• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Nie żyje marynarz i pisarz Andrzej Perepeczko

Partnerzy portalu

Fot. X/@UMwGdyni

W czwartek w wieku 93 lat zmarł marynarz, wieloletni wykładowca Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni, pisarz, publicysta, autor m.in. książek dla dzieci i młodzieży Andrzej Perepeczko.

Informację o śmierci Andrzeja Perepeczki przekazało w czwartek w mediach społecznościowych Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

"Na wieczną wachtę odszedł dzisiaj Andrzej Perepeczko (1930 - 2023), oficer mechanik okrętowy I klasy, wychowawca kadr morskich, pisarz, człowiek instytucja. Absolwent PSM Gdynia z 1950 r. i Politechniki Gdańskiej. Przeszedł przez wszystkie szczeble morskiej kariery - od palacza do starszego mechanika. Objęty zakazem pływania, zastępczą służbę wojskową odbywał jako górnik w batalionie pracy. Wieloletni wykładowca Szkoły Morskiej, dziekan Wydziału Mechanicznego, profesor WSM. Autor setki publikacji fachowych, popularnonaukowych, książek dla młodzieży. Doktor nauk humanistycznych. Wyjątkowy człowiek o renesansowym życiorysie. Żegnaj Chiefie R.I.P." – napisano w komunikacie.

Andrzej Perepeczko urodził się 5 czerwca 1930 roku we Lwowie.

Jak podaje Gedanopedia, internetowa encyklopedia Gdańska, Perepeczko debiutował w 1960 broszurą "Korsarskie rajdy", która należała, podobnie jak liczne publikacje z lat następnych, do poczytnego cyklu "Miniatury Morskie" wydawanego przez Wydawnictwo Morskie.

Był autorem setek innych publikacji m.in. podręczników akademickich, reportaży historycznych, książek dla dzieci i młodzieży, w tym cyklu powieści przygodowych pt. "Dzika Mrówka". 

autor: Dariusz Sokolnik

dsok/ pat/

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.