• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Chór Akademii Morskiej w Szczecinie znany na świecie. Grają covery Niemena, Bon Jovi, współpracują z gwiazdami [WIDEO]

Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Chór Akademii Morskiej w Szczecinie znany na świecie. Grają covery Niemena, Bon Jovi, współpracują z gwiazdami [WIDEO]

Partnerzy portalu

Chór Akademii Morskiej w Szczecinie znany na świecie. Grają covery Niemena, Bon Jovi, współpracują z gwiazdami [WIDEO] - GospodarkaMorska.pl
Fot. arch. chóru

Chór Akademii Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją dr hab. Sylwii Fabiańczyk- Makuch, istnieje na scenie muzycznej już 18 lat. Czynnie uczestnicząc w życiu miasta i regionu, a także reprezentując  Szczecin na największych scenach świata (m.in. Tokio, Tajpei, Kanada, Ekwador, Rosja), zespół szybko stał się wizytówką miasta i regionu, szerząc morską tradycję w kraju i poza jego granicami. W sieci właśnie opublikował swoją interpretację przeboju Czesława Niemena "Dziwny jest ten świat". 

"Dziwny jest ten świat" w wykonaniu a cappella Chóru Akademii Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk-Makuch po raz kolejny zaskakuje, porusza, skłania do refleksji, zatrzymania, analiz, rozważań.

Partię solową w utworze brawurowo wykonuje członkini chóru – Daria Psekho, obdarzona wyjątkową charyzmą i wrażliwością. Autorami poruszającego wideoklipu są zaprzyjaźnieni z chórem, nieprzeciętni artyści obrazu - Kamera Jazda, aranżację chóralną stworzył Jacek Sykulski.

– Postanowiłam zmierzyć się z utworem towarzyszącym mi od dzieciństwa, który zawsze zajmował w moim sercu bardzo ważne miejsce, a jego wymowa i przesłanie są od kilkudziesięciu lat nieustannie aktualne – komentuje dyrygentka Sylwia Fabiańczyk-Makuch.

– Partia solowa to ogromne wyzwanie, zarówno emocjonalne, jak i warsztatowe. Ostateczną decyzję o wykonaniu tej kompozycji podjęłam ze względu na niezwykły talent i osobowość Darii, która nikogo nie pozostawia obojętnym wobec swojej przejmującej interpretacji. Podobnie, jak poruszający wideoklip, stworzony przez Gosię i Wojtka, mistrzów niejednoznacznych, symbolicznych ujęć – podkreśla. 

"Dziwny jest ten świat" w wersji chóru ze Szczecina. To pierwszy teledysk do przeboju

Podobnie jak we wszystkich poprzednich produkcjach chóru, wszystkie role aktorskie zagrali chórzyści Akademii Morskiej w Szczecinie oraz przyjaciele zespołu. Zbliżająca się 40-sta rocznica wprowadzenia stanu wojennego to okazja do tego, by pochylić się nad historią naszego kraju i regionu oraz spróbować znaleźć odpowiedź na pytanie - jak zmienił się nasz świat przez ten czas?

– Od ponad pół wieku kolejne pokolenia słuchają słynnego manifestu "Dziwny jest ten świat" i odnajdują w nim własne nadzieje, lęki i pretensje, obarczają czasem własnymi kompleksami i doświadczeniami. Nie da się ukryć, że utwór ten dojrzewa wraz ze słuchaczami, a upływ czasu zagęszcza siatkę jego znaczeń. Szczególnie w tych niełatwych czasach — łatwo o mnogość interpretacji tej ponadczasowej pieśni – podkreśla chórzystka Klaudia Nowak.

Utwór Czesława Niemena jest adekwatnym podkładem do tych trudnych rozważań, dlatego to właśnie tę aranżację zespół postanowił zobrazować i podarować swoim słuchaczom. 

