• <
Kongres_Polskie_Porty_2030

Szczecin: Mapy śródlądowych dróg wodnych odsłonięto na wyspie Łasztownia

ew

10.06.2018 06:54 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Szczecin: Mapy śródlądowych dróg wodnych odsłonięto na wyspie Łasztownia

Partnerzy portalu

Szczecin: Mapy śródlądowych dróg wodnych odsłonięto na wyspie Łasztownia - GospodarkaMorska.pl

Dwie wielkoformatowe mapy śródlądowych dróg wodnych odsłonięto w sobotę na szczecińskiej wyspie Łasztownia. Mają służyć żeglarzom i turystom.

Mapy śródlądowych dróg wodnych oraz odrzańskich portów, marin i przystani turystycznych zostały odsłonięte w sobotę na Skwerze Kapitanów, na murze obok budynku Starej Rzeźni na wyspie Łasztownia.

Jak powiedział PAP autor drugiej z map kpt. ż.w. Włodzimierz Grycner, na odrzańskim szlaku zostało zaznaczonych 120 marin, portów i nabrzeży. Uwzględniono też planowane na rzece inwestycje.

"To pierwsza taka mapa w Polsce. Od 23 lat pływam po Odrze jako komodor flisu odrzańskiego. Konsultowałem się m.in. z innymi wodniakami, z Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz z Regionalnymi Zarządami Gospodarki Wodnej. To wynik ciężkiej pracy – ku chwale wodniaków" – powiedział kpt. Grycner. Dodał, że mapa zostanie też wydana w mniejszym formacie.

Na znajdującej się w centrum miasta Łasztowni, a także na położonej obok Wyspie Grodzkiej znajduje się port jachtowy North East Marina. Na wyspie zlokalizowano też część atrakcji mających potrwać do niedzieli Dni Morza. Umiejscowiono tam m.in. wesołe miasteczka, food trucki, strefę fitness, scenę i miejsce zabaw dla dzieci. Przy Łasztowni cumuje m.in. udostępniony do zwiedzania szkoleniowy żaglowiec "Siedow".

Podczas trwania wydarzenia jeden z placów na wyspie, pomiędzy zabytkowymi budynkami – Starą Rzeźnią i tzw. "cielętnikiem" otrzymał imię Gryfitów. To wspomnienie panującego przez ponad 600 lat od XI w. na Pomorzu rodu Gryfitów, ale także parotysięcznej rzeszy dawnych pracowników Przedsiębiorstwa Połowów Dalekomorskich i Usług Rybackich „Gryf”, których potocznie tak nazywano.

Historia Łasztowni sięga średniowiecza. Przez wyspę prowadziło najwygodniejsze miejsce do przeprawy przez Odrę, a także najstarszy szlak komunikacyjny ze wschodu na zachodni brzeg rzeki. Na przełomie XIX i XX wieku na Łasztowni powstała nowa zabudowa, w stylu secesyjnym. W tym okresie powstało także wiele domów przeznaczonych dla robotników, gmachów fabrycznych i obiektów usługowych i produkcyjnych.

Po nalotach alianckich od 1942 do 1944 roku, większość budynków na Łasztowni zostało zniszczonych. Po wojnie prace remontowe na wyspie rozpoczęto w latach 60. XX w.

W latach 2013-2014 przeprowadzono remont budynku dawnego zakładu rzeźniczego i przekształcono go w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia.

W październiku ub.r. rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na zagospodarowanie wyspy "Łasztownia. Nowe serce miasta". Wygrała go firma Maćków Pracownia Projektowa z Wrocławia. Na wrzesień br. planowane jest m.in. poszukiwanie inwestorów.

Dziękujemy za wysłane grafiki.