• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Port Gdynia – premiera filmu o żołnierkach AK

gm

03.12.2023 23:00

Partnerzy portalu

Fot. GospodarkaMorska.pl

W Sali Koncertowej budynku Zarządu Morskiego Portu Gdynia miała miejsce niezwykła premiera filmowa. Zaprezentowano tam publicznie po raz pierwszy obraz dokumentalny „Obecne – kobiety w Armii Krajowej”, wyprodukowany przez Muzeum Miasta Gdyni. Honorowymi gośćmi pokazu były dwie bohaterki filmu – żołnierki AK Krystyna Cembrzyńska-Piłat i Krystyna Kodymowska.

Film „Obecne – kobiety w Armii Krajowej” opowiada historię dwóch mieszkanek Gdyni – Krystyny Cembrzyńskiej-Piłat i Krystyny Kodymowskiej, które w czasie II wojny światowej służyły w szeregach Armii Krajowej. Jest to pierwszy gdyński portret obu weteranek, w którym one same opowiadają swoje dzieje oraz przedstawiają swój sposób patrzenia na świat. Film został wyprodukowany przez Muzeum Miasta Gdyni w partnerstwie z Portem Gdynia. Jego realizacją zajęły się Patrycja Wójcik, Yulia Yukhymets i Yulia Pomorova. Film wkrótce po premierze dostępny będzie w sieci.

Na pierwszym pokazie dokumentu, który odbył się 20 listopada w Sali Koncertowej budynku Zarządu Morskiego Portu Gdynia, pojawili się nie tylko reprezentanci gdyńskiego świata kultury i fascynaci historii, ale przede wszystkim również bohaterki filmu – panie Krystyna Cembrzyńska-Piłat oraz Krystyna Kodymowska, które chętnie dzieliły się swoimi wspomnieniami i spostrzeżeniami z zainteresowanymi.

– Chciałabym, żeby wszyscy Polacy podchodzili do różnych swoich obowiązków, tak jak podchodzili w czasie okupacji właśnie żołnierze Armii Krajowej, żeby było dużo ochoty, chęci i wspólnego życia. Jeśli chodzi o Polaków, to naprawdę pomagali sobie bardzo. Ta miłość do nas bardzo jednoczyła – wspominała Krystyna Cembrzyńska-Piłat.

– To jest ta prawda, którą wygłosiłam o swoim życiu, ale całe życie w tej chwili dalej jeszcze istnieje – komentowała Krystyna Kodymowska na chwilę po premierze filmu. – Jestem w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Nie tylko tu jestem przewodniczącą Sądu Koleżeńskiego, ale w Głównym Sądzie Koleżeńskim na cały kraj. Jestem też członkiem w Głównym Sądzie Koleżeńskim Światowego Związku, bo jestem prawnikiem. I dalej moja głowa dobrze pracuje jeszcze. Byłam 8 lat sędzią, potem 6 lat byłam w Urzędzie Miasta jako radca prawny. Jestem dalej czynna i dalej uśmiechnięta. I dalej głowa pracuje, czytam dużo, także nie nudzę się absolutnie. Kocham ludzi i kocham wolność naszą i naszą ojczyznę.

Krystyna Cembrzyńska-Piłat, fot. GospodarkaMorska.pl


Port Gdynia na co dzień kojarzony jest z handlem, z logistycznym hubem, z kolejnymi rekordami przeładunków. A tak naprawdę od ponad 100 lat buduje przyszłość miasta, przyszłość mieszkańców, ale również kultury. Dzisiaj spotkaliśmy się tu, w Sali Koncertowej Zarządu Morskiego Portu Gdynia, żeby opowiedzieć historię dwóch niezwykłych kobiet, dwóch pań Krystyn, mieszkanek Gdyni. I tak naprawdę to, że dzisiaj tutaj jesteśmy, że możemy spokojnie o tym rozmawiać i że możemy mieć tak wspaniałą premierę filmu, zawdzięczamy właśnie tym paniom, bo to one w Armii Krajowej walczyły o naszą wolność – mówił Aleksander Wicka, szef działu marketingu Zarządu Morskiego Portu Gdynia.

– Czuję podziw dla tych kobiet. Czuję podziw dla ludzi, którzy nie zastanawiali się czy teraz, czy może lepiej później, którzy nie przeprowadzali analiz, tylko działali według „tak trzeba”. Cały czas towarzyszy mi taka refleksja, czy my dzisiaj, tacy jak jesteśmy, ze współczesności wyrwani, potrafilibyśmy się odnaleźć w tamtej rzeczywistości i czy zdalibyśmy ten egzamin – mówiła Karin Moder, dyrektorka Muzeum Miasta Gdyni.

Film został wyprodukowany przez Muzeum Miasta Gdyni przy współpracy z Portem Gdynia. Jak mówi Michał Miegoń z działu komunikacji i promocji MMG, najtrudniejsza przy pracy nad obrazem była powolna selekcja informacji i historii.

– Panie mają doskonałą pamięć, natomiast tych wątków jest mnóstwo. Żeby zmieścić to w tym kilkudziesięciominutowym dokumencie, trzeba było wybrać esencję i dotrzeć do sedna tych wartości, którymi w tych niezmiernie trudnych, niewyobrażalnie trudnych czasach kierowały się panie Krystyny, żeby pokazać siłę charakteru, ale i też optymizm, pogodę, bo film ma optymistyczny wydźwięk i pokazuje, że nieważne, co by się działo naokoło, trzeba być wiernym sobie i działać na rzecz nie tylko lokalnej społeczności – mówił Miegoń.

Film „Obecne – kobiety w Armii Krajowej” wkrótce zostanie udostępniony w sieci na kanałach Muzeum Miasta Gdyni, ale także Portu Gdynia.



bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.