 1 stycznia 2017 roku weszły w życie ustawy przygotowane przez Ministerstwo Finansów, które w sposób doniosły zmieniają najważniejsze akty prawne w polskim systemie podatkowym, regulujące takie podatki jak PIT, CIT czy VAT. Głównym celem wprowadzonych zmian w założeniach Ministerstwa Finansów jest uszczelnienie systemu podatkowego, zapobieganie oszustwom podatkowym i tym samym zwiększenie efektywności organów państwa w egzekwowaniu należności podatkowych. W związku z powyższym, nowe regulacje z całą pewnością odnios
03.01.2017

Prywatyzacja PGE – listy z Malty

Przyczyny zatrzymania prywatyzacji spółki Port Gdańsk Eksploatacja nadal nie zostały oficjalnie wyjaśnione. Skarb Państwa, posiadający większość głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy, uniemożliwił w lutym zawarcie przez Mariner Capital Limited umowy nabycia akcji PGE od spółki Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. Maltańczycy zdecydowali się na interwencję u Ministra Skarbu.
11.04.2015

Port Gdańsk dla mieszkańców i turystów

Wśród miejsc, z których bezpośrednio przyjrzeć się można pracy gdańskiego portu, jedno jest szczególnie urokliwe. U stóp Wzgórza Pilotów, na którym przed 120 laty wzniesiona została latarnia morska uważana za jedną z najpiękniejszych w północnej Europie, leży Nabrzeże Kpt. T. Ziółkowskiego. Wysiłkiem Zarządu Morskiego Portu Gdańsk zostało w minionej dekadzie wyremontowane i częściowo przebudowane na rekreacyjny bulwar. Właśnie tam Port Gdańsk przygotował specjalną wystawę pod hasłem "Dawniej i dziś".
01.07.2014

Niezwykła historia ucieczki ORP „Orzeł” z Tallina

O tej historii rozpisywała się ówczesna prasa, a po latach powstały książki i filmy. Internowany w Tallinie polski okręt podwodny uciekł Estończykom, zostawiając za sobą kłęby spalin i wspomnienie. Był wrzesień 1939 r. Hitler i Stalin rozrywali Polskę, a ORP "Orzeł", bez map, próbował się przedostać do Wielkiej Brytanii, by móc dalej walczyć.
07.06.2013

Wspomnienie żaglowca „HMS Bounty”

29 października, około 145 kilometrów od wybrzeży Karoliny Północnej zatonął żaglowiec „HMS Bounty” – replika osiemnastowiecznego okrętu żaglowego Królewskiej Marynarki Wojennej Wielkiej Brytanii. W 2011 roku jednostka gościła w Polsce podczas Baltic Sail Gdańsk.
08.11.2012

STS Generał Zaruski- pierwszy statek flagowy Miasta Gdańsk

Żaglowiec szkoleniowy Generał Zaruski zbudowano w Szwecji z inicjatywy generała Mariusza Zaruskiego w 1939r. Intencją Zaruskiego było przekazywanie tajników wiedzy żeglarskiej kolejnym generacjom młodzieży. Przez ostatnie lata jacht popadał w ruinę i stawał się smutnym wspomnieniem swojej dawnej chwały. W listopadzie 2008 roku, władze Gdańska odkupiły jacht i zaangażowały się w jego odbudowę. Projekt „Gdańsk ratuje Żaglowiec”, został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. 30 paź
31.10.2012

Tajemica żaglowca „København”

W weekend w gdańskim porcie można było zwiedzić duński jacht szkoleniowy "Danmark". Wizyta jachtu przywołuje wspomnienie o tragicznej historii jego poprzednika - Żaglowca „København”
16.09.2012

Perspektywy bałtyckiej żeglugi liniowej

Na stan oraz perspektywy sektora transportu wpływają dwa zasadnicze elementy: zmiany w światowej gospodarce (m.in. dynamika PKB, obroty handlu zagranicznego, charakterystyki rynków towarowych i pieniężnych) oraz działania przedsiębiorstw transportowych, mające na celu poprawę ich pozycji konkurencyjnej na rynku.
10.02.2010

Dziękujemy za wysłane grafiki.