– Ten utwór jest dziełem kompletnym. Tak bardzo wymownym, że każdy słuchając go ma swój własny obraz, swój osobisty, dziwny świat przed oczami. Z każdym kolejny odsłuchem jest inaczej. Z upływem lat, życiowy bagaż waży przecież więcej – podkreśla Gosia Ochnicka z Kamera Jazda. – Nie chcemy niczego narzucać, bardziej skłonić do refleksji. Żeby każdy zobaczył kawałek siebie, wspomnienie, emocje, złość, nadzieję... Dużo osobistych przemyśleń nam towarzyszyło. Nie trzeba o nich mówić. One są zamknięte w tym obrazie.

18 muzycznych pocztówek z okazji 18. urodzin zespołu

Wideoklip jest zwieńczeniem całorocznego projektu chóru - 18 muzycznych pocztówek z okazji 18. urodzin zespołu. Pierwszą pocztówką, opublikowaną przez Chór Akademii Morskiej na początku bieżącego roku, była migawka z próby, na której chórzyści dopiero rozpoczynali pracę nad utworem Czesława Niemena.

Fragment ten, będący zapowiedzią urodzinowego projektu, wraz z najnowszym teledyskiem, tworzą symboliczną klamrę, w której zespół postanowił zamknąć swoją tegoroczną działalność artystyczną.

– Czesław Niemen zadedykował swój utwór wszystkim ludziom o wrażliwych sercach – po latach, na nowo, my polecamy go Wam – mówią chórzyści.

– W tym niełatwym czasie, gdy otacza nas szarość, a świat zmaga się z wieloma trudnościami, posłuchajcie tej magnetycznej interpretacji wraz z przejmującym obrazem stworzonym przez Kamera Jazda. Spróbujcie na nowo „przeżyć" ten utwór, poczuć go i odkryć, na czym polega jego ponadczasowa wyjątkowość. I uwierzcie – tak, jak my - że ludzi dobrej woli jest więcej.

Ciesząc się ogromnym sukcesem zeszłorocznego teledysku do utworu "Toss a coin to your witcher", który uzyskał w portalu Youtube 200 tysięcy wyświetleń oraz ciepłym przyjęciem tegorocznej produkcji - wideoklipu do utworu "Livin' on a Prayer" zespołu Bon Jovi, chórzyści pod dyrekcją dr hab. Sylwii Fabiańczyk-Makuch pragną kontynuować popularyzowanie twórczości chóralnej poprzez wysokiej jakości produkcje filmowe.

Zdjęcia filmowe do wideoklipu zrealizowano w szczecińskiej, przedwojennej willi na Pogodnie. W teledysku postanowiono połączyć współczesne kadry z materiałami archiwalnymi, przedstawiających lata 80-te. Obraz zrealizowała firma Kamera Jazda, z którą chór współpracował już m.in. przy tworzeniu jubileuszowych filmów dokumentalnych o zespole, reportażu z koncertu jubileuszowego i koncertu z Grzegorzem Turnauem oraz teledysków do autorskiej kolędy "Płyniemy do Betlejem", utworu Zbigniewa Wodeckiego pt. "Nauczmy się żyć obok siebie", wspomnianych wyżej coverów: "Toss a coin to your witcher" z serialu "Wiedźmin" i "Livin' on a Prayer" zespołu Bon Jovi (wszystkie produkcje dostępne na kanale Youtube Chóru Akademii Morskiej w Szczecinie).

Chór został przygotowany do wykonania utworu przez dyrygentkę zespołu - dr hab. Sylwię Fabiańczyk-Makuch, prof. Akademii Sztuki w Szczecinie, wielokrotnie wyróżnioną licznymi nagrodami uznaniowymi instytucji kultury oraz nagrodami indywidualnymi na konkursach chóralnych w kraju i za granicą. Utwór zarejestrowano w Studiu Nagrań w Akademii Sztuki w Szczecinie przez Wiesława Wolnika, poznańskiego realizatora dźwięku, specjalizującego się w nagraniach muzyki popularnej.

