• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Moja Wisła - NMM zaprasza na rejs z Mirkiem Bruckim

ew

26.06.2020 14:14 Źródło: NMM
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Moja Wisła - NMM zaprasza na rejs z Mirkiem Bruckim

Partnerzy portalu

Moja Wisła - NMM zaprasza na rejs z Mirkiem Bruckim - GospodarkaMorska.pl
źródło: NMM

Od 4 lipca 2020 roku Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza do tczewskiego oddziału - Muzeum Wisły - na wystawę obrazów autorstwa muzealnego kolegi Mirosława Bruckiego, zatytułowaną „Moja Wisła”. Ta wystawa jest wyjątkowa zarówno ze względu na autora prezentowanych prac, jak i wydarzenie, które dokumentują.

Mirosław Brucki jest artystą, konserwatorem, długoletnim kierownikiem muzealnej Pracowni Modelarskiej, spod którego ręki wyszły najpiękniejsze makiety i który dał życie dziesiątkom konserwowanych eksponatów. Wystawą „Moja Wisła” Mirek Brucki kończy swą zawodową przygodę z Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku, rozpoczętą w 1978 roku. Przez 42 lata pracy wywarł na nasze muzeum niezatarty wpływ, stając się człowiekiem-instytucją. Instytucją szczególną, bo profesjonalną i odważną w podejmowaniu czasami trudnych decyzji, a jednocześnie pełną swobody, poczucia humoru i życzliwości.

Jedną z wielu pasji Mirosława Bruckiego są podróże: te dalekie, do egzotycznych zakątków świata i do tych całkiem bliskich miejsc, które Mirek odkrywał na nowo. Artysta podobno musi nieustannie podróżować, żeby konfrontować z tym, co inne, odmienne. Kiedy Mirka nie było w muzeum, był akurat w Wietnamie, w Tajlandii lub w przepięknym Korzeniewie.

W 2013 i w 2014 roku Mirek Brucki odbył samotną wyprawę Wisłą małą łodzią żaglową Delfin. Płynął historycznym szlakiem flisaków z Krakowa do Gdańska. Owocem podróży, która odbyła się w dwóch etapach, jest kolekcja trzydziestu obrazów, przedstawiających najpiękniejsze nadwiślańskie pejzaże. Jest tu m.in. zanurzony w wieczornym błękicie Baranów, klasztor w Czerwińsku, drewniany wiatrak w Mięćmierzu. Jest sanktuarium w Gorzędzieju, urokliwa Nieszawa oraz Gdańsk i Tczew – dwa ważne dla artysty porty.

Prace na wystawie wyeksponowane są w kolejności zgodnej z kierunkiem podróży. Między płótnami wkomponowano zapiski z dziennika pokładowego, który jest osią czasu ekspozycji. Dzięki temu bliżej poznać możemy nie tylko niezwykłe miejsca, ale też samego artystę.

Na wystawie pokazana jest także łódka Delfin, która dzielnie spisywała się podczas rejsu, a po wyprawie została podarowana przez właściciela do zbiorów NMM.

Wystawa Mirka Bruckiego w Muzeum Wisły w Tczewie to zaproszenie w podróż malowaną nastrojem i emocjami artysty, która potwierdza, że w życiu najważniejsza jest droga, nie cel, a Wisła jest piękna zawsze.

Kuratorem wystawy jest Jadwiga Klim.

Dziękujemy za wysłane grafiki.