• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

28. rocznica zatonięcia promu "Jan Heweliusz"

ew

14.01.2021 14:52 Źródło: 8. Flotylla Obrony Wybrzeża

Partnerzy portalu

28. rocznica zatonięcia promu "Jan Heweliusz"  - GospodarkaMorska.pl
Obraz Grzegorza Nawrockiego Zatonięcie promu JAN HEWELIUSZ; Narodowe Muzeum Morskie

"Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci" - słowa Wiesławy Szymborskiej, najlepiej obrazujące jak ważna jest pamięć o zmarłych, które umieszczone są na jednej z tablic upamiętniających ofiary katastrofy promu MF "Jan Heweliusz". We czwartek, 14 stycznia, wracamy pamięcią do tragicznego rejsu z 1993 roku.

W 28. rocznicę zatonięcia promu MF "Jan Heweliusz" dokładnie o godzinie 12.00, rozbrzmiały tyfony jednostek cumujących w Świnoujściu. Na placu, przy Muzeum Rybołówstwa Morskiego, pod pomnikiem „Tym którzy nie powrócili z morza” zostały złożone wiązanki kwiatów.

Prom MF "Jan Heweliusz" zatonął w godzinch porannych, 14 stycznia 1993 roku na Bałtyku, w czasie rejsu ze Świnoujścia do Ystad w Szwecji. W trakcie zdarzenia na morzu był sztorm o sile 12 stopni w skali Beauforta, a prędkość wiatru dochodziła do 160 km/h. Znajdując się około 15 mil morskich od przylądka Arkona na niemieckiej wyspie Rugia, statek przewrócił się na burtę, a następnie stępką do góry i zatonął. W tej największej powojennej morskiej tragedii zginęło 55 osób - 20 marynarzy i 35 pasażerów. Zdołano uratować 9 osób.

Więcej o katastrofie promu Heweliusz pisaliśmy TUTAJ

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.