• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Marsz, marsz Batory - opowieść utkana ze wspomnień

Strona główna Edukacja, praca Marsz, marsz Batory - opowieść utkana ze wspomnień
Marsz, marsz Batory - opowieść utkana ze wspomnień - GospodarkaMorska.pl

Odważny, przyjacielski, gościnny – tak legendarny statek M/S „Batory” wspomina jego załoga i pasażerowie. Niezwykłe, wzruszające historie o tym polskim transatlantyku zebrały Barbara Caillot oraz Aleksandra Karkowska. Spotkały się z ponad 50 osobami, które pływały, podróżowały i pracowały na „Batorym”. Zebrały i spisały ich opowieści. Tak powstała książka „Marsz, marsz Batory”. Jej premiera odbyła się w sobotę, 11 maja w Muzeum Emigracji w Gdyni.

Spotkanie autorskie połączone z premierą książki „Marsz, marsz Batory” zorganizowano w Gdyni nieprzypadkowo. Muzeum Emigracji, w którym się ono odbyło, mieści się w budynku dawnego Dworca Morskiego. To stąd odpływał „Batory” i to tu zaczynały się niezwykłe historie jego pasażerów. Ich wspomnienia tworzą barwną historię tamtych czasów pełną emocji, niełatwych decyzji i nowych doświadczeń.

– Książka zabiera czytelników w świat, którego już nie ma, bo dzisiaj „Batory” jest już tylko legendą. Spotkałyśmy się z ponad 50 osobami – pasażerami i członkami załogi. Opowiadali nam, jak to było. Pasażerowie zamykali dom na klucz, zabierali, co mieli i wyjeżdżali w nieznane. Wsiadali na pokład, widzieli horyzont i odpływali z Gdyni. To są bardzo emocjonalne opowieści – mówi Barbara Caillot, współautorka książki „Marsz, marsz Batory”.

Sala, w której przygotowano spotkanie, wypełniła się po brzegi. A autorki zabrały wszystkich zgromadzonych w podróż. Uczestnicy mogli wysłuchać fragmentów książki i poczuć klimat statku i rejsu. Same autorki przyznają, że kiedy pracowały nad swoją publikacją, te wyjątkowe opowieści bohaterów przenosiły je na pokład „Batorego”.

– Wspomnienia naszych rozmówców były tak urocze, że zabierały nas w tamtą czasoprzestrzeń. Odczuwałyśmy smaki kuchni, sztormy i burze, ale również ich emocje. Dla osób, które płynęły na emigrację to był moment przejściowy. Przecież oni nie wiedzieli dokąd płyną i co ich czeka po drugiej stronie Atlantyku. Z kolei, kiedy załoga wspomina „Batorego”, nie mówi o nim inaczej jak o przyjacielu. Odważny, bohaterski, gościnny – to były naprawdę wzruszające określenia – mówi Aleksandra Karkowska, współautorka książki „Marsz, marsz Batory”.

„Marsz, marsz Batory” to jednak nie tylko spisane ludzkie historie. Całość dopełniają wyjątkowe zdjęcia, które można znaleźć na kartach książki.

– Wszystko jest ilustrowane niezwykłymi, dotąd niepublikowanymi fotografiami, które pochodzą z szuflad naszych rozmówców. Bohaterów szukałyśmy w Polsce, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Szczególnie w Nowym Jorku i Montrealu, gdzie dopływał M/S „Batory” – mówi Caillot.

Legendarny transatlantyk M/S „Batory” pływał pod polską banderą przez 33 lata. Odbył 222 rejsy oceaniczne, przewożąc 270 tysięcy pasażerów.

Spotkanie z Barbarą Caillot i Aleksandrą Karkowską poprowadził Grzegorz Rogowski. To współpracownik Muzeum Emigracji, który zajmuje się tematyką polskich statków pasażerskich, a także autor monografii dotyczącej statków M/S „Piłsudski” i M/S „Batory” - „Pod polską banderą przez Atlantyk”.

Patronat nad projektem objęli: Gdynia, Muzeum Emigracji w Gdyni, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika”, Program „Niepodległa”.

Źródło:
gdynia.pl
 Ropa brent 45,52 $ baryłka  2,68% 12:55
 Cyna 17958,00 $ tona 0,44% 3 sie
 Cynk 2286,00 $ tona -0,57% 3 sie
 Aluminium 1679,00 $ tona -0,36% 3 sie
 Pallad 2209,00 $ uncja  1,31% 12:56
 Platyna 980,30 $ uncja  2,01% 12:56
 Srebro 27,11 $ uncja  3,28% 12:56
 Złoto 2044,50 $ uncja  0,98% 12:56

Dziękujemy za wysłane grafiki.