• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Sokół "jedzie" do muzeum. Okręt jest przewożony na specjalnych wózkach

Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Sokół "jedzie" do muzeum. Okręt jest przewożony na specjalnych wózkach

Partnerzy portalu

Fot. GospodarkaMorska.pl

Od wczoraj trwa transport lądowy byłego okrętu Polskiej Marynarki Wojennej w Gdyni. W środę na Skwer Kościuszki zostały dowiezione wózki SPMT, na których jednostka jest transportowana. Wstępnie operacja potrwa przynajmniej dwa dni.

Transport lądowy, który jest realizowany na podstawie wygranej przetargu przez firmę Poleko Budownictwo Sp. z o.o., jest prowadzony z użyciem wieloosiowych transporterów modułowych o własnym napędzie tzw. SPMT (Self Propelled Modular Transporters), które służą do przewożenia przedmiotów wielkogabarytowych m.in. w portach i stoczniach. W tym przypadku utworzyły swoistą "kolejkę" o długości ponad 50 metrów, aby sprawnie dostarczyć okręt mający ponad 47 metrów długości i ok. 360 ton wyporności. Przejazd został poprowadzony aleją Topolową, której nawierzchnię ponadto zabezpieczono specjalnymi panelami.

Muzeum Marynarki Wojennej podkreśla, że cała operacja przebiega dynamicznie z racji na zmieniające się warunki pogodowe. Dziś transport rozpoczął się o godz. 14.00, w związku z czym znaczna część Skweru Kościuszki, od Nabrzeża Pomorskiego, jest wyłączona z użytkowania. Dotyczy to m.in. części al.Jana Pawła II i ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż alei Lipowej oraz ciągu pieszo-rowerowy wzdłuż bulwaru Nadmorskiego.

Dziś ma zostać przeprowadzona, jak przekazał zastępca dyrektora muzeum Aleksander Gosk, część operacji w związku z przemieszczeniem od wspomnianego nabrzeża w głąb terenu. Ma najpewniej dotrzeć do miejsca, w którym okręt zostanie obrócony, by można go było przetransportować bez przeszkód w miejsce przeznaczenia. Należało też sprawdzić hydraulikę i wypoziomować były okręt podwodny. Sama zmiana kierunku jest tu wymagającym zadaniem. Dzięki temu zostanie też sprawdzone bezpieczeństwo całej operacji w praktyce i dziś można obserwować Sokoła, jak się przemieszcza.

Według wstępnego harmonogramu operacja dojazdu do muzeum ma zakończyć się w czwartek, niemniej jest to uzależnione od warunków atmosferycznych. W razie utrudnień może nie tylko wydłużyć transport, ale też zawiesić operację do poprawy pogody. O ile nie będzie przeszkód, to wyładunek Sokoła przy planowanej niecce ekspozycyjnej ma nastąpić w piątek, co zakończy tę największą operację transportową w dotychczasowej historii Gdyni. Po zakończeniu operacji muzealnicy rozpoczną przygotowywania do stworzenia z Sokoła wyjątkowej atrakcji do zwiedzania. Według zapowiedzi ma być ona gotowa na przyjęcie turystów w czerwcu przyszłego roku, potencjalnie stając się nie tylko jedną z głównych atrakcji Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, ale też samego miasta, tak jak w przypadku okrętu-muzeum ORP Błyskawica.


Fot. GospodarkaMorska.pl

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.