• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Średniowieczny festyn na Ołowiance. Zaprasza Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

gm

20.09.2022 08:05 Źródło: NMM
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Średniowieczny festyn na Ołowiance. Zaprasza Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Partnerzy portalu

Średniowieczny festyn na Ołowiance. Zaprasza Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku  - GospodarkaMorska.pl
Spichlerze na Ołowiance Fot. NMM

Walki rycerskie, spotkanie z katem i dawne rzemiosło. Średniowieczny festyn na Ołowiance już w najbliższą sobotę na nabrzeżu wyspy Ołowianki będzie można przenieść się w czasie do XV-wiecznego Gdańska, kiedy to epokę swojej świetności miał Żuraw – największy dźwig portowy ówczesnej Europy i najważniejsza budowla dawnego gdańskiego portu.

Średniowieczny festyn, na którym zagoszczą rycerze, kuglarze, minstrele i rzemieślnicy, będzie największą imprezą edukacyjną organizowaną przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku w ostatnich latach. 

Każdy będzie mógł własnoręcznie wykonać papier czerpany, a także nauczyć się piec podpłomyki i poznać średniowieczną metodę produkcji świec z wosku pszczelego. Na wielbicieli nietypowych wyzwań będzie czekać wypalanie garnka na… ślepo, a entuzjaści portowej strawy odwiedzą średniowieczną wędzarnię oraz posłuchają opowieści rybaka.

– Na niepokornych uczestników festynu czekać będzie spotkanie ze średniowiecznym katem oraz jego bogatym zestawem narzędzi. Podczas festynu będzie można również spróbować swoich sił w plebejskich grach i zabawach, takich jak: rzut toporem, próba miecza, strzelanie z łuku, rzut nożem, przygotowanie rycerskiej sałatki, gra w rycerskie kręgle, zdobywanie pierścienia Brunhildy, rzut podkową, a nawet najazd konny na Saracena – mówi Maria Jaroszewska z Działu Edukacji NMM. 

Sporą dawkę emocji dostarczy pokaz umiejętności obsługi średniowiecznej artylerii, a także pokazy pojedynków rycerskich. Dla wszystkich z poczuciem rytmu, a także tych, którym muzyka w tańcu nie przeszkadza, odbędą się pokazy i nauka średniowiecznych tańców. Nastrój całemu wydarzeniu z pewnością nada zespół muzyki dawnej, umilając upływający czas pięknymi balladami i skocznymi przyśpiewkami.

Impreza na nabrzeżu przy Spichlerzach na Ołowiance już w tę sobotę (24.09) w godz. 16.00-22.00. Wstęp jest wolny. Zaprasza Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.