Chór Akademii Morskiej w Szczecinie. Za pasją idą nagrody i uznanie

Tylko przez ostatnie 9 lat chór zdobył na najważniejszych krajowych i międzynarodowych konkursach blisko 75 głównych nagród festiwalowych, w tym 12 Grand Prix (m.in. we Włoszech, na Tajwanie, w Czechach, Rosji, Słowacji czy na Litwie), 45 Złotych Medali, a także otrzymał liczne nagrody uznaniowe instytucji kultury. Poprzez swoją działalność, pasję i zaangażowanie zespół wykreował szeroko rozpoznawalny, charakterystyczny dla siebie wizerunek,  nawiązujący  do  tematyki  morskiej  i  miasta  Szczecina,  za  co  w  roku  2019  został  odznaczony honorowym tytułem „Ambasador Szczecina”.

Oprócz intensywnej działalności artystycznej w Szczecinie, Polsce i za granicą, zespół ma na swoim koncie 7 płyt CD,  14  teledysków,  a  także  jest  autorem  nietuzinkowego  projektu  „Wspólne  Brzmienia”,  łączącego chóralistykę z innymi gatunkami muzyki.

Repertuar i teledyski

Repertuar zespołu jest niezwykle barwny i różnorodny – zawiera zarówno klasyczną literaturę chóralną, jak i muzykę popularną w oryginalnych aranżacjach. Szczególnie ważnym celem jest propagowanie muzyki chóralnej oraz przełamywanie klasycznego stereotypu postrzegania chóru. Chór dokonał również kilkunastu prapremierowych wykonań dzieł uznanych kompozytorów polskich, m.in. Marka Jasińskiego, Janusza Stalmierskiego, Marka Raczyńskiego, Bartosza Kowalskiego, Miłosza Bembinowa, Marka Czerniewicza, Jacka Sykulskiego, Piotra Brody.

Współpracują z najlepszymi

Grupa współpracowała z wybitnymi artystami i wykonawcami polskiej i zagranicznej sceny muzycznej, takimi jak:

▪ M. Wośko, S. Sojka, R. Przemyk, N. Niemen, kwintet W. Mazolewskiego, M. Dyjak i zespoły: Limbovski,

Kiev Office oraz Oczi Cziorne (na zaproszenie P. Metza w ramach koncertu dla Polskiego Radia Trójka)

▪ B. Kozidrak, A. Lampert (w ramach Wielkiego Koncertu Nocy Letniej w porcie szczecińskim)

▪ Krzysztof Penderecki – symfonia Siedem Bram Jerozolimy

▪ Grzegorz Turnau (w ramach autorskiego projektu Wspólne Brzmienia)

▪ Dorota Miśkiewicz (teledysk Płyniemy do Betlejem oraz koncert w ramach projektu Wspólne Brzmienia)

▪ J. Steczkowska, K. Kowalska, A. Wyszkoni, K. Cerekwicka, H. Mlynkova, K. Moś, I. Herbut, K. Cugowski,

A. Piaseczny, J. Radek (w ramach koncertu Tribute to…)

▪ Zespół Mikromusic, Smolik I Skubas (w ramach autorskiego projektu Wspólne Brzmienia)

▪ Kayah i zespół Kroke (w ramach autorskiego projektu Wspólne Brzmienia)

▪ Grupa MoCarta i Ireneusz Krosny (w ramach autorskiego projektu Wspólne Brzmienia)

▪ Andrea Bocelli (https://youtu.be/u6Ky5Fpp4_E)

▪ Zbigniew Wodecki

▪ Jan Kanty Pawluśkiewicz (poemat symfoniczny „Harfy Papuszy”)

▪ Włodek Pawlik (suita symfoniczno-jazzowa „Wolność”)

▪ Hadrian Filip Tabęcki, Jacek Bończyk, Mirosław Czyżykiewicz (program „Raj”,dyr. Radosław Labahua)

▪ Krzesimir Dębski

▪ Kuba Badach (w ramach autorskiego projektu Wspólne Brzmienia)

▪ Zespół Trebunie Tutki (https://www.youtube.com/watch?v=3cnBlGWNwuE)

▪ Michael McGlynn

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.