• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Rozpoczynają się prace nad serialem o katastrofie promu Jan Heweliusz. Poszukiwani statyści

rk

05.01.2024 13:32
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Rozpoczynają się prace nad serialem o katastrofie promu Jan Heweliusz. Poszukiwani statyści

Partnerzy portalu

Fot. Narodowe Muzeum Morskie

Reżyser Jan Hołubek nakręci dla platformy Netflix serial o największej powojennej katastrofie polskiej żeglugi, zatonięciu promu Jan Heweliusz. Zdjęcia do produkcji będą powstawać m.in. w Gdyni, Stargardzie, Szczecinie i Świnoujściu.

Aktualnie trwają prace przygotowawcze, a ekipa produkcyjna poszukuje statystów i wyposażenia, w tym samochodów z epoki. Materiał do serialu w Gdyni ma powstawać od 30 stycznia do 17 lutego. W tym miesiącu będą kręcone sceny w pozostałych miastach.

Jan Hołubek wcześniej nakręcił inny serial o tematyce katastroficznej opartej na faktach dla platformy Netflix, serial "Wielka Woda" o tzw. Powodzi Tysiąclecia w 1997 roku, która dotknęła m.in. Wrocław. Nowa polska produkcja, która będzie dystrybuowana także w innych krajach, ma posiadać tytuł "Heweliusz".

W ubiegłym roku miała miejsce 30 rocznica tej największej po II wojnie światowej katastrofy morskiej w historii polskiej floty handlowe. Po godzinie 4:10 nad ranem 14 stycznia 1993 roku prom Jan Heweliusz płynął podczas sztormu (12 stopni w skali Beauforta) ze Świnoujścia do Ystad, nieopodal niemieckiej wyspy Rugia. Po godzinie 4:10 doszło wtedy do przechylenia ładunku na statku, w końcu całej jednostki i w końcu wywrócenia jej do góry dnem około 5.12. W efekcie wypadku jak i kontrowersyjnie poprowadzonej akcji ratowniczej zginęło 55 osób, w tym wszyscy pasażerowie. Udało się uratować 9 członków załogi.

Dzień przed okrągłą rocznicą odbyło się wyjątkowe wydarzenie w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku. Przypomnijmy, że odbyła się wtedy prezentacja przedmiotów osobistych należących do jednego z ocalałych z tej katastrofy, Grzegorza Sudwoja, drugiego elektryka z Jana Heweliusza. Przekazane rzeczy miał przy sobie tamtego dnia, wśród nich był również jego kombinezon ratunkowy. W zbiorach placówki znajdują się jeszcze inne eksponaty związane z promem Jan Heweliusz, w tym jego model, oryginalne koło ratunkowe zabrane podczas akcji ratunkowej przez duński śmigłowiec (wiele lat prezentowane przez Duńskie Królewskie Muzeum Morskie w Kopenhadze, następnie przekazane do gdańskiego muzeum), a także gwasz (ilustracja na papierze wykonana farbą o tej samej nazwie) autorstwa Grzegorza Nawrockiego, powstała na podstawie relacji ocalałych z katastrofy i uczestników akcji ratunkowej. Z relacją z tamtej prezentacji oraz zdjęciami artefaktów można zapoznać się w artykule pt. Prezentacja pamiątek z promu Jan Heweliusz.

Jako przyczyny wypadku Odwoławcza Izba Morska wskazała zły stan techniczny statku, który nie powinien był wypływać wtedy w morze, a także błędy kapitana. W 2001 roku powstał film dokumentalny w reżyserii Wojciecha Kmiciewicza pt. "Tragedia Heweliusza”.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.