• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Forum Państw Morza Bałtyckiego

Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Forum Państw Morza Bałtyckiego
Forum Państw Morza Bałtyckiego - GospodarkaMorska.pl

pc/nmm.pl

28.11.2018 Źródło: własne

Medalami Gloria Artis dla Dyrekcji NMM, gratulacjami z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz zaproszeniem do zwiedzania Gdańska rozpoczęło się w środę międzynarodowe Forum Państw Morza Bałtyckiego pn. „Dziedzictwo kulturowe w promocji i rozwoju Regionu Morza Bałtyckiego”, zorganizowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.

Trzydniową konferencję otworzył sekretarz stanu w MKiDN Jarosław Sellin. Minister, witając gości, podkreślił, jak ważny jest fakt, że Forum, na które zostali zaproszeni specjaliści z całej Europy, odbywa się w Gdańsku – mieście, które od wieków łączy kultury i które od zawsze bierze czynny udział w dialogu państw Morza Bałtyckiego.

To w Gdańsku oraz w Narodowym Muzeum Morskim mają miejsce ważne badania naukowe, prace innowacyjne i rozwojowe oraz transfer wiedzy, służący promocji i ochronie dziedzictwa Morza Bałtyckiego.

Minister Sellin zaznaczył, że Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku wpisuje się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości – również przez organizację nowej wystawy „Uzbrojone rzeki. Flotylle Niepodległej”, której wernisaż odbędzie się 30 listopada. Patronat honorowy nad wystawą objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ważną częścią otwarcia Forum było wręczenie odznaczeń Gloria Artis – złotej dyrektorowi Narodowego Muzeum Morskiego dr inż. Jerzemu Litwinowi oraz jego zastępcy ds. merytorycznych Marii Dyrce. – Wychował pokolenie muzealników, żeby teraz po latach pracy dla polskiej kultury oddać stery Muzeum również swojemu wychowankowi – podkreślił Sellin. Dyrektor Litwin, dziękując za tak piękne i ważne odznaczenie, życzył uczestnikom Forum udanych i owocnych obrad oraz miłego pobytu w Gdańsku oraz w Narodowym Muzeum Morskim.
Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” to odznaczenie nadawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobie lub instytucji wyróżniającej się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.

Pierwszy dzień Forum poświęcony jest w całości sprawom bezpieczeństwa dziedzictwa kulturowego krajów bałtyckich. Uczestnicy dyskutować będą m.in. o współczesnych zagrożeniach dla dziedzictwa kulturowego, w tym np. o współpracy międzynarodowej w zakresie zwalczania przestępczości przeciwko podwodnemu dziedzictwu kulturowemu, o rabunkach stanowisk archeologicznych, a także o praktykach krajów bałtyckich w obszarze bezpieczeństwa dziedzictwa kulturowego.

Źródło:
własne

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31180,00 $ tona -0,23% 14 maj
 Cynk 2924,00 $ tona 1,14% 14 maj
 Aluminium 2438,00 $ tona 0,66% 14 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.