• <
BOTA_2023

Zbliżają się Światowe Dni Morza w Szczecinie

ew

10.06.2018 06:59 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Zbliżają się Światowe Dni Morza w Szczecinie

Partnerzy portalu

Zbliżają się Światowe Dni Morza w Szczecinie - GospodarkaMorska.pl

Nowe szlaki transportowe w handlu międzynarodowym i bezpieczeństwo cyfrowe w żegludze morskiej to niektóre z tematów, które poruszą międzynarodowi eksperci z branży morskiej i politycy podczas zbliżających się Światowych Dni Morza w Szczecinie.

Obchody Światowych Dni Morza rozpoczną się 13 czerwca i potrwają do 15 czerwca. W stolicy Pomorza Zachodniego są spodziewani m.in. oficjalne delegacje z całego świata, zagraniczni eksperci oraz przedstawiciele biznesu i nauki. Jak podkreślają organizatorzy, ponad 80 proc. towarów na świecie jest transportowanych drogą morską, co świadczy o szczególnie istotnym znaczeniu tej branży dla globalnej gospodarki.

"Światowe Dni Morza to najważniejsze święto morskie Narodów Zjednoczonych" – podkreśla w przesłaniu do uczestników spotkania minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. "Jestem zaszczycony, że decyzją Międzynarodowej Organizacji Morskiej tegoroczne obchody wydarzenia odbędą się w Polsce, w Szczecinie" – kontynuuje.

"Dni będą doskonałą okazją do zaprezentowania potencjału polskiej gospodarki morskiej oraz całego regionu Morza Bałtyckiego i Europy Środkowo-Wschodniej. Strategiczne położenie geograficzne predestynuje Polskę do odgrywania istotnej roli w rozwoju międzynarodowego transportu morskiego, w tym nowych szlaków intermodalnych" – podkreśla Gróbarczyk.

Podczas tegorocznych Dni uczestnicy poruszą tematy dotyczące m.in. bezpieczeństwa cyfrowego w żegludze morskiej i szans stojących przed wykorzystaniem nowych szlaków transportowych w handlu międzynarodowym. Omawiany ma być przede wszystkim szlak przebiegającego przez Ocean Arktyczny, który znacznie skróci czas dostarczenia towarów do Europy.

W kolejnych panelach dyskusyjnych znalazły się także przyszłość morskiego rynku pracy w kontekście ograniczania czynnika ludzkiego w żegludze i projektów statków autonomicznych oraz rola kobiet w sektorze morskim.

Do Szczecina mają przyjechać m.in. zajmująca się prognozowaniem globalnych trendów w sektorze morskim Kate D. Adamson, zastępca sekretarza generalnego z Międzynarodowej Izby Żeglugi Simon Bennet, a także przedstawiciele międzynarodowych firm.

Swoje wystąpienia będą także mieli rektor Światowego Uniwersytetu Morskiego z siedzibą w Malmo Cleopatra Doumbia-Henry, Despina Panayiotou Theodosiou, która przewodniczy międzynarodowej organizacji Women's International Shipping and Trading Association, skupiającej kobiety w branży morskiej oraz międzynarodowy inwestor zaangażowany w rozwój portów James Sutcliffe.

W 2018 r. przypada 70. rocznica powstania Międzynarodowej Organizacji Morskiej, stąd temat tegorocznych obchodów "IMO70: Nasze dziedzictwo – lepsza żegluga dla lepszej przyszłości". Pierwszego imprezy zaplanowano debatę z udziałem przedstawicieli Organizacji o dotychczasowych jej osiągnięciach i państw członkowskich oraz stojących wyzwaniach.

W ramach Dni przygotowano także bogaty program imprez towarzyszących. Najmłodsi będą mogli spędzić czas w miasteczku portowym, a nieco starsi zwiedzić np. portowe jednostki ratownicze, ORP "Kormoran 2" czy żaglowiec "Dar Młodzieży".

Organizatorem tegorocznych Światowych Dni Morza jest Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej we współpracy z Międzynarodową Organizacją Morską.

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.