• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Rozpoczyna się transport Sokoła

16.11.2023 20:52 Źródło: Muzeum Marynarki Wojennej

Partnerzy portalu

Fot. PGZ Stocznia Wojenna

Wykonawca pierwszego etapu transportu morskiego przyszłego eksponatu Muzeum Marynarki Wojennej zrealizował operację położenia ex-ORP Sokół z terenu PGZ Stocznia Wojenna na znajdujący się na wodzie ponton. Niedługo były okręt podwodny wyruszy w swój ostatni rejs przez wody Zatoki Gdańskiej.

O godz. 9.00 rano wyjątkowy okręt-muzeum opuścił zajmowane przez siebie miejsce przy Nabrzeżu Pomorskim i czasowo będzie stać w miejscu stacjonowania 3. Flotylli Okrętów. Na ten czas będzie niedostępny dla zwiedzających. Na jego miejscu stanie ponton TRW-Voyager transportujący Sokoła, który z kolei stamtąd zostanie zabrany na ląd i przetransportowany w miejsce, gdzie stanie się atrakcją Muzeum Marynarki Wojennej. Przedsięwzięcie było realizowane w ramach współpracy między odpowiedzialną za transport morski firmą TREND Projekt Sp. z o.o. i PGZ Stocznia Wojenna S.A.

Operacja położenia na wodzie została przeprowadzona dzień przed pierwotnie ogłoszonym terminem, dzięki czemu prace mają pójść szybciej i sprawniej. Jak dotąd całe przedsięwzięcie zostało zrealizowane bez problemów. W planach jest ustawienie przyszłej atrakcji muzealnej na specjalnej platformie, zanim zostanie odholowana w okolice Skweru Kościuszki, skąd wyruszy trasą lądową, która zostanie przysposobiona i zamknięta w okresie między 20 a 24 listopada.


Fot. Muzeum Marynarki Wojennej

Dziękujemy za wysłane grafiki.