• <
polboat_2022

Narodowe Muzeum Morskie szuka uczestników regat Operation Sail sprzed 50 lat

gm

11.04.2022 09:28 Źródło: NMM
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Narodowe Muzeum Morskie szuka uczestników regat Operation Sail sprzed 50 lat

Partnerzy portalu

Narodowe Muzeum Morskie szuka uczestników regat Operation Sail sprzed 50 lat - GospodarkaMorska.pl
Dar Pomorza pod pełnymi żaglami Op Sail72. Ze zbiorów NMM

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku przygotowuje się do upamiętnienia 50. rocznicy zwycięstwa załogi Daru Pomorza w regatach Operation Sail. Muzealnicy rozpoczęli poszukiwania uczestników tego historycznego rejsu. Chcą razem z nimi ponownie wejść na pokład i udać się we wspomnieniową, sentymentalną podróż.

Udział Daru Pomorza w 1972 roku w Operacji Żagiel dla wielu był sporym zaskoczeniem. Był to bowiem pierwszy w tej imprezie żaglowiec pochodzący z krajów socjalistycznych. Szybko okazało się, że Biała Fregata pod dowództwem kpt. ż.w. Kazimierza Jurkiewicza nie miała sobie równych. Polska załoga w czterodniowym wyścigu wyprzedziła o niecałe pięć minut zachodnioniemiecki bark Gorch Fock.

Gospodarka Morska
Kpt. ż.w. Kazimierz Jurkiewicz dzwoni w Dzwon Zwycięstwa - dar redakcji „Głosu Wybrzeża” na OP Sail 1972 r.


- Wśród uczestników rejsu, oprócz załogi stałej, byli studenci Wyższych Szkół Morskich w Gdyni i Szczecinie, a także dziennikarze i fotograficy. Wieść o zwycięstwie szybko dotarła do Polski. Po powrocie do portu całej załodze zgotowano niezwykle uroczyste i imponujące powitanie: kapitanowi wręczono m.in. kryształowy puchar ufundowany przez premiera. W kolejnych miesiącach członkowie załogi uhonorowani zostali odznaczeniami państwowymi, a cała załoga otrzymała nagrodę „Rejs Roku” – mówi  Arleta Gałązka, kustoszka Daru Pomorza.

Gospodarka Morska
Kpt. ż.w. Kazimierz Jurkiewicz. Moment na mecie przed Sgagen. Archiwum NMM


Rocznica wydarzenia sprzed pół wieku stała się pretekstem do zorganizowania spotkania z uczestnikami rejsu. Zadanie może nie należeć do łatwych, bo w regatach brali udział 20-latkowie, co oznacza, że dziś są to osoby w sile wieku.

- Mamy jednak nadzieję, że wielu z nich pozostaje aktywnych i cieszy się dobrym zdrowiem. Planujemy spotkać się i nagrać rozmowy wspominające ich udział w rejsie. Chcemy dowiedzieć się, jakie emocje im towarzyszyły, jaka atmosfera panowała na pokładzie i czy po latach o tej wyprawie myślą z sentymentem – dodaje Arleta Gałązka.

Gospodarka Morska
Kpt. ż.w. Kazimierz Jurkiewicz z pucharem - darem premiera PRL za zwycięstwo w OP Sail 1972 r. Archiwum NMM


Filmowe wywiady z uczestnikami będą nagrywane na początku maja i na początku czerwca. Do szerszej grupy odbiorców trafią za pośrednictwem strony internetowej Narodowego Muzeum Morskiego, Facebooka oraz Instagrama. Z kolei w 50. rocznicę powrotu Daru Pomorza do Gdyni, a więc 9 września planowane jest kameralne spotkanie z uczestnikami rejsu na pokładzie żaglowca.

Zgłoszenia uczestników Operation Sail z 1972 przyjmowane są mailowo: a.galazka@nmm.pl lub telefonicznie: 690232409. 

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.