• <
Famor_1100x200_2022

Stoczniowcy. Ludzie z tła - powstaje film dokumentalny o byłych pracownikach Stoczni Gdańskiej

ew

07.07.2019 08:58 Źródło: gdansk.pl
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Stoczniowcy. Ludzie z tła - powstaje film dokumentalny o byłych pracownikach Stoczni Gdańskiej

Partnerzy portalu

Stoczniowcy. Ludzie z tła - powstaje film dokumentalny o byłych pracownikach Stoczni Gdańskiej - GospodarkaMorska.pl

Zakończyły się zdjęcia do pełnometrażowego filmu dokumentalnego o byłych pracownikach Stoczni Gdańskiej, uczestnikach przełomowych wydarzeń lat 1970-1980. - Bohaterowie filmu nigdy nie upominali się o tytuły, nie trafili też na strony gazet. Niesłusznie - mówi reżyser Marek Osiecimski. Premiera dokumentu odbędzie się podczas obchodów 39. rocznicy Porozumień Sierpniowych.

Barbara, Urszula, Krystyna, Halinka, Stanisław, Marek i inni. Bohaterami filmu “Stoczniowcy. Ludzie z tła” są osoby, które mijamy codziennie na gdańskich dzielnicach: Wrzeszczu, Zaspie, Przymorzu... Dokument jest wspomnieniem o ich życiu spędzonym w niezwykłym mieście, w niezwykłym miejscu pracy, w niezwykłych czasach.

- Chcemy pokazać zwyczajnych, choć jednocześnie wyjątkowych ludzi, dla których solidarność i wolność były wartościami godnymi najwyższego poświęcenia. Choć byli świadkami i aktywnymi uczestnikami protestów robotników w grudniu 1970, czy strajku 1980, nigdy nie myśleli o sobie jak o bohaterach. Nigdy nie upominali się o tytuły, nie trafili też na strony gazet. Niesłusznie - mówi reżyser filmu Marek Osiecimski. - Tak samo wiele ryzykując, stawali ramię w ramię z ludźmi, którzy stali się później rozpoznawalnymi na całym świecie symbolami ich wspólnej walki. O nich samych świat zapomniał. Tym filmem chcemy wyrazić nasz szacunek za to, co dla nas wszystkich wtedy zrobili.

Produkcję filmu współfinansują Urząd Miejski w Gdańsku, właściciele terenów postoczniowych Shipyard City Gdańsk Sp. z o.o. i Stocznia Cesarska Development Sp. z o. o., a także firma PPU NAVA Sp. z o.o. Środki pochodzą również z przekazanego przez marszałka województwa pomorskiego stypendium twórczego.

Film oddaje swoim bohaterom również głos w ważnej dyskusji o dziedzictwie niematerialnym wydarzeń na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej, bo to m.in. oni są źródłem tego dziedzictwa.

- Najważniejszym dziedzictwem tych terenów są historie ludzi, którzy tu pracowali i tworzyli społeczność. Dzięki takim projektom nie ulegną one zatarciu i zawsze będą stanowiły ważny element tej przestrzeni - mówi Gerard Schuurman, dyrektor projektu Stocznia Cesarska. – Dbałość o historię stanowi ważny element tego projektu, dlatego wraz z naszą obecnością na terenie wprowadziliśmy szereg inicjatyw, które mają na celu popularyzację historii. Już niebawem kolejne z nich ujrzą światło dzienne.

- Mamy świadomość, że o tych wszystkich cichych bohaterach, którzy poprzez swoją skromność przyjęli rolę ludzi pozostających w tle niewiele zostało dotychczas powiedziane, więc z dużym entuzjazmem odebraliśmy inicjatywę zespołu realizującego film “Stoczniowcy. Ludzie z tła”. Zależy nam, aby film był swojego rodzaju hołdem, złożonym tym, którzy przyczynili się do odzyskania wolności przez Polskę i wiele innych krajów Europy - zaznacza Krzysztof Sobolewski, prezes zarządu Shipyard City Gdańsk.

Pokaz filmu odbędzie podczas tegorocznej rocznicy Sierpnia '80 na terenach postoczniowych w Gdańsku.

Źródło:
gdansk.pl

Partnerzy portalu

aste_580x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34700,00 $ tona 2,44% 20 maj
 Cynk 3754,00 $ tona 2,93% 20 maj
 Aluminium 2930,00 $ tona 3,72% 20 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.